Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Metalwork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania

hak99 11 Mar 2014 20:43 1344137 3046
    endriu86333
    Level 9  
    Witam, przesy豉m zdj璚ia styk闚:
    Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania

Dodano po 2 [minuty]:

Pierwsze dwa zdj璚ia przedstawiaj styki z centrali telefonicznych, posiadam ich 14 kg,natomiast dwa ostatnie zdj璚ia to styki z programator闚 od pralek posiadam ich 6 kg.
  • Metalwork
    mar-chem
    Level 9  
    To jeszcze zale篡 czy masz w ca這軼i te ilo軼i czy odci皻e ko鎍闚ki ( te ma貫 punkciki) srebrne .
    Szacunkowa ilo嗆 w odci皻ych to 10 -30 %
  • Metalwork
    endriu86333
    Level 9  
    w ca這軼i s te blaszki, nie s poodcinane przy ko鎍ach tylko s w ca這軼i
    mar-chem
    Level 9  
    My郵 瞠 cena by豉by w granicach 260-280 pln i kupa zabawy
    wojdyto0
    Level 10  
    Witam, obserwuje jak ci庵nie si ten ciekawy temat i mam kilka pyta: Ile procent z這ta zostaje ze styk闚 poz豉canych a ile np. z tranzystor闚 BC 211 BC 107 ?
    mar-chem
    Level 9  
    endriu86333 wrote:
    jest to cena za kg ?

by這by za pi瘯nie jakby by這 za kg
    cena za ca這瘨 :D
    mar-chem
    Level 9  
    Ze styk闚 wychodzi mniej ni z tranzystork闚 "ufo"
    luk2030
    Level 14  
    w opisie patentowym (z PRL-u) na odzysk z這ta z tranzystor闚 znalaz貫m 瞠 tranzystory w obudowach TO-72 I TO-18 jest 18,7 gram z這ta (tranzystory oczywi軼ie nie lutowane)

Dodano po 4 [minuty]:

Styki z programator闚 s prawdopodobnie posrebrzane, do嗆 sporo r騜nych rodzaj闚 rozmontowywa貫m (wyci庵a貫m z mosi篹nych blaszek), i prawdopodobnie s to styki miedziane na g鏎ze i dole posrebrzane.
    mar-chem
    Level 9  
    Mo瞠sz poda nr tego patentu . Z ciekawo軼i si w niego zag喚bie .
    Pono niekt鏎zy m闚i o 1 g w PP , m闚i si , 瞠 Yeti te istnieje ale ma這 prawdopodobne aby by這 18 g w tych tranzystorach .
    Chocia z g鏎y nie przes康zam .

Co do programator闚 to chyba jednak nie tak du穎 ich rozebra貫 .
    Ja przerobi貫m ich jakie 500 kg i posrebrzane blaszki s g堯wnie w programatorach ale zmywarek .
    W pralkach s g這wnie mosi篹ne bielone cyn .
    Miedziane s te blaszki z plastikiem na 鈔odku i to tyle
    luk2030
    Level 14  
    przegl康aj帷 rosyjskie strony (listy element闚 elektronicznych i zawarto軼i w nich metali szlachetnych) na temat metali szlachetnych i oznacze na elementach elektronicznych w rosyjskiej elektronice chcia豚ym zamie軼i og鏊ny opis (t逝maczone przez google.
    KM-3, 4,5 - Pallad
    K10 -srebro platyna
    H20- srebro
    H30- srebro, platyna pallad
    H50 srebro platyna pallad
    H70 srebro
    H90 srebro pallad
    КП- srebro z這to
    Bezpiecznik VP1-1 do 1000 sztuk. - 15,611 uncji
    Najwi瘯sz ilo嗆 srebra zawiera 瘸dnych przeka幡ik闚 i prze陰cznik闚 typu MP ... Wi璚 jeden przeka幡ik jest od 0,5 do 3 g srebra prawie czysty, i 0,31 g mikro produkt闚 u篡wanych do srebra kontakt闚

