Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalny pulpit i XP home

marek003 10 Paź 2007 12:18 30409 19
  • #1 10 Paź 2007 12:18
    marek003
    Poziom 40  

Przyznam że szukałem (na elektrodzie) od godziny podobnego tematu ale jakoś nie wpadł mi w oko. (jeden był ale nic mi nie wyjaśnił - zbyt ogólne informacje).

W firmie mam same xp home. Jest sieć na nowelu i neostrada podłaczona do jednego komap i rozdzielona po wszystkich kompach na zasadach dzielenia łącza.

W domu mam xp prof.

Chodzi mi o zdalny pulpit - konfiguracje i wszystko co jest z tym związane. Co mam zrobić na kompie w domu i na kompie w pracy żebym mógł z domu zarządzać komputerem w firmie (komputerem który jest w sieci ale korzysta z netu za pomoca innego kompa który dzieli łącze). Czy da się też zrobić to w odwrotną stronę tzn zarządzać z pracy kompem w domu?

0 19
  • #2 10 Paź 2007 15:32
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wystarczy na komputerze który udostępnia połączenie przekierować port 3309 na IP komputera na który chcemy się logować.
    W drugą stronę tylko firewall musi przepuszczać połączenie.

0
  • #4 11 Paź 2007 09:02
    marek003
    Poziom 40  

mbo napisał:
    Wystarczy na komputerze który udostępnia połączenie przekierować port 3309 na IP komputera na który chcemy się logować.

Jak to się robi?

I druga rzecz:
    Zaznaczam że w pracy mam XP Homa i w systemie w zakładce zdalny mam do włączania tylko opcje "pomoc zdalna". Chyba że można wejśc do pulpitu zdalnego przez jakieś "tajemne" polecenie wpisywane w uruchom lub włączając jakąś opcję w usługach.

0
  • #5 11 Paź 2007 09:55
    PHCOMPUTER
    Poziom 14  

Windos XP HOME, nie ma opcjui zdalnego pulpitu - serwera, natomiast narzedzie do podłaczania - klient - znajduje sie na płytce i nie jest instalowane do systemu automatycznie. Narzedzie to znajduje sie w katalogu TOOLS.

Pozdrawiam

0
  • #6 11 Paź 2007 11:51
    marek003
    Poziom 40  

PHCOMPUTER napisał:
    Windos XP HOME, nie ma opcjui zdalnego pulpitu - serwera...

Czyli odpada łączenie sie w domu z komputerem firmy?

Czy jest jakiś program VNC (dla mnie na razie czarna magia co to VNC) freeware dla firm a jeszcze miło gdyby był po polsku?

0
  • #7 11 Paź 2007 14:03
    PHCOMPUTER
    Poziom 14  

Najprościej Jeżeli posiadasz Win Prof ( ten ma server pulpitu zdalnego ) i windowsa HOME ( ten ma klienta do obsługi Pulpitu zdalnego - w narzędziach ) i Profa instalujesz jak SERWER, np w firmie a HOME w domu, oczywiście uruchamiasz opcje pulpitu, zabezpieczasz odpowiednio i hulaj dusza.

1
  • #8 11 Paź 2007 14:38
    marek003
    Poziom 40  

Niestety mam odwrotnie profa w domu a homa w firmie.
    Ale załóżmy że chce sie połączyć z domem. Jak to ustawić?

W pracy jak wejdę w "Połączenie pulpitu zdalnego" pojawia się okno aby tam wpisać Komputer:. Co tu wpisać?
    Jak wcisnę przeglądaj pojawia mi się tylko wewnętrzna sieć firmy (grupa robocza). Niestety jak juz zaznaczałem w firmie mam wyłącznie Xp Home i jak wybieram rozszerzenie sieci wyskakuje komunikat "Domena grupa robocza nie zawiera żadnych serwerów terminali"
    Jak rozwinę opcje pojawia mi się jeszcze okno hasło i domena.
    Jak się z połączyć z kompem w domu?
    Jak przekierować port 3309 (jeżeli potrzeba) na komputerze do którego podłączony jest internet w firmie (neostrada dzielona poprzez udostępnianie łącza w xp)?

0
  • Pomocny post
    #9 11 Paź 2007 15:47
    PHCOMPUTER
    Poziom 14  

Zacznijmy od skonfigurowana serwera pulpitu zdalnego - Win Prof.

