Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Złoto - różne sposoby odzyskiwania

hak99 05 Dec 2021 10:18 1376264 3094
Altium Designer Computer Controls
 • #3061
  agIau
  Level 9  
  Stężenie 92% siarkowego chyba jakiś stary bo jest dość ciemny, ale przy próbie ściągnięcia powłoki srebra z dodatkiem azotowego to sprawnie idzie, wzięłem na próbę. Szukałem taniego siarkowego ale jeżeli nie na firmę to odbiór osobisty dość daleko.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3062
  ktsf1
  Level 2  
  Witam, czy może ktoś orientuje się gdzie mogę zlecić usługowy odzysk metali szlachetnych z telefonów komórkowych i elektroniki. Posiadam bardzo dużą ilość
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3065
  Sofeicz
  Level 18  
  vodiczka wrote:

  Orientacyjnie w jednej tonie telefonów komórkowych znajduje się około 130 kg miedzi, 3,5 kg srebra i 340 g złota./


  Z tym złotem, to trochę przesadziłeś. Współczesne modele mają coraz mniej złocenia (wystarczy porównać stare Nokie, które aż lśniły złotem).
  W tonie współczesnych komórek nie znajdziesz więcej niż 150-200 g Au, za to więcej miedzi (bo mają większe MB)

  Ale i tak 130 kg miedzi, to ok. 2500 zł, 3,5 kg srebra, to kolejne 10.000 zł, a 200 g złota to 34.000 zł
  Razem to daje ok. 46.500 zł czyli całkiem sporo (ok. 46,5 zł/kg).
 • #3066
  unitrax
  Level 9  
  A wiecie może gdzie można sprzedać obecnie jakieś niezbyt duże ilości elektroniki typu np. 15 płyt głównych PC w tym serwerowe, karty rozszerzeń, pamięci ram złocone, procesory, napędy, dyski, elektronika z napędów, płyty główne zasilaczy, płyty główne z urządzeń typu dekodery SAT, telewizory itp?
  Mógłbym to wystawić w aukcję i czasem miałem tam dobre ceny, natomiast zastanawiam się czy nie lepiej zainteresować się jakimś skupem elektroniki, z tym że często tam są chyba niższe ceny niż osiągam w aukcjach.
 • #3069
  luk2030
  Level 14  
  Witam, czy do redukcji metali można zastosować tlenek cynku na Wikipedii pisze że tlenek w reakcji z kwasami tworzy sole cynku(II), np. chlorek cynku, siarczan cynku, mam trochę kilogramów a nie wiem do czego można zużyć.
  Czy podczas przetopu srebra próby ok 980 będzie problem gdy na ściankach tygla będzie warstwa boraksu, a chciałbym zastosować topnik utleniający mieszankę azotanu potasowego i sodowego, aby pozbyć się resztek metali nieszlachetnych. Na każde 100 g srebra ok 30 g.
 • #3070
  Sofeicz
  Level 18  
  luk2030 wrote:
  Witam, czy do redukcji metali można zastosować tlenek cynku na Wikipedii pisze że tlenek w reakcji z kwasami tworzy sole cynku(II), np. chlorek cynku, siarczan cynku, mam trochę kilogramów a nie wiem do czego można zużyć.


  Tlenku cynku możesz jedynie użyć jako pigmentu do farb.
  W reakcjach wypierania z roztworu metalu szlachetnego przez mniej szlachetny używa się metalicznego cynku.
 • #3071
  Chris_W

  Level 38  
  Można jeszcze do cynkowania po reakcji z kwasem.
 • #3072
  ryszardb19521
  Level 3  
  Oglądałem w internecie bardzo wiele filmów i publikacj w temacie wydobycia złota i moje spostrzeżenia są następujące: Po pierwsze duże firmy przy wydobyciu niewidzialnych drobin złota tracą duże ilości tego cennego kruszcu z powodu niewłaściwej technologii odzyskiwiania niewidzialne drobiny złota pozostają w ziemi i czekają na mój wynalazek. Po drugie dotyczy to również ludzi zajmujących się amatorsko poszukiwaniem złota. Konkludując zastosowanie mojego sposobu zmieniłoby technologię wydobycia a zyski dużych firm i małych jednostek znacznie by wzrosły. Proszę o komentarze lub podzielenie się wiedzą w temacie" pływającego złota". Pozdrawiam.Niechcę komentować tych bzdurnych opisów (przepraszam za wyrażenie) Zobacz film nowy sposub odzysku złota -pozdrawiam.

  Dodano po 7 [minuty]:

  https://youtu.be/bVOb9CYXNbc https://youtu.be/bVOb9CYXNbc
 • #3073
  Lathspell
  Level 1  
  Witam

  Rozpuszczanie chlorku srebra w amoniaku
  AgCl + 2NH3·H2O → (Ag(NH3)2)Cl + 2H2O

  pytanie czym można wydzielić Ag metaliczne z tego kompleksu?
 • #3074
  Chris_W

  Level 38  
  Lathspell wrote:
  Witam

  Rozpuszczanie chlorku srebra w amoniaku
  AgCl + 2NH3·H2O → (Ag(NH3)2)Cl + 2H2O

  pytanie czym można wydzielić Ag metaliczne z tego kompleksu?