G堯wne rodzaje kondensator闚 w nawiasach importowane odpowiedniki.
    K10-ceramiczna, niskiego napi璚ia (Upa6 <1600B)
    K50-elektrolityczny, folia, aluminium
    K15-ceramiczne, wysokie napi璚ie (Upa6> 1600B)
    K51-elektrolityczny, folia, tantal, niob, itp.
    Quartz K20-
    K52-elektrolityczny porowata trzy-
    K21 Szk這-
    K53-tlenek-p馧przewodnik
    -Szk這-K22
    K54-metal-oxide
    szk這-K23-
    K60-C dielektrycznej powietrza
    K31-niska moc Miki (Mika)
    Odkurzacz K61-
    K32 Mika wysokiej mocy
    K71-Film polistyren (KS lub FKS)
    K40 - Papier niskie napi璚ie (irab <2 kB) z p造tek foliowych
    K72-Film Teflon (TFT)
    K73-Film z talatny etylenu (KT, TFM, TFF lub FKT)
    K41-papieru vysokovolt-cja (irab> 2 kB) z p造ty folia
    K75 - Film po陰czeniu
    K76-Lakoplenochny (MKL)
    K42-metalizowane ok豉dziny papieru (MP)
    K77-Film, Poliw璕lan (KC, MKC lub FKC)
    K78 - Polipropylen Film (KP, MKP i FKP)

Dodano po 6 [minuty]:

zdj璚ie przedstawia przyk豉dowe kondensatory z metalami szlachetnymi, cz窷 kondensator闚 ma w oznaczeniach opisane jakie metale s w kondensatorze
    Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania p

Dodano po 15 [minuty]:

opis patentowy nr 146 269 Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania

Dodano po 6 [minuty]:

czy kto si zetkn掖 z tymi kondensatorami z zdj璚ia, poniewa na stronach rosyjskich znajduje informacje o kondensatorach typowo cywilnych, a z zdj璚ia kondensatory to s wymontowane z radiostacji Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania Z這to - r騜ne sposoby odzyskiwania

Dodano po 9 [minuty]:

do endriu86333
    przeka幡iki telekomunikacyjne jak trafi貫m na rosyjskiej stronie , prawdobodobnie zawieraj pallad.

Dodano po 11 [minuty]:

jak kogo interesuje odzysk pallad-u to numer opisu patentowego z PRL to 96656.
    mar-chem
    Level 9  
    A jaki konkretny adres tych stron mo瞠sz poda bo wygl康a to bardzo ciekawie :D :D

A z tymi tranzystorami "ufo" to jest ca趾iem fajna sprawa - mam jakie 0,25 kg to teoretycznie powinienem otrzyma 4,5 g ( ciekawe ) .
    Ale ciekawi mnie jeden fakt bo niekt鏎e tranzystorki maj ca造 sp鏚 z這cony
    a inne tylko jakby z這con obw鏚k .
    I jak oni w tym patencie przyjeli proporcj tych tranzystork闚 ???
    stich
    Level 11  
    Witam
    Do kwasu siarkowego w這篡貫m posrebrzane miedziane p豉skowniki. Ca這嗆 ogrzewa貫m do czasu a srebro si nie roztworzy這. Powsta z tego niebieski roztw鏎 a na g鏎ze p造wa bia造 g瘰ty osad. Prosz powiedzcie jak z tego roztworu odzyska srebro.
    mar-chem
    Level 9  
    stich wrote:
    Witam
    Do kwasu siarkowego w這篡貫m posrebrzane miedziane p豉skowniki. Ca這嗆 ogrzewa貫m do czasu a srebro si nie roztworzy這. Powsta z tego niebieski roztw鏎 a na g鏎ze p造wa bia造 g瘰ty osad. Prosz powiedzcie jak z tego roztworu odzyska srebro.