Mój komputer - Właściwości - Zdalny
    W tym momencie zaznaczamy opcje Zezwalaj użytkownikom na zdalne łączenie się z tym komputerem
    Następnie wciskamy przycisk "Wybierz użytkowników zdalnych..."
    Pojawia nam się okienko: Użytkownicy pulpitu zdalnego
    Wciskamy "dodaj", okienko: Wybieranie użytkownicy. Wciskamy przycisk "Zaawansowane" a następnie "Znajdź teraz" i tu wyświetlą nam się wszystkie konta dostępne w systemie. Zalecałbym, stworzenie osobnego konta, konta testowego, nazwijmy je przykładowo: TEST.
    Wracając do naszego okienka z wyborem użytkowników, wyświetli nam się lista: Administrator, Gość, Pomocnik, SUPPORT..., Nasze konto i TEST. Zaznaczamy "TEST" i wciskamy OK. Okienko się zamknie i w polu w którym możemy "coś" napisać, pojawi nam się taka linijka:

NAZWAKOMPUTERA\TEST

Wciskamy OK i w następnym okienku pojawi nam się użytkownik TEST. Wciskamy dalej OK i w taki oto sposób, mamy skonfigurowany serwer pulpitu zdalnego. Oczywiście nie zabezpieczaliśmy tutaj specjalnie ani konta, ani serwera.

Co dalej? Mamy skonfigurowany serwer i jak się do niego podłączyć. Tu jest kilka opcji zależnych od środowiska w jakim pracujemy. Czy serwer i klient znajdują się w tej samej grupie roboczej, czy w osobnej, czy serwer posiada Publiczne IP? Na takie pytania powinniśmy sobie odpowiedzieć na samym początku, dlaczego? Gdyż, jeżeli serwer i klient znajdują się w tej samej grupie roboczej, wystarczy do instalować na obydwu IPX\SX i po nazwie komputera w TEJ SAMEJ sieci powinniśmy się bez problemu połączyć z naszym serwerem. Co jeśli klient i serwer znajdują się w różnych sieciach? Tu problem rozwiązujemy Publicznym adresem IP, lub dynamiczną domeną ( użyteczna przy NEO ). W takim przypadku w kliencie pulpitu zdalnego wpisujemy Adres IP serwera, lub domenę. Powinniśmy się bez problemu połączyć. Co jeśli połączyć się nie możemy, a powyższe warunki zostały spełnione? Gdy, jeden użytkownik jest już podłączony, nie podłączymy się, zostanie nam wyświetlony komunikat, że obecnie do serwera jest podłączony już użytkownik. Konto o wyższym poziomie - z grupy administratorów - może odłączyć zdalnie użytkownika który korzysta z konta niższego poziomu - users. Nie jest możliwa taka operacja, gdy do serwera jest zalogowany użytkownik z grupy administratorów. Takiego użytkownika nie możemy odłączyć.

Jeżeli posiadasz w domu, dwa komputery, prosta sieć, polecam Ci stworzenie samemu, takiej domowej wersji serwera i klienta, zobaczyć jak to działa i jak sie konfiguruje.

Pozdrawiam.

0
  • #10 12 Paź 2007 09:22
    marek003
    Poziom 40  

Wielkie dzięki - biorę się za konfiguracje

(Rozumiem że w okienku komputer wpisuje adres IP)

A co z tym portem 3309 na kompie ktury udostępnia neo w sieci firmy

0
  • #11 12 Paź 2007 13:13
    PHCOMPUTER
    Poziom 14  

Tak w okienku adres IP. A z portem to niewime oco koledze chodziło :) Zadnego przekierowywania portow do tego jeszcze nie stosowalem i zawsze działało.

0
  • #12 12 Paź 2007 13:56
    marek003
    Poziom 40  

Chodzi o to że internet na kompie w firmie mama dzięki innemu firmowemu komputerowi w którym jest uruchomione dzielenie łącza. Ale może nie będzie potrzebne to przekierowanie.

mbo wcześniej sugerował:
    "Wystarczy na komputerze który udostępnia połączenie przekierować port 3309 na IP komputera na który chcemy się logować. "

Miło by było wiedzieć (a nuż się do czegoś przyda) nawet teoretycznie jak to zrobić???

0
  • #13 12 Paź 2007 15:25
    PHCOMPUTER
    Poziom 14  

marek003 napisał:
    Chodzi o to że internet na kompie w firmie mama dzięki innemu firmowemu komputerowi w którym jest uruchomione dzielenie łącza. Ale może nie będzie potrzebne to przekierowanie.

mbo wcześniej sugerował:
    "Wystarczy na komputerze który udostępnia połączenie przekierować port 3309 na IP komputera na który chcemy się logować. "

Miło by było wiedzieć (a nuż się do czegoś przyda) nawet teoretycznie jak to zrobić???

