Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Extensa 5220 - moduł bluetooth

09 Paź 2007 23:53 92997 168
  • Poziom 15  
    Chciałem do w/w modelu zamontowac moduł bluetooth, niestety nigdzie nie mogę znaleźć serwisówki od tego modelu, nie mogę sobie pozwolić na rozkręcenie kompa by zobaczyć gdzie i jakie złącze w nim występuje poniewaz uzywam go ciągle do pracy :(
    Moze ktoś z szanownych czytających robił taki ubgrade i mnie oświeci jaki moduł zakupić i jak zamontować.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Gniazdo mini PCI w zupełności wystarczy.
    Można znaleźć kartę z WiFi i Bluetooth jednocześnie.
  • Poziom 15  
    Co do złącza mini PCI to jest... chyba micro PCI :) szerokość na oko 1/2 standardowej karty miniPCI w którym mam zamontowaną kartę WIFI, ponieważ pokrywa dolna jest jedna, dość duża i odsłania praktycznie wszystko (dysk, sloty,procesor) gdniazda bluetooth nie widać, dlatego podejrzewam, ze znajduje sie od strony klawiatury... tylko gdzie? :(

Oczywiście złączam szukam "laptopowego" 8 pinowego, ponieważ od frontu mam włącznik bluetooth, i gdy go przełączam program wywala "brak sprzętu" jestem na 99,9% pewny że takowe złacze laptop posiada.
  • Poziom 15  
    Ja już rozkręciłem swoją Extensę i jest złącze na bluetooth, tylko zapomniałem jakie dokładnie ma wymiary i piny.
    Szukałem na allegro, jest tam kilka modułów do Acera, ale żaden nie pasuje.
    Pisałem do Acera i mają już te moduły, ale chcą aby wysłać im sprzęt do rozbudowy.
  • Poziom 14  
    Prawie wszystkie modele Extensy nie posiadają wbudowanego urządzenia Bluetooth pomimo że są sterowniki, przełacznik i dioda sygnalizująca jego obecność. Jak informuje Acer, urządzenie to jest instalowane opcjonalnie (odpłatnie przez serwis).

Pierwsza sprawa to aby się dostać do tego złącza trzeba rozkręcić cała obudowę. Złącze będzie 4 PINowe oznaczone napisem na płycie głównej " BT1 " z czego

1 PIN - data -
    2 PIN - data +
    3 PIN - Czarny kabelek czyli pewnie Uziemienie (GND)
    4 PIN - + 3,3 V
    Moduły jakie pasują do tego złącza to: BCM92045NMD-95 i T60H928 (zastępuje starszy BCM92035NMD - BU50100A).
    Patrząc na urządzenia Bluetooth na USB wydaje mi się że układ PINów jest taki sam, z tym że Bluetooth na USB zasilany jest napięciem 5 V natomiast tu mamy 3,3 V
    Czy ktoś orientuje się w temacie elektroniki i udało by się umieścić tak przerobiony Bluetooth w lapku?

Pozdrawiam
    Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej!
    Firmy takie czy siakie co jakiś czas kasują fotki czy coś w tym stylu i już nic nie zostaje dla potomnych....
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich.
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.
  • Poziom 15  
    Dać, to się da... problem jednak w tym, ze zdjęcia przedstawiają inny model Acera, w Extansie nie ma tyle miejsca, a kabelek jest "przerzucony" pod baterią, a sam moduł gdzieś wciśnięty (tak przynajmniej to wygląda na zdjęciach w service manual.
  • Poziom 14  
    Owszem... zdjęcia przedstawiają inny model, jednak gniazdo jest identyczne (różnić się może jedynie położeniem).
    Opis dotyczył modeli: Acer 3640/3641/3642/5550/5551/5552/2440/2442 . ale do 5220 również doskonale pasuje.