A co chcesz odzyska Cu ? Piszesz , 瞠 srebro si nie roztworzy這 to jak chces je z roztworu odzyska ?
    Albo jaka liter闚ka albo na spokojnie jeszcze raz napisz co dok豉dnie w jakim st篹eniu , temperaturze , obj皻o軼i - bo to co napisa貫 jest ma這 logiczne
    scalakmen
    User under supervision
    Ile by這 tych p豉skownik闚? Nie lepiej by這 sprzeda na z這mie jako ca這嗆? Albo nawet na Alledrogo sprzeda jako co, co si mo瞠 przyda...
    stich
    Level 11  
    Witam
    P豉skowniki 30x90 by造 posrebrzone chcia貫m z nich odzyska srebro, dlatego p豉skowniki wsadzi貫m do kwasu azotowego. Marcin Chemik powiedzia, 瞠 lepszy jest roztw鏎 st篹onego H2SO4 z niewielkim dodatkiem HNO3 lub KNO3. Id帷 za jego rad p豉skowniki wsadzi貫m do tego roztworu. Srebro si roztworzy這, a roztw鏎 zrobi si niebieski z bia陰 zawiesin na powierzchni.
    Jak teraz odzyska z tego roztworu srebro?
    Marcin Chemik
    Level 16  
    Stosowanie st篹onego st篹onego H2SO4 z dodatkiem jonu azotanowego wzi窸am z ksi捫ki Poradnik galwanotechnika. W w徠ku usuwanie wadliwych pow這k zalecali. 2 metodyki.
    1. rozcie鎍zenie i wytr帷enie srebra za pomoc NaCl.
    2. rozcie鎍zenie i wytr帷enie Ag za pomoc Cu.
    stich
    Level 11  
    Roztw鏎 z kwasem siarkowym spe軟i swoje zadanie srebro zosta這 oddzielone od p豉skownik闚.. Tylko jak z tego roztworu odzyska srebro, kt鏎e zosta這 rozpuszczone.
    luk2030
    Level 14  
    mar-chem wrote:
    A jaki konkretny adres tych stron mo瞠sz poda bo wygl康a to bardzo ciekawie :D :D

A ztymi tranzystorami "ufo" to jest ca趾iem fajna sprawa - mam jakie 0,25 kg to teoretycznie powinienem otrzyma 4,5 g ( ciekawe ) .
    Ale ciekawi mnie jeden fakt bo niekt鏎e tranzystorki maj ca造 sp鏚 z這cony
    a inne tylkonjakby z這con obw鏚k .
    I jak得nin w tym patencie prezyjeli proporcj tych tranzystork闚 ???

na pocz徠ku mojej przygody z odzyskiem to przez kilka miesi璚y szuka貫m informacji o odzysku (oraz gromadzeniu rzeczy na odzysk), zawarto軼i metali szlachetnych w elementach elektronicznych np. kondensatorach rosyjskich, tranzystorach. To co mnie zaciekawia這 to kopiowa貫m, to co w poprzednim po軼ie napisa貫m to tylko niewielki u豉mek rzeczy kt鏎e znalaz貫m na temat odzysku, nie b璠 przedstawia list np. kondensator闚 rosyjskich, poniewa zaj窸y by same listy na forom 2 strony nie licz帷 innych rzeczy kt鏎e znalaz貫m.
    W opisie patentowym tranzystory by造 prawdopodobnie odrzutami z produkcji, w opisie patentowym o tranzystorach by to tylko przyk豉d, dok豉dne proporcje oraz zawarto嗆 to by trzeba szuka w archiwach firmy kt鏎a zajmowa豉 si odzyskiem albo znale潭 osob kt鏎a przy odzysku pracowa豉. w Google wystarczy wpisa tytu z opisu patentowego ale opr鏂z takich zdj耩 nic wi璚ej nie ma napisane
    a na wsp馧czesne realia to jak kto chce to mo瞠 wzi望 do przerobu np. pr鏏ki np. po 10 gram (na pocz徠ku jest troch zabawy) z r騜nych rodzaj闚 tranzystor闚 (ka盥y rodzaj odzyskiwa dzielnie), po odzysku mo積a zrobi sobie list a p騧niej np. sprawdzaj帷 aukcje lub rozmontowuj帷 jaki stary sprz皻 to mo瞠sz okre郵i na podstawie listy przybli穎n zawarto嗆 z這ta i ile jest to warte, ja tak mam list na pocz徠ku by這 troch zabawy a teraz jak widz tranzystory to wiem bardzo szybko ile warte jest.
    mrszczurek
    Level 9  
    Witam
    mam takie pytanko co sie stanie jak do kwasu azotowego wsadze klisze rtg ??.
    Czy z kliszy zostanie cale srebro rozpuszczone ?? i czy z roztworu wytrace je w
    formie krystalicznej poprzez wsadzenie np: rurki miedzianej ??
    mar-chem
    Level 9  
    Teoretycznie tak ale na klisze s inne sposoby aby odzyska srebro bez kwasu azotowego . Pisa o tym ju S.S瘯owski w latach 80 ale nie pami皻am w kt鏎ej pozycji ( Pierwiastki w moim laboratorium - chyba ).
    G堯wnie polega to na namoczeniu klisz w roztworze sody i zeskrobanie z kliszy Ag a nast瘼nie wypra瞠niu i stopieniu - tak to sz這
    mrszczurek
    Level 9  
    A Mozesz mi jeszcze powiedziec jakie stezenie (ew jakie proporcje powinny byc sody do wody) czy wystarczy pokojowa temp. ?? i ile trzeba potrzymac w tym roztworze ?? Wielkie dzieki za info. :)

