Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyc gabaryty pudla rezonansowego pod kolumne

11 Paź 2007 15:19 5183 24
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam prośbę mianowicie jeśli ktoś może mi pomóc( a na pewno są tacy)w obliczeniu wym. pudła pod kolumnę. (mam winisd ale nie kumam za bardzo co do czego służy, a uczyć na błędach sie nie chce :) mianowicie mam 3 głośniczki: NISKOTONOWY GDN 20/60/3 60 W 15 ohm średniotonowy GDM 16/80/1 80W 8 ohm WYSOKOTONOWY GDWK 9/80/1 80W 8ohm lub GDWK 9120/12F 120W 8 ohm (mam dwa do wyboru, który byłby lepszy???)
    Z góry dzięki za pomoc Pozdrawiam

Jeśli komuś to pomoże znalazłem co nieco o tych głośnikach :

Głośnik kopułowy GDWK 9/120 [8 ohm]
    Moc nominalna 5W (wg IEC) 120W
    Efektywność 90 dB
    Indukcja w szczelinie 1,16 T
    Pasmo przenoszenia 4 - 20 kHz

Głośnik średniotonowy GDM 16/80/1 [8 ohm]

Moc nominalna rms 30 W (wg IEC)
    Efektywność SPLref 94 dB
    Pasmo przenoszenia 700 - 9000 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs 400 Hz
    Impedancja nominalna 8 Ω
    Rezystancja cewki 7 Ω
    Powierzchnia czynna membrany Sd 113 cm²
    Indukcja w szczelinie 1.06 T
    Średnica cewki 35 mm
    Wysokość cewki 7,5 mm
    Wysokość szczeliny magnetycznej 6 mm
    Szerokość szczeliny magnetycznej 1,2 mm

Głośnik niskotonowy GDN 20/60/3 [8 ohm]

Moc nominalna rms 60 W (wg IEC)
    Moc maksymalna 120 W
    Efektywność SPLref 90 dB
    Pasmo przenoszenia 35 - 4000 Hz
    Częstotliwość rezonansowa Fs 28 Hz
    Impedancja nominalna 8 Ω
    Rezystancja cewki 6,5 Ω
    Powierzchnia czynna membrany Sd 210 cm²
    Dobroć mechaniczna Qms 2,7
    Dobroć elektryczna Qes 0.63
    Dobroć całkowita Qts 0.51
    Objętość równoważna Vas 70 l
    Masa układu drgającego Mms 18 g
    Stała transformacji Bl 6,6 Tm
    Średnica cewki 35 mm
    Wysokość cewki 12 mm
    Wysokość szczeliny magnetycznej 6 mm
    Szerokość szczeliny magnetycznej 1,3 mm

Wszelkie parametry pochodzą ze strony http://www.protonsil.pl/?s=3

Dodano po 5 [godziny] 33 [minuty]:

trochę sie bawiłem i wyszło mi jakieś 397,5 l.W=0,79m H=1,24 m, D=0,5 m wydaje mi sie ze coś nie tak wyszło, mógłby ktoś sprawdzi ??
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Zrób pudło 30l br: 7cm średnicy i 10-15cm długości, ale według mnie lepiej gra w zamkniętej.
    Tak poza tym nie wiem jak zrobisz zwrotnice bo głośnik niskotonowy ma 15ohm i pochodzi zapewne z scherzo
  • Poziom 11  
    Shadowek napisał:
    Zrób pudło 30l br: 7cm średnicy i 10-15cm długości, ale według mnie lepiej gra w zamkniętej.
    Tak poza tym nie wiem jak zrobisz zwrotnice bo głośnik niskotonowy ma 15ohm i pochodzi zapewne z scherzo

ze zwrotnicą nie mam problemu... bo jej nie potrzebuje, wystarczy tylko żarówka na gwizdek.
  • Poziom 30  
    mejki napisał:

ze zwrotnicą nie mam problemu... bo jej nie potrzebuje, wystarczy tylko żarówka na gwizdek.

