Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2x5W na KA2206

bb84 14 Paź 2007 20:07 14406 42
  • Wzmacniacz 2x5W na KA2206

Witam wszystkich serdecznie.

Po części z nudów, po części z konieczności skleciłem mały wzmacniacz 2x5W na KA2206. Cały wzmacniacz składa się z tego układu i 8 kondensatorów. Nie posiadając porządnego sprzętu audio (słucham muzyki na kolumnie basowej 400W i wzmacniaczu jednokanałowym 50W) i mając w planach wzmacniacz lampowy, na okres przejściowy postanowiłem sklecić z śmieci jakieś małe grajdełko aby nie zajmowało dużo miejsca w pokoju. Wzmacniacz wraz z głośnikami zmieścił się w obudowie po zasilaczu komputerowym. Napędza toto zasilacz 1000mA 12V ze stabilizatorem 7805. Montaż zajął ok 2 godziny.

Tutaj schematy:
    http://www.elektroda.net/audio/ka2206.html
    http://www.nikomp.com.pl/zestawyN/N-530.htm

Jestem świadom, że nie jest to nic nadzwyczajnego, ale mam nadzieję, że młodych elektrodowiczów ta konstrukcja zainspiruje.

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 14 Paź 2007 21:01
    Trafo888
    Poziom 17  

Raczej nie masz się czym chwalić :|. Nie dałeś zdjęć środka. Co mamy oceniać? Wygląd obudowy ATX? Chyba żartujesz?! Swoją drogą po co dałeś tak dużą obudowę?
    Takich konstrukcji było na elektrodzie wiele i wszystkie nie dostawały zbyt wysokich ocen!

• #3 14 Paź 2007 21:17
    ciapciok
    Poziom 20  

Rozumiem, ze kita poskładałeś ? Obudowa za duża, jak na wzmacniacz w obudwie DIP16. Skąd wziąłeś to 2 x 5W, skoro w datasheecie pisze 2 x 2W, a w tych linkach co podałeś piszą o 2 x 4W. Pokaż wnętrze.

Pozdrawiam

• #4 14 Paź 2007 21:20
    bb84
    Poziom 21  

:arrow: Trafo888

Proszę bardzo. Dodałem zdjęcia środka. Obudowa jest i tak mała jak na wzmacniacz + głośniki i trafo zasilające. Gdybyś czytał uważnie posty wiedziałbyś po co pokazuje to na elce.

:arrow: ciapciok

To nie kit. Zrobiłem coprawda na schemacie kitu ale to nie to samo.
    Faktycznie. Pisze 2x4,6W

Pozdrawiam.

• #5 14 Paź 2007 22:40
    traax
    Poziom 20  

według mnie to totalnie zawielka ta obudowa. taki wzmacniaczyk można wsadzic w pudełko od zapalek i podpiąć zasilacz lub akumulatorek. Lesze zastosowanie by to miało właśnie jakby miał jeszcze wewnętrzny akumulator i podłączyć pod MP3 playera gdy sie na podwórku z kolegami popija piwko na ławce :D

• #6 14 Paź 2007 22:47
    bb84
    Poziom 21  

Panowie! Czy Wy nie potraficie czytać ? a może przeglądacie tylko obrazki ? powtarzam po raz trzeci - to jest wzmacniacz z zasilaczem i głośnikami w jednej obudowie. Głośnik widać jak byk na pierwszym zdjęciu.

Pozdrawiam.

• #7 14 Paź 2007 23:22
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 15 Paź 2007 09:54
    kortyleski
    Poziom 41  

Może i się nadaje jako przykład dla młodszych...
    JAK NIE NALEŻY KONSTRUOWAĆ URZĄDZEŃ.
    1) obudowa metalowa do głośnika? Estetyka tej obudowy to indywidualna sprawa...
    2) płytki drukowane.... zazwyczaj montuje się do obudowy a nie owija taśmą czy lutuje do drutowych wyprowadzeń trafa...
    3) mniej kleju a więcej śrubek, nakrętek itp
    Jak dla mnie 2/6 przy czym te 2 za odwagę...

• #9 15 Paź 2007 10:10
    bb84
    Poziom 21  

:arrow: kortyleski

1. Wygodnie, ergonomicznie i tanio. Są małe zniekształcenia ale znośne.
    2. płytka jest tak mała, że nie było miejsca na śruby. Dlatego luzem.
    3. Tyle śrubek wystarczy.

