Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Łączenie równoległe tranzystorów MOSFET.

obi one kenobi 08 Oct 2007 18:45 12132 8
 • #1
  obi one kenobi
  Level 12  
  Witam.

  Czy można połączyć równolegle 10 sztuk identycznych tranzystorów MOSFET w celu uzyskania łącznego prądu 10 razy większego niż w przypadku pojedynczego MOSFET-a ??

  Pytam, ponieważ cena 10 sztuk tranzystora MOSFET o średnim prądzie drenu jest wielokrotnie niższa od ceny pojedynczego tranzystora MOSFET o dużym prądzie drenu...

  Proszę o pomoc.

  Dziękuję i pozdrawiam.

  Łukasz Kiełbowicz
 • #2
  artbi
  Level 19  
  witam , teoretycznie jest to możliwe , lecz praktyka pewnie powie nie ze względu na różne parametry nawet w tej samej grupie , chyba że będzie to układ dwu stanowy ,.... to jest tylko moje skromne zdane i nie stanowi wzorca pozdrawiam
 • #3
  obi one kenobi
  Level 12  
  Witam.

  Te 10 tranzystorów MOSFET ma pracować jako klucze w przetwornicy DC/DC, więc będą pracować w stanie całkowitego przewodzenia lub całkowitego odcięcia...

  Pytanie moje sprowadza się do tego, czy przy jednakowych tranzystorach prąd prąd płynący przez każdy MOSFET będzie w przybliżeniu chociaż równy...


  Czy nie będzie tak, że przy jednakowym sygnale sterującym bramki MOSFET o maksymalnym prądzie 30A zacznie przewodzić prąd 40A a sąsiedni MOSFET zamiast 30A będzie przewodzić 20A... ??

  Proszę o odpowiedź.

  Dziękuję i pozdrawiam.

  Łukasz Kiełbowicz
 • #4
  -RoMan-
  Level 42  
  W przetwornicach można bezpiecznie łączyć MOSFETy równolegle. Nawet jeśli początkowo prąd nie będzie równy, to dodatni współczynnik temperaturowy Rdson spowoduje, że prąd będzie dążył do wyrównania, szczególnie, gdy MOSFETy _nie_ będą termicznie sprzężone (w odróżnieniu od bipolarnych, gdzie termiczne sprzężenie jest konieczne ze względu na ujemny współczynnik temperaturowy Ube i dodatni dla h21e).

  Jednak nie należy przesadzać z ilością równolegle łączonych MOSFETów - zanim całość się termicznie ustabilizuje, może dojść do przeciążenia tranzystorów o mniejszej Rdson.
 • #5
  Bruum
  Level 23  
  Witam! J.w.-można. Uwaga tylko na szczegóły. Tranzystorki powinny być z jednej serii. W przetwornicy mniej newralgicznym jest stan przewodzenia. Największym "kilerem" jest przełączanie. Żeby trochę pochodziły, musisz zadbać o jednakowe reaktancje w obwodach tranzystorów. Tajemnica tkwi w projekcie druku.
 • #6
  KEN
  Level 14  
  Naprawiałem kiedyś układ do napędu wózka widłowego aku 80V i silnik 10kW, był to sterownik PWM i ze 40 połączonych równolegle mosfetów. Sterownik był wykonany „chałupniczo” totalna lipa w wykonaniu, samoróba bez żadnych zabezpieczeń itp. Mimo to działał bez zastrzeżeń przez wiele lat.
 • #7
  lechoo
  Level 39  
  Bardzo ważny jest driver, aby nadążał przeładować pojemności bramek w czasie <100ns. Przy równoległym łączeniu mosfetów niezbędna jest także separacja bramek za pomocą rezystorów o wartości kilka - kilkanaście ohm.
  Czy to będzie jakaś spawarka??
 • #8
  obi one kenobi
  Level 12  
  Witam.

  Na wiosnę planuję zbudować spawarkę do aluminium o prądzie spawania 250A i chcę ją zbudować na tranzystorach MOSFET IRFPS59N60C.

  Spawarka ta będzie zbudowana w topologii mostka H, czyli potrzebuję 4 sztuki łączników mocy o prądzie 250A każdy...

  Mostek H będzie zasilany z dwóch trójfazowych mostków prostowniczych o wydajności 160A każdy...

  Mostek H będzie sterował szeregowo połączoną cewką magazynującą i łukiem elektrycznym...

  Poprzez sterowanie PWM o wartości około 0.1 chcę uzyskać napięcie łuku około 30V przy zasilaniu 300VC, czyli chcę zbudować dużą przetwornicę obniżającą...

  W przypadku okresowej zmiany polaryzacji elektrody spawalniczej względem aluminium, wystarczy, że odpowiednio przełączę tranzystory w mostku H...

  I tu mam inne pytanie...

  Jeżeli przez 0.1 okresu przewodzić będą dwa z czerech łączników mostka H prąd 250A, to w sumie będą przewodzić średni prąd o wartości 25A. Czy starczy użyć 2 sztuki tranzystorów IRFPS59N60C połączonych równolegle??

  Jest jeszcze jeden problem, ponieważ przez 0.9 okresu będą przewodzić dwie diody zawarte w dwóch łącznikach przeciwnych do tych, które przewodziły podczas 0.1 okresu i tutaj prąd średni będzie już na poziomie 225A. W katalogu opisano, że spadek napięcia na diodzie wynosi 1.2V..

  Czy biorąc pod uwagę te dwa stany opisane powyżej można zastosować po 2 sztuki tranzystorów IRFPS59N60C połączonych równolegle na każdy z 4 łączników mostka H ?

  Łukasz Kiełbowicz
 • #9
  helimac
  Level 2  
  lechoo wrote:
  Bardzo ważny jest driver, aby nadążał przeładować pojemności bramek w czasie <100ns. Przy równoległym łączeniu mosfetów niezbędna jest także separacja bramek za pomocą rezystorów o wartości kilka - kilkanaście ohm.
  Czy to będzie jakaś spawarka??


  Witam
  Znalazłem sposób łączenia :

  Rys. 4b. Sposób równoległego łączenia tranzystorów MOSFET

  Przy łączeniu równoległym wymaga się, aby tranzystory T1 i T2 były sterowane tym samym napięciem, przy zapewnieniu dopływu do bramek tego samego prądu. Nie wskazane jest bezpośrednie łączenie bramek. Należy skorzystać z osobnych tranzystorów. Dodatkowo trzeba pamiętać o symetrii doprowadzeń. Rezystory o niewielkiej wartości powinny zostać przyłączone szeregowo z bramką każdego z tranzystorów, aby zmniejszyć ryzyko powstania szkodliwych oscylacji.
  http://www.bezel.com.pl/index.php/urzadzenia-energoelektroniczne/energoelektronika

  Mam pytanie .
  W jaki sposób dobrać rezystory do tego układu ?????