Poniżej fotka już po dołączeniu BT do innego laptopa.
    Myślę jednak że sam układ elektroniczny BT USB dało by radę gdzieś upchnąć np w okolicy karty Wi-Fi. Zajrzałem jeszcze raz na stronę (chińska) z której zaczerpnąłem te zdjęcia.
    Okazało się, że zastosowany na nich układ to nic innego jak ogołocony z obudowy i wtyku USB:
    Bluetooth V2.0+EDR CSR 41B143 3.3V Single chip Max 100m
    Na płytce tego układu znajduje się napis:
    USB-Dongle-10A
    W takim przypadku zacznę rozglądać się po sklepach z identyczną lub bardzo podobną płytką i zacznę coś majstrować. W końcu do czegoś ten przełącznik i dioda na lapku muszą sie przydać ;)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 15  
    Poinformuj, jak coś znajdziesz, też bym sobie założył.
  • Poziom 14  
    Oczywiście nie omieszkam. W razie jakby ktoś miał "uszkodzony" taki moduł, tzn ze sprawną elektroniką bez obudowy i złącza to prosiłbym o kontakt. Szczególnie mam tu na myśli użytkowników Allegro i hurtowników którzy sprzedają/rozprowadzają ten towar i mają jakieś trefne/uszkodzone sztuki.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Ponizej zdjecia przedstawiajace plyte od Acer Extensa 5220 .
    Gniazdo Bluetooth umiejscowione w nieco innym miejscu (tuz obok baterii i dysku twardego) niz na zdjeciach wyzej.
    Ale wyglada tak samo.
    W laptopie nie ma miniPCI, to gniazdo ktore jest to PCIE (odpowiednik PCI express).
    Jak na zdjeciu ponizej. Dodatkowa ciekawostka w tym modelu to dodatkowe gniazdo SATA (mozliwosc podlaczenia drugiego dysku). Niestety miejsce na niego jest w modelu 7220 (17" ekran) ktory uzywa tej samej plyty glownej.
    Moderowany przez TONI_2003:

Proszę tylko zamieszczać fotki tak jak w linku poniżej!
    Firmy takie czy inne co jakiś czas kasują fotki czy coś w tym stylu i już nic nie zostaje dla potomnych....
    Sądzę że jest to zrozumiale dla wszystkich (wspomnę że czas okres ładowania fotek jest tragiczny), że nie wspomnę o spadających reklamach itd..

Pomoc w formie ...
    Ogłoszenia: Wklejanie zdjęć.

• Poziom 14  
    Dzięki za zdjęcia... przynajmniej teraz wiadomo gdzie tego szukać ;)

Orientujesz się może czy w Waszym serwisie można dostać takie moduły do tych lapków? Jeżeli masz możliwość to poprosiłbym o jakieś fotki tego urządzonka oryginalnie montowanego w serwisach Acera + ewentualny koszt takiego modułu w przeliczeniu na PLNy ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Taki modul wraz z kabelkiem kosztuje tutaj ok 30 euro.
    W serwisie w ktorym pracuje jeszcze nie zdazylo mi sie takiego modulu nikomu montowac.
    Lepiej chyba poszukac na allegro.
    Koszt wysylki z Irlandii jeszcze by podniosl jego cene.
  • Poziom 14  
    Do kwarki:

Niestety gotowego do montażu modułu nie idzie znaleźć na Allegro. Są jakieś "uniwersalne" ale na 8 kabli. No nic... trzeba będzie trochę pomajsterkować ;) Powiedz mi jeszcze czy układ pinów (data, zasilanie, uziemienie) są takie same jak na fotkach które podałem?

A zmieniając temat... zaintrygowałeś mnie wiadomością że płyta główna w Extensie 5220 i 7220 jest taka sama. Wiadomo... apetyt rośnie w miarę jedzenia więc chciałbym się dowiedzieć ile kosztowała by sama obudowa z matrycą od Ext. 7220. Rozumiem że bateria i inne podzespoły są identyczne jak w 5220? Różni się tylko rozmiar matrycy i samej obudowy tak?
  • Poziom 17  
    Inna obudowa - inna bateria.

W acerach zazwyczaj plyty glowne sa takie same w roznych modelach, dotyczy to takze obudowy, ekranu i innych czesci. W niektorych modelach mozesz nawet, jesli masz dostep do czesci, przesiasc sie z intela na amd i odwrotnie gdyz uzywaja tej samej obudowy a plyty glowne roznia sie tylko socketem i chpsetem - ksztalt i rozmieszczenie elementow identyczny.
  • Poziom 14  
    Jaka cena obudowy z matrycą, klawiaturą i baterią?
  • Poziom 17  
    Nie napisalem dokladnie (bo z pamieci). Taka sama plyta jest w modelu Travelmate 7320, Travelmate 5320 oraz Extensa 5620Z.

Z tych trzech TM7320 to 17". Zzeby dopasowac plyte glowna do wiekszej obudowy potrzebne sa przejsciowki (przedluzacze) np. do polaczenia DVd z plyta glowna, czy wyprowadzenia zlaczy audio z przodu obudowy. Jak wiadomo taniej zrobic przejsciowke niz nowa, wieksza plyte glowna.

A kupowanie w servisie Acera obudowy, matrycy, klawiatury i potrzebnych elementow z pewnoscia sie nie oplaci.

