Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator chłodnicy w Oplu Astrze nie załącza

Kamil Spychała 06 Paź 2007 13:19 2780 8
  • #1 06 Paź 2007 13:19
    Kamil Spychała
    Poziom 12  

Witam.

Nie załącza się wentylator chłodnicy w moim Oplu Astrze (silnik 1,6 8V 1999r nr. silnika X16SZRO2JV-0861). Postanowiłem więc zrobić ręczny włącznik wentylatora. Jak się do tego zabrać (które kable z sobą spiąć)? Opel posiada klimatyzację i podejrzewam, że obydwa wentylatory są sterowane tym samym urządzeniem.Gdy temperatura dojdzie do ok. 95 stopni to w zasadzie wentylatory zadziałają ale na chwilę (5-10 sek.). W tym momencie zapala mi sie też równocześnie kontrolka od poduszki. Jedna poduszka była niesprawna gdy kupowałem autko (ale kontrolka od niej nie świeciła).Podejrzewam, że ktoś wprowadził jakąś modyfikację w instalacji.

Pozdrawiam

Regulamin pkt 11. Uzupełni temat! <Błażej>

0 8
  • #2 06 Paź 2007 13:28
    jarecki04
    Poziom 25  

Po to jest wyłącznik termiczny żeby samo się załączało, zewrzyj styki od wyłącznika w chłodnicy i zobacz czy wentylator zadziała jak tak to go wymień.(ten włącznik oczywiście). A tak wogle to pisz coś więcej o modelu samochodu rocznik tez przydaje się

0
  • #3 06 Paź 2007 13:34
    Kamil Spychała
    Poziom 12  

jarecki04 napisał:
    zewrzyj styki od wyłącznika w chłodnicy i zobacz czy wentylator zadziała jak tak to go wymień.

Właśnie tylko że jest chyba jeden włącznik na dwa wiatraki. A chciałbym mieć jednak ten manualny włącznik wentylatora silnika tak na wszelki wypadek
    Cytat:

A tak wogle to pisz coś więcej o modelu samochodu rocznik tez przydaje się

1999 nr. silnika X16SZRO2JV-0861

Pozdrawiam

0
  • #4 06 Paź 2007 13:53
    jarecki04
    Poziom 25  

Są one sterowane ze sterownika klimy i jeżeli wszystko działa to nie kombinuj bo komputer ingeręcje będzie brał jako błąd a możesz jeszcze coś uszkodzić

0
  • #5 06 Paź 2007 13:59
    Kamil Spychała
    Poziom 12  

jarecki04 napisał:
    Są one sterowane ze sterownika klimy i jeżeli wszystko działa to nie kombinuj bo komputer ingeręcje będzie brał jako błąd a możesz jeszcze coś uszkodzić

Ups... to faktycznie dobrze że zapytałem.

Pozdrawiam

PS.Tak wiec rozumiem,że nie da się tu nic "obejść"?

0
  • #6 06 Paź 2007 14:16
    adax-zabrze
    Poziom 12  

zobacz w nadkolu sterownik klimy w jakim stanie są wtyczki, czesto lubią tam przegniwać...

0
  • #7 06 Paź 2007 14:27
    Kamil Spychała
    Poziom 12  

jarecki04 napisał:
    Po to jest wyłącznik termiczny żeby samo się załączało, zewrzyj styki od wyłącznika w chłodnicy i zobacz czy wentylator zadziała jak tak to go wymień.(ten włącznik oczywiście).

Gdy temperatura dojdzie do ok. 95 stopni to w zasadzie wentylatory zadziałają ale na chwilę (5-10 sek.). W tym momencie zapala mi sie też równocześnie kontrolka od poduszki. Jedna poduszka była niesprawna gdy kupowałem autko (ale kontrolka od niej nie świeciła).Podejrzewam, że ktoś wprowadził jakąś modyfikację w instalacji.

0
  • #8 08 Paź 2007 09:10
    jarecki04
    Poziom 25  

Po włączeniu zapłonu kontrolka poduszki powinna się zaświecić i po chwili sama zgasnąć (test autodiagnozy) niezależnie od innych kontrolek. Jeżeli zapala się i gaśnie razem z inną to ktoś wpioł ją tam i masz niesprawny układ airbagu.

-1
  • #9 08 Paź 2007 13:51
    Kamil Spychała
    Poziom 12  

jarecki04 napisał:
    Po włączeniu zapłonu kontrolka poduszki powinna się zaświecić i po chwili sama zgasnąć (test autodiagnozy) niezależnie od innych kontrolek. Jeżeli zapala się i gaśnie razem z inną to ktoś wpioł ją tam i masz niesprawny układ airbagu.

Dzięki za zainteresowanie. Tak sobie dedukowałem w Niedzielę trochę sprawdzałem no i sprawa według mnie przedstawia się tak:

Kontrolki poduszki po włączeniu silnika nie widać. Jak odłączę (wtyczkę) wentylatora to znaczy jak wypnę wentylator wtedy wyskakuje kontrolka poduszki. Poza tym kontrolka poduszki wyskakuje gdy temperatura silnika wejdzie na ok. 95 stopni i chwilowo załączą się wentylatory (o czym pisałem). Wnioskuje, że po prostu ktoś wpiął poduszkę pod wentylatory tak żeby imitowały opór wiec sterownik czyta je jak poprawnie działający airbag i gdy wentylatory załączają to sterownik daje chwilowy prąd na zadziałanie poduszki i napinaczy. Innej możliwości nie ma. Ale sprawdzałem okablowanie w tym sterowniku pod nadkolem i fakt że widać czyjąś ingerencję (są taśmy izolacyjne – nie fabryczne).
    Gdybym miał jakiś schemat jak powinno być to wszystko popodpinane to łatwo do tego dojść co jest nie tak.

Pozdrawiam

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo