Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Toshiba Tecra 9100 - nieznane urządzenie USB ?

starostast 11 Paź 2007 16:22 3990 28
  • #1 11 Paź 2007 16:22
    starostast
    Poziom 13  

Mam problem z Toshiba Tecra 9100.
    Przewozilem laptop, niby nie bylo zadnych wiekszych wstrzasow ale niestety po wlaczeniu laptopa i podlaczeniu roznych urzadzen pod usb, za kazdym razem wyskakuje mi nieznane urządzenie USB ?

Probowalem juz przeinstalowac sterowniki, zmienialem windows, ale bez efektu.
    Co moze byc przyczyna usterki?
    Ile moze kosztowac naprawa?

0 28
  • #2 11 Paź 2007 16:30
    tronic1
    Spec od komputerów

Sprawdż zasilanie portu USB (skrajne styki).

0
  • #3 11 Paź 2007 16:41
    starostast
    Poziom 13  

jeszcze nigdy nie rozkladalem laptopa, zajmuje sie telefonami.

tez mi sie wydawalo ze jest cos z zasilaniem portu usb tak na zdrowy rozum, pewnie sie cos odlaczylo/rozlutowalo

jest jakis service mnual jak rozlozyc tego laptopam lub na co mam uwazac

0
  • Pomocny post
    #5 11 Paź 2007 16:50
    tronic1
    Spec od komputerów

Żeby zmierzyć napięcie nie musisz rozbierać laptopa. Albo zmierzysz miernikiem bezpośrednio (uwaga na zwarcie do metalowej obudowy gniazda ) lub podłącz mysz czy cokolwiek na USB co będziesz mógł prosto rozebrać i zmierzyć napięcie.

0
  • #6 11 Paź 2007 16:52
    starostast
    Poziom 13  

no nie stronka jest poprostu super!

0
  • Pomocny post
    #7 11 Paź 2007 17:20
    PHCOMPUTER
    Poziom 14  

Jako tako service manual do laptopow, nie jest dostępny od tak, tymbardziej... service manual do wszelakich laptopów są dobrze strzeżone. W zakładce portów USB sprawdź po podłączeniu jakiegoś urządzenia, czy masz pobur prądu, możesz to zrobić systemowo. Jeżeli tak nie powinien on przekraczać 20mA.

Co do rozbiórki tektry, to nie jest do łatwe. Oczywiście zaczynasz od wyjęcia elementów: Bateria w pierwszej kolejności!!! Jeżeli nigy nie rozbierałeś laptopoa, zalecam Ci rękawiczki lateksowe, hirurgiczne, kosztują grosze, śmierdzą łatwo sie rece w nich pocą, ale za to możesz być pewny że nie spowodujesz palcami żadnego niepożądanego przepięcia. ( Sam do tej pory używam takich rękawiczek, a nie jedno już rozebrałem ). Następnie, odkręcamy wszystkie pokrywki od spodu, wyjmyjemy ram, wifi, hdd. Następnie sprawdzamy w jaki sposób jest przymocowana klawiatura, niektóre modele mają ją przykrecaną os spodu na 4x16B lub zatrzaskową, lub zapinaną od góry. Zalecam segregowanie śrubek już od samego początku i zapewnienie sobie kilku magnesików coby nam śrubki nie latały. Zaopatrz się też w marker z małą powierzchnią piszącą, przyda się. Jeżeli nie możesz znaleść, śrubek do klawiatury, lub zatrzasków, spróbuj poluzować panel przedni z przyciskami. Będą śrubeczki które trzymaja klawiaturę. Następnie po zdemontowaniu klaw. oile nie ma blaszek zabezpieczających, zobaczymywnętrze oraz kilka tasiemek i kabelków. Jak mamy dobrą pamięć, to możemy śmiało wszystko poodłączac ze środka oile nam na to przestrzeń pozwoli. UWAGA!!! niektóre gniazda są gniazdami zaciskowymi! Szczególnie toughoad i keyb! płaskim małym śrubokrętem podważamy małą listewke na gnieździe z obu końców. Wysunie nam sie zatrzask i taśma bez problemu wyjdzie. Reszta kabelków powinna być wciskowa. Odkręcamy wszystkie śrubki od spodu, sprawdzamy jak zamontowane sa zawiasy matrycy i czy możemy już ja w takim stanie wyciągnąć. UWAGA!! Kabelki od WIFI, trzeba wyciągnąć najpierw na wierzch, odłączyć transmisje do matrycy i odkręcić mase. Myśle że to powinno wystarczyć do zdemontowania matrycy. Bywa tak też, że matryca mocowana jest od góry. Z góry zdejmujemy zaślepki matryce wyginamy na płasko lub maksymalnie na ile nam na to zawiasy pozwolą. Odkręcamy, po 2 śrubki z każdej strony, zabelki wifi, transmisja, masa i powinno być ok. Zostaje nam sam kadłubek z płytą do którego sie musimy dostac. Oile są od góry jakieś śrubki trzymające obudowe górną i dolną, nalezy je odkręcić, dokładnie sprawdzić, czy nie została nam żadna przykręcona śrubeczka. Po upewnienu się, możemy przystąpić do brutalniejszej części rozbierania naszego nootka. Trzeba uzyć siły by oddzielić górną częsc od dolnej, na której trzyma się MB. Po otworzeniu, uważaj... Mogą być różne kabelki, które też trzeba odłączyć. górną częsć zdjemujemy. Następnie odkręcamy śrubki znajdujące się przy gniazdach VGA i LPT, następnie zaznaczamy MARKEREM kropkami miejsca w których płyta główna, jest przykręcona do obudowy. Dlaczego? Ponieważ z doświadczenia wiem że na tym etapie już nie wiemy gdzie połowa śrubek była, a co dopiero jak już skonczymy naprawiać i zaczniemy składać. Dlatego warto takie zaznaczenie zobić by, niechcący nie wkręcić śrubki która TU pasuje a na sam koniec sie okaże, że w miejsce w które wkręciliśmy naszą śróbke ma wejść śruba 4x16B :)

