Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eltron 100U 800W? Stopień napięciowy.

11 Paź 2007 14:18 3433 25
  • Poziom 16  
    Witam wpadłem na taki pomysł żeby wykorzystać stopień napięciowy z eltrona zasilić go +/- 55V , zmostkować i zastosować odpowiedniej mocy stopień prądowy , który mógł by pracować przy 4 ohm'ach. Z teorii wynika że otrzymałbym 800W . Czy jest opcja żeby sprawdziło się to w praktyce ??

Z góry dzięki za posty Pozdrawiam;)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Użytkownik usunął konto  
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Spec od sprzętu Unitra
    Ludzie to mają pomysły...I po co Ci te 800W?
    dj-MatyAS ludzie i tak są w szoku jak słyszą z ELTRONA 100W więc po co go niszczyć i przerabiać?Z dobrymi estradówkami gra on całkiem dobrze a że szumi-nie szkodzi jeśli głośno leci muzyka (a po to on jest) to tego i tak nie słychać.
  • Poziom 21  
    Witam pomysł ze zwiększeniem mocy Eltrona jest niezły ale nie na aż taką dużą. Jak sobie wyobrażasz zasilanie tego wzmacniacza gdzie zmieścisz taki duży transformator sieciowy. Teraz tranzystory mocy musiałbyś porządnie sparować żeby miały jednakowe parametry. Ale koncepcja zwiększenia mocy w tym wzmacniaczu jest warta świeczki. Pozdrawiam Zbyszek
  • Poziom 31  
    Virus19 napisał:
    Witam wpadłem na taki pomysł żeby wykorzystać stopień napięciowy z eltrona zasilić go +/- 55V , zmostkować i zastosować odpowiedniej mocy stopień prądowy , który mógł by pracować przy 4 ohm'ach. Z teorii wynika że otrzymałbym 800W . Czy jest opcja żeby sprawdziło się to w praktyce ??

Z góry dzięki za posty Pozdrawiam;)

Według mnie pomysł nie ma większego sensu.
    Po pierwsze - pojedyńczy stopień napięciowy (nie mylić z przedwzmacniaczami) tego wzmacniacza wysteruje dwóch stopni prądowych (mostek). Tutaj potrzebne są praktycznie dwa identyczne wzmacniacze 400W/2Ω.
    Po drugie - wzmacniacz 400/2Ω to już nie przelewki. Potrzeba przynajmniej 8 tranzystorów końcowych i to dobrej marki aby taką moc uzyskać. Jeśli do tego dołożyć 8 tranzystorów mocy w drugiej gałęzi mostka ich ilość wzrasta do co najmniej 16.
    Po trzecie - aby każda z gałęzi mostka osiągała odpowiednią wydajność prądową trzeba zastososwać potrójny układ Darlingtona, czyli ilość potrzebnych tranzystorów znowu wzrasta.
    Po czwarte - należy zapewnić dobrą stabilność termiczną układu. Potrzebne są odpowiednio duże radiatory wspomagane wentylatorem. Te z Eltrona nie nadają się. Nalezy pamiętać, że układ mostkowy charakteryzuje się wzglądnie małą sprawnością.
    Po piąte - konieczny jest odpowiednio wydajny zasilacz z pożądnym transformatorem sieciowym i dużymi pojemnościami elektrolitów.
    Zasilacz powinien być wyposażony w układ miękkiego startu. Bez tego układu gwarantowane jest "wywalanie" szybkich bezpieczników w instalacji elektrycznej.
    Po szóste - aby zapewnić odpowiednią symetrię mostka trzeba w odpowiednich miejscach zastosować dobierane elementy o zawężonych tolerancjach.
    itd,...

