Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 04 Lip 2019 19:56 1195007 2787
    wiktor525
    Poziom 12  
    Zdupiaj napisał:
    Dziękuję. Kwas azotowy wyjaśnił problem:)

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

Dzisiaj mam problem z przerobieniem icchipow . Chodzi mi o to że po spaleniu zmieleniu i zalaniu kwasem nie zachodzi reakcja. Co może być powodem?

Oddzielałeś nóżki od popiołu? I czym traktujesz?
  • Relpol przekaźniki
    Zdupiaj
    Poziom 2  
    Kwasem azotowym, tylko nie dałem rady całego popiołu (twardszych kawałków usunąć) złoto jest na tych blaszkach? Bo one są srebrne a niektóre mają jakby złocone ścieżki. Tego troszkę kg jest i nie chcialbym tego zepsuc.
    wiktor525
    Poziom 12  
    Zdupiaj napisał:
    Kwasem azotowym, tylko nie dałem rady całego popiołu (twardszych kawałków usunąć) złoto jest na tych blaszkach? Bo one są srebrne a niektóre mają jakby złocone ścieżki. Tego troszkę kg jest i nie chcialbym tego zepsuc.

Od razu traktuj AR, bo azotowy nie ma tam nic do roboty :)
    Sofeicz
    Poziom 17  
    Najpierw wychwyć wszystko co jest magnetyczne za pomocą zwykłego magnesu.
    Złote druciki są maleńkie, można je zobaczyć dopiero w dużym powiększeniu.
    Zmielony proszek z IC można wstępnie poddać separacji mechanicznej w wirze wodnym (wystarczy zwykła miska z otworem po środku i odpowiedni napływ wody), żeby nie marnować za dużo kwasów.
    Dopiero tak oczyszczony osad, który zawiera cięższe frakcje (w tym złoto) poddać obróbce chemicznej. Na YT jest sporo filmów o takiej separacji.
    OjciecDirector
    Poziom 6  
    http://i63.tinypic.com/64jsjn.jpg

http://i68.tinypic.com/15dwen7.jpg

http://i68.tinypic.com/k3vsrq.jpg

Panowie co to jest za "metal" w starych ruskich, brązowych kondensatorach?
    Jak poleży to pokrywa się białym nalotem.
    Strasznie kruche są.
    Mam też takie jakby żetony- też ze starych ruskich kondensatorów- też pokrywają się bialym nalotem jak poleżą na powietrzu, ale nie są kruche i jak sie zdrapie nalot to metal lśni jak diament.
    Asko2000
    Poziom 5  
    Złoto - różne sposoby odzyskiwania Złoto - różne sposoby odzyskiwania
    Witam ponownie,
    Kolejna proba i chyba cos nie tak poszlo. Moglby ktos potwierdzic czy to wyglada na zloto? Czy moze jakies platynowce??
    Zdj.1
    Zloto w wiekszosci z bizuterii, troche pinow, w AR ,

Zdj.2
    Zloto z pozlacanych monet-zdjete jodkiem-z miedz/cynk- i potem NaOH i kwas askorbinowy

Dopiero co stracilem wiec wszystko swieze. Zobacze jak to jutro sie wyklaruje dozuce nowe zdjecia.
    OjciecDirector
    Poziom 6  
    "Moglby ktos potwierdzic czy to wyglada na zloto?"

Nie. To wygląda na brunatny płyn w kolbach.
  • Relpol przekaźniki
    wiktor525
    Poziom 12  
    OjciecDirector napisał:
    http://i63.tinypic.com/64jsjn.jpg

http://i68.tinypic.com/15dwen7.jpg

http://i68.tinypic.com/k3vsrq.jpg

Panowie co to jest za "metal" w starych ruskich, brązowych kondensatorach?
    Jak poleży to pokrywa się białym nalotem.
    Strasznie kruche są.
    Mam też takie jakby żetony- też ze starych ruskich kondensatorów- też pokrywają się bialym nalotem jak poleżą na powietrzu, ale nie są kruche i jak sie zdrapie nalot to metal lśni jak diament.

W tych na zdjęciach to srebro.

