Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

gdzie wzmacniacz antenowy i czy bedzie działać prawidłowo ?

marcin2057 05 Oct 2007 19:55 7963 14
 • #1
  marcin2057
  Level 15  
  Witam chce zrobić instalację antenową wg. schematu co do tego bedzie potrzebne i gdzie zainstalowac wzmacniacz antenowy w planach bedą 2 tv i 1 tuner sat.
  Pozdrawiam

  a oto schemat:
  gdzie wzmacniacz antenowy i czy bedzie działać prawidłowo ?
 • Helpful post
  #2
  zdzislaw111
  Level 26  
  Witam.
  Wzmacniacz należy umiejscowić jak najbliżej anteny, a tak w ogóle to przejrzyj stronę http://dipol.com.pl/ tam najlepiej się zorientujesz .
 • #3
  marcin2057
  Level 15  
  wystarczy taki wzmacniacz ten co jest dodawany do anten siatkowych i wystarczy zwykły rozgałęźnik ?
 • Helpful post
  #4
  Preskaler
  Level 39  
  To zależy od poziomu sygnałów, które chcesz odbierać i ich ilości. Jeśli są one na zbliżonych poziomach i dobierzesz odpowiedni wzmacniacz to może się to udać jednak w praktyce jest to bardzo mało prawdopodobne. Będą programy dobre i będą zaśnieżone.
 • #5
  zonko
  Level 23  
  A jaka jest odległość do nadajnika?
 • #6
  marcin2057
  Level 15  
  ciężko powiedzieć ale w tej chwili mam antenę siatkową i tvp1,tvp2,tvp3, Polsat i tv4 odbierają dobrze a tv puls trochę śnieży a mieszkam ok 60 km od łodzi w kierunku południowo zachodnim i antene mam ustawioną w kierunku północno wschodnim .
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #7
  Preskaler
  Level 39  
  Jeśli poziom sygnału jest niski (śnieży) to lepiej zastosować drugą antenę do drugiego TV. Będzie to niewiele kosztować a odbiór będzie lepszy jak z jednej anteny, wzmacniacza (szerokopasmowego) i z zastosowaniem rozgałężnikw.
 • Helpful post
  #8
  zonko
  Level 23  
  Jeśli masz dobry odbiór więksości programów to może wystarczyć sam wzmacniacz antenowy. Tylko rozgałęźnik musisz dać dobrej jakości..
  Możesz również dać od razu rozgałęźnik ze wzmacniaczem (pewnie będzie niewiele droższy od samego rozgałeziacza)
  Na instalację antenową nie ma dobrej recepty - trzeba eksperymentować.
 • Helpful post
  #9
  Marcin91
  Level 23  
  Witam, jezli ma byc TV i SAT to powinno wygladać tak:
  Sygnał z Anteny TV rozgałęziasz i wzmaciasz na tym : http://tels.pl/?p=productsMore&iProduct=14&sN...iki-telewizyjne-aktywne-rta-8722;140-dla-4-tv do tego wzmacniacza potrzebny jest zasilacz ale jak masz już przy antenie to wystarczy ten z anteny. Następnie jedno z wyjść z wzmacniacza sumujesz z SAT : http://tels.pl/?p=productsMore&iProduct=75&sName=zworotnica-rtv-sat . I musi grać jezli antena jest dobra to bedzie dobrze.
  Pozdr
 • #10
  Gresus
  Level 18  
  Mam pytanko bo mam podobinie zrobione tylko sygnał z anteny wpinam do video i z wyjscia do spitera (taki zykly za 8zł) i z jednego wyjs wpinam sie na TV a druf\gie idzie kablem na Tv na piętrze. Przy obydwu wejściach do TV mam podpięte zasilacze.
  Problem jest taki że na TV blisko spilitera mam dobry obraz na wszystkich kanałach, natomiast na TV na piętrze gdzies kolo 15-20m od spilitera obraz śnieży.