Zapewne chodzi o nieblokowanie - forwarding - portu na static IP komputera.

0
  • #15 15 Paź 2007 14:39
    al777
    Poziom 26  

Cytat:
    Ale jak ???

Nie sposób udzielić precyzyjnej odpowiedzi nie wiedząc dokładnie jak jest podzielone łącze (czy podział łącza robi komputer z Windowsem, komputer z Linuxem, dedykowany router adsl czy też może jeszcze coś innego).

Od razu chciałbym koledze zwrócić uwagę, że łącząc się Z domu DO firmy, w sytuacji gdy w firmie jest Neostrada (a więc łącze z okresowo zmieniającym się adresem IP) będzie pewien kłopot, no bo jak Neostrada się rozłączy i adres IP się zmieni, to trzeba będzie go od nowa ustalać.
    Są na to 2 sposoby :
    1. Kolega w firmie, do którego dzwonimy na komórkę a on wchodzi np. na stronę http://checkip.dyndns.org i podaje nam "numerki".
    2. Instalujemy program kliencki serwisu DynDNS.org (np. DynDNS Updater) i konfigurujemy sobie darmowe konto w tym serwisie (wtedy przy połączeniu zamiast IP w stylu 83.3.xx.xx wpisujemy adresik np. "mojekonto.dyndns.org")

W zasadzie jest jeszcze trzeci sposób - tzw. wirtualne sieci prywatne (np. Hamachi) - ale tego nie robiłem więc nie podpowiem.
    Jak kolega (lub ktoś inny) będzie chciał robić sposób nr 2 i nie połapie się w przejrzystej instrukcji (po angielsku) na www.dyndns.org,, to mogę się poświęcić i opisać po mojemu (i po polsku) - dajcie wtedy znać.

0
  • #16 15 Paź 2007 15:04
    marek003
    Poziom 40  

al777 napisał:

Nie sposób udzielić precyzyjnej odpowiedzi nie wiedząc dokładnie jak jest podzielone łącze (czy podział łącza robi komputer z Windowsem, komputer z Linuxem, dedykowany router adsl czy też może jeszcze coś innego).

W moim piewszym poście jest wszystko napisane.
    Ale powtórze w firmie sa windowsy z XP i 98, sieć jest na nowelu, neostrada jest połaczona do kompa z XP i tam jest dzielenie łącza na inne kompy w firmie.

Mimo wszystko dzięki za informacje.

0
  • Pomocny post
    #17 16 Paź 2007 06:55
    al777
    Poziom 26  

Faktycznie, trochę przegapiłem :D . Ale czasem bywa i tak, że ktoś mówiąc "wszystkie komputery w mojej firmie" ma na myśli wszystkie stacje robocze, a router jest na Freesco.
    Jeżeli udostępnianie połączenia wykonuje komputer z Windowsem, to ustawienia będą takie jak na tej stronie. Króciutko wspomniano tam o przekierowywaniu portów (dwa obrazki mniej więcej w środku strony), ale jest wszystko co niezbędne.

0
  • #18 16 Paź 2007 09:16
    marek003
    Poziom 40  

Dzięki.
    Oraz dzięki wszystkim za zainteresowanie.
    Tematu jeszcze nie zamykam bo ktoś może wpadnie na coś jeszcze by mnie poduczyć w tej materii. :)

0
  • #20 11 Lut 2008 02:08
    DJQQRYQ
    Poziom 10  

jest jeszcze jeden baaardzo łatwy sposób szczegóły na stronie którą znajdziesz szukając w google TeamViewer. nic nie musisz konfigurować z routerami jedynie odblokować na kompie z którym się będziesz łączył aplikacji dostęp do internetu. Instalujesz ustalasz hasło i na kompie w domu się logujesz. masz pulpit i strujesz kompem zdalnie. jedyny bug jaki zauważyłem do tej pory to to że jak łączyłem się z laptopem z ekranem wide screen z systemem vista mając zwykły monitor 1600x1200 z XP na którym odpalałem klienta. to na ekranie kompa docelowego robiły się śmieci które widziałem też na pulpicie zdalnym. używam tego do pomagania znajomym z problemami typu. "nie mogę zainstalować" albo "wirusa mam". tyle że wysyłam im linka do wersji programu nie wymagającego instalacji. jednak poza tym program spisuje się 9.9 / 10 :)
    No i komp docelowy podczas pracy zdalnej jest "zajęty" nie korzysta się z pulpitu wirtualnego.

0