Dodano po 6 [minuty]:

Asko2000 napisał:
    Złoto - różne sposoby odzyskiwania Złoto - różne sposoby odzyskiwania
    Witam ponownie,
    Kolejna proba i chyba cos nie tak poszlo. Moglby ktos potwierdzic czy to wyglada na zloto? Czy moze jakies platynowce??
    Zdj.1
    Zloto w wiekszosci z bizuterii, troche pinow, w AR ,

Zdj.2
    Zloto z pozlacanych monet-zdjete jodkiem-z miedz/cynk- i potem NaOH i kwas askorbinowy

Dopiero co stracilem wiec wszystko swieze. Zobacze jak to jutro sie wyklaruje dozuce nowe zdjecia.

Zdj. 1 czy było czymś strącane? z takiego koloru trudno o jakieś wnioski :/

Zdj. 2 czy po NaOH był skontrolowany pH roztworu?
    wiktor525
    Poziom 12  
    Asko2000 napisał:
    1. Stracilem Na2S2O5
    2. PH okolice 4

Skoro nie było selektywnego pozbawiania się metali (co do roztworu 1 widzimy, że roztwór to mix różnych metali) i było złoto, to pirosiarczynem sodu musiałoby wytrącić się. Może trzeba dodać jeszcze pirosiarczynu? A generalnie, żeby nie wróżyć, to roztwór nr1 można potraktować próbkę chlorkiem cyny i wszytsko będzie jasne.
    OjciecDirector
    Poziom 6  
    "W tych na zdjęciach to srebro."

Wiktor, czyli tak jak przeczuwałem, ale czy to srebro-mika?
    Wiem, ze w czerwonych zawartosc srebra wynosi 10%, bo widzialem na kanale ruska na Youtube jak opisywal.
    Tylko na zadnym filmiku nie opisywal tych wlasnie brązowych- z czym to srebro tam może być i daszdasz rade na oko ocenic zawartosc??
    Czy tego srebra tam jest bardziej 0,5/5% czy może 10%?
    ps: dziękuję za wypowiedzi- pierwsze forum gdzie otrzymalem odpowiedz .

ps: czemu nie moge dac Ci jakichs tam punktów? Cytuję :"konto jest zbyt nowe"
    wiktor525
    Poziom 12  
    OjciecDirector napisał:
    "W tych na zdjęciach to srebro."

Wiktor, czyli tak jak przeczuwałem, ale czy to srebro-mika?
    Wiem, ze w czerwonych zawartosc srebra wynosi 10%, bo widzialem na kanale ruska na Youtube jak opisywal.
    Tylko na zadnym filmiku nie opisywal tych wlasnie brązowych- z czym to srebro tam może być i daszdasz rade na oko ocenic zawartosc??
    Czy tego srebra tam jest bardziej 0,5/5% czy może 10%?
    ps: dziękuję za wypowiedzi- pierwsze forum gdzie otrzymalem odpowiedz .

ps: czemu nie moge dac Ci jakichs tam punktów? Cytuję :"konto jest zbyt nowe"

W czerwonych (znajomy kilkakrotnie robił) - z kilograma miał 60-80 gram srebra. 10 proc. raczej zbyt optymistycznie. W tych brązowych napylanie próżniowe na ceramice, myślę, że zawartość będzie mniejsza (chociaż mogę się mylić).

PS pal licho z tymi punktami :)
    OjciecDirector
    Poziom 6  
    Będę miał wystarczająco czasu to podam link do filmiku gdzie ten rusek tlumaczy.
    Te "rurki" mowil, ze okolo 30 gram na 1 kg , w ogóle dużo tam opisywał, no i mowil, ze najwiecej w tych czerwonych kwadracikach-az 100g na 1 kg.
    Ps: mam też takie jakby żetony- identyczny metal- żebym tylko ja pamietal z czego ja je wyciagnalem :P
    To były bodajże stare rosyjskie trymery.
    Dosyć fajne żetoniki i kilka waży mi 10 gramów- więc na bank jest tam jakiś cięzki metal.
    wiktor525
    Poziom 12  
    OjciecDirector napisał:
    Będę miał wystarczająco czasu to podam link do filmiku gdzie ten rusek tlumaczy.
    Te "rurki" mowil, ze okolo 30 gram na 1 kg , w ogóle dużo tam opisywał, no i mowil, ze najwiecej w tych czerwonych kwadracikach-az 100g na 1 kg.
    Ps: mam też takie jakby żetony- identyczny metal- żebym tylko ja pamietal z czego ja je wyciagnalem :P
    To były bodajże stare rosyjskie trymery.
    Dosyć fajne żetoniki i kilka waży mi 10 gramów- więc na bank jest tam jakiś cięzki metal.