  Wydzielić wodorotlenkiem sodu/potasu osad AgOH - a potem redukcja glukozą. Będzie śmierdzieć (amoniakiem) i się grzać (po dodaniu glukozy) także ostrożnie.
  Naczynie zwykle smarują jakimś tłuszczem żeby metal nie przywierał do ścianek.
  PS niepotrzebnie rozpuszczałeś - z chlorku można zrobić to samo co wyżej.
 • #3075
  luk2030
  Level 14  
  Sofeicz wrote:
  Sam kwas solny nie jest w stanie roztworzyć złota.
  Pewnie te mikronowe płatki złotego osadu unoszą się w roztworze w postaci brokatu.
  Przefiltruj roztwór i zobacz, co się osadziło na filtrze.  Ja stosuję filtry do kawy podwójne, większość metalu osadza się na filtrach ale zawsze coś przeleci, później widać jak mieni się brokat w roztworze, poleca Pan jakieś filtry jak najwięcej zatrzymają, czy po wytrąceniu miedzi z roztworu też ten brokat powinien być w osadzie, a po przetopieniu elektrorafinacja?
 • #3076
  Sofeicz
  Level 18  
  Filtry do kawy mogą być zbyt słabe (w końcu one spełniają trochę inne zadanie)
  Polecałbym normalną bibułę filtracyjną używaną w laboratoriach.
  Nic nie powinno przez nią przedostać.
 • #3078
  diabelek1983
  Level 1  
  Czy jest możliwość zakupu tego preparatu? Czy nada się do oddzielenia drobin złota od szlamu z cyny? ;-)
 • #3079
  agIau
  Level 9  
  Witam, ostatnio odebrałem kilkuletni roztwór powstały po trawieniu złączy krawędziowych pozłacanych i płytek obustronnie pozłacanych, było prawdopodobnie zalane kwasem siarkowym i dodatkiem azotowego, jak widać jest sporo kwasy metacynowego, czy ten roztwór potraktować woda królewską, aby rozpuścić drobne płatki złota a później przefiltrować, czy wcześniej zastosować mocznik?


  Post z 7 strony forum:


  quote="jomak"]Nigdy nie wytracałem złota kwasem szczawiowym dlatego ciekawi mnie przy jakim pH a takze czy na zimno czy tez na goraco. Opisana przeze mnie metoda jest stosowana w przetwórstwie koncentratów złota i PGM .Ciekawe jest to że taki koncentrat wytwarzany jest w nastepujacy sposób. Cały złom gotuje sie w rozcieńczonej wodzie królewskiej przez 2 godziny .Nastepnie odfiltrowuje sie roztwór. Pozostałośc to kwasy metacynowe chlorek srebra i inne zanieczyszczenia niemetaliczne. Klarowny roztwór jest podgrzewany i do niego dodawany jest partiami mocznik na przemian z goraca woda.

  Kiedy już nie ma azotu w nadmiarze dodawany jest kwasny weglan sodu. Osad nastepnie jest zadawany roztworem amoniaku w ten sposób pozbywaja sie niklu i miedzi. Pozostały osad koloru brunatno czerwonego jest prazony w ok 400 st przez 6 godzin. Następnie całośc jest ługowana 20 % roztworem HCl.Następnie roztwór koryguje sie do pH 7 w tym czasie stracaja sie wodorotlenki kobaltu, cynku żelaza i cholera wie jeszcze czego. Klarowny osad zadawany jest siarcznem zelaza 2 nastepnie chlorkiem amonu a na koniec pirosiarczyn sodu. Kiedyś próbowałem to robić i powiem że ma to sens na duża skale natomiast przy małych partiach po prostu szkoda czasu.[/quote]
 • #3081
  agIau
  Level 9  
  Na forum pisało o odzysku za pomocą jodu, wpisz w wyszukiwarkę
 • #3084
  heeler11
  Level 14  
  Witam czy ktoś ma do sprzedania kwas azotowy ??? Około 1 L ?
 • #3085
  DiZMar
  Level 43  
  heeler11 wrote:
  Witam czy ktoś ma do sprzedania kwas azotowy ??? Około 1 L ?

  Na A...o Numer oferty: 11925257317 lub pełno ofert tutaj,
 • #3086
  heeler11
  Level 14  
  Tak wiem wiem ale wszystko na firmę
  I na oświadczenie myślałem że uda się odkupić bez papieru .
 • #3087
  DiZMar
  Level 43  
  heeler11 wrote:
  ... myślałem że uda się odkupić bez papieru .

  Wątpię aby ktoś nawet mając na zbyciu dla paru marnych groszy nadstawiał d...ę tzn. głowę. Zbyt wielkie ryzyko. Za komuny był w sprzedaży bez niczego. Kiedyś miałem taki prawie 100%. Rozlany nieco na stopę w trampku zniszczyło dokładnie skarpetę elastyczną ale trampka ani skóry na stopie nie ruszyło. Kupiłem go do trawienia płytek do pracy dyplomowej (rok 1977-1978).
 • #3089
  heeler11
  Level 14  
  Pod jaka nazwa ?
  Bo nawet na internecie nic nie mogę znaleźć ;)