Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu w spawarce....

kichawa 09 Lis 2007 08:11 14659 43
 • #31
  tronics
  Poziom 37  
  Tak, tylko trzeba by użyć MOSFETów o możliwie jak najmniejszym Rdson. Dodatkowo MOSFETy bardzo łatwo łączy się równolegle - właśnie przez dodatni współczynnik temperaturowy (przez co tranzystor który bardziej się grzeje zaczyna przewodzić mniejszy prąd, co powoduje spadek temperatury i tak cały układ zachowuje jako taką równowagę).
 • #32
  _jta_
  Specjalista elektronik
  Rds_on poniżej 0.1 oma jest wskazane - przy 0.2 oma będą się grzać tak, jak diody.
  Co do diód, to można je połączyć równolegle i nie mieć niestabilności, pod warunkiem,
  że szeregowo z każdą z nich połączymy odpowiednio dobrany opornik, i dopiero takie
  diody z opornikami będziemy łączyć równolegle... oczywiście napięcie diód dobierane.
 • #33
  patryk-84a
  Poziom 28  
  Ja mam dostęp do diod do 250A, po 45zł za sztukę.
  Po co bawić się w jakieś łączenie. Chociaż w kupnych migach są łączone po 2 lub nawet 4 diody. Sam kiedyś wymieniałem dwie spalone diody w takim mostku na diody od alternatora z golfa i mig działa do dziś (Bester 1800).
  Sam robię miga i chciałem się zapytać jak zrobić cyfrowy amperomierz o zakresie do 200 a nawet 250A, z zapamiętaniem max wartości. Czy te przekładniki LEM nadadzą się do sterowania cyfrowymi miernikami?
  Można by było jakoś zrobić amperomierz na mikrokontrolerze? Czy taki program w asemblerze byłby skomplikowany? Bo narazie nie mam pomysłu jakby miał taki program wyglądać.
  mam natomiast pomysł, aby wykorzystać amperomierz cyfrowy np. na układzie ICL i na wyswietlaczach led, podpięty do przekładnika LEM. Wyjścia z układu, nie podłączać do wyświetlaczy tylko do mikrokontrolera i przez niego odczytywać wartości. A jeśli wartość prądu była by już w pamięci to można by z nią było zrobić co chcemy, zapamiętać wartość max, wyświetlić na wyświetlaczach podpiętych pod pozostałe porty itp. Powiedzmy że amperomierz miałby trzy cyfrowy wyświetlacz bo do spawarki taka dokładność wystarczy.
  3x7=21
  Potrzebne by było 21 lini wejściowych. Do tego 7 lini wyjściowych i 3 na multipleksowanie, zostaje 1 pod którą można jakiś przycisk, np do resetowania max wartości wykorzystać. Działało by to? A może są już gotowe scalaki które mierzyły by prąd, zapamiętywały max wartość i wyświetlały na wyświetlaczu?
 • #34
  PIXOSTAT
  Poziom 24  
  LEM-y wykorzystywałem do pomiaru prądu od stałego poprzez sinusoidalny do bardzo silnie odkształconego (PWM i/lub sterowanie fazowe) w ramach projektu miernika prądów odkształconych (potrafią nawet mierzyć prądy sinusoidalne odkształcone nałożone na dużą składową stałą). LEM wystawiał sygnał do przetwornika TrueRMS, którego wyjście było podłączone do ICL7107.
  Wyglądało to tak:
  Pomiar prądu w spawarce....
  Skądinąd wiem, że takie LEM-y są wykorzystywane w dużych markowych UPS-ach, falownikach, spawarkach, aparatach rentgenowskich i Bóg wie jeszcze w czym. Więc wg mnie jest to bardzo dobra baza do wykorzystania, a to co będzie podłączone do LEM-a zależy wyłącznie od zasobności, inwencji i umiejętności użytkownika.
  A konkretnie odpowiadając na Twoje pytanie to uważam, że wykorzystanie mikrokontrolera jest bardzo dobrym pomysłem i ma bardzo duże szanse powodzenia, bo chyba większość wchodzących w grę układów aktualnie produkowanych wyposażona jest fabrycznie w przetwornik A/C i nie ma konieczności wykorzystywania dodatkowego ICL-a (mała uwaga: osobiście program napisałbym raczej w C, bo szybciej mi to idzie).
 • #35
  patryk-84a
  Poziom 28  
  Ja znam jako tako asemblera. Ale nie wykorzystywałem jeszcze przetwornika a/c wbudowanego w mikrokontroler. Znam raczej rozkazy które wykorzystuje się w mikrokontrolerze AT89s8252, a wnim nnie ma przetwornika a/c. Posiada on programowanie isp, więc jest bardzo prosty w programowaniu, narazie wszystkie zabawki robiłem tylko na tym procku :). Będe musiał poczytać.
  Posiadasz może jakiś listing woltomierza na procka z isp, z przetwornikiem a/c, napisany w asemblerze?
 • #36
  tronics
  Poziom 37  
  ISP, przetwornik A/C, timery, sporo pamięci i duża szybkość - Atmega już od kilku zł za sztukę. Programowanie przez WinAVR, wystarczy znać podstawy C. Ogółem można zrobić bardzo wiele na takim 'maleństwie' bez zewnętrznych przetworników.
 • #38
  PIXOSTAT
  Poziom 24  
  Cóż, asemblera używałem daaawno temu w czasach DOS-a i nieśmiertelnej rodziny 51 - odkąd jednak poznałem AVR-y i darmowe narzędzia do C podziękowałem asemblerowi. Przyznam się szczerze, że nie przypominam sobie, abym gdzieś używał w asemblerze przetwornika A/C w układach z ISP - jakieś stare procedury na '51 (SAB80C535 itp) może bym jeszcze znalazł - ale raczej nie o to chodzi. Może raczej "zaGoogluj" - na 100% coś fajnego znajdziesz, a i na Elektrodzie też pewnie coś się znajdzie - tylko w innym dziale.

