Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 19 Lut 2020 17:13 1246517 2889
    gawlik
    Poziom 11  
    Po wygotowaniu pinów w kwasie azotowym zostawiłem tak wszystko do następnego dnia. Z braku czasu wziąłem się za to dopiero po 30h. Dziś zastałem w zlewce zbitą bryłę. Dodałem gorącej wody i podgrzałem mieszając. Wszystko wróciło do stanu płynnego. Następnie przefiltrowałem, ale na filtrze z płatkami złota zostało sporo szlamu. Czy ten szlam jeszcze raz zalać azotowym i potem przefiltrować?
  • Computer ControlsComputer Controls
    wiktor525
    Poziom 13  
    gawlik napisał:
    Po wygotowaniu pinów w kwasie azotowym zostawiłem tak wszystko do następnego dnia. Z braku czasu wziąłem się za to dopiero po 30h. Dziś zastałem w zlewce zbitą bryłę. Dodałem gorącej wody i podgrzałem mieszając. Wszystko wróciło do stanu płynnego. Następnie przefiltrowałem, ale na filtrze z płatkami złota zostało sporo szlamu. Czy ten szlam jeszcze raz zalać azotowym i potem przefiltrować?

potraktowanie azotowym raz jeszcze nie zaszkodzi, aczkolwiek, jeżeli szlam natury organicznej, to całośc należy potraktować AR, potem strącić złoto.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Sofeicz
    Poziom 17  
    Można jeszcze dodatkowo potraktować to profilaktycznie kw. siarkowym, bo być może coś tam zostało z ołowiu.
    Nikt nie wie, co to byłu za piny.
    młodychemik
    Poziom 11  
    Ostatnimi czasy znowu złoto poszło ostro w górę.
    Chyba trzeba będzie zakupić trochę surowca (póki ceny jeszcze rozsądne) i coś popsocić :)
    Mostly_Junk
    Poziom 1  
    Mam nietypowe pytanie do odzyskujących złoto z mikrochipów. Wiem że po procesie kąpieli w kwasach zostają m.in. kwarcowe elementy czyli te właściwe chipy :)
    Zajmuję się robieniem biżuterii z recyklingu i zastanawiałem się czy ktoś byłby w stanie wysłać mi te pozostałe po procesie "odpady".
    Pozdrawiam!

Złoto - różne sposoby odzyskiwania
    luk2030
    Poziom 13  
    Witam, niedawno topiłem szlam z boraksem po odzysku złota za pomocą jodu, po odlaniu wyszło ponad 200 gram odlewu koloru miedzianego, czy taki odlew dało by się powtórnie przetopić np dodając jakiegoś związku, aby miedź i inne nieszlachetne metale przeszły do szlaki?
    Sofeicz
    Poziom 17  
    Ale niby co chciałbyś jeszcze z tego wyciągnąć?
    Przecież najszlachetniejsze, co tam jest teraz, to właśnie miedź (i pewnie nikiel).
    luk2030
    Poziom 13  
    To był szlam po zalaniu roztworem jodu pozłacanych elementów (łyżki, elementy elektroniki, pozłacane elementy zegarków oraz inne rzeczy) i wytrąceniu kwasem askorbinowym i wodorotlenkiem sodu, a miedź i nikiel to mam spore ilości z innych odpadów więc mogę trochę poświęcić na odpad, przy tej wadze odlewu to jest niewielka kwota.
    OjciecDirector
    Poziom 8  
    Witam!
    Nie chcę tego opisywać, bo dałem wtopy ostro, przy mojej pierwszej próbie odzysku, i ogólnie mam z 20 litrów roztworu gdzie jest od groma cyny i olowiu.
    Jak sie tego dziadostwa pozbyc?
    Juz kilka razy zalewalem to Gorącą wodą z NaOH i to się nigdy nie kończy.
    Czy może lepiej rozpusic to w kasie solnym?
    Aktualnie mam na stanie tylko:
    kwas fosforowy 75%
    kwas solny
    podchloryn sodu
    wodorotlenek sodu
    weglan amonu
    wodorowelan sodu

nie mam kwasow azotowego i siarkowego, bo zloto chcialem odzyskac metodą podchloryn sodu+chlorek sodu+kwas solny, ale ten szlam z cyny ( chyba z cyny) przy odzysku pokrywa mi wszystkie piny i pozlacane elementy i uniemozliwia rozpuszczenie zlota.

Z góry dziekuje za jakąkolwiek pomoc.

ps: czy , po prostu, podolewac tam solnego i caly ten wodorotlenek cyny sie rozpusci, powylewac i dac sobie z tym na razie spokoj?
    Sofeicz
    Poziom 17  
    Cyna i ołów to najgorsze cholerstwo, które potrafi zasyfić cały proces (nie mówiąc o szkodliwośći dla środowiska)
    Dlatego trzeba dbać o prawidłową kolejność reakcji od samego początku działań.
    Teraz to ciężko na odległość zdiagnozować, co tam zalega.
    Proponuję kaskadowe roztwarzanie na gorąco (solny > siarkowy > azotowy).

PS. Nie wylewaj tak po prostu - nie zatruwaj Pachamamy!