Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie słuchawki domofonu IKA

molek82 11 Paź 2007 07:48 5592 9
  • #1 11 Paź 2007 07:48
    molek82
    Poziom 9  

Witam.
    Mam problem z podłączeniem słuchawki domofonu.
    Doszedłem do stanu, w którym można otworzyć drzwi wejściowe, słychać mnie na dole i ja słyszę w słuchawce, gdy ktoś do mnie mówi.
    Problem w tym, ze wywołanie (dźwięk dzwonka) działa tylko wtedy, gdy słuchawka jest podniesiona.
    Natomiast, gdy jest odłożona to już nie można zadzwonić.
    W załączniku przesyłam zdjęcia.
    Jedno ze schematem tego domofonu, a drugie z tym jak aktualnie podłączona jest słuchawka.
    Mam 4 przewody (niebieski, pomarańczowy i 2 białe).
    Dodam, że nie pamiętam jakiej firmy była stara słuchawka ale była podłączona następująco:
    - 2 białe przewody, skręcone razem przylutowane z tyłu słuchawki do "+" albo "-" :/
    - niebieski i pomarańczowy, skręcone razem przylutowane z tyłu słuchawki do "+" albo "-",
    Niestety nie pamiętam które były do "+" a które do "-".
    Przepraszam za słabe zdjęcia.
    Proszę o wyrozumiałość, gdyż nie jestem dobry w sprawach elektrotechnicznych.
    Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.

0 9
  • Pomocny post
    #2 11 Paź 2007 16:57
    atomero
    Poziom 14  

Bardzo kosztowna ta odpowiedź . Dostajesz punkty za to, że Ci ktoś pomoże -poczytaj o przesyłaniu zdjęć .
    No ale do rzeczy twoja instalacja jak opisujesz jest dwuprzewodowa (przewody skręcone razem to jeden przewod) Ten aparat jest do instalacji 3+ n 4+n lub 5+n czyli 4,5,6 przewodowej .Producent tego unifonu robił kiedyś unifony dwuprzewodowe pod instalację Cyfral . O dwuprzewodowce poczytaj sobie w poście "Domofon 2 przewodowy w bloku, Wymiana i PROBLEMY!! POMOCY!!"
    Najważniejsze to ustalić producenta starej słuchawki .Jeśli masz jakieś wątpliwości to pytaj .
    A swoją drogą to nie wiem czy firma Urmet ucieszyłaby się z tego połączenia z Iką .:D

0
  • #3 12 Paź 2007 07:05
    molek82
    Poziom 9  

O punktach przeczytałem i poprawiłem. Bardzo przepraszam ze niedoczytanie;)
    Co do unifonu, czy to zanczy ze mogę wyrzucić ta słuchawke??
    Wydaje mi sie mocno ze to byl unifon firmy Cyfral (pamietam ze jak wyrzucalem stara sluchawke to byl taki napis), ale upewnie sie po powrocie z pracy u sąsiada:)
    Kurde, nie wiem czy mam szukac innej słuchawki?? Jesli tak to najlepiej jakiej?? Na co powinienem zwrócić uwage przy kupowaniu nowej??
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 12 Paź 2007 08:08
    atomero
    Poziom 14  

Jeśli to Cyfral to trzeba wiedziec czy Bartara(raczej stara obudowa ) czy TCL (nowa obudowa -telefony Cyfrala mają taką samą ).
    Ta słuchawka się nie nadaje trzeba szukac 2-przewodowej i są trzy wyjścia
    1.Słuchawka Cyfrala (trzeba wiedziec jaka)-najtańsza
    2.Słuchawka IKI (trzeba wiedziec jaka)-nie wiem czy produkują pod Bartara
    3.Słuchawka Urmeta 1131/CY/U rodzaj zmieniany jedną zworą (co ciekawe jest tańsza niż Cyfral)

0
  • #5 12 Paź 2007 10:14
    molek82
    Poziom 9  

Sprawdziłem na stronie i teraz jestem przekonany ze to Cyfral i wydaje mi sie ze to Bartar ponieważ taka słuchawke (nie jest dokładnie taka sama ale podobna) miałem u siebie:
    http://www.cyfral.pl/cyfral/bartar.htm

0
  • Pomocny post
    #6 12 Paź 2007 22:51
    atomero
    Poziom 14  

Jeżeli to ta obudowa to jest to z pewnością Bartar ,aparat musi by taki jak opisałem wyżej.Przy podłączeniu nie musisz się bac o polaryzację jeśli podłączysz odwrotnie będzie tylko dzwonek bez rozmowy wystarczy zamienic przewody .Przy zmianie unifonu w Bartarze może pojawic się wzbudzenie(piszczenie w słuchawce )trzeba ją sciszyc(w słuchawce jest potencjometr) ale niestety nie zawsze przynosi to efekt i konieczna jest regulacja centrali - polecam skorzystac z pomocy konserwatora o ile taki jest.

0
  • Pomocny post
    #7 13 Paź 2007 11:40
    embros
    Poziom 24  

Witam!
    Najprościej sprawdzisz czy to Bartar czy TCL rozkrecając słuchawkę. Bartar na płytce ma wmontowany tranzystor mocy. Sama obudowa na pierwszy zut oka jest taka sama.
    pozdrawiam
    Piotrek

0
  • Pomocny post
    #8 13 Paź 2007 14:11
    atomero
    Poziom 14  

Troszkę to nieprawda w starej obudowie nie były montowane TCL-e(co zresztą widac na obrazku z cyfrala.
    Jeśli jest nowa to mogą to byc oba typy.

0
  • #9 18 Paź 2007 12:33
    molek82
    Poziom 9  

Kupiłem słuchawke Cyfrala, przylutowałem i działa.
    Dziekuje za pomoc i porady.
    Mam jeszcze pytanie.
    Podłączyłem ta słuchawke w następujący sposób:
    - 2 białe kabelki skręcone razem przylutowałem do "-",
    - pomarańczowy i niebieski skręcone razem przylutowałem do "+",
    Wszystko chodzi ok. Czy gdybym podłaczył odwrotnie to również byłoby ok?? Nie znam sie na tym, a wybrałem białe do "-" bo wydawało mi sie ze tak było ostatnio. Chciałbym wiedziec na przyszłość.. przeciez człowiek uczy sie całe zycie ;)
    Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje

1
  • Pomocny post
    #10 18 Paź 2007 14:09
    atomero
    Poziom 14  

Niestety nie byłoby ok .W najlepszym wypadku miałbyś tylko dzwonek ale rozmowy już nie.
    Pozdrawiam :D

0