Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt-zadanie

10 Paź 2007 20:03 1438 4
 • Poziom 2  
  Witam!! jestem tu nowy i nie za bardzo wiem gdzie co jeszcze pisać ale chyba to tu dla początkujących;]
  Mam 2 zadania do zaprojektowania pewnie dla niektórych bardzo proste i śmieszne dla mnie też bo nie wiem jak to ma być.
  Zad1.
  Zaproponować układ dzielnika napięcia z gałęzią obciążenia o parametrach:
  -napięcie zasilania głównej gałęzi U=8V
  -prąd płynący w gałęzi obciążenia Iobc=2mA
  -prąd płynący w gałęzi głównej dzielnika ma wartość I=5mA
  Pozostałe parametry, które są wymagane do obliczenia parametrów dzielnika należy założyć. Obliczyć mam parametry tego dzielnika tj.; wartości rezystancji, wartości spadków napięć i prądów w poszczególnych gałęziach.
  Zad2
  Zaproponować układ dzielnika napięcia z elementem nieliniowym o parametrach:
  -zapięcie zasilania głównej gałęzi Uzas=8V
  -prąd płynący w głównej gałęzi dzielnika ma wartość Ii=10mA
  -spadek napięcia na elemencie nie liniowym wynosi Un=2.2V
  Pozostałe parametry, które są wymagane do obliczenia parametrów dzielnika należy założyć. Obliczyć mam parametry tego dzielnika tj.; wartości rezystancji, wartości spadków.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Ad.1 (Rys.a)
  Nie wiesz jakie ma być napięcie wyjściowe tego dzielnika, więc załóżmy np. połowę napięcia zasilania (4V). W gałęzi dzielnika (R2) ma płynąc prąd 5mA na min ma się odłożyć napięcie 4V, więc z prawa Ohma masz R2=U(R2)/I(R2), R2=4/0,005=800 [om]. W gałęzi obciążenia prąd ma mieć wartość 2mA, więc Robc=U(Robc)/Iobc, Robc=4/0,002=2000[om]=2[kom]. Teraz przez rezystor R1 musi przepływać suma prądów dzielnika i obciążenia czyli I(R1)=Iobc+I(R2), I(R1)=0,002+0,005=0,007[A]. Prąd ten przepływając przez R1 ma wywołać spadek równy 4[V], więc R1=U(R1)/I(R1),R1=4/0,007=571[om].

  Ad.2 (Rys.b)
  Zakładam, że element nieliniowy stanowi dolną część dzielnika. Napisałeś, że spadek napięcia na nim to 2,2[V] i nie żadnego obciążenia dla tego dzielnik. Jako element nieliniowy w sam raz pasuje dioda Zenera. Prąd przepływający przez dzielnik ma mieć 10[mA]. Zasilanie jak poprzednio 8[V]. A więc, na rezystorze R1 musi odłożyć się różnica napięcia zasilania i spadku napięcia na diodzie Zenera: U(R1)=Uzas-U(D), U(R1)=8-2,2=5,8[V]. Jednocześnie przez ten rezystor ma przepływać prąd 10 [mA] więc: R1=U(R1)/I(R1), R1=5,8/0,01=580[om].

  Schematy masz w załączniku, zakładam, że umiesz zaznaczyć prądy i spadki napięć. Zmień oznaczenia jak uznasz za stosowne (byle sensownie).
 • Poziom 2  
  Dzięki wielkie a mam jeszcze pytanie odnośnie zadanie 2.
  Czy tam jako element nieliniowy może być zastosowana dioda LED? Ponieważ muszę później wykonać ćwiczenie laboratoryjne i ustawić R1 tak aby dioda zgasła...
 • Poziom 43  
  Pewnie, że może być dioda LED. Żeby zgasła musisz zwiększać R1.
 • Poziom 2  
  aha no to spoko jeszcze raz dzięki ;] Nie ma to jak człowiek sie uczy dopiero hehe jeszcze pewnie tu nie raz napisze o pomoc! Pozdrawiam