Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 10 Cze 2019 12:27 1189361 2752
    magneton137
    Poziom 8  
    Kolego,musisz mi napisać z którym osadem masz problem-czy to jest osad po roztwarzaniu w AR,czy osad złota po strącaniu w AR, albo osad po roztwarzaniu w HNO3, czy osad palladu po strąceniu z roztworu w którym był kwas azotowy. WAŻNE!!! Nigdy nie wyrzucamy sączków. Sączki po roztwarzaniu wędrują z powrotem do pierwszego etapu odzysku a sączki po filtracji metali szlachetnych do tygla :D
  • Fabryka Prądu
    OjciecDirector
    Poziom 3  
    allegro.pl/oferta/414g-odzysk-zlom-pallad-platyna-tantal-metale-3-8181131417?item=8181131417

smiać się czy płakać?
    no i czy w ogóle takie ewidentne walenie ludzi w "uja" jest zgodne z regulaminem allegro?
    magneton137
    Poziom 8  
    Ten jego mość nie ma zielonego pojęcia które elementy z czego są zbudowane.Prawie wszystkie kondensatory to styrofleksy-szmelc.

Dodano po 13 [minuty]:

Sam kiedyś dałem się zrobić cwaniaczkowi z allegro. Sprzedawał płyty komputerowe ale sprytnie zrobił nie do końca czytelne foty i poodwracane płytki. Efekt był taki że jestem 350 złotych w plecy. Uważajcie na takich gości. Może kiedyś allegro zrobi z takimi gośćmi porządek
  • Fabryka Prądu
    OjciecDirector
    Poziom 3  
    Po opisie aukcji wydaje mi sie, ze wie, ze to zwykła "folia w plastiku". W dodatku na innej aukcji ma identycznie opisane kondensatory elektrolityczne :)

ODZYSK, ZŁOM, PALLAD,PLATYNA,TANTAL, METALE
    KONDENSATORY PLASTIKOWE BOGATE W METALE SZLACHETNE
    Złom elektroniczny kondensatorów waga 414 g.
    Jest to efekt 2 letniej mojej pracy w zbieraniu kondensatorów których elementy są pokryte metalami szlachetnymi. Wymontowane z wielu kilogramów płyt elektronicznych, poświęciłem wiele godzin na przygotowanie tej ilości materiału w celu przeprowadzenia doświadczenia odzyskania metali szlachetnych, niestety warunki domowe się zmieniły i nie mam już takiej możliwości. Dlatego ktoś z was ma teraz możliwość zakupu gotowego materiału, podanego na " tacy" oszczędzając przy tym wiele czasu i energii. Gorąco zachęcam do zakupu bo warto.

Większość kondensatorów jest pewnie sprawna ale sprzedaje jako złom.

Nie przyjmuje zwrotów. Jeżeli masz jakieś pytania napisz do mnie przed zakupem.

** FOTO/SKAN PRZEDSTAWIA LICYTOWANY EGZEMPLARZ **

ZAPRASZAM DO LICYTACJI I DO ODWIEDZENIA INNYCH MOICH AUKCJI.
    Wiesław W.
    Poziom 14  
    Ten cwany i chciwy cham wie co chce sprzedać.Nigdy nie planował żadnego odzysku. To jest jeden z takich oszustów, którzy sprzedawali wolfram jako srebro-styki. Do takiego kiedyś napisałem: czy wie, że na zdj. są w większości posrebrzane styki wolframowe i oferowanie ich jako "srebro-styki" jest nieuczciwe , odpowiedział mi, że każdy widzi na zdj. co kupuje. Czyli wiedział, co sprzedaje. Tego typu oszuści czytają to forum, oglądają YTube i później szukają niedoinformowanych.
    magneton137
    Poziom 8  
    Witaj Wiesław. Najgorsze jest to że allegro mając sygnały od ludzi z palestry nie reaguje rugując takich cwaniaczków. Pewnie to zasługa prowizji, i zatwardy beton żeby go skruszyć.
    Wiesław W.
    Poziom 14  
    Witam i pozdrawiam. Na Alledrogo powinna być większa możliwość opiniowania sprzedawców, niż tylko wystawiania ocen po sprzedaży.
    vodiczka
    Poziom 43  
    Wiesław W. napisał:
    Czyli wiedział, co sprzedaje. Tego typu oszuści czytają to forum, oglądają YTube i później szukają niedoinformowanych.
    Szczerze mówiąc nie żałuję niedoinformowanych, których ogarnęła gorączka złota lub srebra.
    Nie znają się na odzysku, nie potrafią odróżnić styków posrebrzanych od srebrnych to niech zajmą się czymś innym.
    Dawniej było gorzej bo poszukiwaczy złota nie tylko oszukiwano ale i mordowano aby zagarnąć to co znaleźli.
    OjciecDirector
    Poziom 3  
    Ja, jeszcze jakos 4 czy 5 dni temu, napisalem do tego jegomoscia e-mail:

"dobrze, ze poustawiales ceny minimalne :)
    troche przyjdzie do zaplacenia , bo nikt nie jest na tyle głupi jak myslales .
    ludzie swietnie sobie zdaja sprawe co jest zarówno w tych kondensatorach jak i w elektrolitycznych.
    W zasadzie jest to próba oszustwa co jest dokładnie opisane w kodeksie karnym a artykule 286

Art. 286. Oszustwo
    Dz.U.2018.0.1600 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
    § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
    podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8."

