Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z naprawą monitora Siemens Nixdorf MCM 1551 (c.d.)

Gecko 10 Sep 2002 15:20 2109 4
    Gecko
    Level 12  
    Pisałem już kiedyś na tym forum o moich problemach z naprawą monitora komputerowego SIMENS NIXDORF MCM 1551 (N).
    Problem był taki że ów monitor ma bardzo słaby obraz, tzn. tak jak by ktoś mu "zjechał" z jaskrawością do minimum. Sprawdziłem już potencjometry do jaskrawości i kontrastu, i nap. na nich - wydają się być w pożądku. Tak bez schemtau doszedłem do tego że nap. z pot. od jaskrawości to idzie pośrednio do G1, a z pot. kontrastu też pośrednio do LM 1203.
    Jacekj zaproponował abym zmierzył napięcia na siatkach i wtedy coś będzie mógł powiedzieć. Oto one:
    G1: od -11.9V do -17V (w zależności od ustawienia pot. jaskrawości)
    G2: więcej niż 2kV bo mój multimetr już tego nie mierzy, po chwili spada do 106, bo tam jest rezystor > 1MOhm
    G3: jak wiadomo nie da się bo jest wprowadzane bezpośrednio na socket kineskopu, a po drugie zbyt duże nap. podobno.
    Co wy na to? Czy te wartości są poprawne?

Dodam że regulacja kontrastu i jaskrawości jest wyraźnie widoczna, choć aby to dostrzec trzeba zasłonić żaluzje i jeszcze czymś ekran przed padającym światłem. Na podstawie tego wnioskuję że tu usterki raczej nie ma.

Ponadto pokusiłem się o pokręcenie potencjometrami na trafopowielaczu i okazało się że:
    - regulacja SCREN jest: na min. - brak obrazu, na max - tylko linie wygaszania poziomego, w środku - uwypuklenie barwy niebieskiej.
    Poza tym regulacja jest. Wszystkie barwy są. Obraz jest bez smug i rozdwojeń.
    - regulacja FOCUS jest. Ostrość poprawna, choć przy tej b.słabej jaskrawości słabo to widać. Ale w zaciemninym pomieszczeniu można wyraźnie stwierdzić że jest dobra.

Wszystko więc wskazuje że na to że wysokie napięcia są ok. jak i sam trafopowielacz. Wczesniej obawiałem się o WN na anodzie kinola.

Zauważyłem jeszcze coś. Gdy monitor postał sobie rozebrany na parapecie ze 2 m-ce to mu się ta wada pogorszyła, tak jakby jakiś elektrolit od tej wyższej temperaturki bardziej wysychał.

I pytanie: jeśli chciałbym spradzić czy to kineskop siada czy mogę te katody podłączyć bezpośrednio do masy (podobno wtedy otrzymujemy maxymalną jaskawość) czy przez jakiś rezystor?
    Ew. inne propozycje mile widziane.

Gecko.
    jhenryk
    Level 14  
    Sprawdź na 12 nodze LM1203 zakres regulacji kontrastu.
    Powinien wynosić od ~ 2V do 7V. Być może tu tkwi problem.
    Pozdrawiam!
    pawlo
    Level 11  
    Kiedyś miałem tych monitorów około 20szt na warsztacie i mogę ci sugerować że połow miała uszkodzony pion a druga połowa w większości uwalone baniaki.Obraz ciemny słaby kontrast,słaba emisja katod i zły balans bieli szary także sugeruję sprawdż baniak.Najlepiej podłuż podobny.
    Pozdrawiam
    KL
    Level 24  
    Jeżeli kineskop jest Samsunga to w nim leży problem.
    Gecko
    Level 12  
    Do:
    - jhenryk: już sprawdzałem, (bez schematu wyśledziłem gdzie idzie nap. z pot. od kontrastu), i o ile pamiętam jest takie jak piszesz. Swego czasu podejżewałem nawet uszkodzenie tego LM'a.
    - do pawlo: no to jesteś drugą osobą która sugeruje uszkodzenie kinola. Obawiam się że to może być prawda zważywszy że to jest baniak Samsunga (i tu patrzymy na któtką i zwięzłą wypowiedz KL'a ;-))
    Ile taki kinol może kosztować, czy opłaca się to robić, czy jest jeszcze do dostania, i ew. gdzie (tel, email'e mile widziane)?

Pondadto, jak sprawdzić tego drania, tzn. jaki rezystor mu wpiąć między katodę i masę (podobno wtedy powinien mieć max jaskrawość)?

Zapomnialem jeszcze podać wartości napięć które idą na płytkę kineskopu:
    6.3V: 6.2 - 6.18V (żarzenie, niższe, ale raczej dobre)
    145V: 149.6V (w granicach błędu)
    24V: 23V (jak wyżej)
    85V: 76.4V (te mi się trochę nie podoba - za małe!?)