Nie chodzi o estetyke, o to, że głośników nie wsadza się do metalu czy zawinięcie układu w taśme. Wiem, że takich rzeczy się nie powinno robić, ale chodziło o maksymalną prostotę konstrukcji, mały wymiar i urządzenie tanie w eksploatacji. Zróbiłem to z tego co miałem pod ręką, czyli złom ze złomu, byle grało. Pogra kilka miesiecy i pójdzie na śmietnik. Najważniejsze, że jest bezpieczne.

Swoją drogą może jakieś konstruktywne uwagi ?

Pozdrawiam.

• #10 15 Paź 2007 12:15
    Ptolek
    Poziom 36  

Czy ta izolacja termiczna układu wzmacniacza od otoczenia, w postaci taśmy izolacyjnej, ma na celu zmniejszenie maksymalnej mocy ciągłej wzmacniacza?
    Nie dało się inaczej przykręcić tej płytki do obudowy? Dało się, np. na szynach krawędziowych, ale o czym ja w ogóle mówię...
    Konstruktywne uwagi? Po co, jeśli i tak nie z tym już nie będziesz robił, tylko "Pogra kilka miesiecy i pójdzie na śmietnik."?

• #11 15 Paź 2007 14:41
    fujitsu
    Poziom 12  

W kanały 1 komorze - tego jeszcze nie widziałem....
    Już lepiej byłoby zrobić obudowe z skalejki i osobne komory głośnikowe.

• #12 15 Paź 2007 15:20
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Następny prototyp...
    Jak to wygląda pozostawię bez komentarza...
    Po co takie coś komu? Raczej nikt z twojego pomysłu nie skorzysta...

• #13 15 Paź 2007 16:26
    adie
    Poziom 14  

Przy twojej konstrukcji to mój buggi (kilka postów niżej) wygląda jak z fabryki .

1. nie było ciut mniejszych głośników jak na 2x4,6W ?
    2 jestem w 99.99% pewien że dało się to mniejsze zrobić tylko trzeba sie było przyłożyć ocena 2\5 za chęci .

• #14 15 Paź 2007 16:36
    Ogro
    Poziom 16  

ojojoj... że tak powiem "strachowo" to wygląda...
    a przy 5 voltach napewno niemasz nawet 2x4 watt.

też mam "wzmacniacz" na tym układzie, no ale ten mój wygląda mojim zdaniem duuużo lepiej.
    mam to w obudowie 2x6x8 cm (a to 8 to tylko dlatego, ze obudowa z zasobnikiem na baterie).
    zasilacz na stabilizatorze 7809. do tego 2x 10 watt "kolumienki" samochodowe. Wysterowuje to najczęśiej odtwarzaczem mp3, ale równie dobrze laptopem, czy discmanem.
    całość mam zamontowaną w samochodzie (cienkłaczento ;) ) i musze powiedzieć, ze jak na koszta(15-20 zeta) gra to całkiem nieźle.

wracając do twojego "tworu"
    popracuj, a może coś z tego będzie. i wcale niemusi to iść na śmietnik...
    mój już gra koło roku i dalej bedzie grał :D
    pozdrawiam

• #15 15 Paź 2007 17:16
    kris6661991
    Poziom 25  

Hej, no czemu nie? jak na tymczasowy wzmacniaczyk z głośnikami to może być... ja dobrze zauważyłem logo? te głośniki są firmy SONY?

• #16 15 Paź 2007 17:55
    dzetix
    Poziom 18  

Witam,jakim klejen jest to klejone??

• #17 15 Paź 2007 19:55
    Gizmoń
    Poziom 28  

Popieram kolegów. Sam mam wzmacniacz na czymś takim, w obudowie 4 na 5 na 15 cm (trafo, regulacje itp. wewnątrz). Sama płytka (moja pierwsza, twarda tektura z dziurkami, tzn. zesztywniały pająk :) ) ma małe wymiary, czyli 4 na 6 cm (ewentualnie, po obcięciu nożyczkami brzegów będzie 3 na 4cm). Głośniki w pudełkach po lodach, 2x5W 4omy dają w moim pokoju nieźle po uszach! I ma toto już kilka lat, leży w szafie. Jak chcę sobie przypomnieć co kiedyś zrobiłem (i uśmiechnąć się) odpalam tę machinę.
    No a co do tego dzieła, to powiem krótko: wręcz idealne! (jako producent brzęczącego hałasu, oczywiście).
    A jeżeli ma trafić na śmietnik, to zamawiam głośniki... :)

• #18 15 Paź 2007 20:53
    romil
    Poziom 14  

Do dzetix - pytanie poniżej Twojego poziomu.

