Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przebicie w łazience podczas kąpieli!!!

zielak4 19 Paź 2007 23:23 13796 38
    sq9jjh
    Specjalista elektryk
    Oczywiście Macie Koledzy (lukas 1850, jarecki 86) rację, dlatego realizuje się ochronę przeciwporażeniową przez zastosowanie samoczynnego szybkiego wyłączenia zasilania za pomocą bezpieczników czy wyłączników nadmiarowoprądowych. Srednio rozgarnięty elektryk da sobie radę z tym przypadkiem. "Wiszący" w powietrzu bolec ochronny gniazda powoduje, że na obudowie urządzenia poprzez kondensatory odkłócające pojawiają się czasami różne cuda. Pozdrawiam.
  • e-miernikie-mierniki
    janhen
    Poziom 21  
    Witam
    W przypadku starych budynków mieszkalnych istnieje wiele zagrożeń najczęściej z powodu złego stanu instalacji elektrycznych.W opisanym przez autora tematu przypadku nawet jeśli ma prawidłowo wykonaną i w dobrym stanie instalację elektryczną to napięcie na armaturze w łazience mogło się pojawić na wskutek wymiany rur wodociągowych metalowych u sąsiada.Powstałaby wówczas przerwa w połączeniu z ziemią.Upływność prądu np.w bojlerze ,pralce, piecyku gazowo-elektrycznym lub w innym urządzeniu elektrycznym powodowałaby pojawienie się napięcia.Także obniżona rezystancja izolacji obwodu instalacji np.u sąsiada mogłaby powodować pojawienie się napięcia na posadzce na której stoi wanna.Przed takimi i podobnymi nie zabezpieczy RCD w mieszkaniu autora a zagrożenie będzie dalej duże.W tym przypadku nie pomogą nawet połączenia wyrównawcze a nawet mogą zwiększyć zagrożenie.
    Należy bezzwłocznie wykonać kompleksowe pomiary ochronne instalacji elektrycznych w całym budynku.Sprawdzić ciągłość (rezystancję połączenia rur wodociągowych z ziemią)Nie wystarczy jedna powierzchowna kontrola elektryka.Dokąd nie zostanie ustalona i usunięta przyczyna ,zagrożenie będzie ciągłe.
    Znam wypadek kiedy po wymianie rur wodociągowych metalowych przyłącza wodociąg. na zewnątrz budynku na rury z tworzywa została śmiertelnie porażona 15-letnia dziewczyna gdy myła głowę nad prysznicem. Problem jest poważny.
    W niektórych postach były takie określenia"Zerowanie wanny"" Podparcie zera".co to jest? Jestem wiele lat pomiarowcem i wiem że w literaturze i słownictwie elektrotechnicznycm takich określeń nie ma. Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
    and61
    Poziom 26  
    janhen napisał:
    ...W niektórych postach były takie określenia"Zerowanie wanny"" Podparcie zera".co to jest? Jestem wiele lat pomiarowcem i wiem że w literaturze i słownictwie elektrotechnicznycm takich określeń nie ma. Pozdrawiam

wg mnie autorzy tych terminów wykorzystali skróty myślowe , mając na myśli połączenia wyrównawcze .
    a co do pozostałych wiadomości to już mowilem wczesniej że autor tematu (administracja budynku) powinna zlecic po remontowe wykonanie pomiarow elektrycznych
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Cytat:
    Podparcie zera".co to jest? Jestem wiele lat pomiarowcem i wiem że w literaturze i słownictwie elektrotechnicznycm takich określeń nie ma

Ale w żargonie elektryków jest i to od dawna. Wyjaśnił to kolega and61.
    Wstawki z PCV w instalacjach wodociągowych zdarzały się i zdarzać się będą, choć powinny być poprzedzone szeroką akcją informacyjną.
    Wyłączne poleganie na metalowych rurach wodociągowych, jako uziemieniu ochronnym, jest dzisiaj wielkim nieporozumieniem i dlatego – jeżeli to możliwe – należy wykonać odpowiednie połączenia wyrównawcze.
    Dziwię się, że niektórzy koledzy przestrzegają przed ich wykonaniem.
    lukas1850
    Poziom 14  
    Wszystko prawda, ale jakie są rady dla autora tematu? Sam ma zmusić sąsiadów do wykonania pomiarów ochronnych, czy mostków na instalacji PCV? To że napisze pismo do administracji nie poprawi ani odrobinę jego bezpieczeństwa. Pytanie jest jedno: co może zrobić u siebie w lokalu już dziś, żeby czuć się (w miarę) bezpiecznie? Jakie pomiary, jakie kroki ma przedsięwziąć? Pytanie wydaje mi się dość trudne, z pewnością konieczna jest wizyta dobrego elektryka z podstawowym choćby sprzętem pomiarowym (i nie mam tu na myśli neonówki, ani multimetru) i przede wszystkim chęcią wyjaśnienia sytuacji, a nie wyłącznie skasowania pieniędzy. Bo wątpliwości nie ulega jeden fakt: w pewnym momencie pojawiło się na elementach przewodzących dostępnych napięcie powodujące przepływ odczuwalnego prądu. Innym razem (nawet za rok, dwa) nieszczęśliwy splot okoliczności może spowodować, że napięcie będzie większe, albo mniejsza "izolacja stanowiska" i prąd kogoś zabije.
    A tymczasem ja z przyjemnością pogdybam sobie na forum, czy miejscowe połączenia wyrównawcze spowodują zwiększenie, czy zmniejszenie zagrożenia porażeniem...
    jarecki 86
    Specjalista elektryk
    Wykonanie połączeń wyrównawczych w łazience z glazurą i terakotą to nie lada wyzwanie.
    Znalezienie GSW w piwnicy starej kamienicy też graniczy z cudem.
    Oprócz „kopiących” rur i posadzek może się jeszcze pojawić problem cienkiego/upalonego PEN-a.
    Co można zrobić?
    Można założyć obejmę na wejściu rur w piwnicy i wyprowadzić na górę linkę 10mm2. Będzie solidne uziemienie z jednoczesnym „podparciem zera, a może raczej PEN-a - w punkcie jego rozdziału.
    Trzeba wykorzystać instalację 3 przewodową i po jej sprawdzeniu lub usprawnieniu zamontować RCD – przynajmniej dla obwodu w łazience.
    A co zrobić z uszkodzoną izolacją przewodów w suficie u sąsiada z dołu?