Uważam, że jest przysłowiowa "gra nie warta świeczki".
    Lepiej pozostawić tego Eltrona takim jakim jest, a środki finansowe przeznaczyć na zakup końcówki mocy o odpowiednich parametrach, wykonanej w profesjonalny sposób.
  • Poziom 29  
    A ja bym zrobil cos od podstaw mocniejszego na Twoim miejscu i nie przerabialbym Eltrona-tylko jak juz to go sprzedal- on tylko jest monoblokiem 100W i to tyle-fakt,ze ma kopa,ale tylko mono jest.
  • Poziom 16  
    Panowie kierownicy mnie nie zrozumieli...:)
    eltron stoi to fakt ale ja nie chce go przerabiać tylko zrobić końcówkę ze sterowaniem od eltrona .. a nie mam tyle pojęcia żeby zaprojektować stopień napięciowy .. chyba że to nie trudne i mi ktoś pomoże :):)
    Radiator z allegro mam od jakiejś przetwornicy częstotliwości waży 5kg mam też 2 transformatory 1kw co prawda mają 2*45V a nie 40jako stopień prądowy chciałem wykorzystać MJ 11016 albo MJ 15003
    Głownie chodzi mi o to czy lepiej jest zrobić wzmacniacz zasilany dużym napięciem czy mostkowy.... w tej drugiej sytuacji jeszcze jako tako powinienem sobie poradzić ale w tej pierwsze jedynie z dużą pomocą z waszej strony
  • Poziom 29  
    Czyli nie chcesz go nawet dotknac lutownica? Czy co?- jesli Ci chodzi o mala przerobke jego to moze tak..To jak juz to wiesz co zrob... pozmieniaj tranzystory roznicowe,sterujace,koncowe na lepsze- mocniejsze napiecia i prady i doloz koncowych po parze lub po dwoch np TIP35C zamiast np 2N3055/3773/KD502....zmien trafo na wiekszej mocy i wiekszym napieciem zasil wzmacniacz koncowy i rezultat powinienes niezly uzyskac ;-) - tylko dobrze ,powoli i z glowa to trzeba zrobic,radiatory wieksze... itd..
  • Poziom 31  
    Virus19 napisał:
    Panowie kierownicy mnie nie zrozumieli...:)
    eltron stoi to fakt ale ja nie chce go przerabiać tylko zrobić końcówkę ze sterowaniem od eltrona .. a nie mam tyle pojęcia żeby zaprojektować stopień napięciowy .. chyba że to nie trudne i mi ktoś pomoże :):)
    Radiator z allegro mam od jakiejś przetwornicy częstotliwości waży 5kg mam też 2 transformatory 1kw co prawda mają 2*45V a nie 40jako stopień prądowy chciałem wykorzystać MJ 11016 albo MJ 15003
    Głownie chodzi mi o to czy lepiej jest zrobić wzmacniacz zasilany dużym napięciem czy mostkowy.... w tej drugiej sytuacji jeszcze jako tako powinienem sobie poradzić ale w tej pierwsze jedynie z dużą pomocą z waszej strony

Budowa wzmacniacza 800 W to nie jest zadanie dla poczatkujących.
    Sorry, ale powinieneś spróbować zbudować kilka prostszych konstrukcji aby zdobyć niezbędne doświadczenie.
    Rady z forum na niewiele się zdadzą, bez oscyloskopu, oprzyrządów pomiarowych, umiejetności uruchamiania i strojenia układów elektronicznych może Cię spotakać spory zawód.
  • Poziom 29  
    No zobaczymy... poczekamy... co autor nam odpowie... co on w koncu chce osiagnac-ja juz mu swoja propozyje przedstawilem ...

Dodano po 14 [sekundy]:

tzn- zdanie swe...
  • Poziom 16  
    >AnTech co masz na myśli mówiąc prostrze konstrukcje? bo nie bardzo rozumiem może jakaś propozycja bo dla mnie zrobienie sterowania do 100w wzmacniacza czy 800W jest tak samo trudne (no może przesadziłem z tym 800W;) ) a znowu zrobienie czegoś innego raczej mi nie pomoże w zrozumieniu jak działa właśnie sterowanie zrobienie czegoś ze schematu nie jest raczej trudne .. takowym schematem jest np stopień prądowy i zasilacz ale jak zrobić stopień napięciowy nie mam pojęcia czy to do małego wzmacniacza czy do dużego ... zasada jest chyba mniej więcej ta sama... głównie mi chodzi o stopień napięciowy jaki zastosować bo to czy ma być 6,8, czy 10 tranzystorów to nie gra roli najwyżej dłużej będe na nie zbierał....

no i ewentualnie jak ktoś by mi wytłumaczył mniej więcej chociaż czym się trzeba kierować projektując sterowanie, nie tak żebym zrobił tylko tak żebym wiedział mniej więcej o co chodzi:)