Odpisał mi tak:

"A olśnij mnie co jest w tych kondensatorach? Przecież wszyscy wiedzą co w nich jest to może i ja się dowiem.
    Jak już dobrze się znasz na prawie polskim to wiesz również że nie wolno sprzedawać złota na allegro a przecież w swoich aukcjach pisałeś nawet o sztabkach złota."

Wiec nie dość, ze w platsiku widzi platyne i pallad to jeszcze u mnie na aukcjach widzi jakies "sztabki złota".
    Nie widzę sensu z nim dyskutowac, bo chyba za dużo czegoś ćpa.
    młodychemik
    Poziom 11  
    Panowie, takie pytanie mam. Jak topicie złoto, jaki palnik i topniki?
    wiktor525
    Poziom 12  
    młodychemik napisał:

Topnik - Borax, palnik - tlen/propan-butan
    OjciecDirector
    Poziom 3  
    Czy w tym temacie na którejkolwiek stronie był odzysk złota przy pomocy rtęci?
    Z tego co obserwuje odzysk złota przy pomocy rtęci stanowi jakieś "tabu".
    Na internecie na każdym filmiku każdy odzyskuje kwasami i innymi odczynnikami , zas nikt rtęcią.
    Trochę nie za bardzo to się pokrywa z praktyką, bo gdy rozmawiałem ze znajomym jubilerem mówił, że osoby które sprzedają złoto odzyskane z elektroniki odzyskują je tworząc amalgamat , odparowują rtęc, po czym skraplają ją do kolejnego użycia.
    Asko2000
    Poziom 4  
    Witam ponownie.
    Co zrobic z chlorkiem srebra?? Udalo mi sie odzyskac ponad kilogram. Jak go potraktowac , wytracic srebro??? Złoto - różne sposoby odzyskiwania
    magneton137
    Poziom 8  
    Z powodu wysokiej toksyczności par rtęci nikt nie chce ryzykować spotkania ze Stwórcą.Potrzebne do tego są odpowiednie płuczki aby odzyskać rtęć. Poza tym ciężko jest kupić rtęć, a z tymi co próbowali kupić od pewnego czasu nie widuje się :P .

Dodano po 15 [minuty]:

Asko 2000. Dobrze wypłucz wodą demi-4-5 razy. Dodawaj NaOH małymi porcjami aż utworzy się tlenek srebra. Po zakończeniu reakcji zadaj tlenek srebra glukozą. OSTROŻNIE, reakcja jest exotermiczna. Wodorotlenek podajemy aż zakończy się reakcja i mamy czyste sreberko. Możesz też chlorek srebra poddać cementacji na blache cynkową, pył cynkowy lub aluminium.
    Asko2000
    Poziom 4  
    Dzieki bardzo . Sprobuje w ten weekend cos przetopic.
    OjciecDirector
    Poziom 3  
    "Poza tym ciężko jest kupić rtęć"

Z tym się nie zgodzę ;)
    Wystarczy nakupować termometrów rtęciowych .
    Tyle tylko, że (przykładowo) 100 gramów rtęci to jest tyle co nic i musiałbym przepuszczać to przez jakąś cienką rurkę upchaną pinami.
    Na pewnym forum USA moderator od wieeeeeelu, wieeeelu lat odzyskuje metale cyjankami.
    Znaczy to, że odzyskiwanie cyjankami jest mniej toksyczne od rtęci? Czy po prostu tańsze?
    kkknc
    Poziom 42  
    Od lat nie ma rtęci w termometrach. Nazwa się tylko została. Więc gdzie je kupisz?
    Sama rtęć kosztuje ponad 1000zł za kg. I nie jestem pewny czy od tak kupisz.
    OjciecDirector
    Poziom 3  
    Tyle, że ja mam cholernie stare termometry w domu ;)
    A jak kupić rtęć?
    No idzie kupić wszystko.
    Tyle, że sam nie wiem co mam sądzić o tych oparach- na Youtube widziałem jak gościu destyluje rtęć to ta aparatura do podgrzewania i chłodzenia rtęci wcale nie była skomplikowana .
    vodiczka
    Poziom 43  
    OjciecDirector napisał:
    Tyle, że ja mam cholernie stare termometry w domu
    Musiałbyś mieć z 500 termometrów.
    Można uruchomić odzysk rtęci ze świetlówek i sprzedawać ją poszukiwaczom złota w pinach ;)
    magneton137
    Poziom 8  
    Ostatnią ofertę na zakup rtęci miałem 22lata temu,od tego czasu było tylko gorzej. Asame cyjanki nie są takie straszne jeżeli utrzymuje się odpowiednie BHP. Bez problemu można zakupić na firmę, tyle że przerób musi iść w tony elektroniki.
    Sofeicz
    Poziom 17  
    wiktor525 napisał:
    młodychemik napisał:

Topnik - Borax, palnik - tlen/propan-butan

Podobnie. Tylko używam zwykłego powietrznego palnika na propan-butan f-my Termet (podobnie jak większość jubilerów).
    magneton137
    Poziom 8  
    Palnik na propan-butan jest dobry ale do 20-25 gramów, powyżej tej wagi ciężko się topi.Palnik wodorowy jest optymalny
    Sofeicz
    Poziom 17  
    Niw zgodzę się.
    Przy wprawie i odpowiednim tyglu takim palnikiem można utrzymywać w stanie ciekłym znaczne ilości złota i srebra (100-200 g).

PS. Ciekawostka. Starożytni i średniowieczni złotnicy byli w stanie topić takie ilości metali za pomocą prostych palników na alkohol z ustnym dodmuchem.