Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polkat ws-201 - prawy kanał nie gra w lewym szum.

13 Paź 2007 11:48 1224 4
  • Poziom 10  
    Witam.
    Dostałem od kolegi taki wzmacniacz i prawy kanał nie gra w ogóle a w lewym słychać zniekształconą muzykę z takim szumem. Rozkręciłem go i sprawdziłem tranzystory (BDP 283 oraz BDP 286) w prawym kanale i są padnięte (to chyba dlatego nie grał) również jest spalony rezystor R222 (mam schemat ale jest słabej jakości i nie mogę doczytać jakiej jest wartości ten rezystorek). Oprócz tego są jeszcze 2 opory drutowe (takie zwinięte R242 i R244) i właśnie na prawym kanale są one rozciągnięte, poprzerywanie i strasznie czarne. A co do tych zniekształceń i szumów to będą chyba kondensatory. Jest kondensator filtrujący (2x4700u 30V) a ja mam w domu dwa kondensatory 4700u i czy jak je złączę minusami to czy tak mogę je wlutować? a co do reszty kondensatorów to wymienię wszystkie na prawym i lewym kanale. Czy pozostałe też mam wymienić? Co jeszcze mam sprawdzić? Proszę o jakieś wskazówki, pomoc w rozszyfrowaniu tych rezystorów i poprawieniu jeżeli coś źle napisałem.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Witaj kolego

Patrzyłeś na tą stronę?

http://unitra.eu.org/node/611

Jest to stronka klubu unitry. Co do rezystorów zaczernionych to możesz sprawdzić ich wartość w sprawnym drugim kanale ,podobnie zrób z rezystorem R222 . kondensatory w układzie filtru zasilacza raczej wskazane jest aby były jednakowe dla bieguna + i bieguna - i nie jest wskazana aby konkretnie w tym układzie je łączyć szeregowo, lepiej jest kupić nowe i po problemie zwłaszcza że cena za nie nie będzie zbyt duża. Oczywiście było by dobrze aby wymienić wszystkie elektrolity i inne elementy we wzmacniaczu tak jak pisałeś ale nie tędy droga może warto poświęcić więcej czasu na poznanie konstrukcji i wymienić tylko te właściwe które uległy uszkodzeniu. Zacznij sprawdzanie i naprawę od samych końcówek mocy a później przejdź do wzmacniaczy napięciowych i korektora może po prostu jest gdzieś zimny lut lub jakaś przerwa.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzięki za stronkę. Nie znałem jej. A co do tych kondensatorów filtrujących to nie chcę ich łączyć szeregowo tylko jeżeli we wzmacniaczu jest kondensator 2x4700u a ja mam dwa kondensatory po 4700u i połączę je minusami to powinno wyjść na to samo. A te rezystory znalazłem na schemacie ale jest problem z tymi drutowymi bo na schemacie pisze że np. R242 0,2 i to znaczy że ma 0.2 oma?? a tak w ogóle to nie ma takich w żadnym sklepie i czym mogę je zastąpić, zwykłymi??
  • Poziom 16  
    Witam

A więc co do kondensatorów to uważaj gdyż masz dwa źródła zasilania "+", "-" i wspólną masę więc musisz tak połączyć kondensatory aby biegunowość ich się zgadzała w podłączeniu do zasilania, ( nie możesz ich połączyć minusami). Rezystory 0.2 ohma możesz zastąpić rezystorami 0,22ohma tylko zmieniając je pamiętaj aby wymieniać je parami ( mocno przegrzany rezystor może mieć inną rezystancję niż podana ). Możesz zastosować rezystory drutowe 0,22 ohm i mocy nie mniejszej niż 2W, takie powinieneś bez problemu zakupić w sklepie.
  • Poziom 10  
    Na razie wielkie dzięki. Jak wymienię wszystkie części to się jeszcze odezwę czy chodzi. pozdrawiam