Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 14 Lip 2008 17:43 1215617 2847
    Fyszo
    Spec od GSM
    Podejrzewam że to są nóżki układów scalonych - raczej nie czyste złoto, tylko pozłacane druty.
    Pomysł z porcelaną nie jest idealny i zdaję sobie z tego sprawę, po prostu zamiast lepić cuda, lepiej użyć gotowych.
    Wogóle topić takie rzeczy najlepiej w piecykach indukcyjnych.
  • Relpol przekaźniki
    Svir69
    Poziom 10  
    Witam.
    Zainteresował mnie ten temat i mam kilka pytań.
    Jak już odzyskacie to złotko i będziecie chcieli je sprzedać to gdzie i jak je wycenić. No bo z tego co wiem to powinna być nabita na nim próba która jest wyznacznikiem wartości.
    Zapytam jeszcze o to co zostało pominięte przez wszystkich a taka informacja się pojawiła : Co z tym wybuchowym tlenkiem złota czy jakoś tak to sie nazywało.
    No i jeszcze jedno. Pozłacane są również tyki płytek na różnych kartach. czy również odzysk odbywa się w kwasie??

Na koniec będe wdzięczny jeśli ktoś powie gdzie można szukać tego kwasu ba mam troszke takiego złomu w domu i właśnie robiłem porządki. Miałem to wywalić ale wpisałem w google i jestem :P

Pozdrawiam
    Tommy82
    Poziom 40  
    Z tego co kojarzę to próbę złota określa se z wykorzystaniem kawasów probierczych.
    Złoto można sprzedać jubilerowi ale jako "złom" ale nie wiem jaka jest jego cena w skupie. I pewnie nie każdy ma możliwość sprawdzenia zawartości złota.
    mwars
    Poziom 10  
    Panowie ja szukam juz od jakiegoś czasu konkretnego przepisu na odzyskiwanie srebra z utrwalacza i z wywołanych błon rentgenowskich. Wyglada to tak że pracuje przy robieniu zdjęć i troszke tego utrwalacza i błon sie nazbierało. W necie można znaleźć tylko wzmianki o tym jak to robic ale konkretów nigdzie nie mozna znaleźć. Był bym wdzięczny jak byście mi co nieco podpowiedzieli.
    DJ Max
    Poziom 30  
    Zamiast szukać po necie idź do biblioteki i wypożycz jakąkolwiek książkę o fotografii, np Pracownia fotograficzna cz. 3 A. Koteckiego albo Fototechnika G. Teichera w przekładzie wspomnianego Koteckiego.
    henrykS
    Poziom 20  
    Do roztworu utrwalacza dodajesz kwas solny. Strąca sie osad chlorku srebra.
    Trzeba to zostawić do odstania, potem zlać ciecz znad osadu i przemywać
    pozostałość. Chlorek srebra redukuje się cynkiem do srebra metalicznego w
    postaci proszku. Jak nigdy nie bawiłeś się w chemika, może nie być łatwo.
    Pozdrawiam.
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    Ja odzyskuje złoto srebro i pallad gdyż na samym złocie interes marnie się opłaca.
    Aby z dużą wydajnością odzyskać metale szlachetne miele procesory w młynku kulowym, przeprowadzam separacje elektrostatyczną i wtedy rozpuszczam złom w kwasach.
    Myślę że jest to tani i wydajny zarówno w mikro jak i w makro skali.
  • Relpol przekaźniki
    Fyszo
    Spec od GSM
    Nikt nie wątpi w wydajność procesu. Można tylko dodać że zależy ona od wydajności pozyskania tych procesorów. Natomiast pytanie - kto wycenia i określa jakość uzyskanego materiału? - jest bez odpowiedzi...
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    Za kasę każdy serwis komputerowy mi odkłada procki i grafiki mówie tylko że 1 kg złota znajduje się średni w 140 kg tego złomu i to się często sprawdza. A im starszy sprzęt tym więcej surowca można odzyskać.
    wracając do sprzętu jest on prosty i tani w montażu chemikalia są dość łatwe do zdobycia nieco trudniej jest zbyć metale po rynkowej cenie.
    Do tej pory nie mogę pozbyć się rutenu czy irydu
    Fyszo
    Spec od GSM
    Rozumiem że elektrostatycznie rozdzielasz metale od reszty (ceramika, polimery), a potem mieszaninę miedzi srebra i złota i dodatki to jak rozdzielasz? Elektrolitycznie? Żywicami jonowymi? Temat odzysku jest ciekawy - nie sztuka rozdrobnić i rozpuścić mieszaninę metali, nie problem je 'wyciągnąć' z roztworu. Problem pojawia się dopiero przy oczyszczaniu.
    laserjet9002
    Poziom 21  
    A ja mam właśnie pytanie co odzyskuje się z procesorów
    ( starszych), samo złoto? jakie tam metale występują i gdzie są "umiejscowione"? Tak samo z płytami przecież nie możliwe że odzyskuje się tylko miedź bo nawet na ogromną skalę wydaje się to mało opłacalne.

Marcin Chemik jak byś mógł odpowiedzieć był bym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    Mając same metale po separacji elektrostatycznej wrzucam je do ok20% HCl i rozpuszczają mi się żelazo cyna ołów kadm. Na to co zostaje płucze roztworem sody oczyszczonej i później wodą aby pozbyc się HCl to co zostaje zalewam kwasem azotowym w przeliczeniu jak na rozpuszczenie miedzi. Rozpuszcza mi się srebro miedź i pallad. Za pomcą miedzi cementacją strącam srebro z palladem.To co się nie jeszcze nie rozpuściło jest bardzo czystym złotem. Aby te metale dobrze rozdzielic to musiałem zajrzec do książki J. Supniewski "Preparatyka nieorganiczna " jest to ksiąka wydana na przełomie lat 50 -60 ubiegłego wieku. A sam nie musze się przejmowac gdzie są umiejscowione metale szlachetne bo kwasy odwalają całą brudną robote
    Fyszo
    Spec od GSM
    Marcin Chemik napisał:
    Mając same matale po separacji elektrostatyznej wrzucam je do ok20% HCl i rozpuszczają mi się żelazo cyna ołów kadm. Na to co zostaje płucze roztworem sody oczyszzonej i później wodą aby pozbyc się HCl to co zostaje zalewam kwasem azotowym w pzeliczeniu jak na rozpuszczenie miedzi. rozpuszcza mi się srebro miedź i pallad . za pomcą miedzi cementacją strącam srebro z palladem.To co się nie rjeszcze nie rozpuściło jest bardzo czystym złotem. Aby te metale dobrze rozdzielic to musiałem zajrzec do książki J. Supniewski "Preparatyka nieorganiczna " jest to ksiąka wydana na przełomie lat 50 -60 ubiegłego wieku. a sam nie musze się przejmowac gdzie są umiejsowione metale szlachetne bo kwasy odwalają całą brudną robote

Usuwasz zbędne metale HCl-em. Ołów posiadający potencjał PB/PB2+ w pobliżu zera będzie prawie nierozpuszczalny lub trwać to będzie długo. Dodatkowo chlorek ołowiu jest słabo rozpuszczalny, zatem zostanie go po płukaniu sporo.
    Zostają ci osady chlorków w mieszance, po niedokładnym opłukaniu. Potem rozpuszczając kwasem azotowym doprowadzasz do rozpuszczenia srebra lecz ono natychmiast stąca się (b. trudno rozpuszczalny chlorek srebra). Więc nie wierzę że przy ilości ołowiu 100-1000x przekraczającej ilość srebra, cokolwiek z tego srebra otrzymasz (zależy to przede wszystkim od jakości usunięcia chlorków po pierwszej fazie). Całe srebro zalega w nierozpuszczonym osadzie, po użyciu kwasu azotowego do roztworu przechodzi ci resztka ołowiu oraz drobna część srebra w zależności od stężenia kwasu. Niemożliwa jest również redukcja tego 'ewentualnego srebra' miedzią, dopóki nie zobojętnisz roztworu (po kwasie azotowym), inaczej miedź ci się rozpuszcza, ale nic się nie wydziela - efekt działania kwasu azotowego, a nawet jeśli cokolwiek miałoby się wydzielić to reakcja bedzie intensywnie cofnięta wstecz przez działanie tego kwasu (niby dlaczego wcześniej rozpuszczał srebro a teraz tego miałby nie robić, a dodatkowo rozpuszcza 'łatwiejszą' miedź).
    Ostatecznie w osadzie nie masz czystego złota tylko mieszankę złota, srebra, ołowiu a nawet krzemu... Być może nie dopowiedziałeś wszystkiego, ale w tym co napisałeś, masz pewne nieścisłości.

Metody rozdziału metali takimi metodami to można z miejsca sobie darować. Sprawdza się to dobrze przy dużych ilościach, jednak w takiej mikroskali (kilka mg na litr roztworu) trzeba uwzględniać rozpuszczalność poszczególnych składników - bo okazuje się że połowę metalu usuwasz z roztworem/osadem itp. Poczytaj o iloczynie rozpuszczalności, efekcie solnym w tej samej książce co posiadasz. Wszystko można wyliczyć. Zaopatrz się w elektrody pomiarowe do miareczkowania np. srebra, aby orientacyjnie określać jego zawartość - może to służyć do elektrolitycznego odzysku (sprzężenie zwrotne wymagane do automatyzacji). Najlepszy sposób to i tak wg mnie rozpuszczenie wszystkiego na maxa i stosowanie żywic jonowymiennych (np. niżej wymieniona A400TL).

http://www.radus.pl/produkty_karty.html
    http://www.rohmhaas-polska.com/baza.php?wybor=pgrprod&nazwa=%AFywice%20jonowymienne&idgr=1
    http://www.purolite.com/FolderID/112/PageVars/Library/Products/ByApplications.htm

Np. http://74.125.77.132/search?q=cache:6T1GJtESQ...la+z%C5%82ota&hl=pl&ct=clnk&cd=7&client=opera
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    Masz sporo racji Fyszo ale i mój błąd nie wspomniałem o wszystkich szczegółach. po pierwsze stosując kilkukrotny nadmiar HCl nie musisz się martwić o iloczyny rozpuszczalności. Trudno rozpuszczalny PbCl2 na gorąco jest dużo lepiej rozpuszczalny w wodzie. Rozpuszczanie na gorąco lub mały dodatek perhydrolu znacząco przyspiesza proces lecz w 2 przypadku pallad ilościowo się strąca dimetyloglioksymem . Przed przystąpieniem do rozpuszczania w kwasie azotowym pozbywam się definitywnie jonów chlorkowych. To co nam zostaje po kąpieli w HCl ważymy i dodajemy tyle rozcieńczonego kwasu azotowego co wystarczyło by na rozpuszczenie miedzi o masie naszego odpadu po kąpieli w HCl. W ten sposób mam niewielki nadmiar kwasu azotowego który ma niewielki wpływ na cementacje srebra t.j. 1,5 g srebra wytrąca się na 1 g użytej miedzi z teoretycznych 3,1 g srebra a biorąc pod uwagę ceny miedzi i srebra to niewielkie poświęcenie. Aby rozpuścić Cu , Ag , Au , Pd , trzeba stosować roztwory zawierające cyjanki lub rodanki
    a czynnikiem utleniającym nadtlenek wodoru. W ten sposób nie rozpuszczasz takich metali jak Sn , Pb , Fe , Ni ,Bi , Zn. Wytrącenie poszczególnych składników jest prostsze i wtedy możesz zastosować tą żywice jonowymienną gdyż jest ona anionitem ale życie jest jeszcze mi miłe. Nawet zawodowi złotnicy unikają stosowania cyjanków choć są dość łatwe w zsyntezowaniu.
    Możesz też rozpuścić co się da w wodzie królewskiej ale w dalszych operacjach straty w odzysku złota będą sięgać 35% dopuki nie pozbędziesz się Pb i Ag które razem tworzą trudno rozpuszczalne chlorki zabierające płatki złota a zwłaszcza Sn która ze związkami złota tworzy związki stosowane w przemyśle ceramicznym do złocenia ogniowego ceramiki. Interes mi się opłaca gdy
    w jednej szarży uzyskuje 50 - 100 g złota. Zapomniał bym dodać jest jeszcze jedna opcja można na koncentrat
    podziałać gazowym chlorem a powstałe chlorki rozdestylować lub poddać selektywnej elektrolizie ale proszę mi uwierzyć żadna maska przeciw gazowa nie jest w stanie przechwycić całego chloru a stosując droższy brom na długo osłabiamy męskie libido.
    Marcin Chemik
    Poziom 16  
    tylko jakim cudem osiągam 97% wydajności jak firma elektro eko stosując nieomal identyczne postępowanie.
    agatakorb1
    Poziom 10  
    Marcin Chemik
    witaj czytam i nie moge sie naczytac normalnie prosil bym cie marcinku o adres meilowy chcialem ci przesłac zdjecie posiadam bardzo duzo procesorow i chcialbym sprobowac cos odzyskiwac z nich ale w miare mozliwosci zeby tvn nie pisalo ze pol bloku wysadzone muj meil agatakorb1(malpa)o2.pl dzieki
    DJ Max
    Poziom 30  
    Agatakorb1 - nie wiesz po co jest forum? Po to, żeby na nim pisać! Te same informacje mogą się przydać innym, po co więc 10000 postów z prośbą o maile? Bez sensu.