Poczekamy na dalsze propozycje, szczególnie takie, które wykluczają wykonanie połączeń wyrównawczych.
    lukas1850
    Poziom 14  
    jarecki 86 napisał:
    Można założyć obejmę na wejściu rur w piwnicy i wyprowadzić na górę linkę 10mm2. Będzie solidne uziemienie z jednoczesnym „podparciem zera, a może raczej PEN-a - w punkcie jego rozdziału.

Można, nawet warto, ale: dlaczego 10mm2? Nie wystarczy 6? Przecież to nie PEN, tylko PE. De facto i 2,5 mm2 zdałoby egzamin. Po drugie, lege artis, trzeba chyba zawiadomić właściciela instalacji (wodociągi) - raczej nie będzie zadowolony, ale czy może tego zabronić?
    BTW: czy autor tematu pisał gdzie jest punkt podziału PEN? Bo to też dość istotne.
    jarecki 86 napisał:
    Trzeba wykorzystać instalację 3 przewodową i po jej sprawdzeniu lub usprawnieniu zamontować RCD – przynajmniej dla obwodu w łazience.
    A co zrobić z uszkodzoną izolacją przewodów w suficie u sąsiada z dołu?

RCD - jak najbardziej, przynajmniej każdy upływ prądu natychmiast się ujawni.
    A przebicie przez strop trzeba po prostu wykryć (są takie domowe metody z rozłożoną na podłodze łazienki folią aluminiową, czy mokrymi ręcznikami). Jak już stwierdzimy napięcie na posadzce względem ziemi (utrzymujące się mimo wyłączenia zasilania w naszym lokalu) to natychmiast pismo do rąk własnych sąsiada i administracji (za potwierdzeniem odbioru) z żądaniem wyeliminowania zagrożenia w ciągu, powiedzmy, 24, czy 48 godzin. A jak się nie zgodzi, to - bo ja wiem? Nadzór budowlany? Policja? Energetyka? Zagrożenie dla życia usprawiedliwia takie działania.
    jakowski
    Poziom 12  
    Ja to myślę, że nich kolega nie kombinuje skoro się nie zna, tylko wezwie jeszcze raz fachmana, niech mu sprawdzi i wystawi papier, że wszystko jest w porządku z instalacją i uziemieniami.
    janhen
    Poziom 21  
    Witam
    W moim zapytaniu"Co to jest..."domyślałem się o co chodzi.Te określenia pochodzą zapewne z regionalnego żargonu.W moim regionie nikt takich nie używa.A przed laty pracowałem z elektrykami z całego kraju ,przez 2 lata na budowie zagranicznej i nikt takich określeń nie używał.
    Co do wspomnianych zagrożeń w przypadku połączeń wyrównawczych podam 2 takie z wielu z którymi się zetknąłem.Na wskutek przebicia w metalowej oprawce lampy zwieszakowej w kuchni na parterze,zawieszonej na haczyku stalowym,zawieszonym na drucie zbrojenia stropu,pełne napięcie 220V pojawiło się na posadzce z płytkami ceramicznymi w łazience na I piętrze.dotknięcie się metalowej armatury w łazience powodowało mocno odczuwalne tzw."kopanie. W innym przypadku. przerwa przewodu PE w przewodzie zasilającym bojler elektryczny zainstalowany w łazience w 3 strefie ochronnej powodowało że na wskutek upływności grzałki bojlera pojawiło się napięcie na baterii umywalkowej oraz wannowej w instalacji wodne z rurami z tworzywa ,w stosunku do wanny połączonej z przewodem wyrównawczym PE. RCD nie wyłączyło bo prąd upływu był mniejszy niż prąd zadziałania.W obu przypadkach na szczęście nie doszło do porażenia śmiertelnego.Piszę to w tym kontekście że RCD i połączenia wyrównawcze miejscowe nie zapewniają 100% bezpieczeństwa w przypadku gdy są zainstalowane w jednym mieszkaniu a pozostałych nie.Ponadto połączenia miejscowe nie powinny być wykonywane gdy brak w obiekcie połączeń wyrównawczych głównych. Pozdrawiam