Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja i rzeczywistość - zamek cyfrowy i LTSpice

10 Paź 2007 07:52 6218 21
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie,

otóż jakiś czas temu zrobiłem elektroniczny zamek cyfrowy z PE 1/92 s.13 (http://s009.wyslijto.pl/?file_id=31528506699340316632) i do dziś działa bardzo dobrze. Jednakże muszę go (po 2 latach - lol) zasymulować w LTSpice. Wszystko byłoby OK, gdyby nie coś nie tak z obwodem kasującym stany na CD4066 - obwód tranzystora T3 - po włączeniu 4 kluczy przez rezystory R9, R10 i R11 płynie prąd ładując kondensator C2 (100µF/16V), gdy się naładuje (5-6 sekund) powinien wysterować tranzystor T3 i ten powinien zacząć przewodzić i zewrzeć do masy wejścia kluczy i je wyłączyć, a tak się nie dzieje na symulacji....
    Poniżej zamieszczam plik do LTSpice i jeśli ktoś mógłby pomóc, to będę wdzięczny.

http://s009.wyslijto.pl/?file_id=99124334121017253594

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
    Kuba.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 39  
    Witam
    Nie używam tego symulatora, ale o ile dobrze pamiętam w programie „Spice”, w elementach symulacyjnych jest taki o nazwie „Initial Conditio” ( IC ), określający stan początkowy na danym węźle. Ten znacznik trzeba było połączyć z plusem kondensatora C2, aby program symulacyjny wiedział, że na początku symulacji ten kondensator jest nienaładowany i w tym miejscu występuje dany potencjał.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista techniki cyfrowej
    W LTspice musisz znać nazwę węzła, lub elementu dla którego chesz ustalić warunek początkowy (nazwa wązła jest na dole okna (po najechaniu na węzeł kursorem: This is node ***). Lepiej jest jednak ustalić własną nazwę (F4, wpisujesz i "przypinasz" do przewodu), bo przy zmianach na schemacie mogą zmienić się nazy węzłów przydzielone "z automatu".

Menu: Edit -> SPICE Directive i piszesz (dla przykładu napięcie na węźle i prąd płynący przez cewkę):
    Code:
    .IC v(jakiś_węzeł) = xxxV I(L5)=4A.

Potem wstawiasz to gdzieś na scemacie.

Możesz też całą symulację przeprowadzić "od zera" pomijając ustalanie punktu pracy. W dyrektywie symulacji w domenie czasu (.tran) należy dodać uic
  • Specjalista elektronik
    Albo wałczyć stany nieustalone
    I schemat wydaje sie zawierać błędy. Bo mój LT nie rozpoznaje tego 4066
  • Specjalista elektronik
    Na schemacie T3 steruje przekaźnikiem, a T1 ma kolektor podłączony na stałe do plusa.
    A czemu w moim LTspice nie wyświetla obudowy 4066.
    Mógłbyś dołączyć te pliki.
    I za symulowałem to w LT i takie uzyskałem przebiegi na kolektorze i bazie.
    Aha i tranzystor 2N2222 ma za małą betę by wejść w nasycenie. I właśnie dlatego na oryginalnym schemacie mamy tranzystory z grupy C.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 26  
    Sorii za nie dołączenie bibliotek CD4066:
    http://s006.wyslijto.pl/?file_id=93111890437422599342
    Polecam http://tech.groups.yahoo.com/group/LTspice (ówczesne zarejestrowanie i zalogowanie).

Jeśli mógłbyś napisać jakich tranzystorów użyłeś w miejscu zalecanych C o dużym współczynniku wzmocnienia beta i jakbyć mógł załączyć ich biblioteki.
  • Specjalista elektronik
    Możesz dać te

Code:
    .MODEL BC860C PNP (IS=10.0001F BF=532.05 NF=999.802M VAF=29.0333 IKF=10.0147M

+ ISE=2.669338E-021 NE=1.01514 BR=5 IKR=995.062 ISC=0.0879146F RE=759.511M
    + RC=532.988M CJE=8.40175P VJE=769.78M MJE=390.323M CJC=11.5095P VJC=753.104M
    + MJC=363.168M TF=776.181P XTF=137.987M VTF=59.0746 ITF=18.856M TR=10N )

