Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strzelające głośniki

m.rock 08 Paź 2007 22:40 3231 5
 • #1 08 Paź 2007 22:40
  m.rock
  Poziom 13  

  Hey,
  Sytucja wygląda następująco:
  Komp podłączony jest do listwy, a ta do gniazdka. Do drugiego gniazdka podłaczony jest przedłużacz a do niego lodówka. Za każdym razem jak lodówka się akywuje lub deaktywuje (tzn włącza/wyłacza to swoje buczenie) to głośniki mi strzelają i obawiam się, zeby czasem się od tego nie poniszczyły..
  Jakie jest Wasze zdanie?

  Jeśli zły dział, to prosze o przeniesienie.

  0 5
 • Pomocny post
  #2 08 Paź 2007 22:52
  Brauniack
  Poziom 27  

  Witaj. Lodówka w czasie rozruchu lub końca pracy powoduje zakłócenia w sieci jest to zjawisko występujące w starszym sprzęcie. Proponuje zastosować lepszą listwę filtracyjną na której wepniesz kompa i głośniki. Takie zjawisko nie jest super szkodliwe dla głośników ale może być zabójcze dla zasilacza w kompie oczywiście zależy to od paru czynników. Pozdrawiam

  0
 • #3 08 Paź 2007 22:52
  czokus
  Poziom 16  

  Może za słabe/wyschłe kondensatorki filtrujące w zasilaniu wzmacniacza głośników..

  0
 • Pomocny post
  #4 08 Paź 2007 22:55
  phoe
  Poziom 29  

  Najlepiej to usunąć przyczynę, a nie skutki jakie mogą ewentualnie powstać.

  Strzelanie głośników pewnie jest wywołanie spadkiem napięcia po tym jak się lodówka załącza, po tym jak zostaje wyłączona napięcie wraca z powrotem do jakiejś tam wartości. Tylko że trochę dziwne jest to, że następuje spadek napięcia przy załączaniu sie lodówki, lodówka nie ma jakiegoś tam mega poboru prądu i nie powinna czegoś takiego powodować, może coś z instalacja elektryczna jest nie tak? Sprawdź chociaż czy w gnieździe są poprawnie kable podłączone(oczywiście przy wyjętym bezpieczniku!), może jeden z nich sie poluzował i stąd te problemy. Jak masz miernik to sprawdź czy napięcie ma taką samą wartość w gnieździe jak i na listwie, możesz tez sprawdzić jakie jest w chwili gdy lodówka pracuje, a jakie jest jak jest wyłączona, w innym miejscu w domu możesz tez sprawdzić czy lodówka powoduje spadek napięcia bądź nie. Może gdzieś w lodowce jest zwarcie czy coś.

  Mogę sie mylić. :)

  @Brauniack
  Pewny jesteś że są w ogóle listwy które "filtrują"? Do "polepszenia" prądu elektrycznego że tak powiem niefachowo i zabezpieczenia urządzeń elektronicznych to się stosuje UPS'y, listwa zasilająca, to przecież zwykły przedłużacz z bezpiecznikiem.

  0
 • #5 08 Paź 2007 23:41
  m.rock
  Poziom 13  

  Dzięki za wypowiedzi.. problem w tym, ze akurat mieszkam w akademiku, więc nie bardzo mam możliwość ingerencji w takie rzeczy.. Może spróbuję podpiąć lodówkę do innego gniazda (jak mi kabel sięgnie)..


  ---EDIT---
  Na gniazdku z drugiej strony, to strzelanie jest trochę słabsze..

  0
 • #6 08 Paź 2007 23:47
  Brauniack
  Poziom 27  

  Kolego phoe, nie będę się tutaj rozwodził nad "brakiem" twojej wiedzy.Listwy zasilające mają wbudowane układy przeciwzakłuceniowe oczywiście mówimy tu o listwach a nie ich podróbkach.UPS wiesz wogóle co to jest? Jak sobie to wyobrażasz że w momencie startu lodówki napięcie "przysiada"? to miałbyś całkowicie inne skutki a po drugie to nie silnik kilku megawatowy.

  0