Ciężki metal to prawdopodobnie będzie tantal.
    OjciecDirector
    Poziom 6  
    To w starych ruskich kondensatorach lub trymerach był również tantal?
    Wszedzie gdzie nie czytal ( albo ogladam ruskie filmiki na Youutube ) to odzyskuja tylko złoto, srebro i pallad (rzaaaadko platyne).
    Nigdy zaś tantal.

O prosze udało mi się znaleźć filmik tego rosjanina :)

www.youtube.com/watch?v=Dh4rHBJlY3M

A w tym filmiku przedstawia wiekszosc rosyjskich elementów które warto zbierać:

www.youtube.com/watch?v=6Y7V37L-OtE

Ktoś kto siedzi w temacie wszystkie je kojarzy. Ktoś kto nie siedzi pewnie nie ;)

ps: miałeś rację Wiktor:

www.youtube.com/watch?v=Ogi3PQQxa1w

W tym filmiku rosjanin odzyskuje srebro z czerwonych i z równego pół kg które odważyl uzyskał okolo 15g, czyli ewidentnie 30g/ 1 kg :(
    arturavs
    Poziom 41  
    OjciecDirector napisał:
    plytki są ogolocone ze wszystkiego prócz rezystorów i kondensatorów elektrolitycznych

Parę trafek sieciowych i kilka wyświetlaczy. Reszta to złom, nawet do odzysku się nie nadający.
    OjciecDirector
    Poziom 6  
    Ciekawe ile on już zapłacił Allegro za wystawianie tych aukcji- zawsze ustawia cenę minimalną a to bodajże 2 zł.
    Biorąc pod uwagę, ze juz kilkanascie razy wystawial foliowe kondensatory, elektrolityczne kondensatory a teraz to i jeszcze NIGDY nie trafil na frajera ktory to kupil to juz ze 100zł za ustawianie ceny minimalnej jest w plecy :D

Dodano po 5 [godziny] 43 [minuty]:

Panowie- co to jest za element elektroniczny?
    Z reguły występuje w starych radiach robionych jeszcze na ruskich podzespołach:

http://i64.tinypic.com/2exwmdf.jpg
    magneton137
    Poziom 8  
    To jest kondensator nastawny (strojeniowy) potrójny.
    arturavs
    Poziom 41  
    magneton137 napisał:
    potrójny.

Poczwórny, dwie sekcje AM(większa pojemność) + dwie sekcje FM( mniejsza pojemność) + równolegle do każdej sekcji trymer dostrojczy( te cztery śrubki z tyłu).
    OjciecDirector napisał:
    Z reguły występuje w starych radiach robionych jeszcze na ruskich podzespołach:

Akurat ten ze zdjęcia to patent japoński, sowieckie inaczej wyglądały. Różnice konstrukcyjne, zasada działania i zastosowanie takie same.
    Asko2000
    Poziom 5  
    wiktor525 napisał:
    Asko2000 napisał:
    1. Stracilem Na2S2O5
    2. PH okolice 4

Skoro nie było selektywnego pozbawiania się metali (co do roztworu 1 widzimy, że roztwór to mix różnych metali) i było złoto, to pirosiarczynem sodu musiałoby wytrącić się. Może trzeba dodać jeszcze pirosiarczynu? A generalnie, żeby nie wróżyć, to roztwór nr1 można potraktować próbkę chlorkiem cyny i wszytsko będzie jasne.

