Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SONY KV-29K5K proble z głosem

willyams 08 Oct 2007 23:05 1477 10
    willyams
    Level 13  
    Witam
    Zakupiłem sobie używany TV w/w model i jest problem
    Przytargałem go do domu i nie mogę zanleźć głosu.
    Jak go kupowałem to u gościa był a umnie zaprogramowałem tv przez automat i znalazł pięknie kanały ale słychać tylko szum
    Był jeden kanał zaprogramowany prze poprzedniego włąsciciela na którym głos był i na jego podstawie przeprogramowałem pozostałem kanałyi szło.natomiast jak wyszedłem z menu to tylko szum i piękny obraz.
    Aha i jeszcze jedno. jak był głos to w menu audio miałem opcję stereo a na statusie TV pokazywał się napis NICAM. Teraz jest dostępne tylko mono i na statusie nie ma tego nicam tylko np. 10 , s05 ,I.
    W instrukcji jest przełącznik na menu BG/DK ale u mnie w menu go nie ma jest tylko C i S
    Pomocy jeśli można
    jogi30
    Level 19  
    Witaj.Masz plansze do wyszukiwania ..to chyba jest tam rubryka z systemem(to jest chyba przed tym S i C)przełącz tam.a jak nie to daj fote to pomożemy.pozdrawiam
    willyams
    Level 13  
    No właśnie problem w tym że tej opcji BG DK u nie nie ma w żadnym menu w którym jest z kolei w instrukcji. :(

Dodano po 30 [minuty]:

znalazłem tryb serwisowy ale tam też nie ma możliwości przełączenia na BG DK jest tylko w statusie I lub L poza tym mnóstwo parametrów np. nicam lower 0-255 i upper do 255 ja mam dolny na 18 a górny na 80.
    Mirek Z.
    Moderator
    Nie wywijaj w trybie, bo będzie problem. Po wejściu w tryb - plansza z TT-- - wpisz tylko z pilota kolejno cyfry 2 i 7, następnie wyłącz sieciowym. Standard DK powinien być dostępny.
    willyams
    Level 13  
    Dzięki spróbuję !
    Są jeszcze mądrzy ludzie skorzy do pomocy :)
    Mirku a nie masz linka do jakichś mądrości na temat tego TV e necie ?
    willyams
    Level 13  
    MIREK BINGO !!!
    WIELKIE DZIĘKS. Trafiłeś w samą dziesiątkę.

BG/DK pojawiło się w menu i teraz delektuję się świetnym głosikiem.
    Teraz martwi mnie inna rzecz , ale nie iwem czy moge tu czy założyć nowy temat.
    Czarne tło nie jest czarne tylko lekko zielone i jakieś ostre krawędzie na ekranie na białym leją mi w prawo jaskrawo zielonym kolorem.
    Oprócz tego białe napisy (logo stacji) nie są zbyt wyraźnie. Boję się że to kineskop tylko dziwne bo TV wygląda jak nówka i ma jeszcze plomby . Jest prawdopodobnie z 2000 roku. Możliwe żeby kinol już padał czy może wystarczy regulacja, a jeśli tak to z trybu serwisowego czy lepiej od środka ?