>Malas1984 eltron ma już trafo 300W 2*40V 4*MJ 11016 i nawet fajnie to gra z resztą eltron i bez modyfikacji fajnie gra ale potrzeba mi ciut więcej mocy...

pozdrawiam i dziękuje za wyrozumiałość i chęć do pisania :)
  • Poziom 29  
    Zrob taka operacje jak Ci pisalem-to zmieni parametry mocy wzmacniacza o niebo ;-)

Dodano po 1 [minuty]:

No i przede wszystkim te stare tranzystory BCP wywalic i dac zamiast nich cos nowszego i maloszumowego ;-) -podstawa-przedwzmacniacz/e
  • Poziom 16  
    no:) i dodam że wzmacniacze (proste ) od dziecka naprawiam choć z takim jednym pioneerem nie mogę sobie dać rady bo nie wiem co mu jest ale to inna historia tak że całkiem zielony nie jestem choć na pewno dużo nie wiem...

i chciałbym żeby mnie ktoś pod uczył bo niestety swoją kadencję w szkole elektronicznej za kończyłem...przez głupotę..
  • Poziom 29  
    Od dziecka? To ile miales lat jak uporales swemu pierwszemu uszkodzonemu wzmacniaczowi? Co bylo? Jaki wzmacniacz? Dobry musisz byc... Virus19
  • Poziom 16  
    może miałem zadatki na to żeby być dobry ale się zmarnowałem...
    nie wiem może z 10lat miałem... oczywiście pierwsze wzmacniacze to na pałę robiłem bo nawet multi metra nie miałem zawsze wymieniałem końce mocy i sterujące... oczywiście szkolne dyskoteki i domowe potupaje od dzieciństwa więc byłem zmuszony przez nie wiedze... a teraz sam nad sobą się zastanawiam ale już jest za puźno heh ...

no i oczywiście odp. do > marian1981.02 800W po to mi bo chce i już ;) co to za różnica po co mi... :) lepiej chyba grać na np. dwóch PDP815 niż na plp315 :)

albo zasilę tym subbasy albo pełno pasmówki...tak poza tym nie wiem dlaczego ale jestem wielbicielem mono fonii.... stereo lubię tylko w słuchawkach :) :)

pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Virus19 napisał:
    >AnTech co masz na myśli mówiąc prostrze konstrukcje? bo nie bardzo rozumiem może jakaś propozycja bo dla mnie zrobienie sterowania do 100w wzmacniacza czy 800W jest tak samo trudne (no może przesadziłem z tym 800W;) ) a znowu zrobienie czegoś innego raczej mi nie pomoże w zrozumieniu jak działa właśnie sterowanie zrobienie czegoś ze schematu nie jest raczej trudne .. takowym schematem jest np stopień prądowy i zasilacz ale jak zrobić stopień napięciowy nie mam pojęcia czy to do małego wzmacniacza czy do dużego ... zasada jest chyba mniej więcej ta sama... głównie mi chodzi o stopień napięciowy jaki zastosować bo to czy ma być 6,8, czy 10 tranzystorów to nie gra roli najwyżej dłużej będe na nie zbierał....

no i ewentualnie jak ktoś by mi wytłumaczył mniej więcej chociaż czym się trzeba kierować projektując sterowanie, nie tak żebym zrobił tylko tak żebym wiedział mniej więcej o co chodzi:)

>Malas1984 eltron ma już trafo 300W 2*40V 4*MJ 11016 i nawet fajnie to gra z resztą eltron i bez modyfikacji fajnie gra ale potrzeba mi ciut więcej mocy...

pozdrawiam i dziękuje za wyrozumiałość i chęć do pisania :)

