Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy subwoofer. 2 głośniki średnio-tonowe, zwrotnica.

05 Paź 2007 19:41 1948 17
  • Poziom 15  
    Witam.Mam zamiar zbudować nietypowy subwoofer który będzie posiadał w obudowie dwa głośniki średnio tonowe oraz zwrotnice.Co wy na to czy te głośniki średniotonowe razem w subie zepsują bass?

Dodano po 47 [sekundy]:

ma to mniej więcej wyglądać tak.Nawet ładnie mi to wyszło :DNietypowy subwoofer. 2 głośniki średnio-tonowe, zwrotnica.
  • Poziom 16  
    Raczej basu nie będzie dobrego jeśli między głosnikami nie zastosujesz jakiegoś rozdzielenia, jeśli już powinien każdy z nich być umieszczony w odzielnym pudle tworzącym jedną całość z solidnym wytłumieniem, ale teraz rodzi sie pytanie jakiego rodzaju sprzętu chcesz użyć bo głośniki na oko do niczego się nie nadają.

Dodano po 51 [sekundy]:

O sory sprzęt już jest teraz musisz dobrać wymiary.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Ja jestem zdecydowanie na NIE a dlaczego juz ci tlumacze :

Głosniki srednitonowe zamkniete w jednym pudle razem z subwooferem nie spelnia funkcji do jakiej zostaly stworzone. Sa to glosniki jak sama nazwa wskazuje odtwarzajce srednie pasmo dzwieku. Sygnal o czestotliwosc odtwarzanej przez te glosniki jest kierunkowy, a konkretniej z dosc duzo latwoscia mozna okreslic gdzie znajduje sie glosnik podczas odtwarzania muzyki. Kloci sie to z idea subwoofera, ktory odtwarza najnizsze czestotliwosci, a zrodlo tych jest praktycznie nie do zlikalizowania. Subwoofery ustawia sie najczesciej na ziemi w rogu pokoju ( otrzyujemy w ten sposob dodatkowe wzmocnienie przez odbicie fali od scian). Umieszczenei kolumny (bo subwooferem tego nazwac nie mozna ze wzgladu na obenosc glosnikow sredniotonowyh) w rogu nie da ci zbyt duzego efektu poza basem. Srednei tony nie dosc ze beda stlumione to beda dochodzic z rogu pokoju a w systemach stereo (takze 5.1 7.1 i innychh wielokanalowych) glosnik srednitonowy powinien znajdowac sie na wysokosci uszu sluchacza oraz ( przy ztereo) po dwoch stronach jeden glosnik po lewej jeden po prawej ( jesli kolumna zbudowana jest z dwoch lub ieej sredniotonowek to odpowiednio powinny stac te "zestawy po lewej i prawej stronie a nie skupione w jedym miejscu gdyz burzy to caly efekt stereo lub wielokanalowy). Jezli masz juz kolumny i chesz do nich skonstrowac subwoofer i wpadles na pomysl aby wsadzic do niego jeszcze sredniotonowki to nie ma sensu bo bedzie duzo gorzej niz jest ( lewa kolumna podlaczona pod lewy kanal prawa pod prawy a co wtedy ze sredniakami w twoim subwooferze ? jesli podlaczysz je w taki spsob ze jeden bedzie gral podlaczony do prawego drugi do lewego analu to z racji tego iz sa bardzo blisko siebei dzwiek sie zleje i powstanie ci taki zlepek zupelnei inny niz dzwiek plynacy z kolumn a na dodatek zepsuje on caly efekt) Jesli brakuje Ci srednich tonow i w taki sposb chciales nadrobic ich niedostatek to lepiej pobaw sie korektorem graficznym a jesli takiego nie posiadasz to zamiast kupwac te sredniaki zainwestuj to kase w jakas uzywke z allegro. A jesli jzu sie zdecydujesz na budowe subwoofera z tymi sredniakami to koniecznie zamknij je w dzielnych komorach gdyz cisnienie wytworzone przez głosnik niskotonowey bedzie je wypchac . Jesli potrzebujesz jeszcze jakiejs pomocy pisz na pw chetnie pomoge i wytlumacze jesli bede w stanie.
  • Poziom 15  
    czyli musze te średniaki zrobić osobno w skrzyni?czy moge je wbudować do skrzyni tego suba i zrobić odzielne komory?