WIELKIE DZIĘKS Jeszcze raz
    Mirek Z.
    Moderator
    Niestety, ale w tym SONY i podobnych to już jest najwyższy czas na takie objawy. Oczywiście w związku z zużyciem kineskopu. Nie można ich traktować tak, jak modele np. 15-letnie i starsze, w których kineskopy były jeszcze japońskie lub robione już w Europie, ale widocznie pod jako taką kontrolą Japończyków.
    Masz jeszcze prawdopodobnie szansę podregulować TV, bo oczywiście wymiana (regeneracja) kineskopu jest nieopłacalna.
    Do tego wystarczy wkrętak krzyżakowy do odkręcenia kapy i mniejszy płaski (ok. 3mm) do regulacji. Na trafopowielaczu (WN) jest pokrętło FOCUS, a na płytce kineskopu znajdziesz regulator Ug2 (RV701). Po włączeniu (po uprzednim nagrzaniu się TV) telegazety na TVP1 lub TVP2 (z białym polem w górnej części) pomału zwiększ (kręcąc w prawo) Ug2 do wystąpienia na czarnym tle poziomych linii, tzw. powrotów. Wtedy też biały fragment typowo zblednie i zrobi się różowawy lub np. zielonkawy.Teraz jeszcze wolniej skręć z powrotem tak, żeby linie powrotów zniknęły i biały fragment był ponownie w miarę biały i kontrastowy.
    Zadowalający efekt na obrazie (poprawa) będzie wtedy, gdy nowe położenie regulatora będzie inne niż pierwotne.
    Pokrętłem FOCUS ustawiasz max. ostrość (wyrazistość) liter. To akurat warto jeszcze raz sprawdzić na normalnym obrazie.
    W trybie serwisowym - w podmenu Picture - masz możliwość (ale chyba w nocy - na obrazie kontrolnym) podregulowania balansu bieli, tzn. bieli - parametrami G-drive i B-drive (chyba też jest R-drive) oraz ciemnej szarości parametrami R, G, B oznaczonymi cut-off. Na wszelki wypadek zapamiętaj wartości początkowe.
    willyams
    Level 13  
    Dzięki Mirku za wyczerpującą odpowiedź.
    Pooglądałem go wczoraj na spokojnie i mam takie wnioski:
    To jaskrawe zielone na ostrych krawędziach występuję jak podniosę kontrast na niecały maks
    Ale jedyne co mnie drażni naprawdę to fakt że mam wrażenie że cały ekran jest w tonacji brązowej.Może jestem przewrażlwiony ale jest to o tyle dziwne że inne kolory typu żółty i niebieski np. na logo TVN sa normalne może lekko blade) ale jakikolwiek film (głównie na polsacie) jest ogólnie w takiej brązowej tonacji.
    Próbowałem podregulować w trybie serwisowym (po wcześniejszym zapisaniu dotychczasowych ustawień) składowe (picture R,G,B) ale wiele to nie dało
    Czyli raczej zostaje regulacja wewnątrz.
    Troszkę się chyba pospieszyłem z zakupem tego soniaka, chociaż odradzali mi te trinitrony właśnie ze względu na kineskop. Ale pomyślałem że SONY to SONY. Ogólnie tv strasznie mi się podoba i ogląda się go przyjemnie ale te drobazgi są denerwujące bo mój stary goldstar 21 mimo wieku ma o niebo lepszy obraz
    willyams
    Level 13  
    Już po regulacjach. Wpadł kolega ze śrubokrętem (maniakalny naprawiacz sprzętu TV) i ostrośc wyszła cycuś glancuś. Kolorki hmm to zależy. ogólnie zasada jest taka że na filmach kolorek robi się brązowawy np. Kolor głowy upodabnia się do koloru ściany. Ale przy reklamówkach lub np. na bajkach obraz jest żyleta.Kolorki są świetne i obraz ostry.
    Czasem na granicach białego jesłi jest go więcej na jasnym tle, smuży z prawej strony obiektów na jaskrawo zielony ale tylko przy podwyższonym kontraście
    Mirek Z.
    Moderator
    To smużenie powinno (w zasadzie) zniknąć po regulacji Ug2, o czym pisałem wyżej. Drugie wyjście - zmniejszyć wzmocnienie G-drive w trybie serwisowym.
    Wspominałem też, że regulację balansu bieli (czyli bieli i ciemnej szarości - niemal czerni) najlepiej przeprowadzić na planszy testowej. Inne wyjście - przed wejściem do trybu zmniejszyć do zera nasycenie kolorów i zapamiętać.
    W sumie - przy dobrych chęciach można te zabiegi powtórzyć.
    Obraz powinien (po regulacji) być maksymalnie zbliżony do czarno-białego, tylko wtedy kolorowy obraz ma właściwe odcienie, zależne zresztą od konkretnego programu (szczególnie na filmach bywa różnie, programy plenerowe i studyjne powinny być ok).

Dodano po 2 [minuty]:

Zbędne podwyższanie kontrastu (również jaskrawości) przyspiesza zużywanie się kineskopu.
    willyams
    Level 13  
    Dziękuję wszystkim za pomoc
    Postanowiłem jednak oddać tv do serwisu w celu pomiaru tego kineskopu.Zrobili od razu wszystko co było niezbędne. Okazało się że czerwony był 30% do przodu w stosunku do zielonego i niebieskiego, oprócz tego rozwalony był fokus. Nie wiem czy nie "strzelali" katod bo coś w nim stukało przez pierwszy dzień podczas pracy ale już mu przeszło. Za to obraz jest w tej chwili jak na sony przystało. IDEAŁ, żadnych smug na krawędziach przy wyskoim kontraście, żadnych przebarwień, czarny jest naprawdę czarny a biały aż razi.
    Kontrast jasność i nasycenie w tej chwili są ustawione na połowie lub nawet poniżej a świeci super.
    Byle tylko nic się z nim nie stało.
    Jestem naprawdę strasznie zadowolony że go kupiłem.
    Jeszcze tylko maleńki problemik że TVN mam w mono i nie ma opcji stereo podczas gdy wszystkie inne kanały (kablówka) mam w stereo. System NICAM. Może TVN nadaje w mono ?
    Szukałem na innych częstotliwościach ale na próżno.
    Dziękuję jeszcze raz wszelkim ludziom dobrej woli za pomoc.