Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generowanie impulsów o zadanej szerokości modulator PPM RC

10 Paź 2007 09:31 1640 2
 • Poziom 17  
  Szukam skutecznego i sprawdzonego sposobu.
  Potrzebuję zrobić własny modulator PPM RC do modelu łodzi.
  Dlatego że sterowanie tą łodzią jest dosyć specyficzne.
  Będę miał manipulatory i przełączniki. Mikroprocesor będzie odczytywał wartości analogowe z czujników i na ich podstawie generował odpowiedni impuls. Cały problem jaki mam to sposób zapewnienia ciągłego generowania impulsów. I w jaki sposób generować kolejne impulsy o dokładnie ustalonym czasie trwania.
  I najważniejsze że programuję tylko w Bascomie :cry:
  Proszę o podpowiedzi i wnioski z własnych doświadczeń.
 • Poziom 13  
  Co prawda nie w bascomie, ale ja to robię przy wykorzystaniu timera. Na początku impulsu zeruję go, a później tylko czekam aż liczba odczytana z niego będzie równa lub większa niż wyliczona wartość. I to właściwie tyle jeżeli chodzi o zasadę.
  Moża też to zrobić przy wykorzystaniu rejestrów komparatora danego licznika (OCxX) lub przerwań, ale to już jak kto lubi i mu wygodniej.
  Jakby się uprzeć, to można generować dziwny PWM, to wtedy impuls będzie superprecyzyjny i nie będzie zajmować czasu CPU, ale najlepiej byłoby to robić na procku z dwoma rejestrami dodatkowymi do licznika, żeby jeden ustawiał współczynnik PWM a drugi liczbę do jakiej liczy cały ten licznik (jak w CTC).
 • Poziom 17  
  Muszę zrobić prototyp. I zacząć programować . Podpiąć pod oscyloskop i będę wiedział co się dzieje. Przyjmuję założenie że będzie 8 kanałów.
  To oznacza że będzie kolejno 8 impulsów każdy o innym określonym czasie trwania i jeden impuls kontrolny. Każdy od 1 - 2,5 ms.
  Biorę się za projekt płytki . Wezmę atmega 8 bo tani i prosty.
  I mam kilka :D