Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 14 Jul 2008 17:43 1376150 3094
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  Fyszo
  Level 37  
  Podejrzewam że to są nóżki układów scalonych - raczej nie czyste złoto, tylko pozłacane druty.
  Pomysł z porcelaną nie jest idealny i zdaję sobie z tego sprawę, po prostu zamiast lepić cuda, lepiej użyć gotowych.
  Wogóle topić takie rzeczy najlepiej w piecykach indukcyjnych.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  Svir69
  Level 11  
  Witam.
  Zainteresował mnie ten temat i mam kilka pytań.
  Jak już odzyskacie to złotko i będziecie chcieli je sprzedać to gdzie i jak je wycenić. No bo z tego co wiem to powinna być nabita na nim próba która jest wyznacznikiem wartości.
  Zapytam jeszcze o to co zostało pominięte przez wszystkich a taka informacja się pojawiła : Co z tym wybuchowym tlenkiem złota czy jakoś tak to sie nazywało.
  No i jeszcze jedno. Pozłacane są również tyki płytek na różnych kartach. czy również odzysk odbywa się w kwasie??

  Na koniec będe wdzięczny jeśli ktoś powie gdzie można szukać tego kwasu ba mam troszke takiego złomu w domu i właśnie robiłem porządki. Miałem to wywalić ale wpisałem w google i jestem :P

  Pozdrawiam
 • Altium Designer Computer Controls
 • #33
  Tommy82
  Level 41  
  Z tego co kojarzę to próbę złota określa se z wykorzystaniem kawasów probierczych.
  Złoto można sprzedać jubilerowi ale jako "złom" ale nie wiem jaka jest jego cena w skupie. I pewnie nie każdy ma możliwość sprawdzenia zawartości złota.
 • #34
  mwars
  Level 11  
  Panowie ja szukam juz od jakiegoś czasu konkretnego przepisu na odzyskiwanie srebra z utrwalacza i z wywołanych błon rentgenowskich. Wyglada to tak że pracuje przy robieniu zdjęć i troszke tego utrwalacza i błon sie nazbierało. W necie można znaleźć tylko wzmianki o tym jak to robic ale konkretów nigdzie nie mozna znaleźć. Był bym wdzięczny jak byście mi co nieco podpowiedzieli.
 • #35
  DJ Max
  Level 30  
  Zamiast szukać po necie idź do biblioteki i wypożycz jakąkolwiek książkę o fotografii, np Pracownia fotograficzna cz. 3 A. Koteckiego albo Fototechnika G. Teichera w przekładzie wspomnianego Koteckiego.
 • #36
  henrykS
  Level 20  
  Do roztworu utrwalacza dodajesz kwas solny. Strąca sie osad chlorku srebra.
  Trzeba to zostawić do odstania, potem zlać ciecz znad osadu i przemywać
  pozostałość. Chlorek srebra redukuje się cynkiem do srebra metalicznego w
  postaci proszku. Jak nigdy nie bawiłeś się w chemika, może nie być łatwo.
  Pozdrawiam.
 • #37
  Marcin Chemik
  Level 16  
  Ja odzyskuje złoto srebro i pallad gdyż na samym złocie interes marnie się opłaca.
  Aby z dużą wydajnością odzyskać metale szlachetne miele procesory w młynku kulowym, przeprowadzam separacje elektrostatyczną i wtedy rozpuszczam złom w kwasach.
  Myślę że jest to tani i wydajny zarówno w mikro jak i w makro skali.
 • #38
  Fyszo
  Level 37  
  Nikt nie wątpi w wydajność procesu. Można tylko dodać że zależy ona od wydajności pozyskania tych procesorów. Natomiast pytanie - kto wycenia i określa jakość uzyskanego materiału? - jest bez odpowiedzi...
 • #39
  Marcin Chemik
  Level 16  
  Za kasę każdy serwis komputerowy mi odkłada procki i grafiki mówie tylko że 1 kg złota znajduje się średni w 140 kg tego złomu i to się często sprawdza. A im starszy sprzęt tym więcej surowca można odzyskać.
  wracając do sprzętu jest on prosty i tani w montażu chemikalia są dość łatwe do zdobycia nieco trudniej jest zbyć metale po rynkowej cenie.
  Do tej pory nie mogę pozbyć się rutenu czy irydu
 • #40
  Fyszo
  Level 37  
  Rozumiem że elektrostatycznie rozdzielasz metale od reszty (ceramika, polimery), a potem mieszaninę miedzi srebra i złota i dodatki to jak rozdzielasz? Elektrolitycznie? Żywicami jonowymi? Temat odzysku jest ciekawy - nie sztuka rozdrobnić i rozpuścić mieszaninę metali, nie problem je 'wyciągnąć' z roztworu. Problem pojawia się dopiero przy oczyszczaniu.
 • #41
  laserjet9002
  Level 21  
  A ja mam właśnie pytanie co odzyskuje się z procesorów
  ( starszych), samo złoto? jakie tam metale występują i gdzie są "umiejscowione"? Tak samo z płytami przecież nie możliwe że odzyskuje się tylko miedź bo nawet na ogromną skalę wydaje się to mało opłacalne.

