Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HDD Seagate powoduje zawieszanie systemu.

misiu86 11 Oct 2007 16:30 1537 13
    misiu86
    Level 13  
    Witam,
    niedawno nabylem nowy dysk Seagte 160 GB, ale od samego poczatku byly z nim klopoty. Problem polega na tym, komputer zawiesza sie (mam WinXP, Celeron 1,7 GHz, 256 MB DDR, plyta glowna ASRock).
    Czasami dysk potrafi pracowac nienagannie kilka dni, a pozniej wystarczy zeby sie raz zawiesil, wtedy juz kazde jego uruchomienie konczy sie zawieszeniem. Niekiedy sie wogole nie wlaczy, niekiedy zawiesi sie dopiero przy wlaczaniu jakiejs aplikacji lub strony internetowej. (Ostatnio zawieszanie sie zaczelo, od proby wlaczenie pliku *.ppt).
    Kilka razy pokazal mi sie ekran bledu stop z kodem "0x0000007B".
    Wymienilem kabel IDE, sprawdzalem napiecia na zasilaczu, zmienialem pamiec RAM - nic nie dalo. Kilka razy formatowalem caly dysk i instalowalem system od nowa.
    W systemie nie jest wlaczona obsluga 48-bitowego LBA, znajomy mi podpowiada, ze to moze byc przyczyna, ale ja dokladnie nie wiem jak to wlaczyc.
    Dysk jest na 3-letniej gwarancjim moge go odniesc do sklepu z reklamacja, ale obecnie sprawny komputer jest mi niezbedny.

PS. Prosze wybaczyc brak polskich znakow, ale pisze to z bootowalnego Linuxa nieobslugujacego ich.
    misiu86
    Level 13  
    WinXP, otoz nie widzi calej pojemnosci dysku, tylko ok 130 MB, co jest zwiazane zapewne z wylaczona obslug 48bitowego LBA. Z zasilaczem jest wszystko ok.
    misiu86
    Level 13  
    Wlaczylem LBA, ale dalej nic. Oddalem go na gwarancje.
    Przemcio
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Szkoda, bo problem powróci zapewne z nowym dyskiem.
    Może Kolega podać model tego AsRock`a ?
    Być może obsługa LBA48 to częśc problemu a dodatkowo BIOS ma barierę
    na 137GB i to programowo jest już nie do obejścia.
    Jedynym sposobem może być aktualizacja BIOS`u ale tu trzeba postępować bardzo rozważnie żeby nie uszkodzić płyty głównej.

P.
    BIGOLSEN
    Level 31  
    ASROCK , to stosunkowo nowe płyty , więc nie powinny mieć takich ograniczeń . Sądzę , że wina leży po stronie systemu , jeżeli chodzi o LBA48 . Powinien być to WIN XP+SP1 , lub nowszy SP2 .
    Czym innym są zawieszenia systemu .
    Tu może być problem z systemem , zasilaczem , płytą główną , procesorem .
    I ważna sprawa , to ewentualne przetaktowanie szyny PCI .

Pozdrawiam .
    Przemcio
    BIGOLSEN zgadza się to w przypadku AM2NF3-VSTA czy 4CoreDX90-VSTA :D ale może Kolega misiu86 używa jeszcze np. P4i45D albo jeszcze wcześniejszych ?
    Płyta AsRock i Celeron 1,7 to troszkę za mało informacji bo Celerony 1,7 na S478 też były.
    Tego nie wiemy :cry:

Zapytanie w stylu.
    Help !!! Mam komputer na Intelu z dużym dyskiem i nie działa.
    Co to może być ? :D

No i czego w tym pytaniu brakuje?
    P.
    -MP-
    Level 13  
    Przemcio wrote:
    Celeron 1,7 to troszkę za mało informacji bo Celerony 1,7 na S478 też były.
    Tego nie wiemy :cry:

A były jakieś inne Celerony 1.7 niż te na S478 ?

-MP-
    WojtasJD
    -MP- wrote:
    A były jakieś inne Celerony 1.7 niż te na S478 ?

Code:
    sSpec#   Speed   Package

Intel® Celeron® Processor:
    SL69Z   1.70 GHz   478 pin
    SL68C   1.70 GHz   478 pin

Intel® Celeron® M Processor:
    SL8MV   1.70 GHz   Micro-FCBGA
    SL8MP   1.70 GHz   Micro-FCPGA
    SL8MH   1.70 GHz   Micro-FCBGA
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Procesor , jeśli chodzi o rozpoznawanie dużych dysków , nie jest istotny . Ważny jest chipset , który jest na płycie głównej . Niektóre ograniczenia płyty , można przecież zmienić poprzez upgrade biosu . Niestety czasem kończy się ten zabieg fatalnie . Naturalnie poczekajmy na resztę danych od autora tematu .

Pozdrawiam .
    Ibuprom
    Level 26  
    Dysk dyskiem, a zasilacz podmieniałeś? Seagate jak jest przyczyną zwiech systemu to robiłby to za każdym razem....
    misiu86
    Level 13  
    Dostałem nowy dysk z gwarancji i wciąż to samo.

Przemcio wrote:
    ale może Kolega misiu86 używa jeszcze np. P4i45D

Dokładnie - płyta głowna ASRock P4i45D.
    BIGOLSEN
    Level 31  
    Kolego Socket 478 , to gniazdo procesora , a nie model chipsetu .
    Podaj kompletny/pełny model płyty głównej . Napis powinien być nadrukowany na płycie głównej . Poszukaj , spisz i podaj na forum .
    Zwiechy prawdopodobnie powodowane są przez inne urządzenie komputera , np. zasilacz . I najczęściej jest to zasilacz . Podaj jego model i producenta . Co do dysku , to możesz wymienić taśmę sygnałową na nową .

Pozdrawiam .