Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

latarka diodowa jakie diody i zasilanie ?

djscream 11 Paź 2007 12:00 3890 13
REKLAMA
  • #1
    djscream
    Poziom 11  
    witam chce wykonać oświetlenie do samochodu wrc. kupilem dwie latarki takie za 7zl podaje zdjęcie ,jedyna rzeczą ktora wykoszystam to przednia czesc obudowę z diodami.i tu mam dulemat jakim napiecem one sa zasilane bo nie wiem jaki pakiet baterii mam kupić 6v czy mniejszy.podztawy diod znam wiem ze maja te 3,2v zasilania ale troche info o tych latarkach . jest tam 5diod rownolegle podlaczonych do 4 bateri AAA czyli 6V i takie same napiecie wychodzi na diody spadek jest do mniej wiecej 4,5V lub opcja mrugania bo taka tez maja wtedy wacha sie od 2,5V do 3,5V . i tu pytanie czy te diody sa 6v czy przypadkiem zwykle 3V ale podłączone by swiecily mocniej a krócej chwyt marketingowy ? przy 3v z zewnetrznego zasilania swiecily marnie ale już miedzy 4,5V do 6V było mocno ??wiec co o tym sadzicie jakie zasilanie zastosowac ? chce te dwie glowice latarki spiąć równolegle czyli razem 10 diod .
    latarka diodowa jakie diody i zasilanie ?
  • REKLAMA
  • #2
    fuutro
    Poziom 43  
    U samej góry tego działu jest o zasilaniu diod LED. Diody nie powinny być łączone masowo równoloegle, wszereg tak, ale nie równolegle. Również nie powinny być łączone bezpośrednio ze źródłem zasilania, tylko przez rezystor ograniczający prąd. Na diodę powinno przypadać 10...20mA prądu, więc możesz nawet z aku w aucie zasilać, tylko umiejętnie dobież rezystor(y) ograniczający prąd zasilania LEDów.
  • REKLAMA
  • #3
    c++
    Poziom 22  
    2x CR123, do tego dwie gałęzie diod.
  • #4
    oj
    Poziom 42  
    Te latarki są zasilane prostym sterownikiem z PWM, diody LED połączone są równolegle

    Jeżeli sterownik zostanie latarkę trzeba zasilić z 6V, jak usuniesz sterownik wtedy zasilać powyżej 3,2V + dobrany rezystor, lub źródło prądowe. Dla jednej latarki prąd ok. 100mA
  • #5
    djscream
    Poziom 11  
    a ktora opcjia jest lepsza 3v czy przez ten orginalny uklad i na 6v chcialbym sobie kupic taki pakiet jak na zdjęciu.Ale obie latarki pod jedno zasilanie!
    latarka diodowa jakie diody i zasilanie ?
  • #6
    adams987
    Poziom 35  
    Jak ma być to zasilane z baterii czy aku to lepiej zasilić napięciem niższym bez oryginalnego układu ( na nim musisz tracić pewną moc w postaci ciepła). Idealnie byłoby zasilać 3x1,2V=3,6V. Diody te wytrzymują 4V co nie znaczy że jest to wskazane by cały czas zasilać je takim napięciem, a ładnie świecą przy 3,6 ÷3,2V a to już jest odpowiednie dla nich napięcie pracy. Poniżej 3V akumulatory trzeba ładować a diody już świecą wyraźnie słabiej.
  • REKLAMA
  • #7
    c++
    Poziom 22  
    djscream napisał:
    a ktora opcjia jest lepsza 3v czy przez ten orginalny uklad i na 6v chcialbym sobie kupic taki pakiet jak na zdjęciu.Ale obie latarki pod jedno zasilanie!
    latarka diodowa jakie diody i zasilanie ?


    Tylko jak to będziesz ładował??
  • #8
    djscream
    Poziom 11  
    dzieki za info jednak kupie pakiet na 3v co do ladowania sa do tego ladowarki to sprzet modelarski wiec jest tam duzo fajnych rozwiązań?
  • #9
    adams987
    Poziom 35  
    Napisałeś kupię pakiet na 3V, ale przy 3V diody nie będą mocno świecić. Myślę, że masz teraz w domu jakieś baterie lub akumulatorki AA . Połącz sobie dwie baterie 1,5V i zobacz jak diody świecą, lub 3xAA i zobacz jaka jest różnica. Zasilanie bez tego fabrycznego układu jest bardziej ekonomiczne , co dla jednych ma znaczenie a dla innych nie ma.
    Zestaw ze zdjęcia 5x1,2V=6V nadaje się do zasilania z tym fabrycznym układem bez żadnych przeróbek. Tak jak pisałeś trzeba wziąć pod uwagę możliwość łatwego ładowania, co jest ważniejsze niż mniej lub bardziej ekonomiczne wykorzystanie akumulatorów.
  • #10
    djscream
    Poziom 11  
    witam a wiec mam rozwiązanie baterie z noki 3310 idealnie 3,6v +ladowarka biurkowa na same baterie .tylko mam pytanie czy muszę ladowac osobno kazda baterie bo chciałbym min.3? czy mogę podłaczyc ze osoba równolegle pakiety z 3-ch baterii pod ta ładowarkę.. naładuje?
    latarka diodowa jakie diody i zasilanie ?
  • #11
    adams987
    Poziom 35  
    Raczej nie ma szans , po za tym układ ładowarki ustala kiedy następuje koniec ładowania poprzez pomiar napięcia na ładowanym akumulatorze aby go naładować i nie przeładować, dlatego każdy trzeba ładować z osobna niestety.
  • REKLAMA
  • #12
    c++
    Poziom 22  
    djscream napisał:
    witam a wiec mam rozwiązanie baterie z noki 3310 idealnie 3,6v +ladowarka biurkowa na same baterie .tylko mam pytanie czy muszę ladowac osobno kazda baterie bo chciałbym min.3? czy mogę podłaczyc ze osoba równolegle pakiety z 3-ch baterii pod ta ładowarkę.. naładuje?



    Przypominam, że są to okumulatory Li- on lub Polymerowe i nie wolno ich łączyć bez modułów zabezpieczających...
    W innym przypadku moga po prstu wybuchnać...
  • #13
    djscream
    Poziom 11  
    oo wielkie dzienki za to ostrzenie ,nie chce mi sie meczyc z tym i postanowilem miec tylko 2 sztbateri .każda na 1-latarke .kupie jedna z z większych baterii np 1800mAh i powino styknac . mysle ze wszystko juz wyjasnone no chyba ze ktos rozpisze sie jak i zapoamoca jakiech układów bedzie mozna złączyć te baterie ale nie będę mial czym tego ladowac i tu koleny problem.pozdro
  • #14
    c++
    Poziom 22  
    djscream napisał:
    oo wielkie dzienki za to ostrzenie ,nie chce mi sie meczyc z tym i postanowilem miec tylko 2 sztbateri .każda na 1-latarke .kupie jedna z z większych baterii np 1800mAh i powino styknac . mysle ze wszystko juz wyjasnone no chyba ze ktos rozpisze sie jak i zapoamoca jakiech układów bedzie mozna złączyć te baterie ale nie będę mial czym tego ladowac i tu koleny problem.pozdro


    Są to układy podobne do tych od 18650, tylko zmienia się wartosć elementów chyba...
    ...zresztą do końca nie jestem pewien, bo nigdy nie robiłem...
REKLAMA