  Marcin Chemik jak byś mógł odpowiedzieć był bym bardzo wdzięczny.


  Pozdrawiam
 • #42
  Marcin Chemik
  Level 16  
  Mając same metale po separacji elektrostatycznej wrzucam je do ok20% HCl i rozpuszczają mi się żelazo cyna ołów kadm. Na to co zostaje płucze roztworem sody oczyszczonej i później wodą aby pozbyc się HCl to co zostaje zalewam kwasem azotowym w przeliczeniu jak na rozpuszczenie miedzi. Rozpuszcza mi się srebro miedź i pallad. Za pomcą miedzi cementacją strącam srebro z palladem.To co się nie jeszcze nie rozpuściło jest bardzo czystym złotem. Aby te metale dobrze rozdzielic to musiałem zajrzec do książki J. Supniewski "Preparatyka nieorganiczna " jest to ksiąka wydana na przełomie lat 50 -60 ubiegłego wieku. A sam nie musze się przejmowac gdzie są umiejscowione metale szlachetne bo kwasy odwalają całą brudną robote
 • #44
  Fyszo
  Level 37  
  Marcin Chemik wrote:
  Mając same matale po separacji elektrostatyznej wrzucam je do ok20% HCl i rozpuszczają mi się żelazo cyna ołów kadm. Na to co zostaje płucze roztworem sody oczyszzonej i później wodą aby pozbyc się HCl to co zostaje zalewam kwasem azotowym w pzeliczeniu jak na rozpuszczenie miedzi. rozpuszcza mi się srebro miedź i pallad . za pomcą miedzi cementacją strącam srebro z palladem.To co się nie rjeszcze nie rozpuściło jest bardzo czystym złotem. Aby te metale dobrze rozdzielic to musiałem zajrzec do książki J. Supniewski "Preparatyka nieorganiczna " jest to ksiąka wydana na przełomie lat 50 -60 ubiegłego wieku. a sam nie musze się przejmowac gdzie są umiejsowione metale szlachetne bo kwasy odwalają całą brudną robote


  Usuwasz zbędne metale HCl-em. Ołów posiadający potencjał PB/PB2+ w pobliżu zera będzie prawie nierozpuszczalny lub trwać to będzie długo. Dodatkowo chlorek ołowiu jest słabo rozpuszczalny, zatem zostanie go po płukaniu sporo.
  Zostają ci osady chlorków w mieszance, po niedokładnym opłukaniu. Potem rozpuszczając kwasem azotowym doprowadzasz do rozpuszczenia srebra lecz ono natychmiast stąca się (b. trudno rozpuszczalny chlorek srebra). Więc nie wierzę że przy ilości ołowiu 100-1000x przekraczającej ilość srebra, cokolwiek z tego srebra otrzymasz (zależy to przede wszystkim od jakości usunięcia chlorków po pierwszej fazie). Całe srebro zalega w nierozpuszczonym osadzie, po użyciu kwasu azotowego do roztworu przechodzi ci resztka ołowiu oraz drobna część srebra w zależności od stężenia kwasu. Niemożliwa jest również redukcja tego 'ewentualnego srebra' miedzią, dopóki nie zobojętnisz roztworu (po kwasie azotowym), inaczej miedź ci się rozpuszcza, ale nic się nie wydziela - efekt działania kwasu azotowego, a nawet jeśli cokolwiek miałoby się wydzielić to reakcja bedzie intensywnie cofnięta wstecz przez działanie tego kwasu (niby dlaczego wcześniej rozpuszczał srebro a teraz tego miałby nie robić, a dodatkowo rozpuszcza 'łatwiejszą' miedź).
  Ostatecznie w osadzie nie masz czystego złota tylko mieszankę złota, srebra, ołowiu a nawet krzemu... Być może nie dopowiedziałeś wszystkiego, ale w tym co napisałeś, masz pewne nieścisłości.

