Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATtiny2313 USART + PC

michalmily 12 Paź 2007 20:33 2759 13
  • #1 12 Paź 2007 20:33
    michalmily
    Poziom 13  

Witam, mam problem z poprawnością działania USART'u w ATtiny 2313, mikrokontroler jest podłączony do komputera poprzez MAX'a 232, z kondensatorami 2,2uF. Układ wysyła do komputera dane ale nie są one poprawne - po prostu krzaki. Próbowałem z różnymi konfiguracjami jednak za każdym razem to samo. ATtiny działa na zewnętrznym kwarcu 12Mhz. Podłączałem wyjscie portu COM z komputera przez maxa do jego wejścia i wówczas transmisja działała, zatem zakładam, że max nie stwarza problemu. Fuse bits wszystkie na 1 (wg ISP Prog). Dołączam program w Asemblerze:

Code:

.INCLUDE    "tn2313def.inc"     

.DSEG
    .CSEG                
    .ORG 0x0000          
    rjmp Reset

.ORG 0x0013             
    Reset:               
    ldi      r16, low(RAMEND)      
    out      spl, R16

ldi r16, 0b00000010
    out ddrd, r16
    ldi r16, 0b00000011
    out portd, r16

ldi r16, 77
    out UBRRL, r16
    ldi r17, 0b00000000
    out UBRRH, r17

ldi r16, (1<<RXEN)|(1<<TXEN)
    out UCSRB, r16

ldi r16, (3<<UCSZ0)
    out UCSRC, r16

sei                  

ldi r16, 30
    Petla_glowna:
       USART_transmit:
          sbis UCSRA, UDRE
          rjmp USART_transmit
          out UDR, r16
          inc r16

ldi r18, 255                                             
       rcall czekaj
    rjmp Petla_glowna

Czekaj:
       push r29
       mov r31, r18                                           
       P:                                                     
       ldi r30, 10
       P0:                                                     
       ldi r29, 200
       P1:
       nop
       dec r29
       brne P1                                               
       dec r30
       brne P0                                                 
       dec r31
       brne P                                                 
       pop r29
    ret

Za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam....

0 13
  • #2 12 Paź 2007 22:46
    mirekk36
    Poziom 42  

piszesz, że masz zewn kwarc 12MHz - a skąd wziąłeś albo jak sobie ustaliłeś wartość którą zapisujesz do UBRRx - od której zależy prędkość transmisji RS232 i dokładnie jaką prędkość ustawiłeś?

po drugie odblokowujesz przerwania a w miejscu gdzie są wektory obsługi przerwań masz "pustkę" zamiast chociażby samych rozkazów reti dzięki czemu już z tego powodu program może lecieć w przysłowiowe "maliny" gdy zgłaszane jest jakieś przerwanie przez USART

gdy już zrobisz porządek z obsługą przerwań to proponuję ci zastosować sobie jakiegoś kwarca bardziej "RS232-friendly" tzn przynajmniej jakiegoś o wartości, która jest podana w nocie PDF procka - albo chociaż wewn oscylatora 8MHz i dla tej wartości ustawić UBRR wartością, która tam jest podana dla wybranej przez ciebie prędkości RS232 gdzie będą odpowiednio niskie błędy. Gdy to ci ruszy to będziesz już wiedział o co chodzi i wtedy zrozumiem, że już sam będziesz wiedział jak sobie tę wartość obliczać dla innych wartości kwarców

0
  • #3 13 Paź 2007 07:22
    michalmily
    Poziom 13  

Witam, dziekuję za odpowiedź Prędkość transmisji ustaliłem na 9600bps, zgodnie ze wzorem UBRR=(tosc/(16*BAUD))-1 = 77,125. Co do przerwań - nie sądzę, żeby miało to jakieś znaczenie, po starcie układ od razu skacze do etykiety RESET, która znajduje się za wektorem przerwań, uruchomienie systemu przerwań też raczej nie ma wpływu, przerwanie od USART'a nie jest zgłaszane, gdyż to nie zostało ustawione w UCSRB. Jeszcze jedno mnie ciakawi. Podczas symulacji w AVR studio ta operacja:

Code:

ldi r16, (3<<UCSZ0)
    out UCSRC, r16

powoduje wpisanie do rejestru UBRRh wartości 6, podczas gdy wcześniej wpisałem 0. Postaram się zmienić kwarc na jakieś 11,0592Mhz i dam znać co i jak. Pozdrawiam....

0
  • #4 13 Paź 2007 09:58
    mirekk36
    Poziom 42  

zastanów się co robi twój rozkaz

Cytat:
    ldi r16, (3<<UCSZ0)

powinno się pisać (1<<UCSZ0) co oznacza ustawienie bitu o wartości 1 na pozycji UCSZ0

czyli u ciebie powinno to być podobnie jak napisałeś powyżej

Cytat:
    ldi r16, (1<<UCSZ1)|(1<<UCSZ0)

co do prędkości - dobrze obliczyłeś i prawie powinno działać nawet przy tym 12MHz - więc może tylko to że nie ustawiła się transmisja na 8 bitów jest problemem w twoim przypadku

0
  • #5 14 Paź 2007 18:50
    michalmily
    Poziom 13  

Witam, poprawiłem to, jednak nic się nie zmieniło. Ciagle przesyła krzaki. Wartości rejestrów wg AVR Studio ładowane są poprawnie, jednak ciągle w momencie zapisu rejestru UCSRC on zapisuje UBRRh Pozdrawiam....

