Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja czestotliwosci - gdzie wstawić potencjometr?

11 Paź 2007 14:08 1446 10
  • Poziom 25  
    Połącz razem te rezystory a pomiędzy punkt ich połączenia a zasilanie włóż potencjometr. Rezystory możesz zmniejszyć, np do 100 Ohm a potencjometr dać np. 470 Ohm.

| do zasilania
    --
    | |-
    -- | Potencjometr
    |--
    ------------
    | |
    -- --
    | | | | rezystory
    -- --
    | |
  • Poziom 14  
    wartosci wogole beda inne, bo chce to zrobic z diodami;]

a co oznacza ten "rysunek" co zrobiles??
  • Poziom 34  
    Wstawienie w ten sposób potencjometru nie zmieni częstotliwości. Zmieniając ustawienie potencj. jedna rezystancja w bazie się zwiększy, a druga o tą samą wartość zmaleje. Będzie regulacja wypełnienia. Jednym z rozwiązań jest zmiana napięcia do którego będą się ładowały kond. bazy. Dołączam wycinek obwodu, który kiedyś symulowałem. R9 i R6 to potencjometr, a ich połączenie to jego suwak. Źródła napięć to w istocie napięcie zasilania układu.
  • Poziom 25  
    Aj rysunek mi się trochę rozszedł :)

Dodano po 7 [minuty]:

regulacja czestotliwosci - gdzie wstawić potencjometr?

Okres drgań:
    T = 0,69 *( (RB1+Rpot)CB1 + (RB2+Rpot)CB2 )
  • Poziom 34  
    Rozwiązanie tomgarta jest b. dobre i powszechnie stosowane. Jednak proponuję dodać 2 tranz. małej mocy, na nich zbudować multiwibrator, a BC211 wykorzystać jako końcówki mocy. Wtedy elementy multiw. można dowolnie dobrać w szerokim zakresie.
  • Poziom 14  
    sorrki ale Twoj schemat jest troche za bardzo zlozony, potrzebuje jak najprostszego rozwiazania poniewaz ma to byc na bardzo malej plytce;]

sprobuje rozwiazania tomgart'a, zoabczymy co z tego wyjdzie;]

jak bede mial ukl zlozony to napisze czy dziala;]
  • Poziom 14  
    jakos mi si eudalo;] tylko jest maly problem;]do jednego kanalu chcialem podlaczylyc 24 diody, lecz w sklepie bylo tylko 20;/ po kilku dniach poszedlem i dokupilem te cztery diody;] podlaczylem je do ukladu w swoje miejsce i dwie z tych diod swieca bardzo mocno a reszta wcale;/;/ czy ktos pomoze mi rozwiklac ten problem?? czy to jets przez to ze te 4 diody maja inne parametry?? dlaczego te dwie z tych nowych sieca tak samo jak reszta??
  • Poziom 25  
    A jak masz je podłączone? szeregowo, równolegle ?
  • Poziom 25  
    Te dwie musza miec widocznie ciut mniejsze napięcie przewodzenia. Połączenie równoległe nie jest zbyt szczęsliwe w tm przypadku.