Widzisz Virus, to nie jest tak że weźmiemy sobie stopień napięciowy od Eltrona 100U, dołączymy do tego jakiś stopień prądowy, podlączymy do wyższego napięcia i będzie dobrze grało.
    Tak wogóle to musimy uściślić co masz na myśli pisząc "stopień napięciowy". Ważne abyśmy rozmawaili o tych samych rzeczach. Ja mam na myśli wejściową część wzmacniacza mocy, która złuzy do wysterowania części prądowej.
    Eltron 100 ma prostą końcówkę mocy. Wzmacniacz napięciowy zawiera tylko dwa stopnie z czego pierwszy jest różnicowy. Wzmacniacz prądowy to prosty układ quasikomplementarny. Trzeba pamiętać, że bipolarne tranzytory mocy są sterowane prądem ze stopnia napięciowego.
    Stopień napięciowy musi zatem dostarczyć do nich prąd o odpowiedniej wartości.
    W przypadku wzmaczniacza o mocy 100W jest to względnie proste.
    Przy mocy 400W/2Ω (800W/4Ω w mostku) dają o sobie znać ograniczenia parametrów eksploatacyjnych tranzystorów. Chodzi o to aby wzmacniacz grał latami, a nie 5 minut.
    Stopnie napięciowe ulegają więc komplikacji utrudniając proces uruchamiania i regulacji. Nie wystarczy skopiować jakis schemacik i być zadowolonym. Czsem pojawiają się problemy ze stabilnościa prądu spoczynkowego, ze wzbudzaniem się całego układu, zniekształceniami, itp.
    Z kolei duże prądy wyjściowe (do 20 A w przypadky wzmacniacza 800W) determinują stosowanie odpowiednio wydajnych stopni prądowych, którym trzeba zapewnić stabilne warunki pracy w całym zakresie temperatur na jakie mogą być narazone tranzystory końcowe.
    Wzmacniacz powinien też być zabezpieczony przed przypadkowymi zwarciami wyjścia, pojawieniem się napięcia stałego na wyjściu (można uszkodzić głośniki), przeciążeniem grożącym ugotowaniem tranzystorów mocy.
    Eltron posiada tylko proste zabezpieczenie przeciwzwarciowe z podciętą charakterystyką.
    Trudność w uruchamianiu i regulacji wzmaczniaczy mocy wynika ze stałoprądowego sprzężenia wszystkich elementów. Aby nie było niespodzianek trzeba dysponować generatorem m.cz., oscyloskopem, multmetrem, zastępczym obciążeniem i wiedzą. Wiedzę można zdobyć zaczynając od prostych konstrukcji właśnie na poziomie Eltrona.

Jakość dźwięku w znacznej mierze zależy do jakości stonia napięciowego. W tym przypadku dość dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w stopniu napięciowym dobrego wzmaczniacza operacyjnego np. NE5534 lub TL071, a tuz za nim drugiego stopnia napięciowego juz na tranzystorach wysterowującego potrójny układ Darlingtona.

O tym jak się "projektuje sterowanie" (strasznie nieprecyzyjne określenie) na forum się nie dowiesz, to zbyt złozony proces aby tak w skrócie pisać. Trzeba dobrze znać teorię układów elektronicznych, wiedzieć jak dobierać punkty pracy tranzystorów, wiedzieć jak zachowują się i jakie właściwosci mają układy OE, OB, OC. itd... Sposób obliczania wzmacniacza mocy na przykładzie konkretnego schamatu był pokazany w Radioelektroniku nr 4/98 i 5/98, autor Maciej Feszczuk. Warto też sięgnąć po książki tego autora oraz Aleksandra Witorta. Jak chcesz coś umieć musisz się trochę potrudzić.

Chcąc sobie trochę ułatwić zadanie poszukaj schamatu wzmaczniacza mocy ze wspomnianym wzm. operacyjnym na wejściu.
    Dysponując transformatorem 300W 2x40V (2x56V za mostkiem na kondensatorach zasilacza) możesz zbudoawać wzmacniacz o mocy ok 200÷250W/4Ω.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Dzięki AnTech za przedstawienie mi tematu i podesłanie autorów lektury
    PS.
    mówiąc stopień napięciowy miałem to samo na myśli :) nawet w poprzednich postach zamiennie używałem słów sterowanie i stopień napięciowy, a cały pomysł ze zrobieniem wzmacniacza takiej mocy wpadł mi do głowy po modyfikacji właśnie owego eltrona wrzuciłem do niego toroid 300W 2*40V 2*10000uF i 2*15000uF 4*MJ11016 na płycie wzmacniacza też wymieniłem wszystkie tranzystory, wymieniłem też tranzystory w przed wzmacniaczach na BC547C gra to dosyć dobrze więc pomyślałem że jak zmostkuję i dam większy stopień prądowy to będzie pracował przy 4 ohm a tu teoretycznie wychodziło owe 800W

