Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator przebiegu prostokątnego przemiennego

07 Paź 2007 11:11 3170 7
 • Poziom 2  
  Tak, jak w temacie potrzebuję generator. Najlepiej, gdyby można było regulować częstotliwość (1-30Hz). Chciałbym tym układem przełączać tranzystora MOSFET (mam buz 11 i irf który lepszy, czy może to samo?) Posiadam układy scalone cmos 4001, 4011, 4047 i 4093 oraz ne555. Nie znalazłem niczego w internecie:|
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Witam,
  tylko dlaczego "generator przebiegu prostokątnego przemiennego", skoro tranzystor polowy MOSFET N - kanałowy można wysterować (przy odpowiednim układzie sterowania) przebiegiem napięcia nieujemnego?

  Wykonanie generatora na zakres przestrajania który podałeś, nie przedstawia trudności tyle tylko, że nie podałeś wartości wypełnienia okresu sterowania, tego tranzystora, w którym ma być on załączony.

  Pozdrawiam
 • Poziom 43  
  Zainteresuj się kartą NE555: http://www.elenota.pl/d.php?pid=84482&pdf=ne555 poza tym gdzieś tutaj jest programik, który umożliwia symulację działania kostki 555 w różnych układach: http://www.elektroda.net/download/pafiledb.php . http://www.elektroda.net/download/file1021.html . Zamiast rezystancji potencjometru wpisuj jego skrajne rezystacje, wartość "0" można by sobie odpuścić, dając w szereg z potencjometrem rezystor.
 • Poziom 2  
  Tak ogólnie to ma to być generator do pastucha, czyli wypełnienie impulsów krótkie(najlepiej regulowane), a przerw dłuższe. Myślałem też, żeby wykorzystać prosty generator na 2 tranzystorach i sterować tranzystor npn, ale czy to będzie działać?
  W programie timera 555 w schemacie astabilny 2 jest dioda. Jaka ona ma być?
 • Poziom 2  
  Zrobiłem układ na ne555 i tranzystorze. Układ zasilany z baterii 4,5v, a trafo z kilku 'paluszków'. Wszystkie elementy są sprawne, generator generuje przebieg rzędu 10hz. Niestety nie uzyskuje impulsów wysokiego napięcia(tak jakby tranzystor miał dużą oporność). Co jest nie tak?
 • Poziom 43  
  MOSFETów mocy to napięciem 4,5V nie wysterujesz, pomyśl raczej o 12V. Jak to ma być generator wysokiego napięcia pomyśl o jakiejś przetwornicy HV, których to pełno roi się w internecie, a drugi generator mógłby okresowo włączać i wyłączać przetwornice.
 • Poziom 2  
  Udało mi się wykonać poprawnie działający model ze zwykłym tranzystorem npn. A to nie ma być typowy generator wysokiego napięcia, ale raczej taki pastuszek ;p
  Mój błąd polegał na tym, że ne555 i trafo zasilałem z osobnych źródeł napięcia, a przecież tak to działać nie będzie ;]