Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ergonomiczny budzik na uP 89S52

jankomuzykant 14 Paź 2007 00:25 13511 52
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #32 15 Paź 2007 13:21
    kosmi
    Poziom 16  

Ja mam budzik który generuje dzwięki stopniowo zwiekszając głośność i zmieniając ton. Jest nieporównanie lepszy od stałotonowego.
    Nieraz śniła mi się straż pożarna na sygnale, albo dzwonek w szkole - po przebudzeniu czekała mnie mała niespodzianka :)

• #33 15 Paź 2007 18:36
    jankomuzykant
    Poziom 13  

kosmi napisał:
    Ja mam budzik który generuje dzwięki stopniowo zwiekszając głośność i zmieniając ton. Jest nieporównanie lepszy od stałotonowego.

No to trochę melodyjki są takie - w miarę upływu czasu dają coraz więcej czadu ;)
    Tu następna:
    http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/n/ergoclock/02.mp3

• #34 18 Paź 2007 00:55
    dreaper
    Poziom 18  

nomanie słuchając tych melodyjek czuję się jak bym grał w ponga na rubinie

• #35 18 Paź 2007 00:59
    jankomuzykant
    Poziom 13  

dreaper napisał:
    nomanie słuchając tych melodyjek czuję się jak bym grał w ponga na rubinie

Jak by nie było - technologia ta sama :)
    Dorobię jeszcze jedną podobną i ze trzy takie ''niemelodyjkowe'' - czyli pikania - najpierw delikatne, potem coraz bardziej wściekłe. Zrobi się z tego osobne kompilacje - będzie sobie można wybrać wsad z melodyjkami (trzema losowo wybieranymi), pikaniami (jak wyżej) albo z jedną wybraną melodyjką lub pikaniem. Nie widzę sensu wybierać melodii po zaprogramowaniu procesora (z menu).

• #36 18 Paź 2007 16:26
    manek33
    Poziom 14  

Witam, a czy możliwe byłoby dołożenie dwóch cyfr i równoczesne wyświetlanie sekund? Pozdrawiam.

• #37 18 Paź 2007 16:30
    jankomuzykant
    Poziom 13  

manek33 napisał:
    Witam, a czy możliwe byłoby dołożenie dwóch cyfr i równoczesne wyświetlanie sekund? Pozdrawiam.

Nie bez zasadniczej zmiany konstrukcyjnej - patrz na schemat, nie ma już portów.

• #38 18 Paź 2007 16:47
    manek33
    Poziom 14  

szkoda, bo bardzo zależałoby mi na takiej opcji, dzięki za szybką odpowiedź.

• #39 18 Paź 2007 19:06
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  

Jakby zmienił sterowanie wyświetlaczem na multipleksowe to by mu starczyło i jeszcze parę zostało...

• #40 18 Paź 2007 19:19
    jankomuzykant
    Poziom 13  

Tranzystor_1992 napisał:
    Jakby zmienił sterowanie wyświetlaczem na multipleksowe to by mu starczyło i jeszcze parę zostało...

Ale nie zmieni, bo ma taki kaprys.
    Jak zegar będzie gotowy to każdy będzie sobie mógł zmienić cokolwiek będzie chciał wykorzystując resztę kodu :)

Dodano po 1 [minuty]:

manek33 napisał:
    szkoda, bo bardzo zależałoby mi na takiej opcji, dzięki za szybką odpowiedź.

Poszukaj sobie takiego zegara, takich projektów powstało tysiące.

• #41 19 Paź 2007 10:32
    al777
    Poziom 26  

Muszę przyznać, że melodyjki mi się podobają (zwłaszcza pierwsza) i chętnie zerknąłbym do kodu źródłowego który je generuje.
    Mam nadzieję że nie jest za późno na konstruktywne uwagi dotyczące schematu urządzenia, ale tak się zastanawiałem, czy to nie byłby dobry pomysł żeby podtrzymanie bateryjne było np. w postaci czterech akumulatorków Ni-Cd, doładowywanych w czasie normalnej pracy (zasilanie z sieci) prostym obwodem elektronicznym (w wersji minimalnej - odpowiednio dobrany rezystor). Takie rozwiązanie byłoby "nieśmiertelne".

• #42 19 Paź 2007 10:42
    jankomuzykant
    Poziom 13  

al777 napisał:
    Muszę przyznać, że melodyjki mi się podobają (zwłaszcza pierwsza) i chętnie zerknąłbym do kodu źródłowego który je generuje.

