Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 40kHz z 0.56Vpp na 50Vpp

05 Paź 2007 15:15 1428 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    w ramach mojej pracy magisterskiej buduję sonar ultradźwiękowy. Sygnał sondujący generuję za pomocą programowalnego AD5930 sterowanego PIC18F4550. Układ uruchomiony działa sprawnie. kolejnym elementem jest wzmacniacz sygnału z wyjścia AD5930 i tu zaczęły mi się schody. Przetwornik ultradźwiękowy przy 40kHz na impedancję ok 5kΩ i może być sterowany max 20Vrms. Wyjście z AD5930 jest dyferencjalne (differential output) także myślałem że można oddzielnie wzmocnić każdy kanał na wielostopniowym wzmacniaczu z Opamp a później podać to na przetwornik. Coś w stylu "ruchomej masy".
    Proszę o pomoc i poradę czego użyć najlepiej, pozostać przy wzmacniaczach operacyjnych, czy może wzmacniacz tranzystorowy?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    rozejrzyj się za scalonymi wzmacniaczami mocy o symetrycznym zasilaniu (±30V), a przeznaczonymi do pracy z głośnikami.
    Ich pasmo (przy mniejszym obciążeniu) sięga daleko poza pasmo akustyczne.

Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Użyłem LM3886T i bez żadnych problemów przeniósł 40kHz. Wyjście dyferencjalne za pomocą wzmacniacza operacyjnego zamieniłem na MASA plus zsumowany sygnał różnicowy wejściowy, i to podałem na LM.