Masz problem - pytaj tutaj.
    agatakorb1
    Poziom 10  
    przepraszam po prostu chciałem przesłać zdjęcie procesorów które mam i jak zacząć to odzyskiwać zżby nikomu krzywdy przy tym nie zrobić sory:)
    Chris_W
    Poziom 37  
    Wszystko jest tu opisane... Jak dalej tego nie rozumiesz, to po prostu to cię przerasta...
    DJ Max
    Poziom 30  
    Nie ma za co przepraszać. Pytasz tutaj, tutaj przesyłasz zdjęcia - nie ma w tym problemu. Przy okazji korzystają inni, a forum nie jest zaśmiecane wypowiedziami typu 'skontaktuj się na mail'.
    agatakorb1
    Poziom 10  
    Prawidlowa procedura polega na rozpuszczeniu zlota i miedzi w wodzie
    krolewskiej (azotowy z solnym), zobojetnieniu do w miare ludzkiego pH,
    straceniu zlota i miedzi pylem cynkowym, wymyciu cynku i miedzi
    delikatniejszymi mieszankami trawiacymi (siarkowy z perhydrolem na ten
    przyklad) i pozostaje szlam zawierajacy glownie zloto - mozna probowac
    przetopic, mozna raz jeszcze w kwas chlorozlotowy przeprowadzac.
    Jest to oczywiscie technologia wymagajaca niezlego obycia z technika
    laboratoryjna (praca z bardzo zracymi substancjami) ale w miare
    bezpieczna - alternatywna metoda rozpuszczania w roztworze cyjanku
    potasu jest znacznie bardziej niebezpieczna...

--

A tak naprawde robi sie to zupelnie inaczej. Istnieja roztwory
    rozpuszczajace tylko zloto, nie ruszajace miedzi i innych metali.
    Sklad tych roztworow jest patentowany, patent mozna sciagnac z Urzedu
    Patentowego, odplatnie, niestety. Oczywiscie, uzycie tego jest
    nielegalne, bylo jednak powszechne w czasach komunizmu (bardzo wielu
    zlotnikow odzyskiwalo zloto ze starych zegarkow i innego zlomu).
    Skladu nie pamietam (byl tam tiomocznik i jeszcze pare innych
    skladnikow), powstawal kompleks zlota. Bez zadnej wody krolewskiej czy
    innego swinstwa.
    Pozdrawiam,
    Pawel

Dodano po 2 [minuty]:

www.uspto.gov - patenty mozna obejrzec bezplatnie
    Chris_W
    Poziom 37  
    Zapewne - właśnie kompleks cyjankowy... tego używali złotnicy w czasach PRLu. Jeśli chodzi o te opatentowane związki/mieszaniny to prawdopodobnie również bazują na koordynacyjnej grupie -CN, a nie są trujące, mogą działać wybiórczo jeśli cząsteczki mają odpowiednie kształty.
    agatakorb1
    Poziom 10  
    mam bardzo duzo procesorow starych i dzis ide cos sprobowac z tym zrobic ale mam pytanie kupie kwas azotowy i mam caly procesor do niego wsadzic czy go pokruszyc
    macha
    Poziom 19  
    Z 50 ton zmielonej elektroniki otrzymuje się ok.20 ton miedzi, 5 ton srebra..... i 5 ton śmieci, a tylko kilka kg 99% złota. Opłacalne to jest tylko na skalę przemysłową. W niemczech wybudowano specjalny zakład, by odzyskiwać surowce ze złomu elektronicznego i jest on zbierany za darmo w punktach odbioru śmieci, bo nie wolno go gdzie indziej wyrzucać.
    agatakorb1
    Poziom 10  
    napewno w niemczech jest rafineria takich rzeczy bo ludzie to skupuja i własnie tam wywoza katalizatory jak i elektronike ale z drugiej strony patrzac na to racjonalnie za kg procesorow ceramicznych u mnie placa 360zł i wchodzi ich na kilo 11 szt wiec ktos to musi kupic zawiesc przemielic wytopic wiec jest to chyba oplacalne nawet dla fizycznej osoby fakt z 1 procesorem nic nie zrobisz ale juz 10 20 30 kg jest juz cos skoro 10 kg na skupie 3600,-zł to ile złota musi w takim razie tam byc skoro taka cena
    laserjet9002
    Poziom 21  
    To właśnie pytanie do użytkownika Marcin Chemik czy mógł by podać przybliżoną ilość złota odzyskiwaną np z procesora 486 z pozłacaną blaszką od spodu?
    agatakorb1
    Poziom 10  
    Slaff dziekuje za te aukcjie juz kupiłem wszystko czekam jedynie teraz na marcina chemika