Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego zamiast sygnału analogowego stosuje się cyfrowy?

Troll_u 14 Paź 2007 20:24 9032 5
 • #1 14 Paź 2007 20:24
  Troll_u
  Poziom 12  

  Witam!

  Ostatnio na wykładzie prowadzący postawił nam pytanie dlaczego zamiast sygnału analogowego stosuje się sygnał cyfrowy. Przecież można by analogowy z powodzeniem stosować używając wzmacniaczy operacyjnych/komparatorów. Jakie są zalety stosowania sygnału analogowego, i jaka jest jego przewaga nad cyfrowym?

  Czuje że będzie z tego pytał na ćwiczeniach, a w googlach za dużo nie piszą o tym, lub nie wiem jak dobrze zapytać.

  Pozdrawiam!

  0 5
 • #2 14 Paź 2007 20:39
  ma3-4ysz
  Poziom 24  

  Rozumiem, że ogólnie np w telekomunikacji, przesyle i przechowywaniu danych. To dlatego cyfrowy zamiast analogowego że jest odporniejszy na zakłócenia i dzięki temu jednoznaczny. Przykład: piętnasta kopia (kopia z kopii) filmu z pierwszej komunii na kasecie VIDEO to już nic nie warta, a ta sama na CD lub DVD to dosłownie kopia. Dalej przy pewnych specyficznych wymaganiach i sposobach kodowania to może być przepustowość łączy, zajmowane pasmo, możliwości obróbki sygnałów cyfrowych przez procesory DSP, ...

  0
 • #3 14 Paź 2007 20:40
  unitral
  Użytkownik obserwowany

  Zadajesz dwa sprzeczne pytania:)
  Sygnał cyfrowy jest ograniczony częstotliwością prubkowania i rozdzielczością komparatorów, dodatkowo dokładność odwzorowywania sygnału badanego jest w najlepszym wypadku równa 99,9% (superszybkie i superczułe komparatory) natomiast jest go łatwo przesyłać na nieograniczone odległości i tanim kosztem, ciężko też go zakłucać i może zostać dodatkowo zakodowany.
  Sygnał analogowy tych ograniczeń nie ma, natomisat stan jest płynnie zmieniany (szczególne znaczenie w przypadku pomiarów ciągłych i dzięku), wadą jest zużycie elementów dyskretnych i stosunkowo duże układy gotowe, skomplikowana budowa, podatnośc na zakłucenia i niemożliwość przesyłania na dowolnie duże odległości. Jednak jes tto sygnałktóry zawsze będzie stosowany ze względu na historię i to że sygnał cyfrowy musi się skądś brać :)

  W zależnoci jakie konkretnie sygnały chcesz chwalić takie można znaleźć argumenty :)

  Pozdrawiam

  0
 • #4 14 Paź 2007 20:53
  Zbyszek-G
  Poziom 19  

  Ogólnie rzecz biorąc sygnał cyfrowy wygodniejszy jest w przesyłaniu ( praktycznie można go przesłać bez zniekształceń na dowolną odległość ,czego dowodem jest internet) jednak w porównaniu z sygnałem analogowym nie jest idealny pod względem wierności odtwarzania.
  Polega to na tym że sygnał np. z mikrofonu ( czyli analogowy) przekształcony na postać cyfrową a z kolei na sygnał analogowy nie jest już tym samym sygnałem. Traci tym więcej ze swojego pierwowzoru im mniejsza jest częstotliwość próbkowania.
  Muzycy na przykład to słyszą mi to nie przeszkadza:D

  0
 • #5 07 Maj 2008 19:04
  ewelina616
  Poziom 1  

  Sygnały cyfrowe mają tę przewagę nad analogowymi, że są znacznie mniej podatne na zakłócenia i mają znacznie wiekszą pojemność.
  Zaś sygnał analogowy jest idealny pod względem wierności odtwarzania... :D

  0
 • #6 07 Maj 2008 19:14
  Paweł Es.
  Pomocny dla użytkowników

  Poza tym sygnał cyfrowy łatwiej jest regenerować jak zostanie przez tor osłabiony czy zniekształcony oraz łatwiej jest przetwarzać (z pełną powtarzalnością procesu przetwarzania - parametry układu przetwarzającego nie zmieniają się samoistnie w czasie, nie ma starzenia elementów, szumów, zniekształceń (oprócz tych wynikających z istoty samej metody przetwarzania).

  0