Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanko podlogowki na tesli arn 150-05 4ohm i tonsil 11/100

10 Paź 2007 15:49 954 12
  • Poziom 15  
    Witam jak w temacie otoz robie takowe kolumienki na 2x arn 150-05 4ohm i tonsil 11/100. Otoz moje pyanka jest takie czy dobre wymiary wewnetrzne wybralem wys 52cm szer 14cm gleb 23 wychodzi to okolo 17.5 litr tunel br. o dlugosci 18 cm szerokosc 6.8cm ? Acha i co polecacie na wykonczenie mam dostep do kazdego rodzaju forniru ale chciabym sie zabawic w malawanie pistoletem :) . Wiem ze na tych glosnikach powstalo duzo konstrukcji ale pytam osoby ktore juz wygrzaly kolumienki na takich glosnikach i wiedza czy dokonac jakis poprawek czy jest ok?. Pozdrawiam krzysiek
  • Poziom 39  
    kupiles juz glosniki?? jezeli nie to kup sc10n bo jest tanszy i delikatniejszy ale mniej szczegolowy. jednak na poczatek jest chyba lepszym glosnikiem.
    jezeli juz kupiles to mam na zbyciu resztki zwrotnicy wg projrktu yoshiego (plytki + kondy + jedna cewka + rezystory. brak cewki 1,5mH kilku kondow, gniazda i kabli)

tunel powinien w zupelnosci wystarczyc.
    wymiary obudowy masz cos za male. nawet jezeli to sa wymiary wewnetrzne to mniej wychodzi.

co do forniru to musisz dobrac to co ci sie podoba ;)
  • Poziom 15  
    do pawels glosniki juz kupilem i zwrotnice tez mam gotowe a co do wymiarow do za male to wdlug cibie jakie powinny byc moze glebokosc 23 szerokosc 14 a wysokosc 56 wtedy wychodzi 18 oczywiscie wymiary sa wewnetrzne :)
  • Poziom 36  
    No z moich obliczeń wynika że takie strojenie jak proponujesz będzie właściwe (Fb -55Hz), chociaż to nie jest optymalna dla najładniejszej ch-ki objętość, ale przynajmniej w 16 litrach F3 ok. 50, a ch-ka lekko podbita miedzy 60 - 90 Hz nieszkodliwie, nawet nie wytłumiaj.
    Optymalna ch-ka to śmieszne 8 litrów ale F3-to aż 70Hz.

W twojej obudowie po odjeciu tyłów głośniczków i tunelu BR około 16 litrów właśnie zostanie.

Ja bym też tego VISATONA co kol. Pawel S proponuje polecam , zwłaszcze że kosztuje niesałe 50 zł. I tak trzeba będzie tłumić jego efektywniść, a można go puścić dużo niżej od tonsila, ale tonsil też jest spoko.
  • Poziom 15  
    do mczeslaw bylem wlasnie w piwnicy dokonac wewnetrznych pomiarow jeszcze raz:) z tego co mi wyszlo to jest tak szerokosc 14 gleb 23 wys 52.5 czyli wychodzi prawie 17 lit niestety nie mam jak juz powiekszyc budy bo juz jedna kolumne kleilem a co do visatona to mam go w monitorach razem z stx 18....120 i gra przyjemnie a tonsila chce wyprobowac z ciekawosci czyli tuner br 6.8 dl 18 bedzie ok :) dzieki za pomo i czekam na dalsze wypowiedzi
  • Poziom 36  
    No i spoko ja ci podawałem pojemności dla już dwóch głośników, 17 litrów, minus dupki tylne ARN-ów, minus tunel BR, minus ewentualne rozpory w poprzek i wzdłuż, będzie akurat ok.16 litrów.

Spoko wodzu powinno być git, tylko SPL ok 85 dB. Ale o tym chyba wiesz?
  • Poziom 15  
    wiema ale coz poradzic glosnbiki byly kupione okazyjnie wiec wzielem mysle ze 2x ran 150-5 4 i tonsil 11/100 poradza sobie w pokoju 15 m2 :)
  • Poziom 39  
    Cytat:
    I tak trzeba będzie tłumić jego efektywniść, a można go puścić dużo niżej od tonsila, ale tonsil też jest spoko.
    hehe odwrotnie. tonsil jest ciety w tych kolumnach w okolicach 2,8kHz

Cytat:
    Spoko wodzu powinno być git, tylko SPL ok 85 dB. Ale o tym chyba wiesz?
    efektywnosc to 86db ale to tylko szczegol bo jak dasz im odpowiednia moc to nawet sasiadow blizej poznasz :P przeciez nie bez powodu ich sie nie pozbylem od 5 lat ;)
  • Poziom 36  
    A może i się tnie w ok. 2,8, ale tonsil zaleca 4,8 a visatona na pewno niżej.
    A co do SPL to jak napisałem ok.85dB :D.
    W łączeniu szeregowym SPL nie zwiększy się o 3dB jak w równoległym, tylko o ok.1,5 - 2 istotnie.
    Chyba się Kol. Pawel S zgadzamy?
    Dla mnie osobiście SPL zestawów nie jest istotnym kryterium jak dla niektórych :wink: .
  • Poziom 39  
    mczeslaw napisał:
    W łączeniu szeregowym SPL nie zwiększy się o 3dB jak w równoległym, tylko o ok.1,5 - 2 istotnie.
    a niby dlaczego ?? 2 krotne zwiekszenie glosnikow zawsze rowna sie zwiekszeniu efektywnosci o 3db
    jak napisalem bedize to 86db bo mam pomiar od irka ;]
  • Poziom 36  
    Nie nie nie i jeszce raz nie , mówię ci przyjacielu ze co do SPL-u to szeregowe łączenie nie umywa się do równoległego, zasiegnij informacji u innych jak mi nie wierzysz.
    Poprostu to wynika z fizyki. W równoległym oba głośniki zasilane są identycznimi mapięciami, a w szeregowym jedno napięcie rozkłada się na 2, teoretycznie wogóle łącząc szeregowo nie powinno SPL wzrastać ,tylko obciażalność systemu, ale w prektyce i tak na te 1-1,5 dB ( 2 dB jak duże membrany i sztywniejsze układy drgajace ) można liczyć, ale tylko z tego powody ze zwieksza się Sd głośnika (złożonego z 2 sztuk).
  • Poziom 30  
    Zgadzam się z Mczesławem w szeregowym lączeniu przetworników nawet jak jest jakaś różnica w spl to ja jej nie słysze :P za to wyrażnie gorzej grają szeregowo połączone niż jeden z nich samodzielnie. Dopiero równloległe połączenie wymiata :D.