Uwaga, jestem pewien w 99% że płyta jest też przytrzymana przez chłodzenie procesora, tu należy zwrócić uwage na oznaczenia 1,2,3,4. odkręcamy w ODWROTNEJ kolejności! 4,3,2,1 a przykręcamy w 1,2,3,4... odczepmiamy kabelki od wentylatora głośników i etc... Praktycznie po kilku pewniejszych ruchach, płyta główna powinna nam "wyjść" z obudowy.

Pozdrawiam.

0
  • #8 11 Paź 2007 17:59
    starostast
    Poziom 13  

laptop rozebralem bez wiekszycg problemow, usb wyglada na ok, moze przed zlozeniem wszystkiego w calosc wygrzeje to usb suszarka profilaktycznie.

nic chyba sie nie powinno uszkodzic?

0
  • #9 11 Paź 2007 18:38
    PHCOMPUTER
    Poziom 14  

Nie powinno, tylko nie przegzej...

0
  • #10 11 Paź 2007 19:18
    Fyszo
    Spec od GSM

Jak to usb ma złacze krawędziowe to zajrzyj pod płytę czy luty nie puściły. Bo zdarza się wyrywanie podczas noszenia laptopa z urządzeniem usb.

0
  • #11 11 Paź 2007 19:22
    starostast
    Poziom 13  

rozlozylem, obejrzalem, zlozylem i dalej to samo,

usb wygladalo optyczniena ok

a ta zakladka usb gdzie mozna sprawdzic pobor pradu to gdzie jest>?

0
  • #12 11 Paź 2007 19:57
    tronic1
    Spec od komputerów

W Menadżerz urządzeń we właściwościach portu.

0
  • #13 11 Paź 2007 21:26
    starostast
    Poziom 13  

wchodze do menadzera wybieram podlaczon urzadzenie, daje wlasciwosci i nie widze wartosci poboru pradu..

0
  • #14 11 Paź 2007 22:04
    PHCOMPUTER
    Poziom 14  

Podłącz najpierw jakies urządzenie.

P.S. Jak już rozebrales lapka, to trzeba bylo profilaktycznie poprawic lutowania na USB.

0
  • #15 11 Paź 2007 22:13
    tronic1
    Spec od komputerów

Podłącz np.mysz optyczną, będziesz widział czy świeci dioda w myszy i wtedy sprawdź.

0
  • #16 13 Paź 2007 13:48
    starostast
    Poziom 13  

Rozlozylem lapka, poprawilem luty na ubb, jednak dalej to smo, jestem pewny, ze musi byc cos z poborem pradu przez usb.

Co moglo w takim przypadku doznac uszkodzenia w laptopie>?

0
  • #17 13 Paź 2007 18:13
    tronic1
    Spec od komputerów

No ale jak, jest zasilanie na porcie czy nie ? Bezpiecznik sprawdzałeś ?

0
  • #18 14 Paź 2007 14:27
    starostast
    Poziom 13  

wydaje mi sie, ze to moze byc bezpiecznik, bo jak podlaczam urzadzenie z wlasnym zasilaniem lub jak podlaczam np telefon to wykrywa mi go jako nieznane urzadzenie dopiero jak nadusze na guziki

a ten bezpiecznik to jak wyglada?

a moze byloby najlatwiej wymienic ta plyte do ktorej jest wlutowane gnazdo usb?

