Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generowanie impulsów o zadanej szerokości modulator PPM RC

seradam 10 Paź 2007 09:31 1463 2
  • #1 10 Paź 2007 09:31
    seradam
    Poziom 17  

Szukam skutecznego i sprawdzonego sposobu.
    Potrzebuję zrobić własny modulator PPM RC do modelu łodzi.
    Dlatego że sterowanie tą łodzią jest dosyć specyficzne.
    Będę miał manipulatory i przełączniki. Mikroprocesor będzie odczytywał wartości analogowe z czujników i na ich podstawie generował odpowiedni impuls. Cały problem jaki mam to sposób zapewnienia ciągłego generowania impulsów. I w jaki sposób generować kolejne impulsy o dokładnie ustalonym czasie trwania.
    I najważniejsze że programuję tylko w Bascomie :cry:
    Proszę o podpowiedzi i wnioski z własnych doświadczeń.

• #2 10 Paź 2007 09:47
    majekw
    Poziom 12  

Co prawda nie w bascomie, ale ja to robię przy wykorzystaniu timera. Na początku impulsu zeruję go, a później tylko czekam aż liczba odczytana z niego będzie równa lub większa niż wyliczona wartość. I to właściwie tyle jeżeli chodzi o zasadę.
    Moża też to zrobić przy wykorzystaniu rejestrów komparatora danego licznika (OCxX) lub przerwań, ale to już jak kto lubi i mu wygodniej.
    Jakby się uprzeć, to można generować dziwny PWM, to wtedy impuls będzie superprecyzyjny i nie będzie zajmować czasu CPU, ale najlepiej byłoby to robić na procku z dwoma rejestrami dodatkowymi do licznika, żeby jeden ustawiał współczynnik PWM a drugi liczbę do jakiej liczy cały ten licznik (jak w CTC).

• #3 10 Paź 2007 10:21
    seradam
    Poziom 17  

Muszę zrobić prototyp. I zacząć programować . Podpiąć pod oscyloskop i będę wiedział co się dzieje. Przyjmuję założenie że będzie 8 kanałów.
    To oznacza że będzie kolejno 8 impulsów każdy o innym określonym czasie trwania i jeden impuls kontrolny. Każdy od 1 - 2,5 ms.
    Biorę się za projekt płytki . Wezmę atmega 8 bo tani i prosty.
    I mam kilka :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME