Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 05 Dec 2021 10:18 1376264 3094
Altium Designer Computer Controls
    agIau
    Level 9  
    Stężenie 92% siarkowego chyba jakiś stary bo jest dość ciemny, ale przy próbie ściągnięcia powłoki srebra z dodatkiem azotowego to sprawnie idzie, wzięłem na próbę. Szukałem taniego siarkowego ale jeżeli nie na firmę to odbiór osobisty dość daleko.
  • Altium Designer Computer Controls
    ktsf1
    Level 2  
    Witam, czy może ktoś orientuje się gdzie mogę zlecić usługowy odzysk metali szlachetnych z telefonów komórkowych i elektroniki. Posiadam bardzo dużą ilość
  • Altium Designer Computer Controls
    Sofeicz
    Level 18  
    vodiczka wrote:

Orientacyjnie w jednej tonie telefonów komórkowych znajduje się około 130 kg miedzi, 3,5 kg srebra i 340 g złota./

Z tym złotem, to trochę przesadziłeś. Współczesne modele mają coraz mniej złocenia (wystarczy porównać stare Nokie, które aż lśniły złotem).
    W tonie współczesnych komórek nie znajdziesz więcej niż 150-200 g Au, za to więcej miedzi (bo mają większe MB)

Ale i tak 130 kg miedzi, to ok. 2500 zł, 3,5 kg srebra, to kolejne 10.000 zł, a 200 g złota to 34.000 zł
    Razem to daje ok. 46.500 zł czyli całkiem sporo (ok. 46,5 zł/kg).
    unitrax
    Level 9  
    A wiecie może gdzie można sprzedać obecnie jakieś niezbyt duże ilości elektroniki typu np. 15 płyt głównych PC w tym serwerowe, karty rozszerzeń, pamięci ram złocone, procesory, napędy, dyski, elektronika z napędów, płyty główne zasilaczy, płyty główne z urządzeń typu dekodery SAT, telewizory itp?
    Mógłbym to wystawić w aukcję i czasem miałem tam dobre ceny, natomiast zastanawiam się czy nie lepiej zainteresować się jakimś skupem elektroniki, z tym że często tam są chyba niższe ceny niż osiągam w aukcjach.
    luk2030
    Level 14  
    Witam, czy do redukcji metali można zastosować tlenek cynku na Wikipedii pisze że tlenek w reakcji z kwasami tworzy sole cynku(II), np. chlorek cynku, siarczan cynku, mam trochę kilogramów a nie wiem do czego można zużyć.
    Czy podczas przetopu srebra próby ok 980 będzie problem gdy na ściankach tygla będzie warstwa boraksu, a chciałbym zastosować topnik utleniający mieszankę azotanu potasowego i sodowego, aby pozbyć się resztek metali nieszlachetnych. Na każde 100 g srebra ok 30 g.
    Sofeicz
    Level 18  
    luk2030 wrote:
    Witam, czy do redukcji metali można zastosować tlenek cynku na Wikipedii pisze że tlenek w reakcji z kwasami tworzy sole cynku(II), np. chlorek cynku, siarczan cynku, mam trochę kilogramów a nie wiem do czego można zużyć.

Tlenku cynku możesz jedynie użyć jako pigmentu do farb.
    W reakcjach wypierania z roztworu metalu szlachetnego przez mniej szlachetny używa się metalicznego cynku.
    Chris_W

Level 38  
    Można jeszcze do cynkowania po reakcji z kwasem.
    ryszardb19521
    Level 3  
    Oglądałem w internecie bardzo wiele filmów i publikacj w temacie wydobycia złota i moje spostrzeżenia są następujące: Po pierwsze duże firmy przy wydobyciu niewidzialnych drobin złota tracą duże ilości tego cennego kruszcu z powodu niewłaściwej technologii odzyskiwiania niewidzialne drobiny złota pozostają w ziemi i czekają na mój wynalazek. Po drugie dotyczy to również ludzi zajmujących się amatorsko poszukiwaniem złota. Konkludując zastosowanie mojego sposobu zmieniłoby technologię wydobycia a zyski dużych firm i małych jednostek znacznie by wzrosły. Proszę o komentarze lub podzielenie się wiedzą w temacie" pływającego złota". Pozdrawiam.Niechcę komentować tych bzdurnych opisów (przepraszam za wyrażenie) Zobacz film nowy sposub odzysku złota -pozdrawiam.

Dodano po 7 [minuty]:

https://youtu.be/bVOb9CYXNbc https://youtu.be/bVOb9CYXNbc
    Lathspell
    Level 1  
    Witam

Rozpuszczanie chlorku srebra w amoniaku
    AgCl + 2NH3·H2O → (Ag(NH3)2)Cl + 2H2O

pytanie czym można wydzielić Ag metaliczne z tego kompleksu?
    Chris_W

Level 38  
    Lathspell wrote:
    Witam

Rozpuszczanie chlorku srebra w amoniaku
    AgCl + 2NH3·H2O → (Ag(NH3)2)Cl + 2H2O

pytanie czym można wydzielić Ag metaliczne z tego kompleksu?

