Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oddzielenie sygnału audio z TV kablowej

14 Paź 2007 21:15 2039 6
 • Poziom 10  
  Witam,
  uprzedzę na wstępie, że nie znam się na elektronice i opisanie tu mojego problemu to ostateczność (szukałem, pytałem).

  PROBLEM:
  Zostałem niedawno wyposażony w monitor LG M1921A, który posiada kilka wejść sygnału, między innymi antenowe - do sygnału TV.
  Niestety po podłączeniu kablówki nie ma dźwięku, trzeba doprowadzić audio kablem z końcówką mini-jack.
  Oczywiście w Polsce nikt normalny nie ogląda telewizji tak, że osobno ma video, osobno audio - jedno i drugie idzie w tym samym kablu i wystarczy podłączyć go do odbiornika aby cieszyć się obrazem i dźwiękiem. Niestety dla firmy LG nie jest to zrozumiałe i wymagają podłączania fonii przez mini-jack oraz wizji przez BNC (tak to się nazywa? Chodzi o kabel antenowy TV, kablówkę).

  PYTANIE:
  Czy można rozdzielić sygnał wideo i audio z kablówki tak, aby dźwięk szedł kablem zakończonym mini-jack'iem?
  Jak to zrobić?
 • Poziom 10  
  Niestety w monitorze nie mam możliwości ustawienia standardu TV. Można ustawiać język (wybrany Polski) oraz kraj (wybrana Polska) oraz kilkanaście innych opcji, ale w żadnej nie mogę znaleźć PAL ani NTSC.

  Może spróbować ustawić inny kraj? Może to będzie właśnie to?
 • Specjalista techniki cyfrowej
  Jeżeli tuner w tym urządzeniu w ogóle ma możliwość odtwarzania dźwięku, to najprawdopodobniej można to załatwić za pomocą modułu fonii równoległej (odpowiednia podnośna na wejściu i wyjściu, bo mogą być różne).
  Jeżeli nie ma możliwości demodulacji dźwięku, to taki moduł fonii można wyposażyć w dodatkowy demodulator i wyciągnąć audio na zewnątrz. Robiłem już taki eksperyment. Jako demodulatora użyłem fragmentu płytki p.cz. pozyskanej z telewizora, z tą różnicą że głowica nie znajdowała się tam gdzie powinna, czyli w TV, do głowicy sygnał z kabłowki i przestrajanie ręczne. Jak zrobisz to w tuerze to, rzecz jasna, zawsze będziesz miał dźwięk z aktualnie wybranego kanału.

  Oczywiście wiąże się to z utratą gwarancji.
 • Poziom 10  
  Cóż, nie chciałbym utracić gwarancji, a na dodatek nie jestem w stanie samodzielnie wykonać takiego demodulatora. Po prostu się na tym nie znam.

  Myślałem, że wszystko da się załatwić na kablu z sygnałem TV, bez ingerencji w monitor.

  A może ja mam coś uszkodzone w monitorze? Muszę spytać się kogoś, kto posiada taki sam model.
  Ale z drugiej strony w instrukcji obsługi jest wyraźnie zaznaczone na obrazku, że do oglądania telewizji należy podłączyć kabel antenowy oraz mini-jackiem audio. Sam już nie wiem co z tym zrobić :/
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Język zostaw polski, kraj przestaw na czechy/ słowacja.
  Pisz co się będzie działo.
 • Poziom 10  
  Ok, wszystko ustawione i działa. Nie wiem dlaczego wcześniej występował problem z dźwiękiem - przed chwilą podłączyłem monitor do kablówki, włączyłem auto-programowanie kanałów i... wszystko gra: jest dźwięk, jest obraz.
  Kraj: Polska
  Język: Polski

  Może wcześniej miałem źle ustawiony system (DK) nadawania/odbioru i nie zwróciłem na to uwagi, dziś jednak robiłem wszystko krok po kroku.

  W zasadzie więc utworzyłem temat niepotrzebnie, bo wygląda na to, że jedynym problemem byłem ja ;)

  Dziękuję za pomoc, a w szczególności za motywację do prób rozwiązania problemu.
  Pozdrawiam i wesołych życzę!