Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WIWA 128U + TV Daewoo. Problem z połączeniem SCART

snowdawg 12 Oct 2007 22:43 1631 12
    snowdawg
    Level 10  
    Witam,

Kupiłem dvd jak w temacie. Cchciałem, żeby kable wszystkie były z tyłu schowane (gniazdka na chinch są z przodu tv), dlatego kupiłem kabel SCART.

Telewizor nie ma stereo, więc wyczytałem w internecie, że żeby mieć 2 kanały w jednym należy zmostkować pin 1 i 3 w jednej wtyczce na kablu, co też zrobiłem. Mój błąd, że nie sprawdziłem jak się kabel zachowywał wcześniej. Ale do rzeczy.

Po podłączeniu dvd z tv pojawia się problem. Gdy włączy się "power" na odtwarzaczu, na tv od razu pojawia się obraz z dvd (bez żadnego przełączania tv na tryb AV). Co gorsza, obraz podawany przez DVD jest rozpołowiony - lewa połowa po prawej stronie ekranu, prawa - po lewej stronie.

Co to może być? Czy to bardziej coś z kablem, złączem SCART w tv, czy może złączem w dvd?

Pozdrawiam,
    snowdawg
    waldekg
    Level 28  
    Witam. Po zastosowaniu kable SCART telewizor będzie się automatycznie przełączał na "wideo".Rozłącz ten zlutowany mostek 1-3.Powinno być dobrze.Pozdrawiam.
    snowdawg
    Level 10  
    Tylko czy jeśli nie będzie to zmostkowane, to czy wtedy nie będe miał w TV dźwięku tylko z jednego (prawego lub lewego) kanału?
    Olek II
    Moderator
    Witam, pin 1 i3 to głos a odetnij nogę nr 8 we wtyku scart . To na nogę nr 8 podawane jest napięcie 12 V, które uaktywnia AV w telewizorach. Pozdrawiam.
    snowdawg
    Level 10  
    Kiedy już wiem, że tv automatycznie przechodzi na AV, jeśli pin8 jest na miejscu, to przestało mi to przeszkadzać. Myślałem, że coś jest niehalo z kablem po prostu i jakieś zwarcie itp., zwłaszcza przy tym "przepołowionym" obrazie.

Po zmianie ustawień w menu odtwarzacza obraz jest już normalny.

Pozostała jeszcze kwestia dźwięku. Piny 1 i 3 są nadal zmostkowane. Tylko tak, żeby się upewnić czy lewy i prawy kanał łączą się w mono (a nie, że np. leci mi tylko z lewego), czy gdzieś można ściągnąć jakieś pliki z nagranym tylko lewym, a potem tylko prawym kanałem?
    Olek II
    Moderator
    To po co takie cyrki? Jeśli telewizor ma dwa głośniki, to pewnie ma podwójny wzmacniacz, po mcz będzie stereo, pod warunkiem rozpięcia 1 z 3.
    snowdawg
    Level 10  
    albo będzie, albo nie będzie. Myślę, że jeśli byłby wzmacniacz stereo, to i z przodu nie żałowaliby jednego brakującego wejścia na chinch. Zwlaszcza ze na pierwszej stronie napisali Telewizor mono.
    Olek II
    Moderator
    To może inaczej, łaskawco , może podasz dokładny model tego Daewoo?. Myślisz ,że tutaj wszyscy mają schematy w głowie??. Napisałem co możesz osiągnąć po rozłączeniu 1 z 3. tyle!! Reszta należy do Ciebie. Pozdrawiam.

PS. A tak ogólnie to admin ten post powinien umieścic w koszu.
    Dlaczego?
    chociażby dlatego!!!!

Witam. Po zastosowaniu kable SCART telewizor będzie się automatycznie przełączał na "wideo".Rozłącz ten zlutowany mostek 1-3.Powinno być dobrze.Pozdrawiam.

Przez takie pierdoły, raszta cierpi. Fajna porada. Pozdrawiam.
    snowdawg
    Level 10  
    tak, albo moze uzyskam stereo, albo moze uzyskam na tv dzwiek tylko z jednego kanału.

Model TV wpisany w gwarancji to Daewoo Supervision 21PTST (21PT5T) (21RTST) (21RT5T) - nieczytelnie wpisane. W instrukcji obsługi ani słowa o modelu do jakiego jest przeznaczona.

Po przejrzeniu kilku schematów (na których się nie znam) po obejrzeniu kształtu obudów:) wygląda mi to na Chassis CP375, model 21T2
    Mirek Z.
    Moderator
    Prosty temat ciągnie się bardzo długo, ale może i dobrze, bo "wpadł mi w oko".
    Nie komentując powyższych wypowiedzi, dodam tylko, że:
    - wejścia sygnałów audio do TV to styki 2 i 6.
    - nie wiem, czy każdy odbiornik mono, ale Twój TV na pewno ma oba styki wejściowe (L i R) połączone razem (przez rezystory separujące 4k7). Tak więc sygnały obu kanałów są sumowane.
    Czyli - wystarczy podłączyć DVD do TV i tyle, nic więcej. Można słuchać i oglądać.
    snowdawg
    Level 10  
    Quote:
    Tak więc sygnały obu kanałów są sumowane.

Czyli czy tak, czy siak jest mono, tyle, że połączone z obu kanałów?
    waldekg
    Level 28  
    Witam. W odtwarzaczu DVD na tylnej ściance są gniazda wyprowadzające sygnał audio L R.Wystarcz podłączyć do aktywnych głośników lub wieży i jest stereo. Pozdrawiam.
    snowdawg
    Level 10  
    Quote:
    W odtwarzaczu DVD na tylnej ściance są gniazda wyprowadzające sygnał audio L R.Wystarcz podłączyć do aktywnych głośników lub wieży i jest stereo.

O tym oczywiście wiem, aczkolwiek póki co nie zanosi się na takie "luksusy" :)

Pozdrawiam