Jasne jakość dzwięku będzie wypas :D, wszystkie rezonanse naprzód. Super pomysł 3 way bez zwroty, średniak ma Fs na 400Hz bez filtra GP napewno super zagra :P a wytrzymałość mocowa jak mu wzrośnie :D
  • Poziom 11  
    Arkadyo napisał:
    mejki napisał:

Jasne jakość dzwięku będzie wypas :D, wszystkie rezonanse naprzód. Super pomysł 3 way bez zwroty, średniak ma Fs na 400Hz bez filtra GP napewno super zagra :P a wytrzymałość mocowa jak mu wzrośnie :D

to ma być kolumna do nagłośnienia warsztatu samochodowego, wiec nie widzę potrzeby aby pchać sie w koszty. A z moich prób wynikło że wzmacniacz technics su-v3 zadowalający dźwięk z tych głośników wykrzesuje.
  • Poziom 31  
    Musisz przynajmniej w szereg w głośniki wysoko i średnio dać kondensatory... Bo jak nie, to szybko nie pożyją ;)
  • Poziom 35  
    Raczej długo nie pożyją. Poza tym wysokie popsujesz po chwili mocniejszego grania bas będzie do kitu a średni mało wyraźny na allegro masz sporo zwrotnic od kolumn za małe pieniądze coś sie złapie chyba że masz nieco ochoty to sam możesz coś skonstruować

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA --> REGULAMIN. [hefid]
  • Poziom 24  
    najprostrza zwrotnica skłąda się z kondensatora i cewki indukcyjnej

najtańsza dla ciebie zwrotnica to koszt max 50zł do obudwu kolumn
    ( ale to najtańsza )
  • Poziom 11  
    dzięki za cenne rady ale nadal prosiłbym o podanie wymiarów pudla :) Co do zwrotnic to z tym naraź ie sie nie pali. najpierw musi kolumna powstać.
  • Poziom 24  
    Shadowek napisał:
    Zrób pudło 30l br: 7cm średnicy i 10-15cm długości,

tak dokładnie, im dłuższy tunel zrobisz tym niżej będzie strojona obudowa, zejdzie ci do niższych częstotliwości ale nie wiem czy tą różnicę usłyszysz, im krótszy tunel zrobisz tym większa górka powstanie w okolicy 90-140Hz. Ja bym wzioł 12cm
  • Poziom 11  
    El_liero napisał:
    Shadowek napisał:
    Zrób pudło 30l br: 7cm średnicy i 10-15cm długości,

tak dokładnie, im dłuższy tunel zrobisz tym niżej będzie strojona obudowa, zejdzie ci do niższych częstotliwości ale nie wiem czy tą różnicę usłyszysz, im krótszy tunel zrobisz tym większa górka powstanie w okolicy 90-140Hz. Ja bym wzioł 12cm

A możesz mi to 30 l mniej więcej wymiarowo podać :) ???
  • Poziom 24  
    hehehe, wymiary robisz jakie chcesz :) mozesz zrobić pudło 2 metry na 4 metry i przedzielić ją tak żeby powstała komora 30litrów ( 30decymetrów sześciennych <lol> ) dla niskotonowca.

Pamiętaj zrobić obudowę tak żeby pasowała ci do niej rura bassreflex ( odstęp rury od wszystkich ścianek musi być minimalnie o średnicę rury )

nie wiem jakie ci wymiary podać, zrób takie żeby ci się kolumna podobała, weź kartkę i długopis i projektuj i bierz wszyskto pod uwagę, użyj wyobrazni jak by to wyglądało, ludzie nawet z kartonów wycianją takie przykładowe budy :D

np:
    wysokosć : 5,2dm
    szerokość ( patrzona z przodu kolumny ) : 2,3dm
    głębokosć : 2,5dm

są to wymiary wewnętrzne i pod samego GDNa

Dodano po 2 [minuty]:

aha

zawsze mozęsz o 2-3dm więcej zrobić bo jak wsadzisz wytłumienie, zwrotnicę, rurę bassreflex i głośnik to odejmą troche z tego litrażu
  • Poziom 31  
    Co to ma być? I jakie głośniki tam chcesz wsadzić?
    Widze po rysunku 2 wysokotonowe głośniki, a to jest ogromny błąd, jakie w ogóle głośniki teraz masz, bo chyba już nie te co z początku tematu...
  • Poziom 24  
    po co ci 2 wysokotonówki ?
    dla niskotonowców chcesz dać to samo pasmo czy jeszcze je podzielić ?
  • Poziom 11  
    Shadowek napisał:
    Co to ma być? I jakie głośniki tam chcesz wsadzić?
    Widze po rysunku 2 wysokotonowe głośniki, a to jest ogromny błąd, jakie w ogóle głośniki teraz masz, bo chyba już nie te co z początku tematu...

