Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pionier U2 - brak fal dlugich i srednich, krotkie OK

14 Paź 2007 18:59 1845 9
  • Poziom 11  
    Witam
    Prosze o pomoc w uruchomieni radia Pionier U2. Kupilem go na allegro, mialo grac pieknie, no a jest jak zwykle ;)

Widze, ze radio bylo naprawiane. Ktos powymienial czesc kondensatorow.
    Problem polega na tym, ze radio gra tylko na falach krotkich (calkiem ladnie i glosno), srednie i dlugie albo milcza, albo (jesli poruszam kondensatorami przy wejsciu antenowym) buczy z czestotliwoscia sieci w okolicach, w ktorych mozna sie spodziewac stacji.

Jestem cienki w tych sprawach i najchetniej oddalbym komus to radio do naprawy (krakow). Ale moze jakas wskazowka od Was pomoze mi we wstepnej diagnozie.
    Z gory dziekuje za czas i podpowiedz
    Pozdrawiam, Grzegorz
  • Poziom 18  
    Witam.
    Wydaje mi się, że uszkodzenie jest w obwodach wejściowych średnich i długich fal i (lub) w heterodynie dla tych fal. Uszkodzone mogą być cewki lub kondensatory.
    Pozdrawiam Waldec
  • Poziom 33  
    .. a ja zasugerowałbym przemyć styki przełącznika (jakimś Kontaktem albo spirytusem), posprawdzać połączenia, a potem zająć się cewkami i kondensatorami zgodnie z sugestią kol. waldec.
  • Poziom 11  
    witam

baaardzo dziekuje za szybka odpowiedz.
    Czy mozecie podpowiedziec o ktorych kondensatorach mowimy?
    nie znam sie na tym temacie, ale wierze, ze jak ktos mi to wytlumaczy lopatologicznie, to zaskocze :)

mam schemat, wiec jesli powiecie ktory to kondensator, to mam nadzieje, ze dam rade :)

jeszcze raz dzieki.

pozdrawiam,
    Grzegorz
  • Poziom 18  
    Jeżeli nie mylę się chodzi o lampowy pionierek.
    Były tam takie śmieszne kondensatory płytkowe które traciły pojemność.Wystarczyło ścisnąc kleszczami nity i było po sprawie.Postaram się jutro ściągnąć schemat i pomóc.
  • Poziom 26  
    Najczęstszą przyczyną to są gryzonie [myszki] którym przypadły do gustu cewki od fal długich i srednich.
  • Poziom 16  
    Jak się okaże że wszystkie elementy w Pionierku będą OK i dalej nie będziesz odbierał fal D i Ś to pamiętaj że to radio nie ma czegoś takiego jak antena ferrytowa która jest standardem w dzisiejszych konstrukcjach radioodbiorników AM a przez to musisz podłączyć do wejścia antenowego porządny kawałek anteny, no i pamiętaj że na tych częstotliwościach zwłaszcza w dużych miastach ze względu na duże zakłócenia może być problem z odebraniem stacji nadających na tych falach zwłaszcza poprzez stare konstrukcje odbiorników AM. Sam się o tym przekonałem kiedyś jak w mieście nie mogłem nic bez zakłóceń odebrać na falach długich a wyjechałem na wieś z daleka od miasta i ten sam odbiornik na falach długich działał bez zastrzeżeń.
  • Poziom 11  
    Witam,

do radyjka mam podlaczona antene AM od wspolczesnego radia.
    Cewki wygladaja niezle, przygladne teraz kondensatory.
    Rozumiem, ze mam nie ruszac cewek w puszkach, gdyz grozi to rozstrojeniem, prawda? Zastanawia mnie jednak, jesli zalozmy ze wymienie kondensatory, to przeciez uklad tez sie rozstroi, sztuka sztuce nie rowna.... Czy istnieje jakas metoda "domowa" dostrojenia tych cewek?
    Czy znacie Koledzy jakis warsztat w Krakowie, gdzie moge ten sprzet zaniesc?

dziekuje z gory
    Przeniesiono z działu Retro i Lampy (ob)
  • Poziom 25  
    Nie od żadnego współczesnego,tylko kawał drutu i to nawet ze 2m albo i więcej.Odbiór na długich.Na średnich wieczorem.Ale myszy lubiały te ceweczki od długich i średnich.