  Metody rozdziału metali takimi metodami to można z miejsca sobie darować. Sprawdza się to dobrze przy dużych ilościach, jednak w takiej mikroskali (kilka mg na litr roztworu) trzeba uwzględniać rozpuszczalność poszczególnych składników - bo okazuje się że połowę metalu usuwasz z roztworem/osadem itp. Poczytaj o iloczynie rozpuszczalności, efekcie solnym w tej samej książce co posiadasz. Wszystko można wyliczyć. Zaopatrz się w elektrody pomiarowe do miareczkowania np. srebra, aby orientacyjnie określać jego zawartość - może to służyć do elektrolitycznego odzysku (sprzężenie zwrotne wymagane do automatyzacji). Najlepszy sposób to i tak wg mnie rozpuszczenie wszystkiego na maxa i stosowanie żywic jonowymiennych (np. niżej wymieniona A400TL).

  http://www.radus.pl/produkty_karty.html
  http://www.rohmhaas-polska.com/baza.php?wybor=pgrprod&nazwa=%AFywice%20jonowymienne&idgr=1
  http://www.purolite.com/FolderID/112/PageVars/Library/Products/ByApplications.htm

  Np. http://74.125.77.132/search?q=cache:6T1GJtESQ...la+z%C5%82ota&hl=pl&ct=clnk&cd=7&client=opera
 • #46
  Marcin Chemik
  Level 16  
  Masz sporo racji Fyszo ale i mój błąd nie wspomniałem o wszystkich szczegółach. po pierwsze stosując kilkukrotny nadmiar HCl nie musisz się martwić o iloczyny rozpuszczalności. Trudno rozpuszczalny PbCl2 na gorąco jest dużo lepiej rozpuszczalny w wodzie. Rozpuszczanie na gorąco lub mały dodatek perhydrolu znacząco przyspiesza proces lecz w 2 przypadku pallad ilościowo się strąca dimetyloglioksymem . Przed przystąpieniem do rozpuszczania w kwasie azotowym pozbywam się definitywnie jonów chlorkowych. To co nam zostaje po kąpieli w HCl ważymy i dodajemy tyle rozcieńczonego kwasu azotowego co wystarczyło by na rozpuszczenie miedzi o masie naszego odpadu po kąpieli w HCl. W ten sposób mam niewielki nadmiar kwasu azotowego który ma niewielki wpływ na cementacje srebra t.j. 1,5 g srebra wytrąca się na 1 g użytej miedzi z teoretycznych 3,1 g srebra a biorąc pod uwagę ceny miedzi i srebra to niewielkie poświęcenie. Aby rozpuścić Cu , Ag , Au , Pd , trzeba stosować roztwory zawierające cyjanki lub rodanki
  a czynnikiem utleniającym nadtlenek wodoru. W ten sposób nie rozpuszczasz takich metali jak Sn , Pb , Fe , Ni ,Bi , Zn. Wytrącenie poszczególnych składników jest prostsze i wtedy możesz zastosować tą żywice jonowymienną gdyż jest ona anionitem ale życie jest jeszcze mi miłe. Nawet zawodowi złotnicy unikają stosowania cyjanków choć są dość łatwe w zsyntezowaniu.
  Możesz też rozpuścić co się da w wodzie królewskiej ale w dalszych operacjach straty w odzysku złota będą sięgać 35% dopuki nie pozbędziesz się Pb i Ag które razem tworzą trudno rozpuszczalne chlorki zabierające płatki złota a zwłaszcza Sn która ze związkami złota tworzy związki stosowane w przemyśle ceramicznym do złocenia ogniowego ceramiki. Interes mi się opłaca gdy
  w jednej szarży uzyskuje 50 - 100 g złota. Zapomniał bym dodać jest jeszcze jedna opcja można na koncentrat
  podziałać gazowym chlorem a powstałe chlorki rozdestylować lub poddać selektywnej elektrolizie ale proszę mi uwierzyć żadna maska przeciw gazowa nie jest w stanie przechwycić całego chloru a stosując droższy brom na długo osłabiamy męskie libido.
 • #47
  Marcin Chemik
  Level 16  
  tylko jakim cudem osiągam 97% wydajności jak firma elektro eko stosując nieomal identyczne postępowanie.
 • #48
  agatakorb1
  Level 10  
  Marcin Chemik
  witaj czytam i nie moge sie naczytac normalnie prosil bym cie marcinku o adres meilowy chcialem ci przesłac zdjecie posiadam bardzo duzo procesorow i chcialbym sprobowac cos odzyskiwac z nich ale w miare mozliwosci zeby tvn nie pisalo ze pol bloku wysadzone muj meil agatakorb1(malpa)o2.pl dzieki
 • #49
  DJ Max
  Level 30  
  Agatakorb1 - nie wiesz po co jest forum? Po to, żeby na nim pisać! Te same informacje mogą się przydać innym, po co więc 10000 postów z prośbą o maile? Bez sensu.

  Masz problem - pytaj tutaj.
 • #50
  agatakorb1
  Level 10  
  przepraszam po prostu chciałem przesłać zdjęcie procesorów które mam i jak zacząć to odzyskiwać zżby nikomu krzywdy przy tym nie zrobić sory:)
 • #51
  Chris_W

  Level 38  
  Wszystko jest tu opisane... Jak dalej tego nie rozumiesz, to po prostu to cię przerasta...
 • #52
  DJ Max
  Level 30  
  Nie ma za co przepraszać. Pytasz tutaj, tutaj przesyłasz zdjęcia - nie ma w tym problemu. Przy okazji korzystają inni, a forum nie jest zaśmiecane wypowiedziami typu 'skontaktuj się na mail'.
 • #53
  agatakorb1
  Level 10  
  Prawidlowa procedura polega na rozpuszczeniu zlota i miedzi w wodzie
  krolewskiej (azotowy z solnym), zobojetnieniu do w miare ludzkiego pH,
  straceniu zlota i miedzi pylem cynkowym, wymyciu cynku i miedzi
  delikatniejszymi mieszankami trawiacymi (siarkowy z perhydrolem na ten
  przyklad) i pozostaje szlam zawierajacy glownie zloto - mozna probowac
  przetopic, mozna raz jeszcze w kwas chlorozlotowy przeprowadzac.
  Jest to oczywiscie technologia wymagajaca niezlego obycia z technika
  laboratoryjna (praca z bardzo zracymi substancjami) ale w miare
  bezpieczna - alternatywna metoda rozpuszczania w roztworze cyjanku
  potasu jest znacznie bardziej niebezpieczna...

  --


  A tak naprawde robi sie to zupelnie inaczej. Istnieja roztwory
  rozpuszczajace tylko zloto, nie ruszajace miedzi i innych metali.
  Sklad tych roztworow jest patentowany, patent mozna sciagnac z Urzedu
  Patentowego, odplatnie, niestety. Oczywiscie, uzycie tego jest
  nielegalne, bylo jednak powszechne w czasach komunizmu (bardzo wielu
  zlotnikow odzyskiwalo zloto ze starych zegarkow i innego zlomu).
  Skladu nie pamietam (byl tam tiomocznik i jeszcze pare innych
  skladnikow), powstawal kompleks zlota. Bez zadnej wody krolewskiej czy
  innego swinstwa.
  Pozdrawiam,
  Pawel

  Dodano po 2 [minuty]:

  www.uspto.gov - patenty mozna obejrzec bezplatnie
 • #54
  Chris_W

  Level 38  
  Zapewne - właśnie kompleks cyjankowy... tego używali złotnicy w czasach PRLu. Jeśli chodzi o te opatentowane związki/mieszaniny to prawdopodobnie również bazują na koordynacyjnej grupie -CN, a nie są trujące, mogą działać wybiórczo jeśli cząsteczki mają odpowiednie kształty.
 • #55
  agatakorb1
  Level 10  
  mam bardzo duzo procesorow starych i dzis ide cos sprobowac z tym zrobic ale mam pytanie kupie kwas azotowy i mam caly procesor do niego wsadzic czy go pokruszyc
 • #56
  Chris_W

  Level 38  
  Marcin chemik je mielił...
 • #57
  macha
  Level 19  
  Z 50 ton zmielonej elektroniki otrzymuje się ok.20 ton miedzi, 5 ton srebra..... i 5 ton śmieci, a tylko kilka kg 99% złota. Opłacalne to jest tylko na skalę przemysłową. W niemczech wybudowano specjalny zakład, by odzyskiwać surowce ze złomu elektronicznego i jest on zbierany za darmo w punktach odbioru śmieci, bo nie wolno go gdzie indziej wyrzucać.
 • #58
  agatakorb1
  Level 10  
  napewno w niemczech jest rafineria takich rzeczy bo ludzie to skupuja i własnie tam wywoza katalizatory jak i elektronike ale z drugiej strony patrzac na to racjonalnie za kg procesorow ceramicznych u mnie placa 360zł i wchodzi ich na kilo 11 szt wiec ktos to musi kupic zawiesc przemielic wytopic wiec jest to chyba oplacalne nawet dla fizycznej osoby fakt z 1 procesorem nic nie zrobisz ale juz 10 20 30 kg jest juz cos skoro 10 kg na skupie 3600,-zł to ile złota musi w takim razie tam byc skoro taka cena
 • #59
  laserjet9002
  Level 21  
  To właśnie pytanie do użytkownika Marcin Chemik czy mógł by podać przybliżoną ilość złota odzyskiwaną np z procesora 486 z pozłacaną blaszką od spodu?
 • #60
  agatakorb1
  Level 10  
  Slaff dziekuje za te aukcjie juz kupiłem wszystko czekam jedynie teraz na marcina chemika