Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wyzwalaniem stroboskopu

hubiwit 08 Paź 2007 11:09 2476 10
  • #1 08 Paź 2007 11:09
    hubiwit
    Poziom 25  

Witam
    Zbudowałem stroboskop na palniku XOP-15, jednak nie mogę sobie poradzić z wyzwalaniem.
    Potrzebuje schemat sterujący trafem do środkowej elektrody palnika, wystarczy mi sam potencjometr regulujący częstotliwość, układ podłączany pod 230V na tej samej fazie co stroboskop. Wiem że układ jest bardzo prosty, ale jakoś mi nie wychodzi :cry: a dość szybko go potrzebuje.

0 10
  • #2 09 Paź 2007 10:22
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

A z jakiego schematu robiłeś stroboskop (podaj schemat)

Pozdrawiam

0
  • #3 09 Paź 2007 19:31
    hubiwit
    Poziom 25  

Układ zasilający palnik działa b. dobrze, jednak z wyzwalaniem nie mogę sobie poradzić, a próbowałem na różnych elementach z różnych sklepów :cry:

0
  • #4 09 Paź 2007 23:00
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Nie wiem dokładnie ale gdzieś na elektrodzie czytałem ale nie na 100% ale ten schemat jest błędny. Ale jak już go zrobiłeś to po eksperymentujemy z nim :) Wy lutuj diaki a zamiast ich zamontuj przyciski chwilowy i zobacz jak naciśniesz przycisk powinien wyzwolić jeden błysk.
    Ps. Jeszcze możesz sprawdzić miernikiem czy transformator impulsowy jest sprawny.

Pozdrawiam

0
  • #5 10 Paź 2007 07:41
    hubiwit
    Poziom 25  

trafo jest sprawne, przyciskiem udawało mi się wyzwolić

0
  • #6 10 Paź 2007 10:57
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Jeśli dało się wyzwolić to można zrobić układ wyzwalania na 555 i na optotriaku. Optotriak lutujesz zamiast diaków a potencjometr (na schemacie stroboskopu) dajesz zwore.
    SCHEMAT:

Pozdrawiam

0
  • #7 10 Paź 2007 18:31
    hubiwit
    Poziom 25  

a dało by się zrobić coś prostszego jak np. w stroboskopie z jabela, jak podłączyć taki układ wyzwalania bez układu zasilania palnika?

0
  • #8 10 Paź 2007 23:10
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam

Na tym schemacie stroboskopu jest tak zrobione jak jabelku i jak widać nie działa poprawnie.

Pozdrawiam

0
  • #9 11 Lis 2007 18:19
    hubiwit
    Poziom 25  

zrobiłem układ wyzwalania tzn. tak jak w kicie jabla, ze wszystkimi częściami, tylko bez palnika, przewód wyzwalający podłączam do dużego palnika, który jest zasilany z innego układu

sieć ---------układ zasilający--(przewody z 600V)------PALNIK
    --------------- jabel-------(przewód wyzwalający)------------

i stroboskop mruga raz jaśniej, raz ciemniej, czyli nie jest zsynchronizowany z siecią - w stroboskopach z regulacją jasności, jasność zależy od tego, w którym momencie przebiegu sinusoidę nastąpi impuls wyzwalający.
    Co zrobić, żeby strob mrugał zawsze z największą jasnością, w którym momencie sinusoidy musi nastąpić wyzwolenie?

0
  • #10 18 Mar 2009 18:11
    bakteria221
    Poziom 14  

Ja zrobiłem układ oparty na przedwzmacniaczu mikrofonowym i generatorze ne555. Optotriak jest złym rozwiązaniem (duże opuźnienie) więc sygnał dałem na bramke tyrystora. Stroboskop działa bardzo dobrze i niemam z nim problemow-pozdro

0
  • #11 18 Mar 2009 20:00
    Popak
    Moderator na urlopie...

bakteria221 napisał:
    Optotriak jest złym rozwiązaniem (duże opuźnienie) więc sygnał dałem na bramke tyrystora.

O to teraz kolega pojechał :|
    Optotriak jest dobrym rozwiązaniem który chroni nie tylko elementy nisko napięciowe ale i życie człowieka. Opóźnienie o którym piszesz jest tak małe że nie zobaczysz go gołym okiem i nie wypisuj bzdur. Dodam że przy twoim układzie wystarczy małe przebicie i elektronika idzie z dymem, a co gorsza jakiś człowiek może zginąć. :|

Pozdrawiam

Moderowany przez pol102:

Skoro kolega bakteria221 mimo naszych wskazówek i tak wie lepiej, a do tego robi błędy ortograficzne w prostych wyrazach - temat zamykam.

0