Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCR Panasonic NV-HD642 - wyjęcie kasety.

13 Paź 2007 09:25 3855 11
  • Poziom 25  
    Witam

Wczoraj przy próbie wyjecia kasety okazało sie, ze nie chce ona się wysunąć. Na wyświetlaczu wyświetla błąd F04. Wiem że może to oznaczać problemy z mechanizmem (pęknięcie plastikowego elementu) jednak nic takiego nie zauważyłem.
    Moje pytanie - czy da sie a jeśli tak to w jaki sposób wyciągnąć kasetę przy niepodłączonym zasilaniu? Czy da sie czymś pokręcić :) i kaseta wyjedzie tak jak by to uczyniła gdyby działał odpowiedni silniczek.
    Pamiętam, ze w starym Sharp'ie jak kaseta sie blokowała coś takiego było możliwe.

Pozdrawiam
    darek
  • Computer ControlsComputer Controls
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    czuker napisał:
    Wiem że może to oznaczać problemy z mechanizmem (pęknięcie plastikowego elementu) jednak nic takiego nie zauważyłem.

Ta informacja dotyczy pękania łącznika silnika ładowania w mechaniźmie K jednak w Twoim modelu jest mechanizm Z.
    Tutaj jest łatwy dostęp do silnika ładowania i można manualnie wyładować kasetę pokręcają ślimakiem na jego osi, o ile zespół ładowania nie jest zablokowany mechanicznie. To trzeba sprawdzić.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 25  
    Witam

z czego może wynikać zablokowanie mechanizmu? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Pozdrawiam
    darek
  • Poziom 14  
    Odłącz silnik ładowania napędu mechaniki od napięcia podłącz obce zasilanie około 6V w odpowiedniej polaryzacji do wysunięcia kasety.
    Tak samo można sprawdzić w którym miejscu blokuje się mechanizm.
    Blokowanie się mechanizmu może być z przyczyny uszkodzenia listwy .
  • Poziom 25  
    Witam,

Własnie próbowałem zgodnie z instrukcją serwisowa pokręcić kołem zębatym w celu wyjęcia kasety. Brakuje mi nieco słownictwa więc napisze to po polsku :)
    Kreciłem kołem zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara - wałki (??) naciągające taśme wokół głowicy wróciły prawie na swoje miejsce - prawie bo ten bliżej krawędzi kasety wydaje sie być na swoim miejscu zaś ten bliżej środka jakby do końca nie wrócił w pozycję spoczynkową.
    W tej chwili nie daje się już bez użycia dużej siły kręcić kółkiem jednak kaseta jeszcze nie wyjechała. Domyslam się, że być może trzeba pokręcić innym kółkiem mechanizmu - może od spodu?
    Czy ktoś może się w tej kwestii wypowiedzieć? Przypomnę że video raportuje błąd F04.

pozdrawiam
    darek

Przeniesiono z działu VCR VCP DVD DIVIX (ob)
  • Poziom 25  
    OK wiem co jest prawdopodobną przyczyna ale nadal nie wiem jak wyjąć kasetę :(
  • Poziom 25  
    Witam,

czy naprawdę nikt nie wie jak wyjąc kasetę która się zablokowała w magnetowidzie NV-HD642??? Na poczatku było tak że P2 POST i P3 POST zostały w pozycji załadowanej czyli z taśma owiniętą na głowicy, po pokręceniu Main cam gear P2 wrócił do położenia początkowego zaś P3 zatrzymał się myśle jakieś 2-3mm od własciwej pozycji i widac że taśma się na nim opiera (reszta taśmy zostałła prawidłowo dowinieta na kasetę). Od tej chwili nie daje się już kręcić Main cam gear. Instrukcja serwisowa mówi że po etapie kręcenia Main cam gear należy od spodu pokręcić "Pole of Capstan" choć wydaje sie że nie przynosi to rezulatu (albo jestem zbyt niecierpliwy - do kręcenia powinno być chyba specjalne narzędzie). Czy ktoś zna jakiś inny spoosób? Zastanawiam się nad demontażem caości mechaniki ale nie wiem czy nie przyniesie to więcej szkody niż pożytku - a także nie bardzo wiem czy oda sie to zdemontować z zablokowana kasetą. Prosze o jakieś wskazówki :)

Pozdrawiam
    Darek
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    czuker napisał:
    Z opisów wynika że problemem jest uszkodzenie VXL2670. Take-up shaft holder nie wrócił do położenia spoczynkowego po pokręceniu Main cam gear - brakuje mu ok 2-3mm. W chwili obecnej największym problemem jest to że nie jestem w stanie wyciągnąć kasety wg opisu 2-2 (2) SM (pole of capstan), kręciłem i kręciłem ale kieszeń nie wyjeżdza. Jeśli spróbuję wprowadzić VCR w tryb serwisowy (Eject+FF) nie wiem jak przejśc do punku 7 wciskanie klawiszy nie powoduje zmian na wyświetlaczu.

Sytuacja jest patowa. Najlepszym rozwiązaniem było by zdemontowanie mechanizmu ale na to nie pozwala znajdująca się w kieszeni kaseta (dwa wkręty znajdują się pod kasetą).
    Ponieważ uszkodzona zębatka prawego leadera (holdera) najwyraźniej blokuje mechanizm i nie da się uwolnić kasety z kieszeni windy można spróbować wysprzęglić silnik ładowania LOAD wraz ze ślimakiem, czyli zdjąć sam silnik (jest na złączu) odchylając boczne zaczepy plastykowe i zacisk ślimaka. Można również zdjąć silnik z obudową (dwa zaczepy pod silnikiem i jeden z przodu obudowy).
    Co przez to uzyskamy? Usunięcie silnika zwolni naprężenia w mechaniźmie a poruszając w lewo i prawo kołem rozrządu (Main Cam Gear) oraz prawym leaderem (holderem) można doprowadzić do odblokowania zębatki a następnie do wyładunku kasety.
  • Poziom 25  
    Niestety wysprzęglenie silnika nie pomogło. Podszedłem do sprawy destrukcyjnie i kasetę wyjałem po kawałku - to znaczy kaseta w chwili obecnej składa sie z ok. 100 części :). Uszkodzony byłł prawy napinacz - stracił dwa ząbki z czego jeden wyłamany zupełnie a drugi ukruszony i to powodowało zakleszczenie mechanizmu.

pozdrawiam
    darek
  • Poziom 10  
    Witam,
    Gdzie można dostać tą prawą prowadnicę taśmy
    VXL2670 nr katalogowy 45 ?
    Jestem z warszawy, chetnie od kogoś odkupię.