Nie ma problemu, ale jak skończę, bo na razie tam spory bałagan. Jest tablica częstotliwości (dwa bajty dla każdego dźwięku), prosta sprawa. Takie rzeczy powinno się co prawda kodować wydajniej (bajt albo pół na dźwięk), ale nie ma tu takiej potrzeby - pamięci dość.
    al777 napisał:
    Mam nadzieję że nie jest za późno na konstruktywne uwagi dotyczące schematu urządzenia, ale tak się zastanawiałem, czy to nie byłby dobry pomysł żeby podtrzymanie bateryjne było np. w postaci czterech akumulatorków Ni-Cd, doładowywanych w czasie normalnej pracy (zasilanie z sieci) prostym obwodem elektronicznym (w wersji minimalnej - odpowiednio dobrany rezystor). Takie rozwiązanie byłoby "nieśmiertelne".

Teoretycznie tak, ale - załóżmy: trzy paluszki 2000mAh - pobór prądu ok. 3mA - będzie to pracowało >500 godzin. Taki czas w normalnych warunkach wystarczy na pełny czas życia bateryjek (5lat?). Nie ma chyba sensu wchodzić w akumulator. Oczywiście jak ktoś chce to może sobie zrobić prosty układ ładujący. Sam zresztą nie będę w ogóle wsadzał baterii, tu gdzie mieszkam prądu brakuje rzadziej niż raz na pół roku. Zresztą kilka sekund układ wytrzyma na samej pojemności filtrującej (przy krótkich znikach).

• #43 24 Paź 2007 18:24
    jankomuzykant
    Poziom 13  

Budzik prawie gotowy - dorobiłem jeszcze funkcję SNOOZE (''drzemka poobiednia'') - działa jak funkcja SLEEP, ale ''odwrotnie'' - czyli przytrzymanie przycisku ustawiania budzika aktywizuje dźwięk alarmu po 30 minutach - relatywnie, bez potrzeby nastawiania konkretnego czasu i niezależnie od budzika. Tę funkcję oraz SLEEP wyłączmy naciskając cokolwiek.
    Wszystkie zmiany są obrazowane prostymi komunikatami (na ile pozwalają trzy wyświetlacze siedmiosegmentowe) oraz pikami (dwa - aktywizacja, jeden - deaktywizacja).
    Być może jutro zegar będzie gotowy.
    Jest gotowy, zapraszam na opis na początku.

• #44 02 Lis 2007 21:02
    jankomuzykant
    Poziom 13  

I na sam koniec obudowa. Nie ma się czym chwalić, zastosowałem uniwersalkę, bo na razie nie mam czasu dłubać czegoś estetycznego - następne projekty czekają. Zresztą akurat taka obudowa mi pasuje:
    Jak widzimy, zegar zawiera radio - gałeczki w kolejności to strojenie i głośność. Dioda żółta sygnalizuje funkcje budzika, zielona - radia. Sam moduł radiowy to jakiś polski radioodbiornik przenośny z osiemdziesiątych lat, niestety nie wiem dokładnie, co to jest. Na TDA1220, więc późniejszy. Wymontowałem obwody am, zestroiłem to ponownie i pracuje poprawnie, z całą pewnością lepiej od przeciętnego chińskiego radiozegara. W Krakowie na niespełna metrowym drucie odbiera bez zakłóceń wszystkie stacje z pasma nadawane z lokalnych nadajników. Radio współpracuje z niewielkimi kolumnami trzylitrowymi, jednodrożnymi, które kiedyś specjalnie zrobiłem do sypialni. Poniżej widok na ''wnętrzności'', nic godnego pochwały, ale ciasno było:
    Ze względu na redukcję zakłóceń od części cyfrowej całość wyklejona jest folią alu pokrytą folią samoprzylepną, dodatkowo zagiętą w przegrodę na środku - sprawdza się znakomicie. Takie z pozoru niechlujne mocowanie kondensatora strojeniowego jest dokładną kopią mocowania oryginalnego. Nie ma kłopotów, żadnego mikrofonowania itp. spraw.
    Niniejszym czynię temat zakończony, a chętnych zapraszam do konstruowania własnych wersji jak i adaptacji programu do własnych celów.

• #45 22 Wrz 2008 10:31
    joozwa
    Poziom 31  

Witam
    Montuję ten zegarek, ale mam chyba jakieś "zaćmienie" :D ...
    Czy do 25 nogi Atmelka podłączone są przez rezystor 2 diody równolegle, jako sekundnik? (na schemacie jest jedna). Proszę o pomoc - chciałbym się upewnić.
    Pozdrawiam

• #46 22 Wrz 2008 19:19
    oj
    Poziom 42  

Dla czerwonych/zielonych może być szeregowo (tak jak w projekcie) lub równolegle; dla niebieskich równolegle

• #47 22 Wrz 2008 21:00
    joozwa
    Poziom 31  

Witam
    oj, dzięki za odzew. Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Głupia sprawa. W zasadzie chodziło o wysokość, na jakiej spotykać się miała płytka z uC z płytką LEDów. Na schemacie montażowym jest mały błąd (kierunek podłączenia jednej z diod sekundnika). Mozaika ścieżek nie pozostawia dużego wyboru :) Już sobie poradziłem :) Na czerwono miejsce styku płytek, luty i kierunek włączenia LED w sekundniku.

• #48 23 Wrz 2008 11:01
    jankomuzykant
    Poziom 13  

joozwa napisał:
    Na schemacie montażowym jest mały błąd (kierunek podłączenia jednej z diod sekundnika). Mozaika ścieżek nie pozostawia dużego wyboru :) Już sobie poradziłem :) Na czerwono miejsce styku płytek, luty i kierunek włączenia LED w sekundniku.

Sorry, rzeczywiście.
    Powstał w międzyczasie dodatek w programie wystawiający impulsy na wyjście 1.4. Służy to do sterowania pauzą odtwarzacza mp3 użytego w charakterze budzika. Jak znajdę chwilę to wystawię soft, reszta jest niezmieniona.

• #49 01 Paź 2008 19:19
    joozwa
    Poziom 31  

Witam
    Prace powoli (brak czasu) idą naprzód. Niestety - kolejne "zaćmienie" :)

jankomuzykant napisał:
    Przycisk CHIME służy do blokady pikania w każdy kwadrans. Ponieważ jest to przełącznik dwustanowy należy zwierać go za pomocą diody.

Mógłbyś rozwinąć tą myśl? Rozumiem, że chodzi o przełącznik bistabilny? Jaki rodzaj połączenia go z diodą miałeś na myśli? Na schemacie jest to połączone tak, jak wszystkie inne przyciski ...
    Przepraszam za takie pytania, ale jestem początkujący i dopiero się uczę :)
    Pozdrawiam

• #50 02 Paź 2008 08:53
    jankomuzykant
    Poziom 13  

joozwa napisał:
    jankomuzykant napisał:
    Przycisk CHIME służy do blokady pikania w każdy kwadrans. Ponieważ jest to przełącznik dwustanowy należy zwierać go za pomocą diody.

Mógłbyś rozwinąć tą myśl? Rozumiem, że chodzi o przełącznik bistabilny? Jaki rodzaj połączenia go z diodą miałeś na myśli?

Klawiatura pracująca na wspólnej szynie z ledami wymaga diod, jak na schemacie. Można je pominąć o ile godzimy się na ''cuda'' na wyświetlaczu, gdy wciśniemy kilka przycisków jednocześnie. Jednakże, gdy jeden z przycisków (chime) będzie cały czas wciśnięty przekłamania wystąpią ciągle - stąd potrzebna dioda.

Funkcję pikania co kwadrans definiuje się zwykle raz, na początku, więc nie potrzeba przełącznika tylko należy albo wlutować diodę na stałe, albo ją pominąć zostawiając wolne wyprowadzenie.

• #51 02 Paź 2008 09:52
    joozwa
    Poziom 31  

Dzięki, już wszystko rozumiem :D
    Prace idą dalej - teraz tylko obudowa :)

• #52 25 Lut 2009 21:59
    jankomuzykant
    Poziom 13  

Wprowadziłem (nareszcie) obiecaną poprawkę, umożliwiającą współpracę zegara z odtwarzaczem mp3. Wsad do procesora jest w pełni kompatybilny z poprzednią wersją, wprowadziłem też mało istotne zmiany (szybsza animacja, odraczanie alarmu o 10 zamiast o 5 minut).
    Wklejam opis współpracy z odtwarzaczem ze strony projektu:
    http://as.elte-s.com/zrob/zrob.htm

''W trakcie eksploatacji zegara pojawiła się nowa potrzeba - sterowanie odtwarzaczem cd lub mp3 (budzenie muzyką). Rozwiązanie jest proste. Należy równolegle do funkcji „pauza” odtwarzacza wmontować przekaźnik bądź transoptor podłączony do wyjścia RES. Każdorazowe włączanie bądź wyłącznie przekaźnika sprawia, że na owym wyjściu pojawia się krótki impuls, który naprzemiennie włącza i zatrzymuje muzykę. Oczywiście odtwarzacz powinien być włączony w obwód zasilania zegara i powinien mieć wyłączony układ zasypiania (oszczędności energii).''

• #53 20 Gru 2009 19:05
    Nestor100
    Poziom 10  

Witam.. Takie trochę głupie pytanie: Jaki jest koszt wykoniania tego projektu? (samego zegara)

Szukaj w 5mln produktów