Dobra, doszedlem co i jak z probka 2 Zrobilem kolejna probe I wszystko poszlo ok. Z 200gram surowca 2,5grama Au. Okazalo sie ze za duzo NAOH. Czy da rade to uratowac?? Szkoda mi 2gram zlota.
    wiktor525
    Poziom 12  
    OjciecDirector napisał:
    To w starych ruskich kondensatorach lub trymerach był również tantal?
    Wszedzie gdzie nie czytal ( albo ogladam ruskie filmiki na Youutube ) to odzyskuja tylko złoto, srebro i pallad (rzaaaadko platyne).
    Nigdy zaś tantal.

O prosze udało mi się znaleźć filmik tego rosjanina :)

www.youtube.com/watch?v=Dh4rHBJlY3M

A w tym filmiku przedstawia wiekszosc rosyjskich elementów które warto zbierać:

www.youtube.com/watch?v=6Y7V37L-OtE

Ktoś kto siedzi w temacie wszystkie je kojarzy. Ktoś kto nie siedzi pewnie nie ;)

ps: miałeś rację Wiktor:

www.youtube.com/watch?v=Ogi3PQQxa1w

W tym filmiku rosjanin odzyskuje srebro z czerwonych i z równego pół kg które odważyl uzyskał okolo 15g, czyli ewidentnie 30g/ 1 kg :(

Pallad w ruskich był tylko w dwóch typach kondensatorów, takich "poduszeczkach" (zazwyczaj pomarańczowe lub żółte bywały) i "krokodylkach" zielonych. W pozostałych generalnie srebro, w niektórych tantal. Trzeba sprawdzać, trudno coś powiedzieć.
    Co do ruskich części praktycznie są małodostępne lub niedostępne :(
    Tu masz dobrego linka w których zagranicznych masz srebro https://www.youtube.com/watch?v=PKgb29HWVPw
    remasobr
    Poziom 1  
    Witam. Czy ktoś wie ile można odzyskać złota z PRAM 2404 7821. To ze zdjęcia. Jeżeli w ogóle jakaś ilość tego kruszczu tam się znajduje.
    OjciecDirector
    Poziom 6  
    "Pallad w ruskich był tylko w dwóch typach kondensatorów, takich "poduszeczkach" (zazwyczaj pomarańczowe lub żółte bywały) i "krokodylkach" zielonych"

To oczywiste,ale jeszcze przeciez te L5 .

"Tu masz dobrego linka w których zagranicznych masz srebro https://www.youtube.com/watch?v=PKgb29HWVPw"

Widzialem ten filmik jak i wiele innych Dusana.
    Akurat srebra tam tyle co pozal sie boze.

https://allegro.pl/oferta/odzysk-zlom-pallad-platyna-tantal-metale-szlachet-8287879060

Kolejny, tym razem inny sprzedawca, ale równie zabawny :)
    Cytuję:
    "Do sprzedania około 70g Krokodylków na odzysk Palladu, Platyny, Tantalu i innych metali szlachetnych.
    OjciecDirector
    Poziom 6  
    https://imgur.com/a/4Ep2ljl

Czy ktoś mi powie co to za "żetony"?
    Wiem, że wyciągnąłem je z jakichś elementów ze starej rosyjskiej elektroniki.
    Nie pamiętam jakich...
    Czy to były trymery czy co...
    Podejrzewam, że to zawiera srebro, bo jak poleży to wygląda jakby śniedziało.
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    To wygląda na pozystory.
    arturavs
    Poziom 41  
    Strumien swiadomosc... napisał:
    To wygląda na pozystory.

Lub diody z pakietu wysokonapięciowego.
    Chris_W
    Poziom 37  
    Rzeczywiście jakby pozystory ze starych TV, powierzchnia prawdopodobnie posrebrzona, ilość jednak znikoma. Trzeba wiedzieć, że dawniej nie umiano dobrze nanosić metali na ceramikę i tworzywa sztuczne, używano palladu do tworzenia warstwy aktywacyjnej na ceramice/plastiku na której następnie osadzano inne metale - czasem używa się jeszcze palladu do dziś (metalizacja otworów), jednak w niewielkich ilościach, poza tym są już jakieś zamienniki zamiast palladu i w masowej produkcji raczej palladu nie używają.