pozdrawiam

a jeszcze jedno w tym eltronie max prąd spoczynkowy jaki mogę ustawić to 95mA czemu tak jest ? ;)
  • Poziom 29  
    No jak chcesz z tym walczyc zazarcie to prosze,ale to juz Twoj czas i kosztu oraz nerwy-osobiscie-to nie mam nic przeciwko takiej przerobce-jesli sie choc troche wiedzy ma na temat wzmacniaczy-to czemu by nie robic...
  • Poziom 29  
    Powiem szczerze, ze na oscyloskopach to tak sie nie znam bo za duzo to na nich nie pracowale,ale najlepiej jakbys sie zapytal o to w dziale- Gdzieco kupic... Napewno wiele znawcow oscyloskopow Ci odpowie na to pytanko. A tak to tylko moze sie to skonczyc tym, ze moderator Ci przeniesie to,albo usunie itp ;-)
  • Poziom 31  
    Virus19 napisał:
    Dzięki AnTech za przedstawienie mi tematu i podesłanie autorów lektury
    PS.
    mówiąc stopień napięciowy miałem to samo na myśli :) nawet w poprzednich postach zamiennie używałem słów sterowanie i stopień napięciowy, a cały pomysł ze zrobieniem wzmacniacza takiej mocy wpadł mi do głowy po modyfikacji właśnie owego eltrona wrzuciłem do niego toroid 300W 2*40V 2*10000uF i 2*15000uF 4*MJ11016 na płycie wzmacniacza też wymieniłem wszystkie tranzystory, wymieniłem też tranzystory w przed wzmacniaczach na BC547C gra to dosyć dobrze więc pomyślałem że jak zmostkuję i dam większy stopień prądowy to będzie pracował przy 4 ohm a tu teoretycznie wychodziło owe 800W

pozdrawiam

a jeszcze jedno w tym eltronie max prąd spoczynkowy jaki mogę ustawić to 95mA czemu tak jest ? ;)

Teoretycznie 800 W wychodzi, ale trafo musiałbyś włożyć ok 1,2kW. Raczej trudno kupić takie trafko w sklepie, no i gabaryty ma dość spore ca 20cm średnicy.
    A o radiatorach i ogólnie chłodzeniu pomyslałeś? trzeba przebudować konstrukcje mechaniczną.

Zmieniając napięcie zasilania zmieniłeś nieco punkty pracy tranzystorów.
    Aby regulować prąd spoczynkowy w większym zakresie konieczna jest zmiana elementów w obwodzie bazy tranzystora stabilizujacego ten prąd.
    Chyba wiesz który to?
    Nie wiem czy dysponujemy takim samym schematem, ale wg tego jaki ja posiadam należałoby w szereg z peerkiem R106 połączyć rezystor kilkaset omów lub zmienić ten peerek na 2,2kΩ, albo zmniejszyć wartość rezystora R 107.

Ten oscyloskop możesz kupić, produkowali go na Litwie. Do amatorskich zastosowań wystarczy. Przydałaby się jeszcze sonda napięciowa RC 10:1 aby można było oglądac przebiegi bezposrednio na wyjściu wzmacniacza.
    Nie pamiętam jaki jest zakres czułości wzm Y tego oscyloskopu.
    Do kompletu konieczny jest jeszcze generator sygnału m.cz. na przykład taki jaki widać na jednym ze zdjeć w ofercie.
  • Poziom 16  
    więc chłodzenie jako takie posiadam ale przy faktycznej mocy 800W to sporego nadmuchu będzie potrzebował przynajmniej tak mi się zdaję trafo mam 1kw to ciut mało...
    co do tranzystora stabilizującego prąd spoczynkowy to w tym przypadku to T5 zdaje się...
    co do schematu to ja mam taki... no i odpowiada faktycznie temu co zawiera magiczna drewniana skrzynka... :)
    więc co by tu było trzeba zmienić...??
    acha jak zainstaluje tel .. bo zrobiłem reinstal win... to dam zdjęcie tego radiatora
    Eltron 100U 800W? Stopień napięciowy.

zmieniłem R107 z 2K2 na 1K i ustawiłem prąd na 100 więc jest już chyba dobrze z tym prądem... piękne dzięki AnTech:)

a ma znaczenie ilość tranzystorów końcowych w stosunku do prądu spoczynkowego? np czy są 2 czy 4 albo 6 sztuk??

