Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z płynną regulacją prądu

06 Paź 2007 17:40 17285 8
  • Poziom 17  
    Witam,
    chciałbym zbudować prostownik do ładowania akumulatorów 12V.Z tym że tym prostownikiem chciałbym ładować akumulatory o różnej pojemności np w aucie mam 55Ah ,tata w aucie ma 45Ah, więc chciałbym żeby można było płynnie regulować prąd np od 0-16 A za pomocą potencjometru.Chciałbym również tym prostownikiem ładować akumulatory 6V/160Ah połączone dwa szeregowo.Dobrze by było żeby można przełączać prostownik w tryb odsiarczania czyli 30 sekund ładowanie i 15 sekund rozładowanie po to by w razie potrzeby można by odratować jakiś inny akumulator, bo posiadam też i taki.

Mam trafo 220/24V o mocy 160VA.Przekrój rdzenia to ok 16cm^2Na nalepce na nim pisze że to jest transformator ochronny,klasa izolacji B 1A.
    Wiem że 24V to trochę za dużo ale mogę odwinąć kilka zwojów z wtórnego by mieć np 18V.
    Może jakaś regulacja po stronie pierwotnej??
    Czy na tym trafie da sie zrobić prostownik na te 16 A
    Posiadam też dwa mostki prostownicze 25A(KBPC2510)

Proszę o jakeś podpowiedzi albo jakiś konkretny sprawdzony schemat.
    Zastanawiałem się nad przeróbką układu jozefg
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic21461.html
    Ma ktoś pomysł jak dostosować ten układ do moich potrzeb(w zamyśle jozeg).
    pozdrawiam
  • Poziom 43  
    To trafo jest za słabe, nie da prądu rzędu 16A. Jak je przewiniesz na te 18VAC to max prąd to ok 8,8ACA. Oczywiście przekrój drutu z którego będzie uzwojenie wtórne musi być większe niż to co jest, potrzebna będzie średnica troszkę ponad 2mm. Z tym co masz to wyciśniesz jakieś 6,5A przy wielogodzinnej pracy trafa. W sieci kręci się trochę takich projektów. Mostek prostowniczy lepiej będzie wykonać na tyrystorach, jeszcze lepszy będzie prostownik dwupołówkowy na tyrystorach zasilany trafem o symetrycznym uzwojeniu. W radioelektroniku chyba był podobny projekt prostownika samochodowego.
  • Poziom 17  
    Hmm,liczyłem że chociaż 10A no ale cóż... Jak wyliczyć średnicę drutu i liczbę zwojów na taki prąd?No i czy w ogóle czy przy takim przekroju rdzenia można osiągnąć te 16A??W sumie jak już będę przewijał to wtórne to chyba lepiej zrobić też odczep żeby napięcie było symetryczne nie??O który projekt konkretnie chodzi bo widziałem kilka na ale nie bardzo je zrozumiałem,czy możesz mi to wytłumaczyć na jakimś konkretnym przykładzie wybranym przez ciebie??
    pzdr
  • Poziom 43  
    Zerknij tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic492683.html
    Wspomniałeśże trafo ma 160VA, więc chcąc mieć 10ACA to uzwojenie da 16VAC - zwykły iloczyn prądu i napięcia daje moc pozorną myloną z czynną, która jest trochę niższa. Ilość zwojów dobierzesz w prosty sposób: otóż masz uzwojenie 24VAC, odwijając je licz zwoje - już możesz obliczyć ilość zwoi na 1 volt, potem tą liczbę mnożysz przez potrzebne Ci napięcie - masz liczbę zwoi na nowe uzwojenie. Średnicę drutu można dobrać z prostego wzoru d=√(0,5*IAC); przy czym d w [mm] a IAC w [A] . Dla uzwojenia symetrycznego musisz nawinąć dla identyczne uzwojenia . Jak robisz prostownik dwupołówkowy to na uzwojenie możesz dać trochę cieńszy drut (min d/√2), ponieważ dana połówka uzwojenia będzie pracować przez połowę czasu niż w przypadku uzwojenia zasilającego mostek Graetz'a; więc średni prąd w uzwojeniu nie będzie za duży.

A tu jest link do tego układu z RE4/99: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=125151
  • Poziom 17  
    Witam,podany na początku link jest bardzo pouczający i przydatny.Co do prostownika do którego dałeś link to chyba nie jest automat(w tym sensie że sie nie wyłącza po naładowaniu akumulatora).Podano tam również iż ten prostownik nadaje sie do ładowania akumulatorów 35-45Ah więc to trochę za mało niż bym chciał.Oczywiści na tym trafie co mam to już by dało sie go zmajstrować.Jak wcześniej pisałem chciałbym ładować większe akumulatory 160Ah (takie od ciągnika :) ), no żeby była możliwość przełączenia w cykl odsiarczania.Jutro zacznę szukać drutu nawojowego o przekroju powyżej 2mm^2 jak pisałeś(czy może chodziło o średnicę powyżej 2mm??).
    pzdr
  • Poziom 34  
    Budowałem dawno temu prostownik do traktora -10 A.
    ZOSTAŁ WYKONANY -z tego co pamiętam to pracował i był
    potrzebny i używany.
    Na te 10 A postawiony był moduł odłaczenia napięcia/14,7V/ i przejsca w stan dyzurny.Trzeba sobie uświadomić ,że akumulator się ładuje przez wymuszenie przepływu prądu -czyli :-
    - jeśli koniec ładowania oznaczymy na poziomie 14,7 V -TO -ZALEŻNIE OD STANU AKUMULATORA - ładowanego - prostownik może dostarczyć napięcie wymuszające -te 10 A - rzedu 27V.
    Tak: 14,7V na SEM akum. i 10AxRwewnętrzna akumulatora .
    Kiedyś miałem jakiś dostęp do danych o akumulatorach kwasowych i innych .Wg mnie odrzucić trzeba jakieś szeregowe laczenia AKU ładowanych. Pozdr.
  • Poziom 43  
    Przy zakupie drutu szukaj średnicy ponad 2mm. Gęstość prądu zakłada się na ok 2,55A/mm^2, spotkałem się z 2....3 A/mm^2 w typowych trafach (kwestia czasu i warunków pracy trafa). Jak coś nawijałem to kożystałem z tego wzoru z poprzdniego postu (różnica między dokładnym obliczeniem a tym wzorem jest całkiem niewielka przy J=2,55A/mm^2) i problemów nie miałem.
  • Poziom 17  
    A masz może namiar na hurtownie z drutem nawojowym ,sklep wysyłkowy co jest możliwie tanio??
    pzdr

Dodano po 9 [minuty]:

Hmm wg tego co napisałeś żeby osiągnąć te 16A to musiałbym mieć drut ok
    6mm^2(16/2,55=6,2......) czyli średnica wychodzi ok 2,8mm.taki szukać drut??
    pzdr
  • Poziom 43  
    Na początek, chcesz mieć 16A prądu stałego na wyjściu, więc trafo musi dać √2 razy większy prąd czyli jakieś 22,5ACA. To daje drut √(22,5/2) to jest ok 3,35mm. Teraz przy twoim trafie 160VA i prądzie 22,5ACA napięcie jakie można by osiągnąć to 160/22,5=7,1VAC, tak więc trochę mało.