0
  • #6 14 Paź 2007 19:42
    mirekk36
    Poziom 42  

hmm na początek jeszcze się przyznam że tak jak ty napisałeś czyli ldi r16, (3<<UCSZ0) też można bo tak jest w nocie aplikacyjnej PDF

ale tak się zastanawiam jeszcze nad tym że przed wejściem do pętli głównej ustawiasz wartość R16 na 30 a potem ciągle go zwiększasz inc R16

proponuję ci dać przed wejściem do pętli ldi R16, 65
    czyli znak A

i podaruj sobie to inc R16 - czyli będzie tak że cały czas do portu będziesz wysyłał literkę A bo tak zwiększasz R16 i wysyłasz rzeczywiście cały zestaw znaków ASCII ale również znaki spoza zakresu a co najgorsze gdy R16 się przepełni to wysyłasz znaki od kodu 0 - co powoduje że wysyłasz znaki sterujące do terminala np 8 czy podobne

to co robisz powinno działać - ale jeśli nie to spróbuj jeszcze z innym kwarcem np tym 11.0592

... aha i ustaw może tak jeszcze dla pewności, że pin oznaczony Tx jest jako port wyjściowy

0
  • #7 14 Paź 2007 21:15
    michalmily
    Poziom 13  

Witam, zrobiłem jak mówiłeś jednak nic sensownego nie przesyła. Dziwi mnie, że jeszcze nigdy nie pojawił mi się w oknie terminala pojedynczy bajt, za każdym razem idą 3 lub nawet 6. Jutro postaram się sprawdzić inny kwarc lub procesor. Dam znać co i jak, dzięki i pozdrawiam....

0
  • #8 14 Paź 2007 23:42
    Mr_T_
    Poziom 15  

Witam. Jak obsługiwałem Attiny2313 w c i dane z RS-a odbierałem w przerwaniu. Nie mogłem dojść do ładu dlaczego to nie działa. Jak zacząłem szukać to okazało sie ze ten uC ma problemy właśnie z przerwaniami i usartem. Zmieniłem procek i ten sam kod zostawiłem tylko inny plik nagłówkowy wrzuciłem i wszystko było oki.

Przepraszam, że to nie jest w sumie dobra rada jak rozwiązać ten problem, ale ja po tygodniu męczarni i konsultacji z osobami zajmującymi się programowaniem uC poddałem się i zmieniłem procek.

0
  • #9 15 Paź 2007 00:04
    mirekk36
    Poziom 42  

Mr_T_ -> ja z kolei zrobiłem z powodzeniem na ATtiny2313 obsługę RS232 a nawet RS485 i to w pełni z użyciem przerwań i buforem cyklicznym dla nadawania i odbioru - dzięki czemu wysyłanie czy odbieranie już z poziomu własnej aplikacji sprowadzało się tylko do wpisania czegoś do bufora lub odczytu stamtąd po sygnalizacji odpowiednim przerwaniem. Wszystko pisałem akurat w asemblerze i naprawdę nie miałem i nie mam do dzisiaj najmniejszego problemu z USARTem w tym procku

0
  • #10 15 Paź 2007 00:52
    Mr_T_
    Poziom 15  

Wszystko może przez to, że ja pisałem w c. Znalazłem sporo opinii, że czasem właśnie te uC są problemowe. Może źle instrukcje jakoś były tłumaczone na asm. Nie wiem dlaczego zmiana procka, odrazu biblioteki pomogła. Kod programu nie był zmieniany.

0
  • #11 15 Paź 2007 19:49
    michalmily
    Poziom 13  

Witam ponownie, sprawdziłem na ATmega128 i USART działa, co prawda nie przesyła wszystkich znaków- gdy każę mu wypisać wszystkie od 0 do 255, przeskakuje co jakiś czas o kilka znaków. Co tym razem? Pozdrawiam....

0
  • #12 15 Paź 2007 19:57
    Mr_T_
    Poziom 15  

Przecież wszystkich znaków nie wyśle. Poszukaj tablicy kodów ASCII np. http://www.kryptografia.com/algorytmy/ascii.html
    Znaki dopiero zaczynają się od liczby chyba 32 (tak jak jest w tabeli).

A co do przeskakiwania, to może jednak być niedokładne skonfigurowanie prędkości USART-a wraz z PC.

0
  • #13 16 Paź 2007 20:03
    Michał_z1
    Poziom 16  

witam
    A wyłączyłeś wewnętrzny podział częstotliwości kwarcu w Attinie??
    pozdro.

0
  • #14 17 Paź 2007 11:43
    michalmily
    Poziom 13  

Witam ponownie, USART w ATmega128 działa, ale z ATtiny ciągle mam problem. Wewnętrzny podział częstotliwości wyłączyłem. Pozdrawiam....

0