  Co proponujecie czy zakupic ten rozgałeznik z wzmacniaczem przedstawiony przez Marcin 91 i sygnał z anteny rozgałezić i dopiero wpinac do video i pierwszego TV a z drugiego wyjścia na TV na piętrze ??
  i jak zrobić żebym na piętrze miał tez sygnał z sat. Bo zabardzo nie kumam podłanczania tej zwrotnicy. Na 1 wej wpinam kabel sat na drugie TV i gdzie to podłanczam ??do tunera czy jak ?? niech ktos mi to przyblizy
 • #12
  Gresus
  Level 18  
  Dalej nie kumam jak to popodłanczac a mianowicie po co ta zwrotnica. Sytuacje przedstawiam na rysunku. Dodam że kable od anteny i sat idą na parter do TV i tunera mam tylko 1 tuner wiem ze na górze będa kanały te co na dole z sat. Dodam też że na górę mam w ścianie poprowadzony 1 kablem tak jak na rysunku.
  Marcin91 jak bys mogół mi to rozrysowac to będe wdzieczny
  gdzie wzmacniacz antenowy i czy bedzie działać prawidłowo ?
 • #13
  Marcin91
  Level 23  
  A czy ten tuner ma modulator ?? aby coś zaproponować muszę wiedzieć.
 • #14
  Gresus
  Level 18  
  Czy ma modulator to nie wiem bo nie mam pojecia co to jest :/
  Jest to podstawowy tuner firmy Philips dawany przez Cyfre +
 • Helpful post
  #15
  fujitsu
  Level 12  
  do "marcin 2057"

  Oto moje 2 instalacje wykonane na 4 odbiorniki:

  A) W tej lokalizacji poziom sygnału był dobry (test z samym symetryzatorem) i dlatego można było zastosować dwa rozgałężniki pasywne TELMOR-u które dają strate RA-2F <4dB oraz RTV-2 <7 dB) co dla TV2,TV3 i TUNERA daje sygnał niższy o ~11 dB. Obraz na każdym TV jest wzorcowy ! Odległość od anteny do odbiorników to ~8 metrów.
  RTV-2 posiada 2 wyjścia TV i 1 FM. Zamiast niego można zastosować RA-3F który ma wszystkie wyjścia TV. Odległość od nadajnika ~25 km.
  Wzmacniacz jest troche za duży ale taki miałem.

  B) W tej lokalizacji poziom sygnału był słaby i zdecydowałem zastosować rozgałęźnik aktywny RTA-140 TELMORU który posiada regulowany mikrowzmacniacz do 10 dB. Tutaj każdy TV ma taki sam poziom sygnału i nie ma strat na rozgałęźniku.Obraz jest bardzo dobry.
  Zasilacz w tym schemacie musi mieć 150 mA ponieważ zasila RTA-140 i wzmacniacz w antenie siatkowej. Najlepszy jest zasilacz z regulacją napięcia , wtedy unikniemy przesterowania. RTA-140 jest tak specjalnie zbudowany że może przepuszczać napięcie (zworka) do wzmacniacza antenowego.
  Odległość od anteny do odbiorników to ~15-18 metrów.
  Jest tez odmiana RTA-120 która ma 2 wyjścia TV. Obydwa rozgałęziacze RTA można również zasilać od strony wejscia antenowego (IN).
  Odległość od nadajnika ~5 km ale teren górzysty i nadajnik małej mocy.

  UWAGA !
  W obydwu przypadkach na początek zastosowano tanie splittery za 3-4 zł ( np: ALDA) i były problemy z interferencjami na obrazie (lekkie paski, zakłócenia). Po zmianie na wyroby TELMOR-u NIE ma żadnych zakłóceń !!!

  Proponuje zastosować RTA-140 bo to rozwiązanie daje pewność że nie będzie strat na rozgałęźniku. Można go kupić np: w MediaMarket.

  CB 120 to kabel SAT firmy EMOS. Parametry wg opisu ma przyzwoite jak na dzisiejsze wyroby kablopodobne i ma 100% CU w rdzeniu oraz oplot z folii aluminiowej oraz 32 druty Alu . Kilka lat temu łatwiej można było kupić kable które miały dużo drutów na oplocie z Cu ! np: SONIC. Dzisiaj większość kabli to tandeta z Fe+Cu w rdzeniu i Alu na oplocie wykonane z kliku drutów....

  Parametry CB 120:
  - Cu średnica 1,02mm (żyła miedziana 100%);
  - FPE średnica 4,80mm;
  - 32 x 0,12mm Al (oplot aluminiowy);
  - PVC średnica 6,80mm;
  - 75 Ohm;

  Tłumienie:
  - 100 MHz 7.2 dB
  - 450 MHz 15.0 dB
  - 650 MHz 18.0 dB
  - 860 MHz 21.0 dB
  - 1000 MHz 21.8 dB
  - 2000 MHz 32.6 dB

  pozdrawiam
  gdzie wzmacniacz antenowy i czy bedzie działać prawidłowo ?