  Jeżeli znasz asemblera na '51 to trzeba się trochę przestawić - ale tylko trochę (krótko ale jednak przechodziłem etap asemblera na AVR zaraz po '51 - poszło bezboleśnie - kilka zarwanych nocek i OK ).. :D
 • #39
  patryk-84a
  Poziom 28  
  Pixostat posiadasz schemat układu którego zdjęcie podałeś? Interesuje mnie sposób podłączenia AD736 z LEM i ICL. Posiadam procesor Atmega8515, ma ktoś dane tego układu? Nie chciałbym kupować do prób procka. Może ten się nada. Ma on wbudowany przetwornik A/C?

  Doczytałem w nocie że ma on przetwornik A/C. Ale co dalej jak odczytuje się wartości analogowe i jak one są przedstawione i pod jakim adresem? Jak podłączyć napięcie analogowe do portu? Łatwiej chyba wykozystać zewnętrzny przetwornik :).
 • #40
  PIXOSTAT
  Poziom 24  
  ATmega8515 nie posiada wbudowanego przetwornika A/C, ma tylko komparator analogowy (który w połączeniu z kilkoma drobnymi elementami zewnętrznymi i odrobiną kodu można wykorzystać jako A/C - tu jest przykład jak to można zrobić - jest też oczywiści na stronie ATMEL-a program przykładowy do takiego przetwornika.

  karta katalogowa ATmega8515

  A tu jest bardzo fajne porównanie co który ATMEL-ek ma a czego nie ma :D

  Natomiast tutaj i tutaj ATMEL zgromadził wiele przykładów i pomysłów co i jak zrobić na AVR-ach.

  Co do schematu - oczywiście mam go, przecież to moja własna praca dyplomowa - trochę musiałbym go obrobić - jak to zrobię to go wrzucę.

  Jeśli chodzi o podłączanie zewnętrznego przetwornika - osobiście wolę wbudowany - mniej drutowania, wystarczy pomieszać w programie, ale gdy wymagana jest duża precyzja (>10bitów) to jednak przepraszam się z zewnętrznymi przetwornikami.

  pzdr
 • #43
  patryk-84a
  Poziom 28  
  Co do przekładnika to zastosowałeś LA55-P, jaki prąd max może ten przekładnik przepuścić? pozatym czemu przekładniki mają ograniczony prąd wejściowy? Przecież przekładnik ma jakąś przekładnie i jak damy większy prąd na wejście to tylko poprostu uzyskamy większy na wyjściu. Znalazłem taki przekładnik na allegro za 20zł ile kosztują takie przekładniki na 200A?
 • #44
  PIXOSTAT
  Poziom 24  
  Bodajże 50A DC lub RMS, ale z uwzględnieniem że szczytowo 70A! - zatem trzeba uwzględniać kształt sygnału - w przypadku impulsów wyższych niż 70A traci się dokładność pomiaru.
  Co do cen - nie znam aktualnych.
  Co do przeciążalności natomiast, wszystkie typy znanych mi przekładników prądowych zarówno budowy klasycznej jak i bardziej rozbudowane posiadają ograniczenia związane albo z przeciążeniem termicznym wprost albo z możliwością uszkodzenia elementów elektronicznych (co u swojej podstawy jest również w zasadzie przeciążeniem termicznym).

  Zauważ również, że to nie jest tzw. klasyczny przekładnik w którym jest tylko rdzeń i drut - ot choćby np. taki:
  Pomiar prądu w spawarce....
  LEM-y są to przekładniki kombinowane ze zwykłego przekładnika i elektroniki - w tym sensie można by powiedzieć, że są one "hybrydowe". W tego typu przekładnikach wbudowany jest w szczelinie rdzenia przetwornik (sonda) Halla który mierzy natężenie pola magnetycznego oraz dodatkowo jest jeszcze wbudowany wzmacniacz operacyjny do linearyzacji charakterystyki a czasem dodatkowe tranzystory mocy.
  Pomiar prądu w spawarce....
  W przypadku przeciążenia takiego przekładnika to właśnie wzmacniacz operacyjny i tranzystory stają się problemem - napięcie wejściowe i wyjściowe oraz prąd wyjściowy ograniczone są w ramach możliwości fizycznych tych przyrządów, najpierw przy przesterowaniu taki przekładnik traci liniowość i następnie bardzo szybko zaczynają się dziać "cuda" na wyjściu lub nawet uszkodzenie. O ile w przekładnikach klasycznych o przeciążenie termiczne trzeba się postarać i powinno ono trwać stosunkowo długo lub mieć bardzo dużą wartość aby trwale uszkodzić przekładnik, o tyle w przypadku elementów półprzewodnikowych uszkadza się je bardzo szybko. Nie bez kozery niektórzy twierdzą, że najszybsze są zabezpieczenia półprzewodnikowe - zazwyczaj szybciej uszkadza się struktura przyrządu półprzewodnikowego niż zdąży zadziałać zwykły bezpiecznik. :D

  A tak na marginesie, to chwilowe przeciążenie LEM-a LA55-P to max0,6A na wyjściu, czyli uwzględniając przekładnię wychodzi mi max 600A. W przypadku klasycznego przekładnika (pierwszego który napotkałem w Googlu o porównywalnym prądzie znamionowym typu ELA-1 50/5) jest to 60*In -> 3000A(impuls 1s)!