Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka elektrolux ESL 499 - Kod P

Adek23 12 Oct 2007 16:23 11895 7
 • #1
  Adek23
  Level 2  
  Mam problem ze zmywarą elektroluxa ESL 499. Podcza pracy zapala się kod P - nie wypompowuje wody. Wszystkie filtry czyste, wąż odpływowy sprawdzony. Czy można coś z tym zrobić ?
 • #2
  aawol
  Level 14  
  proponuję sprawdzić pompę - mechanicznie to ona odpowiada za usunięcie wody z pralki.
 • #3
  Adek23
  Level 2  
  Dzięki za szybką interwencję.

  W ramach ścisłości - pompa pracuje ( słychać ) tylko się zatrzymuje. Wymienić pompę zawsze można, ale może to nie jest aż taka gruba sprawa. Może tam jest jakiś stycznik ( np. pływakowy ), który coś szwankuje ?
 • #4
  bronek1806
  Level 22  
  Cześć!
  Stop - nie żadna pompa! masz zapchany brudem układ hydrostatu i system przelewowy odcina dopływ wody, musisz wszystko dokładnie wyczyścić to jest skomplikowany system rurek i syfonów wew. komy zmywarki po prawej stronie pod sitkami. po takich czyszczeniu zdąża się że układ elektrozaworu się zapowietrzy (tam gdzie dochodzi różowy wężyk - do tego już musisz się dostać od spodu zmywarki) jak nie czujesz się na zrobienie tego to lepiej fachowca wezwij bo układ ten jest wyjątkowo trudny.
 • #6
  Adek23
  Level 2  
  Postąpiłem zgodnie z zaleceniami. Dodatkowo przeczyściłem wszystko co było rozbieralne :D Efekt - DZIAŁA !!!!

  Myślę, że główną przyczyną awarii była zatkana rurka w kształcie litery " U " umieszczona od dołu zmywarki jak również plastykowe syfonki ( niebieskie ) w środku zmywarki po prawej stronie. To było najbardziej przytkane.

  Dziękuję za dobre rady, za pomoc w problemie.

  Mam nadzieję, że nie będę musiał jutro pisać, że znowu pompa nie wypompowuje wody :D

  pozdrawiam

  Adrian
 • #7
  mir-za
  Level 10  
  Witam Byłem serwisantem w tej branży i niestety decydującym elementem był modół sterujący wymieniłem i wszystko grało dość czesto siadały moduły do Zmywarek posiadam taki na aukcji allegro:D
 • #8
  Adek23
  Level 2  
  Od ostatniego mojego wpisu już trochę czasu minęło i póki co wszystko działa. Przyczyną awarii było, tak jak pisałem - zapchana rurka "U".

  Generalnie, psujące się moduły to bajka. Elektronika mimo wszystko jest mocną stroną współczesnych urządzeń, a nie wiedzieć czemu serwisanci lubią ją wymieniać.
  Miałem osatnio problem z piecem C.O. - samoczynnie się wyłączał. Trzy miesiące walczyli z nim różni serwisanci wyciągając przy tym ode mnie spore sumki za kolejne wymienione elementy. Każdy z nich twierdził, że skoro usterka cały czas nie ustąpiła, przyczyną awarii musi być sterownik za grube pieniądze. Ostatecznie, w czasie nocnego przestoju pieca, zdesperowany sam zacząłem szukać przyczyny. Po kilku godzinach poszukiwań okazało się, że szwankuje pompa wody. Brak przepływu powodował wyłączanie pieca ! Sterownik działał prawidłowo.

  Taka mała dygresja :D

  Dodam, że powyższa awaria miała miejsce w piecu firmy Chaffoteaux & Maury, model Nectra. Może się to komuś przyda.

  pzdr

  Adrian