Wydzielić wodorotlenkiem sodu/potasu osad AgOH - a potem redukcja glukozą. Będzie śmierdzieć (amoniakiem) i się grzać (po dodaniu glukozy) także ostrożnie.
    Naczynie zwykle smarują jakimś tłuszczem żeby metal nie przywierał do ścianek.
    PS niepotrzebnie rozpuszczałeś - z chlorku można zrobić to samo co wyżej.
    luk2030
    Level 14  
    Sofeicz wrote:
    Sam kwas solny nie jest w stanie roztworzyć złota.
    Pewnie te mikronowe płatki złotego osadu unoszą się w roztworze w postaci brokatu.
    Przefiltruj roztwór i zobacz, co się osadziło na filtrze.

Ja stosuję filtry do kawy podwójne, większość metalu osadza się na filtrach ale zawsze coś przeleci, później widać jak mieni się brokat w roztworze, poleca Pan jakieś filtry jak najwięcej zatrzymają, czy po wytrąceniu miedzi z roztworu też ten brokat powinien być w osadzie, a po przetopieniu elektrorafinacja?
    Sofeicz
    Level 18  
    Filtry do kawy mogą być zbyt słabe (w końcu one spełniają trochę inne zadanie)
    Polecałbym normalną bibułę filtracyjną używaną w laboratoriach.
    Nic nie powinno przez nią przedostać.
    diabelek1983
    Level 1  
    Czy jest możliwość zakupu tego preparatu? Czy nada się do oddzielenia drobin złota od szlamu z cyny? ;-)
    agIau
    Level 9  
    Witam, ostatnio odebrałem kilkuletni roztwór powstały po trawieniu złączy krawędziowych pozłacanych i płytek obustronnie pozłacanych, było prawdopodobnie zalane kwasem siarkowym i dodatkiem azotowego, jak widać jest sporo kwasy metacynowego, czy ten roztwór potraktować woda królewską, aby rozpuścić drobne płatki złota a później przefiltrować, czy wcześniej zastosować mocznik?

Post z 7 strony forum:

quote="jomak"]Nigdy nie wytracałem złota kwasem szczawiowym dlatego ciekawi mnie przy jakim pH a takze czy na zimno czy tez na goraco. Opisana przeze mnie metoda jest stosowana w przetwórstwie koncentratów złota i PGM .Ciekawe jest to że taki koncentrat wytwarzany jest w nastepujacy sposób. Cały złom gotuje sie w rozcieńczonej wodzie królewskiej przez 2 godziny .Nastepnie odfiltrowuje sie roztwór. Pozostałośc to kwasy metacynowe chlorek srebra i inne zanieczyszczenia niemetaliczne. Klarowny roztwór jest podgrzewany i do niego dodawany jest partiami mocznik na przemian z goraca woda.

Kiedy już nie ma azotu w nadmiarze dodawany jest kwasny weglan sodu. Osad nastepnie jest zadawany roztworem amoniaku w ten sposób pozbywaja sie niklu i miedzi. Pozostały osad koloru brunatno czerwonego jest prazony w ok 400 st przez 6 godzin. Następnie całośc jest ługowana 20 % roztworem HCl.Następnie roztwór koryguje sie do pH 7 w tym czasie stracaja sie wodorotlenki kobaltu, cynku żelaza i cholera wie jeszcze czego. Klarowny osad zadawany jest siarcznem zelaza 2 nastepnie chlorkiem amonu a na koniec pirosiarczyn sodu. Kiedyś próbowałem to robić i powiem że ma to sens na duża skale natomiast przy małych partiach po prostu szkoda czasu.[/quote]
    agIau
    Level 9  
    Na forum pisało o odzysku za pomocą jodu, wpisz w wyszukiwarkę
    heeler11
    Level 14  
    Witam czy ktoś ma do sprzedania kwas azotowy ??? Około 1 L ?
    DiZMar
    Level 43  
    heeler11 wrote:
    Witam czy ktoś ma do sprzedania kwas azotowy ??? Około 1 L ?

Na A...o Numer oferty: 11925257317 lub pełno ofert tutaj,
    heeler11
    Level 14  
    Tak wiem wiem ale wszystko na firmę
    I na oświadczenie myślałem że uda się odkupić bez papieru .
    DiZMar
    Level 43  
    heeler11 wrote:
    ... myślałem że uda się odkupić bez papieru .

Wątpię aby ktoś nawet mając na zbyciu dla paru marnych groszy nadstawiał d...ę tzn. głowę. Zbyt wielkie ryzyko. Za komuny był w sprzedaży bez niczego. Kiedyś miałem taki prawie 100%. Rozlany nieco na stopę w trampku zniszczyło dokładnie skarpetę elastyczną ale trampka ani skóry na stopie nie ruszyło. Kupiłem go do trawienia płytek do pracy dyplomowej (rok 1977-1978).
    heeler11
    Level 14  
    Pod jaka nazwa ?
    Bo nawet na internecie nic nie mogę znaleźć ;)