[size=9:1a90c4bb13]Dodano po 3 [sekundy]:[/size:1a90c4bb13]

A Mozesz mi jeszcze powiedziec jakie stezenie (ew jakie proporcje powinny byc sody do wody) czy wystarczy pokojowa temp. ?? i ile trzeba potrzymac w tym roztworze ?? Wielkie dzieki za info. :)
    scalakmen
    User under supervision
    Mo積a te wymoczy w proszku do prania. Ale nie ma to sensu. Na gram srebra warty kilka z這tych naharujesz si jak by mia przerobi par kilo procesor闚.
    luk2030
    Level 14  
    A jak mo積a odzyska srebro z foli np. z klawiatur komputerowych?
    mrszczurek
    Level 9  
    Spoko z robata to nie problem. Zreszt to raczej dla tzw hobby. A wracajac do tematu to odfiltrowalem to kilka razy ale dalej mam troch tych czarnych paproch闚, czy jak potraktuje to palnikiem do ok 1000 stopni b璠zie ok. P騧niej chyba elektroliza tak ?
    krisse007
    Level 12  
    Czytam te wasze wpisy juz ponad dwa lata to teraz postanowi貫m co mojego
    doda.
    Cz瘰to pada tutaj pytanie ile z這ta zawiera procesor albo to i tamto.
    疾by odpowiedzie na te pytania dodaje tu za陰cznik w excel`u.

Za陰cznik zawiera:
    zdj璚ia procesor闚, jego wag z這ta i wag ca趾owit, jest ich kilkadziesi徠,
    oraz inne elektroniczne cz窷ci zawieraj帷e z這to.

To trzeba koniecznie zobaczy!
    Attachments:
    mar-chem
    Level 9  
    luk2030 wrote:
    A jak mo積a odzyska srebro z foli np. z klawiatur komputerowych?

Z folii klawiatur jak najbardziej przez moczenie w kwasie azotowym 50/50 odzyskuje si Ag aczkolwiek trzeba ich troch posiada ;-)
    krisse007
    Level 12  
    Oddaj w wasze r璚e tu na tym forum:

Kompletna technologia odzysku z這ta z procesor闚 w warunkach amatorskich

plusy tej technologii to:
    +ona dziala "wypr鏏owa貫m w praktyce"
    +豉twe do zdobycia odczynniki
    +przyst瘼nie opisana (j瞛yk angielski ale 豉twy)
    +du穎 dobrych zdj耩 i fotografii
    +jest w formacie PDF
    +was to nic nie kosztuje (ja musia貫m za to zap豉ci)

minusy tej technologii to:
    -support tak, ale tylko 30 dni i tylko dla p豉c帷ych
    -wszystko po angielsku, ale ma這 tekstu i 豉twy
    -uwaga na gor帷zk z這ta :D

Trzeba koniecznie pobra!

za陰cznik : Z這to technologia odzysku procesor闚
    scalakmen
    User under supervision
    Wygl康a na to, 瞠 metoda polega na rozpuszczaniu metali bazowych za pomoc roz. HNO3 :) Prosta sprawa/
    krisse007
    Level 12  
    Wierz mi jedno, ka盥y krok opisany w tej technologii jest bardzo
    wa積y,nawet to p逝kanie wod.
    Wszystko dzia豉 wspaniale i ka盥y kroczek nawet najmniejszy ma sw鎩 sens.
    Jak pr鏏owa貫m co "ulepszy" to zawsze wysz豉 tragedia :D .