AnTech załóżmy że jednak zdecydowałbym się na zrobienie tej końcówki
    czy była by opcja żeby np. do rzucić coś jeszcze przed końcówkami? no oczywiście żeby poprawiło stabilność całości.. i w ogóle
  • Poziom 31  
    Jednak nasze schematy nieco się różnią.
    U mnie peerek R106 ma wartość 1kΩ (dlatego napisałem aby go zmienić na 2,2kΩ, oczywiście przy wartościach elementów jak na Twoim schemacie skutek byłby odwrotny, prąd spoczynkowy uległby zmniejszeniu).
    Rezystor R107 ma u mnie wartośc 470Ω, a u Ciebie 2,2kΩ.

Ilość tranzystorów mocy ma wpływ na ogólny prąd spoczynkowy wzmacniacza. Zazwyczaj ustawia się ok 50÷100 mA na każdy tranzystor oczywiście dla jednej półfali sygnału.
    W tym Eltronie są po dwa tranzystory, natomiast przy wzmacniaczu 400W/2Ω musiałoby być ich znacznie więcej (co najmniej po 4) i to dobrej marki, zakładając jednocześnie, że będą dobrze chłodzone przez odpowiedni wentylator. Dla bezpieczeństwa włozyłbym tam po 5 tranzystorów (wychodzi 20 sztuk na cały wzmacniacz !!).
    Teraz ustawiając po 50mA na każdy tranzystor, ogólny prąd spoczynkowy osiąga wartość 200÷250 mA na jedną gałąź mostka czyli 400÷500 mA na cały wzmacniacz.
    Ustawienie zbyt małego prądu spoczynkowego skutkuje wzrostem zniekształceń przy przejściu sygnału przez "0", wzmacniacz pracuje w klasie B zamiast AB.
    Ustawiając wyższy prąd spoczynkowy poprawiamy warunki pracy tranzystorów końcowych ale musimy zapewnić im lepsze chłodzenie.
    Do tego dochodzi jeszcze zjawisko wzrostu napiecia UBE tranzystorów mocy przy dużych prądach kolektora powodujące zatykanie akurat nie pracującego tranzystora (dla danej półfali sygnału).
    Te i wiele innych czynników trzeba brać pod uwagę jak chce się skonstruować dobry wzmacniacz.

Samo dołączenie większej liczby tranzystorów końcowych nie wystarczy. Trzeba im dostarczyć więcej prądu ze stopni poprzedzających czyli dołożyć dodatkowy stopień prądowy między T109/110 a tranzystory końcowe. Mogą to być takie same tranzystory jak te końcowe. Ze względu na podwyższenie napięcia zasilania trzeba wywalić tranzystory BDP285/286, zdaje się że miałeś jakieś lepsze do dyspozycji.

Wszystkie tranzystory wzmacniacza prądowego (T109/110 i dalej do wyjścia) trzeba umieścić na tym samym radiatorze, a jako T5 zastosować tranzystor łatwy do zamocowania na radiatorze np BD139. To poprawi stabilność cieplną wzmacniacza.

Trzeba jeszce dorobić zabezpieczenie temperaturowe chroniące wzmacniacz i zabezpieczenie przed prądem stałym na wyjściu odłączające głośniki w razie awarii.

Uważam jednak, że powinieneś narazie poprzestać na łatwiejszym do uruchomienia i regulacji wzmacniaczu w zwykłej konfiguracji.
    Mogą wyniknąć problemy, z którymi nie będziesz sobie umiał poradzić.
    Nie można odrazu rzucać się na głęboką wodę.

Pozdrawiam.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Różnią się dlatego bo autor ma 100U a Ty masz pewnie 100.Te dwa modele różniły się nieco.
  • Poziom 16  
    witam mam jeszcze takie jedno pytanie czy po podniesieniu napiecia zaś do 56V przy pełnym wysterowaniu nie zaswiecą się r120 i r118?
  • Poziom 31  
    Nie ma obawy, nie zaświecą się.