Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie odległości i kierunku z którego dochodzi dźwięk.

blackdoom 13 Paź 2007 20:19 996 3
  • #1 13 Paź 2007 20:19
    blackdoom
    Poziom 9  

Witam Wszystkich. Chciałbym zbudować układ, który byłby w stanie określić z jakiego kierunku pochodzi dźwięk oraz oszacować odległość od jego źródła.

Myślę, że najlepszym sposobem, aby to osiągnąć jest wykorzystanie 4 mikrofonów odpowiednio rozmieszczonych wokół pojazdu (bo docelowo planuję go wykorzystywać jako jeden z modułów do budowy robota).

Wykrywanie odległości i kierunku z którego dochodzi dźwięk.

Potrzebny będzie jakiś mikrokontroler, ale szczerze mówiąc nie wiem jak bardzo obciążające okaże się zadanie postawione przed nim więc proszę o radę w jego wyborze.

Chciałbym zainstalować do mikrokontrolera jeszcze coś w rodzaju cyfrowego kompasu, aby dane były odniesione bezwzględnie a nie względem pojazdu. Dzięki temu po obrocie albo jakimś ruchu dane pozostaną w miare aktualne.

W związku z tym, że ma to być moduł potrzebna więc będzie jakaś szyna danych, która umożliwi ich wymianę z innymi modułami. Niestety jednak chwilowo nie posiadam żadnych innych modułów więc będę potrzebował jakiegoś sposobu na zilustrowanie wyników obliczeń. W tym celu zdecydowałem się wykorzystać 2 ledowskie wyświetlacze. Pierwszy określałby płaszczyznę poziomą a drugi pionową w ten sposób jakoś się zorientuję czy wszystko działa jak należy.

Od modułu oczekuję:

- Zdolności do określania kierunku oraz odległości z jakiej pochodzi
    dźwięk.
    - Możliwości programowania przez szynę I2C.
    - Prezentowania danych na wyświetlaczach led.
    - Możliwości wymiany danych poprzez jakiś rodzaj szyny
    do innych modułów.

Oczekiwałbym (od Was drodzy forumowicze :D)pomocy w zakresie:

- Zaprojektowania schematu.
    - Pomocy w doborze mikrokontrolera(Najlepiej, aby nie sprawiał problemów przy programowaniu w C).
    - Wykazu potrzebnych części.

0 3
  • Mitronik
  • #2 14 Paź 2007 16:29
    r06ert
    Poziom 25  

blackdoom napisał:

- Zdolności do określania kierunku oraz odległości z jakiej pochodzi
    dźwięk.

O ile z kierunkiem nie było by aż tak duży problem, to z odległością mogą być jaja. Cała zabawa polega na tym, że natężenie dźwięku nie zależy tyle od odległości co też od mocy źródła dźwięku... chyba czujesz problem?

Co do reszty, to nie widzę problemu, prawie każdy współczesny mikrokontroler spełni Twoje oczekiwania.

Schemat to w zasadzie wzmacniacze mikrofonowe podłączone pod pod przetworniki A/C...

pozdrawiam.

0
  • Mitronik
  • #3 14 Paź 2007 20:02
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Pytanie: jakiego dźwięku i jak wydzielić go z tego śmiecia dźwiękowego, które est w otoczeniu. Poza tym dochodzi jeszcze problem odbić dźwięku (różne odbicia w różnych pomieszczeniach) ich czasu, ze względu na objętość pomieszczenia.

Czy to będzie dźwięk zewnętrzny, pozaroboci czy też robot będzie nadawał jakiś ping ?

0
  • #4 14 Paź 2007 20:21
    blackdoom
    Poziom 9  

Rozumiem problem związany z oszacowaniem odległości ale ta funkcja nie jest dla mnie aż tak ważna. Najważniejsze jest określanie kierunku.

A co do zastosowania to układ miał by dostarczać informacji dość
    orientacyjnych. To znaczy robot nasłuchuje (Ma powiedzmy pewną tolerancję
    na natężenie dźwięku poniżej której w ogóle nie zwraca na niego uwagę) ,
    jeżeli usłyszy coś niezwykłego (np. kroki, głos, upadek jakiegoś przedmiotu)
    "zwraca uwagę" na oriantacyjny kierunek pochodzenia dźwięku i próbuje
    obadać sytuację innymi zmysałmi które przy odrobinie szczęścia również
    powstaną :D. Myśę, że metodą prób i błędów uda mi się doprowadzić
    software do momentu w którym będę zadowolony z jego pracy.

Jeżeli ktoś mógł by mi pomóc opracować schemat to był bym bardzo wdzięczny.
    Ciesze się, że z mikrokontrolerem nie będzie problemów.
    W związku z tym można bbędzie trochę po przebierać :D.
    Przydała by mi się jakaś konkretna propozycja.
    Najlepiej żeby był energo-oszczędny i idealnie pasował do wymogów
    przed nim stawianych.

Dzięki za zainteresowanie :D

0