Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dzielnik napięcia czy stabilizator - co jest lepsze?

11 Paź 2007 15:14 2376 8
  • Poziom 14  
    Witam, mam pytanie: Mam układ zasilany z baterii 12V potrzebuje z tej baterii "wziąść" także 5V co jest bardziej oszczędne pod względem zużycia energii 7805 czy dzielenie napięcia rezystorami? Jeśli lepiej zrobić to na rezystorach to jakie dobrać? (Prąd potrzebny na 5V to ok 0.5A).
  • Poziom 11  
    Witam!

Anie jedno, ani drugie pod względem oszczędności energii nie jest lepsze. Gdzieś te 3,5W (12V-5V=7V, 7V*0,5A=3,5W) będzie musiało zostać odprowadzone w ciepło, tak czy tak.
    Przy takich mocach proponuje na układzie 7805. Z rezystorami będziesz miał problem, bo gdy zmieni ci się prąd obciążenia (zakładany 0,5A) to automatycznie zmieni ci się napięcie wyjściowe (zakładane 5V).

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Ze względu na zmienne obciążenie tego napięcia 5V lub (oraz) chęć zasilania układów TTL , jedynie stabilizator. Rezystor ma sens przy stałym obciążeniu, wpięty szeregowo z tym obciążeniem.
  • Poziom 14  
    A takie pytanie: znalazłem na drukarce taki układ RAA-1205d z tego co na nim napisane wygląda jakby była to przetwornica 12VDC a 5VDC jednak niewiele o tym układzie w przeglądarce jest. Poczytałem sobie też o stabilizatorach impulsowych (rozumiem że 7805 to stabilizator o regulacji ciągłej). Jaki byłby odpowiednik 78XX impulsowy??
    5V potrzebne jest mi zwykle do zasilania Atmegi8 a sporadycznie załączały by się inne układy które "biorą" 0.5A i nie wiem jakie rozwiązanie jest naj optymalniejsze:( .
  • Poziom 35  
    Do twoich celów nadaje się stabilizator napięcia typu 7805. Układ RAA-1205d jest zasilany 12V i powinien mieć napięcia wyjściowe +/- 5V, ale max prąd wyjściowy to 0,5A a układ 7805 ma max prąd 1A. Układ RAA-1205d przydatny jest tam gdzie potrzeba zasilania symetrycznego +/- 5V.
  • Poziom 11  
    Witam !

Rozwiązaniem optymalnym co do wykonania (prostota) jest zasilacz na układzie 7805.
    Jeśli chodzi o sprawność energetyczną zasilacza (mniejsze straty na ciepło) to tylko zasilacze impulsowe. Jeśli chcesz zrobić taki zasilacz wpisz w wyszukiwarce "zasilacz impulsowy", w necie jest pełno schematów i opisów.
    Zobacz także tutaj http://www.sklep.avt.com.pl/go/_category/index.php?idc=38_33

Powodzenia
  • Poziom 19  
    Wpisz sobie kolego w wyszukiwarce http://www.elenota.pl/ 7805 , zrob podstawową aplikacje (2 kondensatorki , 7805) i z 12V bedizesz mial 5V , na układ daj mały radiator bo mimo ze układ jest na 1A to przy 0,5A tez bedzie się grzał
  • Poziom 14  
    To napewno, że gdy wpisze w elenocie 7805 a potem ją kupie i zamontuje (przy zasilaniu bateryjnym nawet nie wiem czy jest sens dawać kondensatory) to będę miał z 12V pięć; problem w tym czy nie da się tego zrobić optymalniej jeśli chodzi o zużycie energii. Odnośnie radiatora to też pytanie czy dam radę się bez niego obyć bo mam mało miejsca w okolicy płytki.