Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta Antena - szukam prostej konstrukcji. Co zbudować?

08 Paź 2007 23:27 2392 7
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie, szukalem info ale tu sa chyba tylko same schematy naprawcze lub strojenia itp...chodzi mi o jakas prosta konstrukcje do odbioru kilku programow. Nie mam kablowki a cyfra+ czy podobne nie wchodza w gre. Bardzo prosze o jakas pomoc co mam sobie prostego zbudowac by zbieralo kilka programow. Mam nadzieje ze pisze w dobrym dziale.
    Z gory dziekuje.

Post był raportowany.
    (HELP) – ozdobnik ? -- > REGULAMIN pkt 11.1 i 11.2. [hefid]
  • flexghzflexghz
  • Poziom 38  
    W XXI wieku budowa własnoręczna anten przez laika jest niecelowa (choć możliwa). Najprostszym wyjściem w Twojej sytuacji będzie zakup anteny tzw. "siatki" (ew. ze wzmacniaczem) i przy jej pomocy odbierać można kilka kanałów. Nie znam sytuacji TV naziemnej w Twoim mieście ale na tej antenie z całą pewnością coś złapiesz. Zastosowanie systemu antenowego zależy od wielu indywidualnych czynników (było to już wielokrotnie na tym "Forum" omawiane). Sprzedawca anten powinien coś doradzić.
    Tutaj masz niektóre przykładowe tematy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic773388.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic830993.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic827485.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic828017.html
  • flexghzflexghz
  • Poziom 23  
    Zobacz na dachy sąsiadów i znajdziesz prawdopodobnie odpowiedź co musisz zrobić.
    Bez danych typu - Z jakiego nadajnika/nadajników chcesz odbierać , jaka masz do niego odległość, nikt nie bedzie w stanie cokolwiek pomóc.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Wydaje mi się , że w 3-ój miescie nawet na kawałku druta jako antenie odbierać można wszystkie programy. Nadajniki są o mocy (chyba) 100kW i więcej.

Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Preskaler napisał:
    Najprostszym wyjściem w Twojej sytuacji będzie zakup anteny tzw. "siatki"
    (ew. ze wzmacniaczem) i przy jej pomocy odbierać można kilka kanałów
    Stanowczo protestuję przeciw propagowaniu rozwiązań
    powodujących problemy: uszkodzenia sprzętu (właściciela), zakłócenia
    (odbioru u właściciela, odbioru i łączności u innych !) i obniżający szacunek
    do Polski i Polaków u cudzoziemców.

Odbiór TV w Trójmieście jest bardzo zależny od miejsca instalacji,
    wysokości itd. (warunki odbioru trochę jak w górach).
    Niestety różne programy są nadawane z różnych obiektów:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokaztv_dwoj.php?pid=9
    Jedną z niewielu pewnych rzeczy jest potrzeba oddzielnej anteny na
    pasmo III do odbioru TVP1 - podobnie jak w większości miejsc w Polsce.
    Odbiór wszystkich programów może wymagać więcej niż tylko 2 anten
    (druga na k.21...60) i zwrotnicy pasmowej (mogą być potrzebne
    dodatkowo zwrotnice kanałowe i anteny -a więc wyższy (lub drugi) maszt).

Opłaca się zrobić dobrą instalację (bez przemiany częstotliwości) MATV
    TV i UKF dla kilku osób (np. 3 osoby x 3 pokoje x 3 przyłącza na pokój =
    =27 przyłączy). Koszt jest podobny dla 3 i dla 30 przyłączy, a instalacja
    będzie odbierać również (wkrótce) programy DVB-T.
    Dla odbioru na max. 1 odbiornik może czasem przydać się obrotowa
    antena na k. 21-60 (rotor zrobiony samodzielnie lub kupiony)

Samemu jest ew. sens wykonać antenę na pasmo III, II (UKF).
  • Poziom 38  
    Zastanów się "kondensator"! Czy Ty aby trochę nie przesadzasz? Żyję na świecie już ładnych "parę" lat ale jeszcze nie widziałem uszkodzonego OTV przez antenę siatkową nawet przez taką z kiepskim wzmacniaczem. O wzmacniaczu napisałem w nawiasie i "ewentualnie" (!). Sama antena siatkowa nie wpłynie też na zepsucie nam opinii u cudzoziemców a pokręcając nią można zauważyć z jakich kierunków i na jakim poziomie dochodzi sygnał aby ew. póżniej zastanowić się nad zastosowaniem anten selektywnych ew. z wzmacniaczem (wzmacniaczami). Póżniej w Twojej wypowiedzi w zasadzie jest to samo co i w mojej a do tego podałem przykładowe dyskusje na temat anten z naszego "Forum".
    Może ja jestem nie dostosowany do współczesnych czasów i protesty w każdej sprawie są modne a ja na ich punkcie mocno przewrażliwiony? Jeśli tak - to najmocniej przepraszam! Myślę jednak, że "Unia Europejska" nie będzie miała nic przeciwko zastosowaniu w Gdańsku anteny "siatkowej.:D
    Oczywiście doradzane przez Ciebie rozwiązanie nie jest "PROSTE"! A o takie chodzi autorowi.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, dziekuje za zainteresowanie moim postem. faktycznie chodzi mi o proste rozwiazanie. Odbior nie jest latwy bo mieszkam w dolinie...na dachach sasiadow widze tylko CYFRY+:)...Albo kupie jakas siatke ze wzmaczkiem, albo moze sie zdecyduje na ta cyfre...najtanszy abonamet 18zl...z drugiej strony kupic jest nie problem, wolalbym sam miec satysfakcje:)...no nic zaopatrze sie w gruby drut miedzi i bede myslal.
  • Poziom 26  
    Jeśli chcesz coś zbudować samemu podam receptę tyleż smieszną co skuteczną. Weź stare koło od roweru (moze byc ze zlomu) wykręć wszystkie szprychy i przetnij obrecz w jednym miejscu. Na brzegach przecięcia przewierć dwa otwory i dołącz tam kabel koncentryczny (poprzez symetryzator). Zawieś kolo (juz teraz antene) na wysokim maszcie i obracając masztem (z anteną) ustaw na najlepszy odbiór.
    Wszystko zależy od tego jak bedzie sie miala średnica koła do długości fali, a także jak dużą czułośc ma Twój telewizor. Widziałem takie anteny w działaniu, wiec nie jest to kompletna bzdura niemniej z prawdziwymi antenami ma niewiele wspólnego.