Dlaczego błąd ?????

El_liero napisał:
    po co ci 2 wysokotonówki ?
    dla niskotonowców chcesz dać to samo pasmo czy jeszcze je podzielić ?

Pasmo będzie podzielone. A w ogóle myślę użyć 2 zwrotnice bo mam wolne i akurat sie nadzą. Jedna dwu drożna i jedna od suba :)
  • Poziom 31  
    Jeżeli zastosujesz 2 wysokotonówki będziesz miał spory nadmiar wysokich tonów, całość będzie podbarwiona i w ogóle efekt będzie taki że dźwięk nie będzie spójny i raczej przyjemnie się tego słuchać nie będzie...
  • Poziom 11  
    Shadowek napisał:
    Jeżeli zastosujesz 2 wysokotonówki będziesz miał spory nadmiar wysokich tonów, całość będzie podbarwiona i w ogóle efekt będzie taki że dźwięk nie będzie spójny i raczej przyjemnie się tego słuchać nie będzie...

Hehe jak to sie mówi ta kolumna nie ma być dla konesera:) zdaje sobie sprawę ze jakość dźwięku będzie średnia ale zawsze można sprobować. stosowana będzie wśród pracujących kompresorów itp, a tam wysokich właśnie nie slychac :)
  • Poziom 11  
    Witam ponownie..
    Mam takie pytanko, mianowicie znalazłem jakąś stara zwrotnice pochodzącą z kolumny ZG30C114 i nie wiem (tzn domyślam sie ale wole sie upewnić) jak ją podłączyć ażeby wszystko było ok:) Jeśli ktoś znajdzie chwilkę czasu niech rzuci okiem :)
  • Poziom 24  
    ten schemat zwrotnicy możesz wyżucić, nie znamy wartości cewek.
  • Poziom 11  
    El_liero napisał:
    ten schemat zwrotnicy możesz wyżucić, nie znamy wartości cewek.
    To nie jest schemat ale zwrotnica chciałem zobrazować co i jak jest połączone.
  • Poziom 24  
    Nie bierze się zwrotnic z innych kolumn do innych kolumn. Ten filtr dolno przepustowy jedynie może się nadać co masz
  • Poziom 11  
    El_liero napisał:
    Nie bierze się zwrotnic z innych kolumn do innych kolumn. Ten filtr dolno przepustowy jedynie może się nadać co masz

Nie rozumie, są jakieś przeciwwskazania ażeby pod wyskotonowy podpiąć ta zwrotnice? Skoro w tamtej kolumnie był taki sam głośnik.....
  • Poziom 42  
    Kolego zrób tak: Na niskiego puść kable prosto ze wzmacniacza - jeśli masz dwa niskotonowe - takie same - po 15 ohm połącz je równolegle, otrzymasz 8 ohm impedancji. Wysokotonowca podłącz przez kondensator 2,2 mikrofarada (szeregowo z kondensatorem i ten zestaw równolegle do niskiego)
    Pudło do tego zrób "średnioduże" około 60 cm wysokości, 25x25 cm podstawa. Zestaw ten zagra tak że "pośród kompresorów" jakość powinna wystarczyć...
    Jeśli chcesz z tych głośników wycisnąć rzeczywiste parametry, poczytaj ( wyszukiwarka elki ) co to są parametry TS głośnika, o winisd jest kilka postów, o zwrotnicach też. Uzbrojony w taką wiedzę możesz zacząć myśleć o zaprojektowaniu prawidłowych obudów, nie zadając pytań - dlaczego wysokotonowy w jednej kolumnie zagra dobrze a w innej nie....
    Pozdrawiam