0
  • #19 14 Paź 2007 15:37
    hd44780
    Poziom 17  

w tecrze gniazda usb, tv out i coś tam jeszcze jest na oddzielnej płytce - najczęstrzą przyczyna opisywanego objawu jest niekontakt na złączu tej płytki z płytą główną - w pierwszej kolejności podłącz jakieś urządzenie, które pozwoli ci na monitorowanie napięcia na gnieździe (np. mysz - świeci=ok, nie świeci=nie ok) później spróbuj poskładać laptopa tak żeby mieć dostęp do tej części płyty głównej na której jest złącze - spróbuj docisnąć palcem płytę główną na wysokości złącza - sprawdź czy mysz się zapala - jeśli tak to problem z kontaktowanie, nie - to być może kontroler zasilania usb. Na płycie głównej w bezpośredniej bliskości złacza do płytki usb jest scalak w 8 nóżkowej obudowie, jeśli mnie pamięć nie myli to MAX1922 - znajdź sobie PDF'a i sprawdź czy na wyjściu ma po 5V dla każdego portu - jak ma to niekontakt - nie ma - to jest zwalony - wymienić, naprawione.

Nie baw się w żadne rękawiczki i inne pierdoły - elementy ESD uszkadzają się gdy są nie podłączone, wlutowane w płytkę mają wszystkie nogi "pozamykane" przez otaczające obwody i uszkodzenie przez elektrostatykę jest tak prawdopodobne jak wygrana w totka.

0
  • #20 15 Paź 2007 16:22
    starostast
    Poziom 13  

sprawdzilem wlasnie skrajne styki w obu portach usb, jednak miernik nic ni pokazuje

miernik sprawdzlem na dwuch baterich i dziala ok tzn wskazuje poprawne wartosci.

Dodano po 6 [minuty]:

starostast napisał:
    sprawdzilem wlasnie skrajne styki w obu portach usb, jednak miernik nic ni pokazuje

miernik sprawdzlem na dwuch baterich i dziala ok tzn wskazuje poprawne wartosci.

ale sprawdzilem tez sprawny laptop i tez miernik stoi, znaczy zle mierze,
    mierze przykladajac styki miernika do skrajnych stykow w gniezdzie usb

0
  • #21 15 Paź 2007 16:22
    tronic1
    Spec od komputerów

No to szukaj zasilania, +5V. Jak nie znajdziesz bezpiecznika lub przerwy to jeżeli na gniazdach jest masa to +5V możesz pociągnąć przewodem z innego miejsca, z okolic zasilania. Zabezpiecz każde gniazdo bezpiecznikiem 500mA, szybkim.

0
  • #22 15 Paź 2007 16:45
    starostast
    Poziom 13  

udalo mi sie zmiezrzyc napieci,
    mam na obu gniazdach po 5V

Jakie napiecie powinno byc normalnie na usb?

Nie jestem specjalista w dziedzinie laptopow, wiec jak mozecie napiszcie w miare zrozumiale, co teraz moge zmienic, czy wystarczy zmienic bezpiecznik, czy moze da sie cos jeszcze zrobic

0
  • #23 15 Paź 2007 17:20
    tronic1
    Spec od komputerów

Jak masz na USB +5V to jest prawidłowo. Ale raz piszesz że nie ma napięcia a raz że jest. To jak to w końcu jest ?

0
  • #24 15 Paź 2007 18:15
    starostast
    Poziom 13  

Poprostu zle zmierzylem, napiecie jest napewno 5V a dokladnie -5V ale to chyba na jedno wychodzi bo zwiazane to jest z odwrotna polaryzacja w stosunku do miernika.

Wiec w takim razie co moze byc nie tak z laptopem?

0
  • #25 15 Paź 2007 19:49
    tronic1
    Spec od komputerów

A sprawdziłeś to co podał kolega hd44780 ? Podłącz urządzenie do portu i zmierz napięcie pod obciążeniem.

0
  • #26 16 Paź 2007 16:46
    starostast
    Poziom 13  

Probowalem mocno przytykac styki plytki usb do plyty laptopa ale dalej to samo, mysz sie zaswiec, na usb mam 5V a dalej mam nieznane urzadzenie,
    wlasnie robie reinstal windowsa

0
  • #27 16 Paź 2007 16:53
    hd44780
    Poziom 17  

Mysz ma się świecić cały czas, jak gaśnie to nie dobrze, właśnie dlatego napisałem żeby podłączyć mysz bo najłatwiej na niej zaobserwować czy nie ma problemów z zasilaniem - odwracasz ją do góry brzuchem i od razu widzisz czy przy naduszaniu płytki jest cały czas zasilana.

0
  • #28 19 Paź 2007 17:11
    starostast
    Poziom 13  

kupilem myszke optyczna, podlaczylem pod usb ale myszka sie nie podswietla wogule, jedna windows wykrywa nieznany sprzet i po chwili pisze, ze wystapily bledy z instalacja urzadzenia, i ze urzadzenie moze dzialac nie poprwnie

na wyjsciu usb jest 5V

wiec z tego co pisales to przyczyna powinien byc nie kontakt na zlonczy malej plytki z plyta?

0
  • #29 19 Paź 2007 18:01
    hd44780
    Poziom 17  

Jeżeli na wyjściu MAX1922 (który jest na górnej stronie płyty głównej w bezpośredniej bliskości gniazda - gniazdo jest na dolnej stronie płyty) masz po 5V na port a myszka nie świeci to tak jak pisałem problemy z łączeniem na tym złączu - klasyka w tym modelu tecry

0