Dodano po 1 [minuty]:

ma to mniej więcej tak wyglądać?? Nietypowy subwoofer. 2 głośniki średnio-tonowe, zwrotnica.
  • Poziom 43  
    Wymontować i zabudować. To nei pasuje albo wstawić bliżej niskotnowca i dołozyć głosnik wysokotonowy i masz kolumnę pelnopasmową oczywiście jak stworzysz zwrotnicę.

To nie jest subwoofer w tej postaci to jest poprostu "niewiadomoco". Komory nie są konieczne skoro głosniki średniotonowe mają tyły zamknięte!

Po prostu dołóż dwa wysokotonowe około średniotonowych i będziesz miał szafę grająca mniej więcej w klasycznym układzie.
    A prywatnie wyrzuć te glosniki średniotonowe wstaw tam powiedzmy elektronikę subwoofera filtr aktywny i zasilacz. Średniotonowce wstaw do głośników wraz z jakimiś basowcami małych średnic oraz wysokotonowkami lub puść to na rynek wtórny na aukcję lub sprzedaj kumplom.
  • Poziom 15  
    zwrotnice już mam a co do głośników to jeszcze ich nie mam.Jest jakaś róznica między wooferem a subwooferem?

Dodano po 1 [minuty]:

tego nie wiedziałem że te głośniki mają tyły zamknięte

Dodano po 2 [minuty]:

wzmacniacz kupuje od matronixa 300wat rms
  • Poziom 36  
    Woofer - to głośnik niskotonowy w pełnozakresowym zespole głośnikowym (zazwyczaj), zajmuje się przenoszeniem pasma od F3-----do 350Hz - 1200 Hz nawet (jak w polskich starszych konstrukcjach.
    Subwoofer, to z reguły samodzielne urządzenie które uzupełnia te niskie częstotliwości , których nie są w stanie przenieść kolumny (satelity, monitory... )
    Przenoszenie od 25Hz - 35Hz do max. 150 Hz.

Chociaż są konstrukcje zespołów głośnikowych które układowo mają w sobie SUBWOOFER, ot choćby polskie tonsilowskie BOLERO.
  • Poziom 15  
    Czy magnat xpress 12 to woffer?

Dodano po 7 [minuty]:

jaki zestaw byś polecał do robienia w domu imprezy(mogą być dwudrożne i trzydrożne) Ja osobiście słucham techno zaś mój brat Dżem,Perfekt itp.
  • Poziom 17  
    Tak, Xpress 12 to woofer. Jeśli chcesz zrobić zestaw z tych głośników to zrób z Xpress'a subwoofer a z Car Fit satelitki (one są 2 drożne więc będą i średnie i wysokie) i masz cały zestaw, tylko wzmacniacze do tego (1-kanałowy i 2-kanałowy) i możesz grać.
  • Poziom 15  
    wzmacniacz bedzie z matronixa na panelu 300wat rms
  • Poziom 15  
    a przy muzyce techno to co?
  • Poziom 16  
    Bez sęs wymyślać jakieś cuda rodem z tajwanu

Dodano po 2 [minuty]:

jeśli już robić głośnik to robić to porządnie od początku do końca, jest tyle źródeł i pomocy, po co utrudniać sprawę.
  • Poziom 15  
    Prosze wypowiedźcie sie !
  • Poziom 15  
    1 link - shit, do niczego
    2 link - shit, do niczego
    3 link - shit, do niczego
  • Poziom 15  
    Dzięki i o to Mi Chodziło! :D