Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Towot jako info o dobrym polaczeniu na liniach energetyczny

killer 23 Nov 2003 01:31 3397 6
    killer
    Level 19  
    Ostanio byl u mnie eletryk aby obejrzec podpiecie lini ze slupow do slupa znajudujacego sie na dachu, bo cos tam ostatnio sie iskrzylo.

No i stwierdzil ze polaczenie linii z z kablami lecacymi do licznika jest ok. bo towot nie splynal.
    Mozecie wyjasnic o co chodzi z tym towotem?
    Jak to jest? Smaruje sie polaczenie towotem i jak jest ono prawidlowe czyli plynie prad to towot sie trzyma? a jak nie to splywa?
    TM85
    Level 27  
    Może jak się iskrzy to się grzeje i spływa.
    stasiekm
    Level 30  
    dokładnie
    ale towot stosuje sie jako zabezpieczenie antykorozyjne, nie wskaźnik prawodłowości połączeń ;D
    iskreznie w takim miejscu może być spowodowane nie tylko złym stanem styków ale takze przetarciem sie izolacji, złym ułożeniem przewodów (woda spływająca na połączenie)
    podaj szczegóły a najlepiej zrób dobre zdjęcie
    killer
    Level 19  
    To iskrzenie wystapilo podczas wiatru i lekkiej mrzawki, zaiskrzylo raz i tyle, wiec profilaktycznie (zeby mi sie dom nie spalil :)) zadzwonilem do znajomego elktryka i mi powiedzial ze slaba izolacja i jak wiatr zawial to moglo dotknac do zera (faza byla tez pod uzym obciazeniem bo byl wlaczony parnik i bojler). Ale nie w tym rzecz.

Chodzi mi caly czas o ten towot. Cytuje jego slowa:"Styk jest bo towot nie splynal". Wiem ze towot stosuje sie jako zabezpieczenie antykorozyjne. Moze ci co klada linie enrgetyczne cos wiedza o tym, bo ten gosciu w przeszlosci to robil.
    Szkoda ze go nie zapytalem o ten caly towot :(
    Gorgoroth
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jak masz zle polaczenie to albo rosnie opor w miejscu styku i w miejscu polaczenia styk sie bardzo grzeje albo tez wystepuje iskrzenie. Towot pod wplywem temperatury sie topi i splywa sobie...
    User removed account
    User removed account  
    stasiekm
    Level 30  
    towot jest owszem smaem łożyskowym (LT43 zwykle) ale nie zmienia to faktu że w liniach napowietrznych jest stosowany od bardzo dawna (powszechna dostepność) właśnie do zabezpieczeń antyrozyjnych (podobnie w obiektach zamkniętych (stacje trafo czy złącza kablowe) w chwili obecnej zaczyna sie stosować specjalne pasty stykowe a linie napowietrzne nn zwykle wykonuje sie obecnie jako izolowane (zaciski tam stosowane zawierają już zabezpieczenie antykorozyjne w postaci petrozelu podobnego do tego stosowanego w kablach telekomunikacyjnych)
    towot słabo zmywa sie wodą, nawet cieplą widziałem np na odromówce wykonanej kilkanaście lat wcześniej (proponuję spróbować u myć ręce ubrudzone tym smarem bez użycia dodatków typu np. mydło)
    bitex stosuje sie głównie do zabezpieczania spawów w uziomach