Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uklad sterowania silnika DC

12 Paź 2007 13:01 1981 4
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich!!

Od razu chciałbym nadmienic ze nie mam zbyt duzej wiedzy z elektroniki, dlatego przepraszam z gory za jakies glupoty jesli napisze, chodzi mi generalnie o to ze mam:
    - silnik szczotkowy DC,
    - enkoder,
    chciałbym do tego stworzyc układ sterowania, z tym ze nie chodzi mi tutaj o regulacje prędkości silnika, tylko zalezy mi na okresleniu dokladnie przebytej drogi przez wirnik silnika w stosunku do całej jaka ma przebyc, i stad moje pytanie jakie sa mi potrzebne komponnety do tego układu sterowania, na pewno wiem ze jest mi potrzebny:
    - dekoder (przetwara sygnał kwadraturowy z enkodera i wysyła go do mikrokontrolera)
    - mikrokontroler (ma zaimplementowany program który wylicza chwilowe połozenie, jaka przebyl juz droge wirnik w stosunku do całości jaka ma przebyc)
    - no domyslam sie ze tez jakis zasilacz, przetwornik C/A i prosty sterownik, z tym że ten sterownik chciałbym by tylko dostawal sygnał z mikrokontrolera i generowal stały prąd do zasilania silnika (bez regulacji prędkości) nie wiem czy sa takie proste sterowniki???bo wzmacniacz to chbya wbudowany juz w sterownik jest?? no to chbya tyle, mam nadzieje ze ktos te moje wypociny przeczyta i mi pomoze:D
    pzdr
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 2  
    tak, tak zgadzam sie ze silnik od razu nie zatrzyma się, dlatego wymyslilem algoytm (tylko zapomnailem o tym napisac w poprzednim poscie)ze sterownik na początku zasila silnik prądem stałym o jakiejs wartości (faza rozpedzania), potem po pewnym czasie jak juz bedzie osiągnięte okreslone położenie(informacja z enkodera), to z mikrokontrolera bedzie sygnał by sterownik włączał przeciwprąd o takiej samej wartości i tak jest silnik hamowany, problem z tym ze nie wiem czy sa takie sterowniki, bo sie za bardzo na nich nie znam??rozumiem ze te PWM sa jakims rozwiązaniem..
    pzdr
  • Poziom 28  
    Enkoder to jak dla mnie za dużo powiedziane. Jak potrzeba tylko zadaną odległość kątową przebytą przez wał silnika, nie musisz potwierdzać kierunku obrotów - czujnik zbliżeniowy, jak koszt za duży to daj transoptor szczelinowy (np. ze stacji dysków lub czegoś podobnego)i jakąś przesłonę na wał. Ten sygnał po następnym transoptorze na mikroklocek. Masz już dużo. Teraz zasilacz DC - dostosowany do napięcia i mocy silnika. Z µP wyskakujesz sygnałem na kolejny transoptor/bramkę MOSFET-a/optotriak czy cokolwiek sobie wymyślisz. Element wykonawczy kluczuje zasilanie. Prędkość zadajesz współczynnikiem wypełnienia impulsu.
    Hamowanie w wersji prostej - wyłącz prąd odpowiednio wcześniej. Lepiej - dołóż tranzystor zwierający zaciski silnika (praca generatorowa), z tym że ma to większy sens dla silników z magnesem trwałym. Przeciwprądem - świetnie, tylko żeby napęd nie zakręcił się w drugą stronę - tu już powinieneś rozróżniać kierunek obrotu wału.
  • Poziom 27  
    Cytat:
    chodzi mi generalnie o to ze mam:
    - silnik szczotkowy DC,
    - enkoder

silnik jaki dane ?
    enkoder jaki dane ?
    jaka dokładność pomiaru ma być ?
    do czego to ma być stosowane ?
    poz. dioda
    chcesz sam zrobić całość ? /znaczy się sterowanie/