Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwo dynam - sterowanie

dan50 05 Paź 2007 08:50 3514 10
  • #1 05 Paź 2007 08:50
    dan50
    Poziom 11  

Witam. Zakupiłem ostatnio serwo firmy Dynam Micro servo i chciałbym zrobić sterowanie do niego. Wyprowadzone są 3 przewody: czarny ( - ), czerwony (+) i żółty ( impulsy sterowania). Czy wie ktoś jak zrobić układ sterowania do niego? Byłbym bardzo wdzięczny. Dzięki.

0 10
  • #2 05 Paź 2007 10:16
    adyrian
    Poziom 23  

Każde sesvo modelarskie jest sterowane w taki sam- znormalizowany sposób: sygnałem sterującym są impulsy o dodatniej polaryzacji i zmiennej szerokości: 1- 2ms, czas powtarzania 20ms.
    Sterowanie odbywa sie popprzez zmianę szerokości impulsu (PWM) przy czym położenie neutralne to impuls 1,5ms.

0
  • #3 05 Paź 2007 12:31
    dan50
    Poziom 11  

Czyli mógłbym na przykład układem 555 dawać impulsy? Tylko oczywiście po odpowiednim doborze parametrów rezystorów i kondensatorów. A można byłoby czymś innym to zastąpić?

0
  • #4 05 Paź 2007 13:37
    adyrian
    Poziom 23  

Można to zrobić na 2 układach NE555: jeden jako multiwibrator monostabilny generuje impuls, o regulowanym wypełnieniu (1- 2ms), drugi układ NE555 pracujący w trybie generatora astabilnego o częstotliwości 50 Hz (okres 20ms) wyzwala ten pierwszy.
    Tak to robiłem. Był podobny układzik w AVT ale miał dużo błędów i źle działał- wymagał wielu modyfikacji więc nie wiem, czy dawać link.
    Jeżeli sam nie dasz rady zaprojektować to narysuję schemat.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 08 Paź 2007 21:26
    dan50
    Poziom 11  

Jak na razie znalazłem w internecie opis układu i przykładowe schematy podłączenia układu 555 (poniżej jest to co znalazłem). Jeden układ podłącze a jak tam z dwoma układami. Mógłbyś naszkicować ten schemat byłbym bardzo wdzięczny. Czekam na odpowiedź. Dzięki.

0
  • #6 18 Paź 2007 16:28
    adyrian
    Poziom 23  

Oto ten schemacik. Jest oparty na 2 układach NE555.

Serwo dynam - sterowanie

Potencjometr sterujący może mieć wartość 4k7- to typowa wartośc dla aparatur zdalnego sterowania- wówczas wykorzystywany jest zakres ok. +/- 40 stopni od położenia środkowego (tak jak w drążku nadajnika).
    Jeżeli chcesz uzyskać większy zakres obrotu to zastosuj potencjometr 1k.
    Zakładam, że nie posiadasz oscyloskopu; w takim razie po złożeniu układu potencjometr sterujący ustaw w położeniu środkowym po czym, po podłączeniu zasilania reguluj PR- kiem tak, aby również servo ustawiło sie w środkowym położeniu (impuls 1,5ms).
    To w zasadzie wszystko na temat uruchamiania układu.
    Pozdrox.

0
  • #7 18 Paź 2007 18:04
    dan50
    Poziom 11  

No wielkie dzięki. A jakie są wartości tych kondensatorów co są przy układzie 7805. I czy może być napięcie 4,7 volta do układu ponieważ serwo jest na takie napięcie.

Jeszcze raz wielkie dzięki.

0
  • Pomocny post
    #8 18 Paź 2007 20:20
    adyrian
    Poziom 23  

Serva pracują poprawnie z napięciem zasilania 4,8 - 6V bo takie napięcia występują w aparaturach zdalnego sterowania (w zależności od tego, czy stosowane są akumulatorki NIMH czy baterie) więc może być 5V- to chyba najprostsze rozwiązanie.

7805 to typowy stabilizator; kondensatory filtrujące po obu stronach to elektrolity 47u- 100u na odpowiednie napięcie + dodatkowo ceramiczne 47n- 100n umieszczone blisko układu 7805.
    Założyłem, że układ będzie zasilany z jakiegoś zasilacza mającego prostownik i wstępną filtrację (może to być np. większy zasilacz wtyczkowy o prądzie rzędu 0,8- 1A)
    Jeżeli dysponujesz jakimś zasilaczem stabilizowanym 5V lub chcesz stosować akumulatorki to układ 7805 nie będzie potrzebny.

0
  • #9 18 Paź 2007 22:04
    dan50
    Poziom 11  

czyli jak będę stosował te akumulatorki to mam wyrzucić z układu ten stabilizator i te 4 kondensatory?

0
  • #10 19 Paź 2007 10:13
    adyrian
    Poziom 23  

Jeżeli chcesz zastosować zasilanie z 4 akumulatorków NIMH wówczas stabilizatora nie należy montować bo i tak nie będzie pełnił swojej roli. Kondensatory powinny zostać.
    Natomiast chciałbym uczulić Cię na kwestię stosowania baterii alkalicznych- układ oczywiście będzie działał ale przy bateriach rozładowanych mogą pojawiać się problemy: niby servo dalej działa ale pojawiają się dziwne objawy, drgania, "zawisy" etc- powodem jest to, że servo pobiera spory prąd, zwłaszcza gdy rusza, i te zakłócenia przenoszą się na układ.
    Więc jeżeli coś takiego się stanie to nie znaczy to, że układ się zepsuł tylko, że zasilanie pada.... :)
    Tak więc mimo wszystko zasilacz i stabilizator jest najlepszym rozwiązaniem.

0
  • #11 13 Paź 2009 20:55
    Spięty
    Poziom 13  

Witam. Zmontowałem układzik jaki podesłałeś i mam z nim problem. Otóż nie mam pełnego zakresu na serwie tylko max ok. 90 stopni. Dodatkowo kąt ustawiany jest za pomocą pr-ka a nie potencjometrem sterującym. Co może być nie tak? Moje serwo to TowerPro SG-5010. Pozdrawiam

0