Moim zdaniem niepotrzebnie wymądrzacie się w temacie obudowy.
    Kolega wymyślił sobie, że umieści 2 głośniki i wzmacniacz w jednej obudowie, żeby grało to z MP3, laptokiem i innymi źródłami dźwięku.
    Prosty wzmacniacz, prosta obudowa, zwarta (zawiera głośniki i zasilacz).
    Może kiedyś oklei to tapetą i wystarczy.
    A Wy, koledzy, proponujecie:
    - lepszy zasilacz (kondensatory)
    - lepszy scalak (w temacie mocy)
    - lepsze głośniki
    - lepszą obudowę
    Nikt nie chce przeczytać, że kolega zrobił to z rupieci, a wynik jego pracy jest dla niego zadowalający.
    Każdy projekt z DiY można wsadzić w lepszą obudowę, dać lepsze zasilanie i wyposażyć w jeszcze więcej gadżetów.
    Jednak bb24 zrobił to co zrobił i wytłumaczył dlaczego tak właśnie zrobił. Może nie ma czym się chwalić, ale wszystkie wasze uwagi pojawiają się przy prawie każdym DiY.
    Ile zużywa prądu - jakby to było ważne (w katalogu KA2206 chyba pisze)
    Jakiego użyłeś kleju - pytanie godne elektronika
    Czy nie lepiej było... - tak było lepiej i dla tego zrobił inaczej
    Chyba mam jakieś kompleksy, ale wolę czytać MERYTORYCZNE uwagi.
    Przepraszam, że tak się rozpisałem.

• #19 15 Paź 2007 20:55
    bb84
    Poziom 21  

:arrow: romil

Pierwszy, który rozumie o co chodzi.

Głośniki SONY, klej to pattex express fix.

Pozdrawiam.

• #20 15 Paź 2007 20:58
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 15 Paź 2007 21:44
    Bober545
    Poziom 12  

witam tez popieram romila. Zawsze jak cos sie da na ten dzial to odrazu krytyka... tylko zeby to jeszcze byla krytyka godna elektronika a tu krytyka o estetyke..... piszac "trzeba bylo wlozyc w dwie oddzielne komory glosniki" to chyba nie porozumienie w takim wzmacniaczu i glosniku.....moze trzeba bylo dac 200W transformator wyciagnac z wzmaka ze 100W i dac 2*30 cm basy i zamknac to w obudowie....i nosic to ze soba zeby mp3 sluchac.....

• #22 16 Paź 2007 04:13
    fald
    Poziom 13  

Witam. Ja napisze tak jak juz w jakims poscie napisalem "Jak sie nie podoba to nikt nie zmusza do ogladania takich projektow". Dla mnie moze byc czesto tez lubie zrobic cos z niczego -->koszt=0. Pozdrawiam. :D

• #23 16 Paź 2007 08:37
    fujitsu
    Poziom 12  

fald napisał:
    Witam. Ja napisze tak jak juz w jakims poscie napisalem "Jak sie nie podoba to nikt nie zmusza do ogladania takich projektow". Dla mnie moze byc czesto tez lubie zrobic cos z niczego -->koszt=0. Pozdrawiam. :D

Stary , pomysł super, tanio i ekomomicznie. Ale dalej będe się upierał że ta obudowa nie ma sensu do całej fajnej konstrukcji, dla mnie nie do przyjęcia. Nie było gdzieś plastikowej obudowy z byle czego albo kawałka sklejki ? Włóż troche więcej wysiłku a efekt może być imponujący. Jak ma być ekonomicznie to zapytaj sąsiada czy nie ma do wyrzucenia np: stolika, biurka itd., wtedy materiały na obudowe można odzyskać.
    Krytyka tutaj ma Cię zmobilizować do lepszego działania a nie zniechęcać , pamiętaj o tym.

Powodzenia w udoskonalaniu projektu.