Chyba ze jakos okazyjnie kupisz taki model z np. spalona plyta glowna ale sprawna matryca.
    Powodzenia w szukaniu zatem.
  • Poziom 14  
    No nic.... w każdym bądź razie dziękuję za informacje ;)
  • Poziom 16  
    odnosnie blutu czy komus sie juz udalo? probowal ktos podpiac taki zwykly na usb 5V moze te 3,3V pociagna go? a jak nie moze ktos miernikiem sprawdzic jak dziala przelacznik? jesli niesteruje tymi 3,3V to mozna je pominac i zasilanie 5V pociagnac z hdd lub usb
  • Poziom 14  
    A może jest ktoś w posiadaniu specyfikacji technicznej do takiego blutacza USB? Być może jest jakaś tolerancja napięć załóżmy od tych 3,3 V do 5 V. Przydał by się również schemacik z układem PINów z tego adaptera. Posiada może ktoś?
  • Poziom 16  
    Uklad pinow jest standardowy dla USB jedyne pytanie czy mozna podlaczyc 5V do 3,3V zasilania?
  • Poziom 14  
    Poszperałem w internecie i znalazłem że teoretycznie zakres napięć dla USB wynosi 3,15V - 5V. Nam natomiast potrzebne jest napięcie 3,3V więc powinno wystarczyć z tym że zasięg może byś mniejszy.

Dziś zamawiam adapter i pokombinuję. O efektach dam znać.
  • Poziom 21  
    Witam,ja również posiadam tego laptopa,posiadam standardowego bluetootcha usb i chętnie bym go zainstalował na płycie głównej i zobaczył jakie będą efekty lecz zanim cokolwiek zrobie czekam aż ktoś zrobi to pierwszy :D

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    do kwarki:

Mógłbym Cię prosić o podesłanie schemaciku płyty głównej od tego lapa na maila lub umieszczenie go tutaj? Może być w każdym języku byle nie po chińsku :D Konkretniej chodzi mi w co można jeszcze rozbudować tego lapka. Widziałem na fotkach od Ciebie że ma sporo złącz na płycie więc może może... //mysli 8-O Zmienił bym również co niektóre diody bo te zielone to mnie przykur*** :P z leksza... :D Zmieniłbym, lecz niestety nie wiem czy to są SMDki 0603 itd czy zwykłe diodówki 3 mm. Owszem, dużo zmienić się nie da bo tylko 4 diody są jednokolorowe w tym lapku. Diodę dysku zamieniłbym na czerwoną, Caps Locka na biało, Num Locka na niebiesko i WiFI na czerwono ;) Na allegro widziałem też i SMDeki dwu/trzykolorowe ale bez schematu to ja nic nie zdziałam.... a lapka zawczasu rozkręcać 10 razy nie chcę. Blutacz zakładam że jest niebieski więc tu zostanie wsio bez zmian.

Mój mail: portal2(malpa)o2.pl

Pozdrawiam
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    portal2 napisał:
    Mógłbym Cię prosić o podesłanie schemaciku płyty głównej od tego lapa

Niech kolega nawet o tym nie marzy!
    Schematy laptopów istnieją tylko w firmach je projektujących i produkujących.
  • Poziom 15  
    Jeśli chodzi o rozbudowę, to przecież tak samo jak brakuje bluta, brakuje też modułu gsm. Może Kolega z serwisu coś więcej powie na temat zamontowania tego modułu?
  • Poziom 14  
    Z tym że ja płyty głównej od tego lapka w życiu na oczy nie widziałem, więc nie wiem jakie porty, sloty, gniazda się na niej znajdują. Jak się okazuje kryje parę niespodzianek; np: dodatkowe złącze SATA na kolejny dysk... o którym ja, jak i inni zapewne nie wiedzieli, a lapka rozkręcać bez powodu nie chcę.
  • Poziom 15  
    Miałem na myśli Kolegę Kwarkiego, on widział płytę. :)
  • Poziom 16  
    Wszystkie dodatkowe gniazda jakie sa na plycie sa lekko mowiac niekompletne tzn. nie ma ich jako tako, na plycie.
    Widac tylko miejsca gdzie moglyby sie znajdowac, a jesli ktos jest w stanie wlutowac sie w plyte i sie nie boi to bedzie mial.
    Oczywiscie hdd sie nie zmiesci w obudowie, mozna liczyc na dodatkowe mPCie, a dysk mozna by bylo zmiescic wyrzycajac PCMCIA.
    Na allegro sa juz blutu do 5220, ja sie juz nie bede bawic bo kupilem inny model z blutu

pozdr i zycze powodzenia