.MODEL BC850C NPN (IS=10.1692F BF=674.532 NF=957.858M VAF=30.7 IKF=113.89M
    + ISE=0.784361F NE=1.17038 BR=513.46M IKR=89.1953 ISC=780.048F RE=1.5884
    + CJE=11.313P VJE=700M MJE=642.888M CJC=5.7247P VJC=700M MJC=310.512M
    + TF=498.979P XTF=499.921M VTF=10 ITF=10.4724M TR=10N )

Ale i tak symulacja nie będzie dobrze działać, bo te źródła napięcia na stałe ustalają 12V
  • Poziom 26  
    jony napisał:
    Ale i tak symulacja nie będzie dobrze działać, bo te źródła napięcia na stałe ustalają 12V

Hmm... czyli program idealizuje te źródła, w takim razie co zrobić aby to były rzeczywiste, lub inaczej mówiąc jak to rozwiązać??
    Aha... i z której biblioteki, pobierasz te tranzystory BC860 i BC850?
  • Poziom 26  
    Witam,
    poczyniłem pewne zmiany w kierunku zasilania - takiego jakie będzie w realu, a nie tylko tych źródeł symulowanych.... ale, no nic z tego.
    http://s009.wyslijto.pl/?file_id=27659152602806419091

Można jakoś edytować już istniejące elementy, tak aby przypisać im inne parametry, np. te które podał jony powyżej ??

Pzdr.
  • Specjalista elektronik
    Te modela możesz wpisać do LT wystarczy otworzyć w notatniku standard.bjt w \LTC\SwCADIII\lib\cmp
    I żeby to działało to zamiast tych przełączników trzeba by wstawić microswitch (taki element który zwiera na chwile, I chyba takie są użyte w rzeczywistości ) A i w modelu cewki trzeba wprowadzić wartość rezystancji szeregowej , bo tak to LT traktuje jak idealną cewkę.

PS. udało mi się sprawić by to działało jak należy, oto schemat.
    Chodź swoją drogą ile to człowiek musi sie natrudzić by zasymulować zwykły microswitch.
    Załączniki:
  • Poziom 10  
    Potrzebuje realizacij przerzutnika astabilnego na układzie 555. jak dobrać parametry analizy Transient na dołączonym rysunku bo jak ja ustawię strasznie wolno symuluje.

Dołanczam symulację z układem 555 w PSpice.

Jal zrobić ten układ w LTSpice.

Poprawiłem załączniki!
    [_P_]
    W LTSpice NE555 znajdziesz w katalogu misc.

Łącznik mozesz sobie zamodelować jako switch (SW) sterowany behawioralnym modelem źródła napięcia (BV) uwzględniającego zależnosć czasową.

Tak to moze wyglądać:

Przydało by Ci się też co nieco informacji o formatach plików graficznych. GIF jest przestarzały. Ta sieczka którą tu wrzuciłeś, to wygląda jak by przeszła przez mocno skompersowany JPEG, a potem redukcję do 8 bitów z ditheringiem. Tak się nie robi.

Do zrzutów ekranu doskonale nadaje się format PNG.
  • Poziom 10  
    wielkie dzięki

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Nadal coś jest nie tak. Symulacja staje mi na kilku procentach czy mógłbyś zamieścić cały układ i napisać dokładnie jak zrobić ten kluczyk. Ja zrobiłem to w ten sposób.

Dodano po 1 [minuty]:

Nadal coś jest nie tak. Symulacja staje mi na kilku procentach czy mógłbyś zamieścić cały układ i napisać dokładnie jak zrobić ten kluczyk. Ja zrobiłem to e ten sposób.

Dodano po 33 [sekundy]:

Nadal coś jest nie tak. Symulacja staje mi na kilku procentach czy mógłbyś zamieścić cały układ i napisać dokładnie jak zrobić ten kluczyk. Ja zrobiłem to e ten sposób.
    Brak połączenia R1 i R2 z zasilaniem.
    Porównaj z poprzednim schematem.

Klucz jest w porządku.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc jest lepiej ale z tym kluczem musi być coś nie tak, dokonuje tylko jednego przełączenia.

zielony napięcie na wyjściu
    niebieski napięcie na kluczu

Jeżeli ma przełączać cały czas, to wstaw tam zwykłe źródło napięcia, zamiast modelu behawioralnego, klik na advanced i ustaw na przykład tak:

Do połączenia R1 z R2 podłącz plus zasilania, a nie masę.
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki działa jak trzeba .:D