• #24 16 Paź 2007 09:09
    kortyleski
    Poziom 41  

piszecie o krytyce niegodnej elektronika???
    o nieisttotnej estetyce wykonania?
    Podstawą KULTURY elektronicznej jest STARANNE wykonanie projektu!
    Czy niegodnym skrytykowania jest pomysł owinięcia płytki z grzejącym się elementem taśmą izolacyjną?
    Resztę opisałem kilka postów wyżej...
    Jak ktoś napisał nie chcecie to nie oglądajcie - Ja takich potworków oglądać nie chcę, ale jak wystawione są na stronę główną... schodzimy na psy...

• #25 16 Paź 2007 11:19
    bb84
    Poziom 21  

Nie przesadzajmy. Owinąłem taśmą, ponieważ układ jest ledwo letni. Nie miałem jak przykręcić tego do obudowy, więc dla bezpieczeństwa wisi w izolacji. Nie rozumiem co w tym jest niestarannie wykonane. Estetyka to kwestia gustu. Po co wsadzać do pudełka drewnianego którego się nie ma jak można wsadzić do blaszanego które się ma nie płacąc za to nic. Tak samo klej - użyty tylko do przyklejenia transformatora - spełnia swoją funkcje. Zniekształcenia są słyszalne, ale nie przeszkadzają w normalnym słuchaniu muzyki.

Naprawde nie rozumiem co macie do blaszanej obudowy i głośników w niej umieszczonych.

Pozdrawiam.

• #26 16 Paź 2007 11:50
    fujitsu
    Poziom 12  

bb84 napisał:

Naprawde nie rozumiem co macie do blaszanej obudowy i głośników w niej umieszczonych.

Pozdrawiam.

Proponuje doszkolić się w zakresie projektowania kolumn głośnikowych.
    Wykonania wewnątrz nie oceniam z uwagi na koszmarną obudowe.
    Nie rozumie sensu wykonania brzydactwa pomimo że koszt wyniósł 0 zł.

• #27 16 Paź 2007 12:07
    bb84
    Poziom 21  

O kolumnach co nieco wiem. Zakłócenia są znośne. Może dla Ciebie jest brzydka, mnie się podoba. Po co to zrobiłem ? żeby słuchać na czymś muzyki. Proste.

Pozdrawiam.

• #28 16 Paź 2007 19:07
    fujitsu
    Poziom 12  

bb84 napisał:
    O kolumnach co nieco wiem. Zakłócenia są znośne. Może dla Ciebie jest brzydka, mnie się podoba. Po co to zrobiłem ? żeby słuchać na czymś muzyki. Proste.

Pozdrawiam.

Jak Ci się podoba to OK. Gratulacje. Obawiam się jednak następnych Twoich projektów w tym dziale....
    Za czas który spędziłeś przy PC czekając na komentarze zrobiłbyś już nową obudowe :)

pozdrawiam

• #29 16 Paź 2007 20:01
    wladl
    Poziom 14  

Panowie ! dajcie trochę luzu !!. W 100% popieram zdanie kolegi "romil" kilka wpisów wyżej. Przecież nie chodzi o to by złapać króliczka, ale by gonić go :)
    Chłopak zrobił z tego co miał i jak umiał, ewentualnie tak jak mu odpowiadało i było potrzebne. Większość ocen sprowadza się do tego jaka obudowa i jak polutowany bardzo często jakiś gotowy kit. Ewentualnie cytowane jakieś gdzieś zasłyszane opinie typu: lepsze kondy, lepszy scalak itp. Często bez jakiejkolwiek autorskiej weryfikacji. A może po takim "ciepłym" przyjęciu pi..... lutownicą i powie nie ROBIE !. A szkoda, bo człowiek cały czas się rozwija, a zniechęcić bardzo łatwo.
    Pozdrawiam :)
    Władek

• #30 16 Paź 2007 20:57
    bb84
    Poziom 21  

:arrow: wladl

Tu masz rację. Ja akurat mam gdzieś co się komu podoba, a co nie (szczególnie jeśli chodzi o estetykę obudowy), ale ktoś może sobie to wziąć do serca i zrazić się do elektroniki, a szczególnie do działu DIY.

Każdy może przedstawić swój projekt w tym dziale, nawet jeśli nie jest zbyt ambitny. Jeśli się obawiacie moich dalszych projektów i konstrukcji nie musicie ich oglądać, a w szczególności komentować.

Pozdrawiam.