Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć esy

timomar 09 Paź 2007 07:54 11500 10
  • #1 09 Paź 2007 07:54
    timomar
    Poziom 12  

Mam taki problem , u ojca w domku na działce jest licznik jednofazowy z zabezpieczeniem przedlicznikowym (topikowe ) + jedno zabezpieczenie na liczniku ( topikowe ) na którym wisi cała instalacja , jak podłaczyć 3 esy na tej instalacji licznikiowej ( dokładam dwa obwody ) tzn. jak podłączyć napiecia do dwóch nowych bezpieczników od licznika.

0 10
  • #2 09 Paź 2007 08:09
    Zbych034
    Poziom 36  

Z wejścia bezpiecznika robisz mostek na dwa esy. Z esów kabel do np gniazdek. Przewód neutralny podłączasz w liczniku do innych przewodów neutralnych. Oczywiście wszystkie prace robisz bez napięciowo.

0
  • #3 09 Paź 2007 08:22
    Maly
    Poziom 28  

Zapewne miałeś tak jak na pierwszym rysunku.
    Jak dokładasz całkiem nowe obwody to proponuję zrobić tak jak na drugiej części (z uziemieniem)

Jak podłączyć esy

1
  • #4 09 Paź 2007 09:01
    timomar
    Poziom 12  

Dzięki za rady , tak myslałem ale wolałem się upewnić , jeszcze raz dzieki:D

0
  • #5 09 Paź 2007 10:44
    Zbych034
    Poziom 36  

Jak zrobisz tak jak na rysunku powinieneś wstawić różnicówkę. Daje ona dużo większe zabezpieczenie przed porażeniem.

0
  • #6 09 Paź 2007 11:23
    Maly
    Poziom 28  

Fakt, zapomniałem o różnicówce :)

Jak podłączyć esy

0
  • #7 09 Paź 2007 22:54
    Garcia24
    Poziom 15  

Oczywiście, wszystko przy zasilaniu siecią TN-c. Układ sieci zasilającej jest najważniejszy,i od poznania go powinno się zaczynać modernizację instalacji,a także udzielanie porad.
    Pozdrawiam

0
  • #8 10 Paź 2007 07:30
    timomar
    Poziom 12  

Zbych034 napisał:
    Jak zrobisz tak jak na rysunku powinieneś wstawić różnicówkę. Daje ona dużo większe zabezpieczenie przed porażeniem.

Kurcze zapomniałem dodac że instalacja w domku jest dwużyłowa, czy w takim przypadku mozna zgodnie z normami zastosować róznicówke, czytałem gdzieś że w takim przypadku nie powinno się stosować tego zabezpieczenia :?:

0
  • #9 10 Paź 2007 15:35
    stangyms
    Poziom 12  

timomar napisał:
    Zbych034 napisał:

Kurcze zapomniałem dodac że instalacja w domku jest dwużyłowa, czy w takim przypadku mozna zgodnie z normami zastosować róznicówke, czytałem gdzieś że w takim przypadku nie powinno się stosować tego zabezpieczenia :?:

Witam
    W instalacji dwuprzewodowej RCD nie będzie działał (nie ma do czego mierzyć upływu)-sieć TN-c. Jeżeli masz jakieś gniazda z bolcem sprawdź jak jest podłączony. Spotkałem się z sytuacją właśnie w altanie że gniazdo było uziemione lokalnie, sieć IT tutaj można było zamontować RCD .
    Pozdrawiam

0
  • #10 11 Paź 2007 14:49
    lukas1850
    Poziom 14  

stangyms napisał:
    Witam
    W instalacji dwuprzewodowej RCD nie będzie działał (nie ma do czego mierzyć upływu)-sieć TN-c. Jeżeli masz jakieś gniazda z bolcem sprawdź jak jest podłączony. Spotkałem się z sytuacją właśnie w altanie że gniazdo było uziemione lokalnie, sieć IT tutaj można było zamontować RCD .
    Pozdrawiam

Chyba TT, a nie IT?

0
  • #11 11 Paź 2007 16:31
    stangyms
    Poziom 12  

Witam
    Sory za literówkę, jasne że TT choć w instalacjach IT też znajdują zastosowanie, jednak IT raczej nie spotka się w altance.

0