Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System ekspertowy - jak to zrobić.

Crisu 07 Oct 2007 23:53 4652 2
    Crisu
    Level 10  
    Witam!
    Chciałbym się zagłębić trochę w dziedzinę systemów ekspertowych.
    Poszukuję jakiegoś przykładu takiego systemu (chodzi mi głównie o sam program i dokumentację)
    Chciałbym zobaczyć jak wygląda jego algorytm, baza , ogólnie silnik :)

pozdrawiam
    Hopin
    Level 15  
    Witam
    Kiedyś bawiłem się programem do tworzenia systemów ekspertowych. Był to program z pakietu Sphinx, PC-Shell. Program ten pracował według algorytmu wnioskowania wstecz. Można było w nim stworzyć własną bazę wiedzy i przeprowadzić prostą symulację.
    Na początek jednak radzę poczytać trochę teorii (której na google.pl nie brakuje :D ).

Pozdrawiam
    tropicalBula
    Level 15  
    Witam,
    Myślę, że zaproponowane przez Hopin środowisko PcShell z pakietu SPHINX to dobre rozwiązanie, szczególnie na początek. Jest to szkieletowy system ekspertowy, całkiem wygodny w użytkowaniu. PCShell posiada własny język programowania (takie pomieszanie pascala z c ;) ), udostępniający wygodną obsługę baz danych, mechanizmów OLE i DDE. Przy jego pomocy można tworzyć naprawdę rozbudowane aplikacje.
    A do stworzenia prostego SE nie trzeba się w ogóle uczyć tego języka, wystarczy interfejs domyślnie oferowany przez PcShell.
    Niestety pakiet ten ma jedną, poważną wadę - jest płatny.
    Jeżeli jesteś studentem spróbuj zapytać się na uczelni.
    Razem z PcShell dostarczana jest świetna dokumentacja oraz kilka przykładowych systemów ekspertowych.
    Opis jednego z przykładowych SE można znaleźć na stronie producenta pakietu - podaję link:
    SALOMON

Pozdrawiam